Ovčarski psi - Dresura

pozz kolega i hvala na skrenutoi paznji,ja govorim o dresuri a naravno da faza pre dresiranija psa je jako bitna,mada necu pisati o tome jel u ovoi temi ima toga na naimanije 50 mesta.
 
:ppozdrav:

Drugar imam jedno pitanje, posto kažeš da posle paše pulina treba svezati, jel problem da pulin ostane pustan a da ovce budu u toru tako da on nema kontakta sa njim.
Pitam, jer je u mene plac sa ovcama udaljem od kuce, a pulinka koju sada imam posle paše ide kući neće da ostane na placu, pa sam razmišljao da uzmem štene pulina i da ga ostavim na placu, jer lopovi vrebaju na svakom koraku?
 
Druze sve zavisi koliko ti je pulin star ako je prošao godinu ipo dana može biti pušten, pa se veze po kazni kad nece da radi. jer sta je naučio naučio je.
Bilo bi poželino da ostane sa ovcama, a i mlado štene kada uzmeš gledaj da bude u blizini ovaca, ali ni slucaino nemoj da dozvoliš da spava medju ovcama, već samo pored tora.

Moj bi ti savet bio da nabaviš šarplaninca pa da odraste medju ovcama, od pulina ce pokupiti agresivnost, a ima toga i u nijegovim genima pa nek lopovi svrate!
 
razmisljao sam i o sarplanincu ili srpskom pastirskom psu verovatno cu nesto od to dvoje uzeti i naravno i pulina i njih dvoje da mi budu na placu upravo zbog toga pulin je oprezan i na najmanji sum skace i javlja a sarplaninac da cuva ledja pulinu. hvala
 
Poruka

Najsloženija obuka pasa je vodic slepih osoba. Da bi je pas savladao privrkavanje počinje sa sedam nedelja da bi pas bio privržen samo jednoj osobi. Hoću da kazem da nemogu svi ukućani raditi sa psom pogotovo deca jer će ga tako iskvariti. Pod obavezno kod nabavke šteneta stavite mu deo odeće koji ste nosili par dana u kućicu tako će se preko mirisa vezati za svog gazdu. Ako je pas privržen gazdi to u mnogome olakšava dresuru. Pulin je dosta težak za dresuru pa početnici se brzo razočaraju. U želji da što pre vide kako pas radi sa ovcama zanemare dresuru poslušnosti i onda nastane haos. Nastaje jurnjava do besvesti da ovce bukvalno padaju u nesvest. Psi se ne smeju koristiti u čuvanju stada 30 dana posle mrkanja jer i najmanji stres kod ovaća u tom periodu dovodi do pobačaja.
 
gospodine sarbanac puno pozz u vecini stvari slazem se sa vama ,ali sto se tice toga da psi 30 dana posle mrkanija nesmeju terati ovce haha smesno .pa sta onda ide 30 dana pre jagnijenija opet nesmeju.psi idu 365 dana u godini za ovcama .nije pulin pit bull,ja sam sad skoro dresiro psa pa je uvatilo vreme jagnijenija pa mi nije nijedna pobacila,kontrola psa je klijuc svega .izvini ako sam te necim uvredio ali to je moje mislijenije.
 
Odgovor

Ovaj podatak sam pročitao u knjizi Tihomira Perića Uzgojne greške i bolesti ovaca. Isto tako ovce se ne smeju šišati mesec pre i posle mrkanja. Za pobačaj je rizičniji prvi mesec nego peti. Nauka kaže i to da ovce treba šišati 42 dana pred jagnjenje bez obzira na vreme samo obezbediti duboku prostirku. Ovca posle šišanja dobija nenormalan apetit tako se dobijaju krupnija i vitalnija jagnjad na rođenju.
 
neznam kolega verovatno si u pravu,ali ovde kodnas i u nasem nacinu ovcarenija ovce se mrkaju od pocetka septenbra do kraja novembra ,pa sad zamisli cuvati stado od 250 ovaca bez psa to je neizvodlivo .sisanije ovaca naravno ide dosta pre toga sredinom maja.
 

