Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dragane da si malo citao sta sam ranije pisao zapazio bi da je kod nas ove godine prosek 2,5 tone po hektaru,a ne po jutru ili veceri.
Kao drugo skoro ceo dan sam proveo na takvom kombajnu sa snimka i smucilo mi se vise da gledam u psenicu,a sa ovog snimka mogu reci od oka da je prinos 5 tona po hektaru.
Kao trece,samo se sramotite,pa cele godine ste svi kukali na psenicu,svi ste sejali u novembru,sve su misevi pojeli,nije se bokorila,svi ste kukali na ove stvari,muka bilo vise citati,dosta njih htelo da preore psenicu i eto cuda odjednom te njive se regenerisale i daju rekordne prinose.Nerazumem kako,bokorilo se u maju ili junu,ili su misevi sto su pojeli morali da poseju da ne fali:sta:

Vec sam rekao laku noc,nemam vremena za gluposti:ppozdrav:
 
Jbt co'ece, pa sta sepalis. Nek svako piše sta hoće, bila istina, ili ne. Tebi ni iz džepa, ni u džep.
 
@Mirko
Ne zameri, ali za mene je neshvatljivo kako izgleda psenica od 2t/ha. Vise imaju u Australiji gde seju na 25cm razmaka i bez djubrenja. 2t/ha smo imali pre 10 godina usled leda. Pu, pu...

Ja sebe dozivljavam kao loseg proizvodjaca psenice, jer neoptimalno radim. Miseve sam trovao, ali kada sam video da posle 3x trovanja njih i dalje ima, smorio sam se i nisam vise ni trovao... Otisao sam posle snega i sa cink fosfidom zasuo ih! Dobar deo te psenice je dao prinos. Zapamtio sam gde su bili ogumci i psenice je tu bilo, manje, ali je bilo. Sejao sam ne kada je trebalo vec kada sam video da parcele gde sam nameravao da sejem su i dalje zauzete drugom kulturom, onda sam brze bolje posejao tamo gde je moglo. U tome je prosao optimalan rok setve.
Necu napisati svoj prinos, jer to izaziva ovakva ili onakva misljenja. Tvrdim da je ova godina u nasoj mikroklimi u selu pogodovala za prinos od 10t/ha. Takodje cu reci da sam imao balansirana ulaganja, svesno rizikujuci deo prinosa na ustrb troskova. Jos cu reci da mislim da sam profitabilniji sa mojim prinosom, nego da sam isao na 10t/ha sa agrotehnikom potrebnom za tako nesto.

Na kraju nije zemlja ista, ja za moju svaku parcelu znam sta moze sta ne. Sejem one kulture za koje sam primetio da dobro idu. Negde imam hronican nedostatak fosfora, negde imam mali humus i slabu aktivnost mikroorganizama, pa kad orem, desava se da izoravam ostatke od prosle kulture koji nisu istruli. Borim se da poboljsam sve to, da svaku njivu dovedem da radja najbolje sto moze.

E sada se zapitaj da li je ok da imas 2t/ha? Kakva god da ti je zemlja klase, kvaliteta itd. Imamo i mi brloga od zemlje, ali znamo sta moze a sta ne. I na takvoj zemlji izvlacimo solidne prinose, ne vrhunske ali izvlacimo da sigurno pokrivamo troskove a zaradimo kada kako. Uzmi u obzir da je zakup kod bas visok i da u startu moramo imati 4t/kj da bi bili rentabilni.
 
Poslednja izmena:
Evo ovako da bi se zaustavili komentari kao sto je mirkov ja ga javno pozivam kod mene kad se bude skidao kukuruz,posto je psenica vec gotova da se uvjeri da su takvi prinosi moguci a da bude zanimljivije ukljucicemo tu i jagnje ako se mirko slaze
 
Polako privodimo kraju zetvu.Ostalo je jos 2kj da se pokosi.
Prinosi su od 3,5-4,5t/kj,osim jednog "bisera" od kasno sinoc koji je dao...jako puno....
 
