Pčelarstvo za početnike

ja bih hteo da nabavim dve kosnice najvise me zanima za oprasivanje tresanja,ali bih voleo da imam i pcele za svoje potrebe(med)pa bi pitao forumase sta mi vi savetujete koje kosnice da uzmem a da budem zadovoljan i ja i tresnje i pcele naravno.
:ppozdrav:
 
Košnice tipa LR, mogu da preporučim, i sam ih koristim i veoma su dobre za rad sa pčelama. Sa ostalim tipovima košnica nisam imao iskustava
.
 
I ja sam mislio da uzmem lr kosnice,trebalo bi da ih uzmem najkasnije krajem marta da ih stavim u tresnjar.Ovde sam dosta citao o pcelama pa me zanima kako najbolje da prepoznam da je drustvo dobro da ne bi dao dzabe pare a ono mucak u nutra, ni tresnje oprasene ni ja zadovoljan samo prodavac srecan.Ne poznajem ni jednog pcelara da bi mogao da ga povedem sa mnom pa mi jedino ostaje da idem na poverenje a to u danasnje vreme nije pametno.
 
Mislim da za pocetnika su dobre DB.Za LR treba iskustvo. Bez strucnjaka ne kupuj drustva,ako nepoznas nikog ti zimus citaj literaturu treba ce ti.Raspitaj se kad imaju predavanju udruzenja pcelara u tvom mestu, pa idi i slusaj.Tu mozes upoznati i iskusne pcelare.Za svaki savet pitaj bar trojicu, pa sam vidi sta treba da radus. To ti kazem iz iskustva.Naj bolje je da si u vezi sa postenim i iskusnim pcelarom koji ce te uputiti u posao.To se ne moze da plati.
 
Hvala na savetima, vec citam dosta i ovde i na spos mada dok ne vidis u praksi nije isto.Mislim dasu LR kosnice lakse za transpor posto bi posle cvetanja tresnje vratio u dvoriste tu su mi najsigurnije.Ne verujem da bi komsije imale puno razumevanja da ih ostavim u njivi posto kod mene se svi utrkuju koce vise da prska ili ja imam tako misljenje ali nebi voleo da ostanem bez njih sta cemi prazne kosnice.Ja i ovako nikad nisam prskao u cvetu a kuci nece smetati nikome a uz to ima i dosta cveca i bagrema i po neko drvo u komsiluku.Videcu da jos vise prosirim znanje do aprila pa da ih uzmem pa uz boziju pomoc kako bude svaki pocetak je tezak,ali se nadam i sladak na kraju(med)
 
U ovom delu foruma iskustva idu sa druge strane. Moje iskustvo sa oprašivanjem sa pčelama je takvo, da sam nosio pčele na semenski suncokret i za to sam bio plaćen 10 eura po košnici. Većina pčelara ima takva iskustva, da su negde nosili pčele i za to bilo plaćeni. Možda da vidiš u delu voćarstvo, kakva su iskustva voćara sa oprašivanjem uz pomoć pčela.
 
Imali neko od kolega u ponudi 2 LR kosnice

---------- Poruka napisana u 14:07 ---------- Prethodna poruka je at 14:06 ----------

Imali neko od kolega u ponudi 2 LR kosnice
Molimvas na pp da ne spamujemo temu , zelobi sledece nedelje da kupim

---------- Poruka napisana u 14:14 ---------- Prethodna poruka je at 14:07 ----------

Molim iskusne clanove da na ovom sajtu pogledaju LR kosnice i opremu http://www.radionicamedena.com/ser/grupa1.htm
I da mi daju predlog sta treba jos ubaciti i izbaciti iz standardne kosnice
Razmisljam :
-maticna resetka zicana
-Podnjaca mrezasta sa fiokom (zbog lakseg sticenja od varoe

---------- Poruka napisana u 14:56 ---------- Prethodna poruka je at 14:14 ----------

http://www.kupujemprodajem.com/Kosnice-LR-i-DB-867015-oglas.htm#photoBig ovaj nema ramova dal se isplati
 
Ovaj na kupujem prodajem deluje sasvim OK, samo se može tražiti da na krovu sve bude od čamovine, pa preko toga lim. Lim od 0.3 mislim da jr to štamparski je sasvim u redu. Cena je tu negde, jedino ostaje pitanje da li je suva daska i koliki su troškovi transporta.
 
Mislim da je kolegi Raletu ovaj u Petrovcu dosta bliži. A sa ramovima košnica bi izašla ga 45 eura + farbanje
 
Što se kvaliteta tiče sve ti je to približno isto, ja sam bio pre par godina u Vladimircima u "medenoj" kupovao nastavke i sasvim sam zadovoljan, mada bi od svoje građe bilo najbolje jer debljina košnice ima malo uticaja.
 
Kvicoje jesi mozda cuo za standarde. Kod nas je usvojen standard pri izradi kosnica debljine 20 mm. Apsolutno ne treba koristiti deblje daske zaizradu kosnica. Pcelinje drustvo nece nikada stradati u kosnici debljine 20 mm ako je zdravo i ima dovoljno hrane. Ova zima je primer za to temperature su bile preko - 20 stepeni i sibirske hladnoce trajale skoro mesec dana. Moja drustva su hvala bogu sva OK a kosnice su debljine 20 mm.
 
Ne bih se uopšte složio sa tim jer nema košnice bez daske od 4-5 cm i dugovečnosti i uslova za pčele.
 
Kvicoje ne mogu da shvatim da li se to šališ ili ne ako se šališ molim te nemoj na ovaj način jer mlađe kolege mogu pomisliti da to tako treba. Košnice treba izrađivati od daske debljine 20 mm i to je u mojoj dugogodišnjoj praksi dokazano kao sasvim zadovoljavajuće, evo primer je i prethodni februar kada su bile sibirske temperature mesec dana a moje pčele su sve fala bogu u redu. Bitno je samo uzimiti pčelinja društva sa dosta hrane i zdrava i ništa ne brinite više. Ili ti možda Kvicoje živiš u periodu od pre 60 - 70 godina kad su se takve košnice pravile.

---------- Poruka napisana u 12:21 ---------- Prethodna poruka je at 12:17 ----------

:sjasi:Kvicoje ne mogu da shvatim da li se to šališ ili ne ako se šališ molim te nemoj na ovaj način jer mlađe kolege mogu pomisliti da to tako treba. Košnice treba izrađivati od daske debljine 20 mm i to je u mojoj dugogodišnjoj praksi dokazano kao sasvim zadovoljavajuće, evo primer je i prethodni februar kada su bile sibirske temperature mesec dana a moje pčele su sve fala bogu u redu. Bitno je samo uzimiti pčelinja društva sa dosta hrane i zdrava i ništa ne brinite više. Ili ti možda Kvicoje živiš u periodu od pre 60 - 70 godina kad su se takve košnice pravile.
 
Ovaj na kupujem prodajem deluje sasvim OK, samo se može tražiti da na krovu sve bude od čamovine, pa preko toga lim. Lim od 0.3 mislim da jr to štamparski je sasvim u redu. Cena je tu negde, jedino ostaje pitanje da li je suva daska i koliki su troškovi transporta.




Malo mi je nejasno oko falca, kao da ga nema i bolje je da je manja strana tj. od 412 mm u celom a na dužoj falc.
Šrafova vidim samo tri i to je premalo jer šraf mora biti na 10 mm od vrha i dna jer će se nastavak izvitoreriti prema napolje.
Dobra strana da je u fijoci lim a ne lesonit koji brzo propadne.
 
Ajde nek mi neko napise sta sve treba da kupim od opreme da bi poceo da pcelarim Od A do S
-kosnice
-rojeve
-sacne osnove
-dimilicu
-dimilicu za varou
-americki noz
-kljesta za vadjenje ramova
 
Rale, ako bas hoces od A do S ima toga dosta. Mislm da bi za pocetak sasvim dovoljno bilo pored kosnica inormalno rojeva samo pcelarska bluza sa sesirom, noz, dimilica i normalno centrifuga za vrcanje tj. vadjenje meda. Ako vidis da mozes i zelisda pcelaris (zato se u prvoj godini uvek pocinje sa nekoliko rojeva),onda ce ti trebati jos nesto od opreme a to je Viljuska za otklapanje ramova sa medom, suncani topionik zatopljenje voska, nukleusi (za proiyvodnju rojeva i kao pomocnadrustva), normalno satne osnove, sakupljaci polena (ukoliko hoces da sakupljas polenov prah),jenterov aparat ili nikot aparat (ukkoliko hoces da proizvodis matice), pcelarska vaga, ambalaza za med. Ukoliko hoces da se bavis selecim pcelarstvom onda je to mnogo veca investicija, tu je kamion (pozeljno sa utovarnom rukom), ili mozdapcelarski kontejner. Da ti ne nabrajam vise odluci sam ali ono sto sam ti napisao u prvoj recenici sasvim je dovoljno za poceatak pcelarenja. Pozdrav.:sta:
 
Nazad
Vrh