Ovčarski psi - Dresura

"Obuku"pasa obično delimo na TVRDU I MEKU ili ti prisilnu i uslovnu gde se uči kroz igru i putem mita i korupcije kako neko duhovito reče.
PRISILNA metoda se koristi kao krajna,kod odraslih i "iskvarenih" pasa gde druge metode nisu dale rezultat.
Za sprovođenje ove metode potrebno je da imamo dobar "okovratnik" (kaiš oko vrata) ili može i takozvana "davilica" ali nije neophodna (osim u ekstremnim slučajevima),još nam treba povodnik ili jači kanap dužine 10-15m.
Da bi uspešno obavili zadatak osoba koja sprovodi "obuku" mora isključivo hraniti psa.Iz razloga što se radi samo kad je pas gladan kako bi se postigao psihološki efekat kod psa da ako obavi zadatak dobiće hranu,pa će raditi zbog hrane a ne što hoće.Vremenom će shvatiti "šta mu je činiti"
Radnju treba izvoditi na mirnom mestu kako nebi nešto skretalo psu pažnju.
Pustimo psa da na dugačkom povodniku-kanapu istrče-prošeta obavi fiziološke potrebe posle čega ga pozivamo komandom "DOĐI"(PRE OVE KOMANDE KO ŽELI MOŽE KORISTITI PIŠTALJKU).Naravno posle ove komande najverovatnije pas će vas "ignorisati" zato nakon komande "dođi" snažno trznemo kanap posle čega psa devučemo do sebe (mi se ne pomeramo).Kada psa dovučemo komandujemo "sedi" istovremeno desnom prihvtamo okovratnik a levom pritežemo sapi na dole.Psa zadržavamo 1 minut u tom položaju nakon čega sledi nagrađivanje uz "zalogajčić".Radnju ponoviti nekoliko puta a kada završite sa radom za taj dan psa nahraniti.
Kada pas usavrši ovu radnju idemo dalje pustamo psa da šeta na 20-30m od nas,pustamo naš kraj kanapa,pas će zbog težine kanapa misliti da nije "slobodan" pa će doći na komandu ako ne vratite se na prethodnu radnju.(treba živaca).
Vremenom kanap skraćivati (smanjivati težinu) dok ne dođemo do rada bez kanapa pritom ne štedeti na nagrađivanju.
Puno sreće i uspeha :cao:
Post je spojen: [time]1282469178[/time]
_________________________________________________
Samo strpljenje i dugotrajno ponavljanje vode uspešnoj dresuri,svaku vežbu u dresuri moramo dobro da savladamo pa tek onda da pređemo na novu radnju jedino tako kod psa nećemo stvoriti "zabunu".Pravimo ogromnu grešku ako tučemo psa.
Kada pas uspešno savlada komandu "dđi" prelazimo na sledeću,to bi trebala biti komanda "knozi"kako bi pas naučio da ide uporedo sa nama.
Ovu radnju bi trebalo da savladaju čak i psi čuvari stada bar polovično to jest da kada ga povedemo na povodniku iz bilo kog razloga,on ne vuče besomučno dok mi za njim na petama "pišemo" (treba vremena i živaca)
Ovu polovičnu radnju ćemo izvesti tako što psa izvedemo na povudniku i kada on zategne mi stanemo i uz mali trzaj povodnika pozovemo ga kada dođe do nas nagrađivanje.To ponavljati dok pas ne ukapira da treba da ide pored vas i ne zateže povodnik.Prvih dana nećete preći ni 10m.
U sledećem postu opisaću radnju komande "knozi".
 
