Pšenica 2010/11

Koliko ste posejali pšenice ove godine.


  • Ukupno glasača
    105
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ove godine je parola verujte u čuda ali stvarno.Kombajnirali smo kojekakva žita i jedno zapažanje što se tiče Simonide.Kod komšije retka,može komotno da se šparta,vidi se cela kosa pri radu,znači moš čitati kroz žito.Iza kombajna tek,tek nešto što bi se moglo nazvati otkos ali u bunkeru sasvim druga priča,curi li curi,prinos 3.300 kg po k.j sa hektolitrom 82.Da mi je neko rekao da će toliko biti ja bi ga najurio ali nema logike.
 
U tome je fazon da se i nije čuo neki zavidan prinos NS sorti,osim NS40S,čiji je kvalitet na,ili ispod nivoa ostalih, rodnijih uvoznih sorata,može da se izvuče neki maximum do 5t/ha,ali će ta pšenica koštati proizvodno više od nijansu manje kvalitetnog ali dossta rodnijeg npr. Balatona
 
Bilo je ljudi koji su imali i 4-4.5 t Simonide po k.j.Evropa je definitivno završila kod sviju jer nije dala ama baš ništa naročito.Dragana takođe,Ljiljana je dobro dala rod,Pesma takođe zatim Renesansa full prinos...da ne nabrajam dalje.Ja sam još pre dve godine prešao na ova strana semena i ostajem pri tome.
 
Slažem se,može da daju u ovakvim godinama poneke NS sorte i 5t/kj,ALI tu je već NEOPHODAN regulator rasta,da se skratu internodije,pa opet gde je to do 5.7t/kj Balatona
 
Kod drugara gde je nas kombajn radio i ja sejao jesenas tu parcelu je rezultat nepunih 3700kg/kj JUS kvalitet NS sortiment norma 200kg/kj semena bez osnovnog djubrenja prevuceno samo branom posle setve (ne znam ni zasto kad je svo seme bilo sakriveno??) predusev paprika koju je led potukao pa nije izvukla silno djubrivo iz zemlje, prehrana 120kg/kj Uree prskano Sekatorom koliko znam. Kosili smo dosta nisko posto je bilo leze i prinos slame je fantastican kao i prinos psenice-150 kadrih bala/kj. Sve je radjeno sa vlagom u proseku 11% i hl preko 80.
 
14 dinara je moja cena kostanja. Razgovarao sam sa kombajnerom, i on mi kaze da je dosta ljudi bilo sa prinosom i oko 2t/kj, a pri tome, koliko on zna niko nije ni koristio neku kombinaciju NPK, dakle samo prihrana. Moj zakljucak, tako se mozes zezati na zemlji koju su ti otac i deda ostavili, a ako hoces da iznajmljujes i radis, onda ces morati da ulazes. Vise je nego ocigledno da je veliki broj parcela isposcen. Stajnjaka odavno nema, vestak se ne baca, a pre tebe takodje to niko nije radio, a sejalo se. Pricao sam sa jednim koji ima taj prinos, i ima po neku svoju masinu, da ga i te 2t/kj zadovoljavaju. Izvede mi on neku racunicu kako ga sve kosta oko 200 euro/kj. Koliko ce moci jos da se tera ovako, videcemo. Moje je misljenje da mnogi i dalje zive samo od ciste eksploatacije zemlje, i masina, koje su ocevi i dede ostavili. Kako se bude blizio kraj resursima te mehanizacije, tako ce se zemlja davati drugima da rade, jer se njima nece isplatiti da rade.
 
Zanima me dali je neko imao Syngentin INGENIO posejan,na oglednom polju Ljukovo kod Golubinaca je delovalo lepo,ni prinos nije bio loš,čini mi se da mi je drugar rekao 7700kg/ha,ali je setva bila sredinom novembra,pa me zanima dali je neko imao posejano u optimalnom roku setve
 
Ajd da razjasnimo, da li je tema iskljucivo psenica Srbija, ili moze da se pise o psenici u svetu, prinosima, prognozama, trendovima. Mene bas zanima, kako shvatiti naslov teme " Psenica 2010/2011".
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh