Ovčarski psi - Dresura

zarius nisam to znao, ali zaista ova rotvajlerka je bila dobra cuvarka i lako se moze dresirati ali slazem se da su psihicki nestabilni znam za slucaj gdje je gazdu razgulio rotvajler godinu dana nosio mrezicu na glavi...
 
Kod pastirskih pasa tipa kavkazaca,sarplaninanaca ,je finta u tome da vise nema "rasnosti".Covjek ili kinologija koju imamo prilike vidjeti je upropastila u prilicnoj mjeri te rase.Nije nikakava tajna da neki odgajivaci u Srbiji miksaju sarplaninca sa kavkazcem ili njufandlenderom? U takvim miksevivima se gubi ono dragocijeno sto jedan pastirac posjeduje,nesto sto muje majka priroda davnih dana dala.Mnogi ljudi koji se bave kavkazcima se slazu u tome ,i ne samo kod kavkazaca nego i kodsarplaninaaca,da nije sve tako sjajno-komercijalizacija je ucinila svoje.Sve je manje i manje pravih pastirskih pasa koji bi trebali biti na nekom svom vjekovnom zadatku da tako kazem.danas kada odete na neku izlozbu mozete primijetiti kod mnogih izlagaca kako svoje pse cesljaju.Uredu ,odstraniti ucebanu dlaku ,ali cesljati skroz -naskroz i pritom ga prskati lakom (svojim ocima sam to gledao u moskvi, kod kavkazaca).U ovoj prici na danasnji dan rasa srednjeazijski ovcar je jos uvijek na dobrom putu da izbjegne ono sto je zadesilo pomenute rase.
 
Sve vise " radnih" pasa postaju dvorisne igracke! Genetikom od njih prave plisanje medvjedice! Nadam se da sarplaninac nece izumrijeti kao rasa, a na "dobrom" je putu da tako bude. Pri tom mislim na izvornog sarca.
 
Sika mi gradsko/seoski cobani smo zanemarljivi dok se ovcarstvom bave ljudi u ruralnim brdskoplaninskim predelima celog sveta gde je ogromna populacija ovaca a i vukova,pocev od susednih drzava,azije itd gde bez dobrih ovcarskih pasa mogu samo da gaje ovce da bi hranili predatore,da sam ja 2004 imao nekoliko kavkazaca,azijata ili kangala ne bih bacio 3500 kg mesa beloglavim supovima u kanjon Uvca.Ako budem terao ovce na ispasu na Zlatibor bez dobrih pasa moram ih cuvati u ogradjenim pasnjacima
 
Nije, nogu je zeznulo u plecki i verovatno je ga udarilo korito koje je obeseno, neko jagnje je verovatno uskocilo i zaljuljalo korito i ono je udarilo njega. Vise menu u stalu nece korito koje visi. Bilo je privremeno resenje za koncentrovani deo obroka d ajagnjad nauce da ga jedu i eto sta se desilo.
 
Necete mi verovati ali ovi moji, sa 2 meseca starosti,samo stekcu i uteravaju jagnjice u tor.Pusteni su i leze kod matore pulinke(koja je vezana) dok jagnjici vani jedu jarmu.Kada jagnjad pojedu jarmu ja krenem ka njima,matora lane a oni "zastekcu" i za njima do vrata od tora, gde stanu i cekaju da zatvorim kapiju.
 
Danas kad sam isao kod nomada da uzmem jagnje, poprilicno su me pulini preplasili. Tri pulina su sa stadom, bili su mirni dok nisam prisao blizu stadu. Tad su sve trojica dotrcali do mene i okruzili me. Jbg nisu veliki, ali nije svejedno. Pratili su me u stopu dok sam god bio kod ovaca. Jednostavno receno, ostao sam zadivljen tim psima. Kako rade i koliko su poslusni.
 
Nisi se djabe uplasio,vec sam pomenuo komsinog pulina,ko god je prisao toru a da prethodno nije pozvao iz kuce vlasnika,dobio je bar iscepanu nogavicu.Jedng "radoznalca", posto je preskocio ogradu,povredio kroz gumenu cizmu i da gazda nije cuo galamu,prosao mnogo gore.Moja pulinka srecom nije "ujedljiva" ali kada neko dode u tor,dize galamu za medalju.
 
Nazad
Vrh