Juce zavrseno kosenje psenice.Bilans ce se videti kada se proda psenica ali nisam zadovoljan konacnim prinosom.Psenice su bile dosta redjeg sklopa jer se najverovatnije nisu bokorile kako treba i po meni prinos najbolji bio na Nikol pa za njom Euklid.A Moison i Renesansa najslabiiji.Poslednji otkosi.
2cqmszm.jpg
5agfid.jpg
xf6rlt.jpg
 
ostao sam duzan agrotehniku za onaj prinos od 10 tona od juce govoricu sve u jutrima sijano 5 oktobra spremljeno setvospremacem posle upaljenog kukuruzista posijano 100kg andina u jesen trovani misevi kao i u prolece uradjena analiza zemlje u jesen nije bilo potrebe za p i k ja bacio na svoju ruju 100kg uree u prolece uradjena n min metoda trebalo 210 kg ana to je ibaceno prva zastita cerpakt i meteor i malo uree 3 kg, druga zastita samo duet,treca zastita duet fastac i 2kg novalona toliko od mene ja zadovoljan ta ista sorta i 2013 dala sa slicnom agrotehnikom isto 10 tona
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
PREDUSEV- soja
DJUBRENJE-jesen map 12 52 100 kg/kj, urea 80 kg/kj i oprskao bakterijama
-prolece 125 kg kj urea
SPREMANJE-31.10 tanjirano, 1.11 setvospremirao
SEJANJE-2.11 NS40S 150 kg/kj, povaljanjo 3.11
TROVANJE MISEVA-3 puta potroseno oko 4 kg/kj otrova
ZASTITA- 20.4 acanto plus 0.35 l/kj +protiv korova
15.5 Duett Ultra 0.35 l/kj +1.5 l/kj bacillomix
ROD-4t/kj, vlaga 13, hektolitar 76
 
Svaka cast na prinosu,verujem da je moguce 10th kad moze na zapadu moze i kod nas.ima ljudi koji neveruju u vrhunske prinose,trebalo bi da prosetaju i pogledaju stanje na terenu.
 
Ja sam juce zavrsio sa zetvom ,prinosi sareni ,od 2t/kj do malo preko 4t/kj , ja sam tacno u sredini ovih prinosa ,sa oko 3t/kj , mora bolje za sledeci put.. Svasta se naucilo,greske su ocigledne.

Kod mene predusev kukuruz ,orano , lose spremljeno , od djubriva azot u dva puta ,ureea i druga san , jedna zastita presingom + metmark, borba sa misevima.. ns40 mnog ovise dao od simonide ,na istoj parceli.

Od usluga sto sam radio na oranju su mnogo losija zita , na suncukretu tanjiranom simonida 4.1t/kj , djubrivo samo ureea ,jedna zastita, kod istog gazde simonida na oranom oko 2.5t/kj..

Sve u svemu sareno sa puno prasine i vrucine , da crknemo i ja i deda klas ,ali nekako smo preziveli , deda klas sa dva loma vetra i dve slomljene kose na ingeniu koji je dao oko 4t/kj (nije mereno,moja procena kako je curelo ,gazda je ostavlja kuci) polegao ,razbokorio se ,sa zelenom slamom dole ..
Zita ima dobrih ,odlicnih u ataru ,a ima i retkih, niskih ,nikakvih , kako je ko posejao ,tako i vrse.


Kolegama sve cestitke na lepim prinosima ,sticicu vas ,ja se nadam vec sledece godine :)
 
Kanacki ako si savladao da proizvedes krusku, psenica je "kesa". :ppozdrav:

@nesic
Preko 4t/kj sigurno. Mozda i 4.7-4.8t/kj.
 
Samo napred,samo hrabro u rekorne prinose:haha::haha:

- - - - - - - - - -

Evo ovako da bi se zaustavili komentari kao sto je mirkov ja ga javno pozivam kod mene kad se bude skidao kukuruz,posto je psenica vec gotova da se uvjeri da su takvi prinosi moguci a da bude zanimljivije ukljucicemo tu i jagnje ako se mirko slaze
Hvala na pozivu ali ja u tu republiku ne idem:ppozdrav:
 
Aj i ja da pogadjam ,posto sam imo slicnu oko 4,7 tona,posto vidim da nema leze .da je bilo leze bilo bi vise,.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh