Ovo se ne radi tako! (fotoreportaža o jednom interesantnom poduhvatu)

Ja trenutno cekam jednog class-a da dodje da mi vrse po te pare!Bolje da i njemu dam 1/2 ili 2/3 roda sa njive nego da istanjiram tu psenicu. :nono:
 
Spajki je napisao(la):
Ja trenutno cekam jednog class-a da dodje da mi vrse po te pare!Bolje da i njemu dam 1/2 ili 2/3 roda sa njive nego da istanjiram tu psenicu. :nono:
Slažem se sa tobom.Ima kod nas a i u opštini Nova Crnja još mnogo da se kosi ali niko nema gusanice.
 
Ako dam 150 E plus gorivo-šta meni ostaje.onda neka kombajn sedi gde jeste-prinosi pšenice pod vodom nisu veliki (ako ih i ima)
 
1000 kg/kj psenice= 1737 kg/hax13=22581 din
vrsidba psenice 150 e/ha x 106 din=15900
22581 - 15900 = 6681 din
U mom slucaju mislim da cu imati vise od 1000 kg/kj jer do sada sto sam skinuo sa te njive bilo mi je oko 2200kg/kj.Naravno da taj prinos ne mogu ocekivati ali i da mi ostane 50e/kj sacekacu kombajn sa gusenicama jer ja necu mojim moci uci u tu njivu jos ...
 
Zaista gusenice cine cuda u ovakvim godinama. Ja nikad nisam video u radu gusenice kao ni 99% clanova ovog foruma. Slazem se da je bolje platiti i 150e/ha pa makar nesto izvuci nego bas nista.

@zoran0230
Strahovito si me podsetio na jednog mog komsiju koji svake godine kaze da ce da zaore/pretanjira neku kulturu zbog: slabe cene, problema sa nadnicarima i raznih drugih razloga. NIKAD nista od toga nije uradio, uvek je sa svake parcele izvukao najvise sto se moglo.
Sigurno nemas zita pod vodom, ali da imas mislim da bi i ti zvao kombajn sa gusenicama, kao sto bih i ja uradio da sam u takvoj situaciji.
 
I ja baš imam takvog komšiju.svake godine govori da neće sejati žito a prvi poseje.Žita pod vodom nemam jer ga ne sejem ali imam nešto jače od 2 jutra ječma.Gde nije bila toliko stojala voda prinos je bio 10 meteri a šta bi u ovom bilo kad još stoji voda(uvalili su nam neki xanadu koji nije ni za .... a skarlet koji se odlično pokazao nisu imali).Ja čekam samo da se voda povuče pa da uzorem a o kombajnu ni ne razmišljam a pravo da ti kažem ne znam ni da li ima guseničara
 
Pitanje koje ima veze sa ovom temom: Kolika je naležuća površina prednje gume od kombajna? Ako bi znali površinu gume i težinu kombajna, izračunali bi koji kombajn ima najmanji površinski pritisak na zemlju, a samim tim i manje propadanje. Interesuje me za gume 12.4-28 i 14.9-28.
 
Mislim da imate problem sa pravlaženim hidromorfnim zemljištem a ne sa "skidanjem" žita sa njive.
Poduhvat koji ste napravili je veoma dobar :D . Naime vaš problem je nastao pri obradi zemljišta kada je se stvorio vodonepropusni sloj koji sprečava filtraciju vode kroz zemljište.

http://i33.tinypic.com/15q7y28.jpg
 
okitrifunovic je napisao(la):
Mislim da imate problem sa pravlaženim hidromorfnim zemljištem a ne sa "skidanjem" žita sa njive.

Nije to problem već problem stvaraju podzemne vode. Jedan deo srbobranskog atara je prilično ugrožen podzemnim vodama i to je ovde bio problem a ne obrada zemljišta. Nekoliko većih gazda koji imaju velike traktore su poslednjih godina nabavili velike podrivače ali ni pored te operacije na njivama gde ima podzemne vode nije ništa bolje stanje. Jednostavno kad se podigne nivo podzemnih voda niži tereni plivaju ma šta da si radio od agrotehnike. Uostalom, kod komšije u bašti, gde nema nikakve obrade zemlje, je ove godine bilo vodeno ogledalo (ja sam tek toliko višlji da mi je voda bila na dubini od pola ašova ali zato podrum i šaht za vodu plivaju...).
 
Kod nas je palo oko 500 litara kiše od prvog maja do sada, svuda je blato ili stoji voda...
 
zorancile je napisao(la):
Kod nas je palo oko 500 litara kiše od prvog maja do sada, svuda je blato ili stoji voda...
Sa onih 5 od preksinoć 520.Još 15 i godišnji prosek je ispunjen.
 
Mojih 5 kj psenice ostaje da je promenim za par jaganjaca sa obliznjim cobanima i to je to sto se tice vrsidbe na terenu pomenutom u ovoj temi..Bio mi je na njivi class lexion sa gusenicama :D (gumenim) i zaglavio se u pi..u mat..inu :udri:.jedva smo ga izvukli napolje.Nekad se protiv majke prirode nemoze :nono:
 
Spajki
odakle je taj kombajn?Koliko sam razumeo komšiju ,koji je razgovarao sa vlasnikom kombajna koji treba da proba nama da kosi,u pitanju je lexion sa gumenim gusanicama.Vozi ga čovek iz Bašaida.
 
ja misli mda to sve moze da poznje zmaj133 on je ko buldozer samo gazi pozadi lak a nema bunker :D
 
780 i 132 su se zaglavljivali tamo gde sam ja prolazio bez problema...
 
kiraj je napisao(la):
Spajki
odakle je taj kombajn?Koliko sam razumeo komšiju ,koji je razgovarao sa vlasnikom kombajna koji treba da proba nama da kosi,u pitanju je lexion sa gumenim gusanicama.Vozi ga čovek iz Bašaida.
Taj kombajn je vlasništvo jednog turinca koji ima zz u Vrbici. Došao čovek lepo, video parcelu i reče poslaću kombajn ali ništa neobećavam. Kombajn došao, probao, potonuo i zaglavio se, izčupali ga i on otišao nazad za Vrbicu.
Da se razumemo: ni guseničar nije svemoguć!!! Dok je išao pravo bilo je sve ok, ali kad su zadnji točkovi skrenuli sa traga gusenice tu je bio kraj!
Ipak taj kombajn teži 22000kg
 
naravno da nije svemoguc, ali je jedino resenje koje u ovakvim uslovima moze nesto da uradi.....a nemoj se bojati za tog lika iz turije....bio sam prisutan kada ge je jedan covek zvao da posalje kombajn sa gusenicama da mu kosi ali mogao je da dodje tek za 10-12 dana jer ima toliko da kosi da ne moze da postigne...moje misljenje je da ko je ove godine kupio gusenice, moze relativno lako da ih isplati za ovu sezonu i da jos fino zaradi.....psenica je prva zetva ove godine....ostaje jos suncokret, soja i kukuruz...ima jos dosta da se radi....

i da, tezak je taj leksion ali mislim da nema sanse da ima 22 tone....moje misljenje, maksimalno13-15 tona
 
@gregorije83
Jedna ispravka na Vas post.Ne znam koji je ono Lexion ali da je tezak tezak je.Evo podatak o 580 bez hedera i praznog bunkera.
1ykcbd.jpg
:cao:
 
Nazad
Vrh