Neki misle da sa ozbiljnom dresurom treba početi kada pas napuni 8-12 meseci to jest u vreme postizanja "zrelosti" a neki, čiji sam i ja pristalica, da treba ranije početi tj.još u ranoj mladosti.Mišljenja sam da pas kada nešto nauči u ranoj mladosti to i u starosti rado izvodi,dok psi koji kasnije budu obučavani to isto izvode-rade ali ne sa onim "žarom" kao predhodni.
Treba naglasiti da dresuru psa treba izvoditi u prirodi na mirnom mestu,gde nama a ni psu ništa neće odvlačiti pažnju.Kasnije kada pas dobro uvežba komande iste trebamo ponoviti i na mestima gde ima ljudi i saobraćaja kako bi naučio da komande izvršava besprekorno i kada mu nešto skreće pažnju.
Takođe bi naglasio kod prve vežbe "dođi" kada pas dođe komandujemo "sedi" on sedne,kačimo ga na povodnik i u tom položaju ga zadržimo (u početku 20-30 sekundi pa sve duže).Za to vreme psa ne smemo maziti jer će pokušati da ustane već ga hvaliti samo rečima a kada zadatak obavi do kraja dati mu nagradu i pustiti ga,jer ako mu damo hranu kada dođe sledeći put uzeće hranu i pobeći a kasnije će pogledati i kada vidi da nemate hranu neće ni prići.Zato mora steći osećaj da samo ako zadatak obavi do kraja dobiće nagradu.
Vežbu komande "knozi"počinjemo tako što psa kačimo na povodnik od 1-1,5m,drugi kraj uzimamo desnom rukom dok nam pas sedi pored leve noge,pljesnemo levom rukom po levoj nozi uz komandu "knozi"trznemo povodnik, istovremeno iskoračujemo levom nogom i krećemo.U početku idemo malo brže kako nam pas nebi izmicao napred,za to vreme možemo psa hrabriti rečima i pljeskati po vratu,održavati korak tako da naše koleno i plećka psa budu u pravcu.Psa za to vreme ne smemo tapšati po grudima jer bi kasnije mogao izmicati u hodu kako bi nam omogućio da ga tu tapšemo ili ako ga mazimo po glavi onda će izostajati.Ako pas krene brže,blago skrećemo u levo da bi ga levo koleno usporilo.Desna ruka takođe igra veliku ulogu,njome trzamo povodnik kod ubrzavanja hoda ili "navlačimo"psa na koleno kada treba da uspori hod.Vežbu ponoviti 2-3 puta kraće,vremenom produžavati vreme, minjati brzinu hoda i vršiti zaustavljanje uz komandu "sedi".
Kada pas dobro uvežba, vremenom izostavljati komandu glasom "sedi",kako bi pas shvatio kada stanete on treba da sedne a kada krenete on ide uz nogu.
Ovu reč komande "knozi" možete zameniti reči "pored" osim kod terača stada gde ona ima drugo značenje.Sledi komanda "lezi" ili "mesto".
Veliki pozdrav :cao:
 