Post je spojen: [time]1297120375[/time]
_________________________________________________
niti je rasan,niti dresiran,ali morao sam da pokazem Klausa :D leti ide sa stadom,sad je vezan na rancu
 
Ja imam zenku nemackog ovcara(kucni ljubimac~nije ovcarski pas)Kada je pustim sa kozama,bukvalno se igraju.Kada nisu raspolozene za igru,koze uopste ne obracaju paznju na nju i ona legne u 'ladovinu inadgleda ih.Sad,sto se tice pasa lutalica nikada ih nije mirisala~kada vidi juri do besvesti~ako stigne :zli: :udri: :udri:,ali sto se tice ljudi,mogao bi da dodje bilo ko od vas da odvede i nju i koze. :haha: :haha:Divan cuvar zar ne? :haha:
 
pozz kolega,ne razumem pitanije,mislislis odstojanije od mene ili od ovaca.pas mora biti u tvojoi blizini mislim uz nogu ili iza tebe da bi jasno cuo komandu .
 
Mislio sam prilikom rada sa ovcama tj.dok vraca ili goni stado da ne prilazi blizu i ima direktan kontakt sa ovcama vec drzi odstojanje i lavezom goni stado,Neznam koliko sam bio jasan ako ne pokusacu ponovo,
Pozdrav :cao:
 
Kolege,pogledajte na temu:" Melezenje u ovcarstvu~sta,kako i koje rase" link koji je izbacio Bokuman.Tu su snimci njegovog stada koje cuvaju sarplaninci~zanimljivo je u najmanju ruku. :ppozdrav:
 
kolega goni lavezom ,ali ima i poneka zajebana ovca pa mora da uge u sukob snijom,mora da je nauci malo pameti pozz
 
Razumeo kolega,nego sam mislio dali si nekog psa ucio da ne ulazi u sukob vec da drzi odstojanje jer u tom slucaju nebi trebalo seci zube.
Pozdrav :cao:
 
pozz kolega morase kolega ici na agresivne pse koi idu u sukobu sa ovcom,prvo ima opakih ovaca pa idu tamo de im je volija a za nijima i ostale,a i parcele su dosta sitne narocito oko sela,pa sad zamisli da ti naleti stado nekom u mladom zitu,steta je ogromna nevredi ih uopste gaiti.sta se mora morase.i meni je zao kad vidim neku ovcu da joi krvari rep ili uvo ali stacu.
 
Slazem se kolega ali moras priznati kada vidis one border colie kako rade milina pa sam mislio da nisi probao sa pulinom da radis taj nacin dresure mada mislim da vecina nas bili bi presrecni da imamo nekog tvog psa.
Pozdrav :cao:
 
cigaja je napisao(la):
pozz kolega morase kolega ici na agresivne pse koi idu u sukobu sa ovcom,prvo ima opakih ovaca pa idu tamo de im je volija a za nijima i ostale,a i parcele su dosta sitne narocito oko sela,pa sad zamisli da ti naleti stado nekom u mladom zitu,steta je ogromna nevredi ih uopste gaiti.sta se mora morase.i meni je zao kad vidim neku ovcu da joi krvari rep ili uvo ali stacu.

I moje ovce su naopake na malom prostoru u oboru ili u vocnjaku biju Pulina, zaleti se ovca i glavom koliko moze udari Pulina a na putu ili livadi kao lude ne moze ni da ih stigne koliko brzo beze.
 
pozz kolege slazem se sa vama.boldel koli je juri kao blesav, a juri desetak ovaca i to na vidnom terenu neznam kako bi se snaso po tuluzini, a pulin hvata ovcu na galamu pa je brze obradjuje. ne pricam ja do oni stalno grizu i kidaju ovce ali desava se i to, kao sto kolega kaze ima ovaca pa oce da ih tuku, mora da se zna red u stadu. bordel coli je jako pametan pas al ipak nije on za mene.
 
Nazad
Vrh