Ovčarski psi - Dresura

kavkazci su odlicno ali ih nema puno

---------- Poruka napisana u 18:54 ---------- Prethodna poruka je at 18:51 ----------



---------- Poruka napisana u 18:55 ---------- Prethodna poruka je at 18:54 ----------

sta mislite jel ovo pravi kavkazac
 
@Petrovo
Nemoze se reci,pas lezi.Razlika izmedju kavkazaca i sarplaninca je mala,kavkazac je veci i tezi za oko 10-15kg.Glava izrazito jaka,usi najcesce kupirane do glave.Boja moze biti gvozdeno-siva,boja cigle i krem,sa obaveznim carapicama bele boje koje dosezu do polovine nogu.Dlaka srednje duga,sa jakom poddlakom.Rep savijen na gore,jak i bogat dlakom.
Ako vidis mnogo lepog sraplaninca,verovatno je u pitanju kavkazac :osmeh:
 
Cini mi se da mu glava nije kao kod kavkazca. Mozda mi se samo cini jer pas lezi. Kavkazci imaju masivnu glavu i "jaca" im je njuska. Akod ovog psa vise je "klinasta".Ali opet kazem mozda mi se samo cini jer pas lezi pa se ne vidi dobro. Kako god, ko ima kavkazca kao cuvara stada nije pogrijesio.
 
Ja sam ga ima godinu dana kao cuvara imanja.To je pas-nezna se.Mojom greskom isprovociran,krenuo je na mene.Poklonio sam ga tipu,da ga ne bih uspavao.Prava azdaja od psa.Krupan,glavat,jak,dubok u grudima,kao pojava markantan.
 
Nemam ovce ali imam pulina, i imam traktor. Mislim da je on ovce zamenio za traktor posto je sa nama uzorao svaku brazdu! :D
Cim upalim traktor on dolece i seda pored prednjeg levod tocka :D
Jedini problem mi je jedan lep i velik mesanac kavkaza i sarplaninca, koji pored svog izgleda svoje mesto u familiji...
Uzeo sam ga pre cetri godine kad je imao 3 meseca i od tada do danas ga nisam cuo da je na nekoga bas opasno zalajao, sve nekako slabo, prosto znas da nece nista u dvoristu sacuvati :D
Kako da ga okurazim?
 
Nemam ovce ali imam pulina, i imam traktor. Mislim da je on ovce zamenio za traktor posto je sa nama uzorao svaku brazdu! :D
Cim upalim traktor on dolece i seda pored prednjeg levod tocka :D
Jedini problem mi je jedan lep i velik mesanac kavkaza i sarplaninca, koji pored svog izgleda svoje mesto u familiji...
Uzeo sam ga pre cetri godine kad je imao 3 meseca i od tada do danas ga nisam cuo da je na nekoga bas opasno zalajao, sve nekako slabo, prosto znas da nece nista u dvoristu sacuvati :D
Kako da ga okurazim?
Ovako stvari stoje! Nemoj nikad u psu buditi agresivnost, zasto, taj pas vremenom postane nestabilan i moze mnogo biti opasan po okolinu i tvoju porodicu! Da bi pas cuvao objekat, ili ovce mora biti obucen za to. Sa druge strane, nemoj biti siguran da tvoj pas ne bi sacuvao tvoj posjed, a pogotovo tebe! Pas prepoznaje opasne situacije i reaguje kad treba! Vjeruj mi, mnogo je bolje da tvoj pas bude takav kakv je sad, nego da imas zvijer od 60 kg kojeg se i "medvjed boji" ! Samo ti njega cuvaj i mazi i pazi!
 
Mirkopozega,kod mene nema vukova ali ima gore od njih a to su sakali,psi lutalice i svakojaka cetvoronozna gamad,tako da nemam iskustva sa vukovima.Srednjeazijski ovcari su bez sumnje daleko ispred saraca,kavkazaca i njima slicnih kada je u pitanju covjek.Dovoljno je otici na neku izlozbu,kod nekoga u dvoriste i vidjeti kako se ponasaju kavkazci i sarplaninci prema gostu u prisustvu vlasnika psa-vecina pasa drzi armaturu u ustima,dok kod srednjeazijskih ovcara je sasvim suprotno.Srednjeazijski ovcar je stabilan pas i rijedko ide na covjeka-ide na covjeka ako je radjen sa njime rukav i svasta nesto,tada da,medjutim,ako se pas pravilno socijalizuje onda je to nesto drugo.Kod nomada je ista prica,koji prolaze kroz naseljena mjesta i tu se azijati normalno ponasaju.Postoje azijati u Tadzikistanu koji su nesto agresivniji od ovih iz Turkmenistana.Smatra se da su ovcarski psi iz Turkmenistna najbolji za rad sa ovom rasom (citaj srednjeazijski ovcar).

---------- Poruka napisana u 18:46 ---------- Prethodna poruka je at 18:39 ----------

danasnji kavkazci koje imamo prilike vidjeti po izlozbama su najobicnije vrece buva.neko rece da se pojavio stariji brat cau cau,sto je apsolutno tacno.kako cujem i sarplaninci su neslavno zavrsili jer modni trendovi ubijaju rasu za rasom.

---------- Poruka napisana u 19:03 ---------- Prethodna poruka je at 18:46 ----------

moj pas i naravno moje ovcice -slika od prosle godine kada je bilo velikih problema sa psima lutalicama.
http://s019.radikal.ru/i613/1203/48/9dc9b088ddf6.jpg

jedna slika sa neta negdje u aziji -sukob vuka i azijata.

http://s019.radikal.ru/i643/1203/85/8752fb406dde.jpg

---------- Poruka napisana u 19:19 ---------- Prethodna poruka je at 19:03 ----------

mali test da vidim kako postavlja sliku ovaj program,za forum sa pregledom.