Kada radimo sa psima oni prate svaki naš pokret i dešava se, kod takvih pasa, da izvrše komandu još dok je mi izgovaramo što znači da oni znaju i "govor tela".To treba iskoristiti da pas prilikom uvežbavanja radnji nauči i "vidne znakove".Na primer ja sam koristio ove znake:kada psa pozovem "dođi" podignem uvis levu ruku tako da pas kada je udaljen dovoljno je podići ruku da bi došao,kada kašem "sedi" istovremeno uperim kažiprst leve ruke na dole,komanda "mesto" otvorenim dlanom na dole,"stop" leva ruka jz lakta u levo sa otvorenim dlanom napred....tako da mogu izvršavati komande i samo takozvanim vidnim znacima.
Ovo kretanje psa uz levu nogu i davanje znakova levom rukom preuzeto je od vojnih i policiskih dresera (drugih ranije nije ni bilo) gdese u desnoj ruci držalo oružije pa su to preuzeli lovci i pastiri,ovi zadnji verovatno zbog ovčarskog štapa :sta:
Komandu "mesto" psi mlogo lakše izvode i prihvataju od predhodnih,često je dovoljno samo psa blago pritisnuti na dole,desnom u predelu grebena (predeo između leđa i vrata) a levom na sapi i zadržati ga u tom položaju u početku 20-30 sekundi pa sve duže tokom narednih vežbi.
Kod starijih i tvdoglavih pasa opet idemo malo prisilno tj.komanda "sedi"(koju je pas već savladao)levom rukom hvatamo ogrlicu i podlakticom blago pritežemo leđa dokle desnom idemo ispod prednjih nogu i povlačimo ih napred uz istovremeno komandovanje "mesto",sledi zadržavanje i uobičajeno nagrađivanje posle svake vežbe.kada pas dobro savlada ovu vežbu treba početi sa postepenim udaljavanjem od psa dok je on u položaju "mesto",upočetku dok pas ne savlada potpuno ovu vežbu ne pozivati ga da dođe već se vratiti do njega nakon čega sledi nagradivanje.Ako pas ne prihvata vaše udaljavanje i pored dosta ponavljanja uradite sledeće:stavite psa u položaj "mesto" ili "lezi" ispred njega na 2-3m pobodete kočić sa alkicom pri dnu, kroz koju provučete povodnik-kanap od 15-20m i udaljavate se polako u nazad pod uglom od 90 stepeni ( u odnosu na pas-kočić) ako pas pokuša da ustane, trznemo kanap i oštro komanda "mesto".Da bi ova komanda bila dobro ocenjena (ako bismo ocenjivali) pas mora da je izvršava i kad nismo u njgovom vidnom polju.
Moram napomenuti da sa ponavljanjem ne treba preterivati,kada osetite pad koncentracije nastavite sa igrom,bolje je 3 puta u toku dana po 10 minuta nego odmah svih 30 (naravno može kraće).Takođe vodite računa o nagrađivanju hranom koje treba vremenom izostaviti ali tako da to ne bude u pravilnim intervalima.Primer:izostavljamo nagrađivanje hranom svaki drugi ili treći put u pravilnim intervalima,može se desiti da pas ukapira i svaki put ne odradi, već to izostavljanje raditi nepravilnim razmacima na pr.2,5,4,7,3....
Zaboravio sam napomenuti da uvu komandu uz pomoć pištaljke pas uči lako, tako što pre svaki pu izgovorene komande "mesto" dunemo jedanput dugi Piiiiiiii.(nadam se da je ovo moje pisanje nekome pomoglo)
Pozdrav :cao:
 
Bravo Simoviću,

::svaka cast::, ::svaka cast::, ::svaka cast::

Meni, više laiku nego, poznavaocu problematike dresure bila prava edukacija. Samo napred, bez obzira na neke tendeciozne komentare na početku post-ovanja na ovu temu.

:ppozdrav:, :D
 
Puno hvala Maestro,ova podrška mi puno znači.Želja mi je da svoje iskustvo u radu sa psima podelim sa budućim i sadašnjim vlasnicima pasa koji nemaju iskustva u uspostavljanju pravilnog odnosa na relaciji vlasnik-pas.Mišljenja sam da od toga zavisi dali će naš pas biti smetalo i dosada ili ono o čemu smo razmišljali u trenutku kada smo ga nabavljali.pa čak i prevaziđemo svoja očekivanja.
Srdačan pozdrav :cao:
 
