Pčelarstvo za početnike

Pozdrav svim pcelarima.Imam jednu neuobicajenu molbu pogotovo za ovo vreme i za one koi su radi da pomognu.Naime interesujem se za pcelarstvo,tj.zeleo bih da pocnem da se bavim time,ali zbog lose finansiske situacije to nikako da izvedem.Mislim da bi to mogao biti jedan dobar,zanimljiv i vrlo lep dodatni izvor prihoda u buducnosti.Pa bih zamolio one koi mogu i zele,da mi poklone neku kosnicu,ne,nemora sa pcelama,jer sam dobio obecanje od komsije da ce mi pokloni dva roja,ali ja samo moram kosnice da pribavim,a mislim da bih isto mogao i jos od nekog da nabavim neki roj besplatno.Naravno pocetnik sam u tome,al ovde kod mene ima ljudi od koih mogu da naucim sve sto treba.A za to vreme i ja cu se truditi koliko mogu.Dakle samo mi kosnice fale,ako neko zeli da pomogne bio bih mu veoma zahvalan.Veliki pozdrav i unapred hvala pa ma sta da bilo.
 
Daj prijatelju , polovna košnica košta 15-20-30evra.Od tog pčelarenja nema ništa ukoliko gledaš da u budućnosti imaš dodatne izvore prihoda. Bolje i ne počinjati. I ja sam mlad pčelar, zaradio sam košnicu sa rojem , prošle godine i jedan roj mi je uginuo, da li je matica odletela, šta se desilo ne znam, samo znam da je društvo proizvelo trutušu koja je polagala trutovska legla, a bilo je već kasno da spašavam situaciju, jer društvo i tako ne bi prezimilo..i šta, sad treba da očajavam i žalim što sam platio,a nisam imao nikakvu korist od toga?
 
Da su dimenzije u standardu, lepo poneseš metar pa premeriš. Na taj način ćeš moći opremu koristiti i sa onim što uzmeš kasnije. Zna biti razlike od par centimetara, što se ovako ne može proceniti okom, a posle zna praviti velike probleme.
 
Ajde ako ima neki iskusni prisutan , nasta treba obratiti paznju prilikom kupovine LR polovne kosnice sutra idem u nabavku

Bilo koje kosnice kupis,nek ti covek garantuje da nisu zarazene ili tretirane necim,mi smo 90e god kupili 30skoro noví AZ,i kad smo ih sredili,opekli brenerom pa naselili pcele sve su propale,pa smo iskuvavali u rastvoru kamene sode,pa na analizu,i nista,jedino se tata razboleo,cak su gledali par puta i neki ljudi sa instiuta,pa uzimali komade kosnice na analizu,al vec je bilo kasno,izgubili smo 2 sezone,pa namesto njih je tata uzeo kljestare(gerzonke)koje su skroro troduplo víse meda davale,a i drustva bila jaka i mirna.
 
Verovatno hoce da pcelari na jednom tipu kosnice,sto je i najpametnije,mi smo pcelarili na 3 jer nismo imali gde na brzinu da nadjemo isti tip kosnica.
 
Što se tiče zaraze ništa ne govori,pod uslovom da je u pitanju jedan pčelinjak.
Svaki pčelar preferira neki tip košnica (neko voli crnke neko plavuše).
Oprati pažnju da nisu trule daske da nije ušao moljac .
Ne znam po kojoj ceni nabavljaš te polovne i da li su sa pčelama?
Ako su samo sanduci dobro obrati pažnju koji je odnos cene nove i polovne da ne bude veća dara nego mera.
 
30e komad , podnjaca protiv varoe , maticna resetka uokvirena , zbeg hranilica i ramovi sa sa izgradjenim sacem , biram 4 od 10 , a 25e ako uzmem prazne ramove i 30+ ako ocu ramove sa medom
 
Nije skupo i ne gubiš vreme da izgrade saće.
Ja imam na tavanu dvadesetak komada LR ,čekam da deca malo porastu pa da im se posvetim.
 
Bolje uzmi sa izgradjenim sacem pod uslovom da ga nije moljac napao i da je zdravo, da nema trutovskih celija jer dok pcele izgrade sace gubis puno meda a i ne mozes vise od 2 osnove staviti odjednom i to da je dobra pasa.
 
Bez pčela sa izgrađenim saćem?? Moraćeš da to saće povadiš i pretopis u vosak. Ramove i košnice očistiš i denzifikuješ.
 
A što nisi uzeo i pčele od njega:sta:
Ja sam mislio da uzimaš sa pčelama zato sam ti i rekao da uzmeš sa saćem da ne čekaš da grade.
 
Dobili ste jos jednog pcelara :)

Kupio sam 2 nove LR kosnice,da malo pocnem,iz hobija da pcelarim. Kosnice su trospratne,kompletne.Kupio sam laneno ulje da ih premazem,rekli su mi da tako treba :)
Jutros su mi stigle i satne osnove. Jos samo da nabavim drustva.
Zna li neko posto li su rojevi,drustva ? Kad je najbolje vreme da naselim kosnicu?
 
Rojevi su oko 30 eura i nabavljaju se posle bagrema. Za roj ide tri rama pčela, jedan ram meda, jedan ram polena sve to sa mladom maticom koja radi dobro. Za društva treba videti, neka okvirna cena je 10 eura za ram pčela, mada se i o tome može razgovarati prilikom kupovine.
 
Rojevi su oko 30 eura i nabavljaju se posle bagrema. Za roj ide tri rama pčela, jedan ram meda, jedan ram polena sve to sa mladom maticom koja radi dobro. Za društva treba videti, neka okvirna cena je 10 eura za ram pčela, mada se i o tome može razgovarati prilikom kupovine.
Dali si mislio 3 rama legla a svi ramovi posednuti pčelom?
 
Nazad
Vrh