 
Koliko sam se ja sretao sa pomenutim rasama,mislim da si u pravu sto se tice karaktera,imam ponudu za srednjoazijskog,kao i kangala-jedan stenac muzijak je kod drugara a ja imam priliku da uzmem zenku iz sledeceg legla ali druge linije,azijate ima drugar 2 zenke i 2 muzjaka-upravo tu sam video njihovo ponasanje kao i kada ih vodi na izlozbu bukvalno ih ne zanimaju drugi psi jednostavno ne reaguju,medjutim kavkazac kod komsije na Zlatiboru je cudo od psa,i vukovi su cesto oko njega uglavnom u prolazu i uvek reaguje,jednom je imao direktan susret i pokazao neverovatnu hrabrost medjutim vuk je pobegao od coveka tj vlasnika(najverovatnije matori samotnjak),e sad azijati od pomenutog drugara su medj ovcama po ceo dan,jednu kerusu je upropastio jer je zbog njene agresivnosti kad je bila mala vezivao i ostala je jako agresivna,a ostali pridju do coveka obidju krug i vrate se na svoje mesto ispred objekta sa ovcama.Hvala za snimke,vuk je ipak ugrizao za vrat,divljina je ipak u prednosti
 
Miroslave imas azijata za respekt! Svaka cast! Inace, pasi koji cuvaju stada, ili objekte ne smiju pokazivati agresivnost, osim u slucaju da su isti ugrozeni. Zato sam i napisao Paoru mladom ono u vezi njegovog psa. Naravno, vuk je divlja zivotinja i svaki ovcarski pas koji sluzi svrsi treba da nosi zastitnu ogrlicu. Ne znam da li znate, ali jedna od najdrazih vucijih ruckova je meso psa. Pokojni otac mi je bio lovac, a ja od malena volim prirodu, zivotinje i pse, pa se dosta razumijem u to. I naravno, pas koji cuva stado ne smije biti debeo, prije svega sto je tad mnogo tromiji, a sa tim brze se umara!
 
Generalno sve gore navedene rase su ovcarski psi,i glupo je odvajati koji je za stado a koji ne.DA li ce krenuti na vuka ili ne je stvar srcanosti,i nema veze koje je pas rase.TAko da je,po mom misljenju,individualna stvar pojedinca koju ce rasu nabaviti,u zavisnosti kakav tip psa voli.
 
Tako je Nidjo,mome komsiji zavrsavao je "posao"(odbrane stada) pulin.Sobzirom da kod nas nema vukova vec psi lutalice i srecom to nisu krupni primerci, vecinom sitniji i srednji mesanci.Ovaj pulin je bio prilicno krupan i ostar,cesto se desavalo da ne samo otera lutalice vec da nekog i udavi.
 
E to je extra pas! Posao je obavljao izuzetno! I kod nas se pojavljuju psi lutalice, do sad hvala Bogu nisi pravili vece probleme. A od mjesta gdje zivim nekih 70 km sakali prave rusvaj.
 
Kod nas ima dosta slucajeva napada lutalica, vecina ljudi ima manja stada u ogradjenom prostoru a bez nadzora.Mada sam skoro gledao na TV- KV da su izujedali i vlasnika stada kada je pokusao da odbrani stado.
 
Kada bi NLT uspeo da se "nauci" na ovce,to bi bio savrsen pas za cuvanje u ovim nasim krajevima,gde su lutalice najveci problem.Ima srce kao lav,mozga nimalo,sto je idealan spoj za zaletanje na sve i svakog :osmeh:
Cak stavise,mozda uparen sa pulinom bude bas takav?

---------- Poruka napisana u 09:35 ---------- Prethodna poruka je at 09:33 ----------

@Enes
Gledao sam fotke,Ada je zmaj,odusevljava me!!! To su pravi primerci kangala,srcanost do koske.I Belgijanci su dobri,pogotovu Honda.Vidid se da covek zna znanje cim ima takve pse.
 
Imao sam NLT koji su isli uz ovce.Mislim da su pulini dovoljno ostri ( u vojvodini im cak i seku zube),ukrstanjem samo gube UO.(urodjene osobine).
 
Hvala Nikolaa, izabrao sam jednog muzijaka pa cu vidjeti kako ce se pokazati a imat ce odlicnog "trenera" mog sarplaninca koji se susretao sa svim zvijerima a na Vlasicu ima svega i svacega, nadam se da sam napravio dobar izbor kod stada kangal i sarplaninac jos kad ukrstim sarplaninku s kavkazcem onda ce bit jos bolji rezultati, a nesto cu vam reci ali necete mi vjerovati prije 8 godina moj dedo je imao rotfajlerku u ovcama vjerujte odlican cuvar (ako si sa stadom u nomadjenju gdje nema ljudi samo zvijeri) problem je bio nomadjenje po drugim mjestima bila je agresivna i kod Tuzle ubiju nam je lovci....zato mislim da se svaka rasa moze nauciti za ovce samo je bitno od malena ga ubaciti u tor..
 
da li enessse znas da su rotvajleri u stvari ovcarski psi. Nekad kad su stvoreni cuvali su krave. To im je bila glavna namjena. Ali vremenom i genetikom su "izgubili" taj nagon. Smo ti psi su psihicki nestabilnI ( ne svi naravno) i nikom ih ne preporucujem.
 
Nazad
Vrh