Pčelarstvo za početnike

Dali neko moze da mi kaze sta da radim sa pcelinjakom nalazi se blizu sume koju pocetkom aprila treba da prskaju protiv gubara
 
Pozdrav svim pcelarima. Dali neko zna koliko dugo roj moze da bude u kartonskoj kutiji?Hvala unapred :D
 
Roj u kutijama šalju iz Australije i sa Novog Zelanda za Ameriku i Kanadu.
Slali su i za Srbiju...
Neznam dali ovo zadovoljava...
 
Ako misliš na paketne rojeve, bolje ti je da kupiš rojeve na ramovima mala je razlika u ceni tu već imaš i legla, hrane i izgrađeno saće.
 
Zavisi za čega mu treba, možda samo nabalja pčele da pojača društva pred pašu, tad nema potrebe za dodatnim leglom i saćem.
 
Pitao sam za kutije iz razloga kad je vreme rojenja a ja nemam dovoljno nukleusa pa me je zanimalo jel smeju u kartonske kutije i koliko dugo :cao:
 
Smeju, dok ne progrizu ::namigivanje::
Bolje ih smesti (naseli) u običnu drvenu kutiju, gde ćes ih moći malo prehranjivati dok ne napraviš nukleus, ili ne isprazniš jedan nastavak!
 
Nemoj u kartonsku kutiju da stavljaš nego učlani se u udruženje u tvom mestu i tamo ćeš da upoznaš pčelare, a tamo će ti verovatno neko pomoći oko toga. Ako finansijski nemožeš da vratiš ti mu vrati tako što ćeš mu pomoći oko selidbe i vrcanja. Upoznavaj pčelare. :cao:
 
dobio sam ponudu za pcele 100e za punu kosnicu sa sve nastavcima i kako kazu spremna za pasu
10 ramova za 50e
5 ramova za 25e
e sada ja nikada nisam kupovao pcele i kosnice(jesam gajio ali nisam kupovao) pa mi nije jasno koje je fora sa ramovima
 
pozdrav svima.Ja imam 6 kosnica,i pocetnik sam.Gajim ih za svoje potrebe.Imam problem sa jednom pcelom(kosnicom),primetio sam pre dva dana da iz jedne kosnice slabo izlecu pcele,pa sam otvorio i pregledao,i vidim da je dosta slaba,ima vrlo malo legla(i mladog i starog),i mali je broj pcela na svega tri rama,trazio sam maticu i nisam video.Sta da preuzmem da je spasem.pretpostavljam da je mozda i kasno,trebao sam to ranije da utvrdim,ali KAO,nisam imao vremena da pregledam kosnice.Poceo sam da joj dajem sirup,i stavio 1/4 pogace.A legla otvorenog ima jedva dvadesetak(larvica).a i zatvoreno nije bolje.
 
Najbolje da tu košnicu rasturiš tako što je pomeriš i istreseš sve pčele napolju. U ovo vreme posle bagrema možeš napraviti od drugih društava nove rojeve.
 
Pozdrav svima.
Kako je najsigurnije preneti nukleus,ili košnicu sa rojem pčela na 10ramova DadanBlatovu,nekim prevozom, busom,vozom..jedno 200km :)
Pitam čisto informativno, da li je to moguće da se ne cimam autom.Znam da je rizično, ali da li neko ima iskustva sa tim..
Hvala.
 
dobio sam ponudu za pcele 100e za punu kosnicu sa sve nastavcima i kako kazu spremna za pasu
10 ramova za 50e
5 ramova za 25e
e sada ja nikada nisam kupovao pcele i kosnice(jesam gajio ali nisam kupovao) pa mi nije jasno koje je fora sa ramovima



Sa ramovima tri rama legla i dva hrane sa odgovarajućim pčelama i eventualno stresti još jedan ram pčela i to je roj.
 
@ TheBigBang

malo odgovor kasni, ali je najbolje iznajmiti ozbiljan prevoz, kombi ili kamiončić. Ako ima malo košnica, onda zajedno sa još nekim jačim pčelarem zajedno.
 
Pa za autobus i voz nisam siguran kako bi to išlo, kako oni to računaju i da li dozvoljavaju da se prevozi. Vozom bi moglo, ali verovatno se mora smeštati u teretni vagon.
 
Evi i mene kod vas, rešio da nabavim 2,3 košnice za ličnu upotrebu. Interesujeme kad ih kupujem treba da bude jaka da je dobro pregurala zimu i da ima dobar start u proleće, cena im nije mala kod mene 100evra 10rama. Kako ja da prepoznam dal je roj dobar i kvalitetan da mi ne uzmu pare a dobijem škart jer tako funkcioniše kod nas.
 
Najbolje je da povedeš nekog pčelara prilikom kupovine, da i on baci pogled. Takođe trebalo bi videti i da se kupi od nekog ko se bavi više prodajom rojeva, a da je na dobrom glasu. To što si odlučio da nabaviš više košnica je odlična odluka, jer ne vredi nabavljati jednu košnicu.
 
Nazad
Vrh