Ovčarski psi - Dresura

Pravog psa mozes dresirati samo u slucaju da ga kao malog odgajas u stadu u kom vec ima pas koji je imao susreta s vukom i koji zna za sve, bar iz licnog iskustva govorim jer imam sarplaninca koji se susretao sa svim divljim zivotinjama i sada imam kuju takodje sarplaninku koja je dosta naucila od njega i njih dvoje u paru su odlicni cuvari, ne znam mozda i gresim ali mislim da je to jedini nacin da se pas nauci jer isto je tako i kod ljudi ako nemas dobrog trenera tesko da mozes puno postici....
 
Vidim da moj tekst nije shvacen na pravi nacik ali necu "dubiti".Nas na ovom forumu okuplja (izmedju ostalog) ljubav prema psima i to dovoljno govori (bar ja tako mislim).
Dobar ovcarski pas borbom brani stado,vremenom stice sve vece iskustvo u borbi,postaje sigurniji u sebe pa uz takbog psa drugi lako "uce".
Bio sam na Sari 'medju 50-ak saraca i gledao kako stariji sarac sa mladjim cak simulira borbu i na taj nacin "treniraju i uce".Ta "simulacija" zna da bude i vrlo ostra ali se hijararhija na kraju zna.
 
Petrovo bilo je okrsaja ali da moj pas nije imao ogrlicu ne bih prezivio jer ipak vuk je vuk....

A Simovic upravo to bez starog lisca u stadu nema ni dobrog podmladka...
 
drugo je "borba" kad stariji pas uci mladog psa i kad je u pitanju hijerarhijha, a drugo kad psa bas odgajaju za borbe sa drugim psima! ali necu vise da razvlacim temu, jer ipak je ona da pisemo o cuvarima stada. naravno pas cuvar stada mora biti naucen za to. dosta puta sam cuo da tornjaci se povlace pred vukom, nisam vidio i ne mogu tvrditi da je tacno. sarac je sarac! od svih sarplaninaca kod nas, mozda je oko 70% cistokrvnih. dosta sam citao o tom. nekad se desi da sarplaninac izraste u nevjerovatno ogromnog psa. zaboravio sam tacno do koje granice smatra se da je pas "uredan".mislim do 72 cm u grebenu. sjecam se teskta o jednom nevjerovatnom sarcu, bio je visok 84 cm. ali su ga kinolozi ocjenile kao genetski loseg psa. i diskvalifikovan je. vecinom su visoki oko 65 cm, 68cmu grebenu. kuje su nesto nize. sarac je jedan od rijetkih ovcara koji ce se suprostaviti i medvjedu. izuzetno cijenim ovu rasu, kao i kavkaskog ovcara.
 
mocan je sarac u onoj "kucici" . a i ovce fino izgledaju, samo mi je bezveze sto su neke kao pudlice osisane. da li je to samo zbog estetike, ili ima neku posebnu namjenu?
 
bato87 Uz dobrog psa ovcaraa mozes celu noc bezbrizno mezetiti sir i piti rakiju,IZVINJAVAM SE na krsenju pravila(posto je sir moj:osmeh:),od sad detaljno spremam govor tj.tekst.pozzzz
 
Nadovezao bih se na priču sa prethodne strane o izboru rase, vidim da u temi nije pisano o kombinaciji dva ili više različitih čuvara. Tipa Šarac+SAO ili Kangal, šta mislite o tome? (o masi je reč a pulin ili koli je uvek dobro došao u stadu)
 
Kolega i mene to zanima posto planiram ukrstiti sarplaninku i kakvazca, interesuje me jel ko slicno radio i kakvi su rezultati...a bato link sto sam postavio vidi se prava dresura ovcarskog psa jer malo ces vidjeti pasa u stadu da jedan ide na samom pocetku a drugi na kraju stada vaznost toga najbolje znaju oni koji putuju daleko iz jednog mjesta u drugo sa stadima :D
 
Stene sarplaninke i kavkasca, nije imala susret sa vukovima,ali je bila jako brizna za stado,uvek je isla poslednja a cobanin ispred ovaca,ukoliko je nema sigurno je neka ovca zaostala,a nije imala strucnu pomoc starijeg psa bila je sama.Inace doneta sa Sjenice
 
Poslednja izmena:
Steta sto nemam sliku keruse u kasnijoj dobi,ali cu ovih dana imati sliku kavkasca koji je imao susret sa vukom.,imao sam na telefonu koji sam potopio u vodu i svi snimci propali kao i telefon,e sad moje iskustvo je u vezi prvrzenosti stadu ali o hrabrosti ne mogu pricati jer nije bilo prilike za to.
 
Nazad
Vrh