Petković Miroslav je napisao(la):
Takve priče o dresuri važe za pse rase njemački ovčar i njemu slične,ostali su sasvim druga priča.Provjereno ::namigivanje::
Slažem se sa vama, cilj mi je bio da akcenat bacimo na ovčarske pse tj srednje i krupne rase mada mislim da je princip isti.Za ovaj drugi deo posta,ako može objašnjenje sa malo više reči kako bismo bolje razumeli jer sasvim druga priča se može odnositi i na dva psa unutar jedne rase takođe provereno.
Da bih objasnio zašto mislim da su sve metode u principu iste ispričaću jedan događaj.Počinje tako što me prijatelj poziva kod sebe i sobzirom da ima novu kuću sa novim dvorištem odvodime do svoje stare sa ograđenim dvorištem gde gaji pse i druge životinje.Iz boksa izvodi jednog NKP(nemački kratkodlaki ptičar) starosti 10 meseci i demonstrira vežbe poslušnosti koje smo opisali plus "aport" ,naravno pas to dobro izvodi.Posle par meseci srećemo se u lovu i ustanovimo da od poslušnosti nema ništa tj. pas ne sluša komande.Posle samo par dana dolazi kod mene sa psom i ponovo demonstrira vežbe poslušnosti,vidno iznerviran zbog "bruke" od prethodne nedelje, naravno ovoga puta u slobodnom prostoru.Tu sam primetio neobičnu ogrlicu na psu a kasnije i daljinski u njegovoj ruci.Objasnio mi je da je tu električnu ogrlicu pozajmio od kolege sa posla i da je za par dana mora vratiti.Sobzirom da sam za tu ogrlicu samo "čuo"još pre 20 i više godina a u međuvremenu samo nešto o tome pročitao što znači da nemam iskustva pa sam ga pitao za "uputstvo"našta je on odgovorio da nema, posle čega sam mu savetovao da ipak uz nju koristi metod nagrađivanja,našta mi on odgovara "čemu to vidiš da pas savršeno radi"da bi se već sledeće nedelje bez el.ogrlice ponovio prethodni slučaj.U želji da mu pomognem i objasnim,hvatamo psa na običnu ogrlicu nekom trakom kačimo đepni nožić(onaj sa više operacija koji je dostatežak) a kroz višak rupica na ogrlici provlačimo neki krivi ekser kako bi imitirao one elektrode i naravno pas proradi.
Da skratim priču,prijatelj je u želji da što pre obuči psa skratio obuku a pas je naučio da mora slušati samo u dvorištu a kasnije i samo kada ima el.ogrlicu.
Predpostavljam da se zaključak nameće"princip je isti" i pored savremene tehnologije.
Svima srdačan pozdrav :cao:
 
Htedoh danas da napišem nešto o komandi "stop" ali isprovociran sam jučerašnjim događajem pa ću se vratiti još jedanputa na temu ponašanje prema psu.Naime juče sam biu u poseti prijatelju i dok smo sedeli na terasi u susednom dvorištu se odvija sledeće,čovek doziva štene (rasa nije bitna) koje u zubima nosi papuču, kada mu ono priđe on sa onom papučom poče da ga tuče dok ono skiči,svaki komentar je suvišan.
Nije dovoljno samo imati psa,već je potrebno odgovarajuće se ponašati prema njemu,osnovno pitanje koje se javlja je kako mu prići i kako se ponašati prema njemu,danas se sa sigurnošću zna da pas iz svoje pšerspektive u nama ne vidi čoveka već biće koje stoji iznad njega stoga naš odnos treba da bude prijateljski i da psa ne gledamo samo kao životinju jer su oni emotivni imaju svoj ponos,nežnost ljubav....Svako grubo i nedolično ponašanje može da izazove strah i nepoverenje prema vlasniku a samim tim od vaspitanja i dresure ne možemo nešto očekivati.Najveći deo reakcije psa zasniva se na reflexima i instiktima i ne možemo očekivati od psa da pravi razliku "dobrig" i "lošeg" u ljudskom smislu.NAROČITO TREBA IZBEGAVATI GRUBOSTI KADA PAS NEZNA O ČEMU SE RADI , naime pomenuti vlasnik koji je istukao psa kada je došao sa papučom,pas neće povezati kaznu sa uzimanjem papuče već sa poslednjom radnjom a to je dolazak na poziv ili prosto rečeno pas shvata da je dobio batine zato što je došao stoga i sami naslućujete posledice.
Kod šteneta treba odmah razvijati reflexe za "dobro" i "loše" to jest kada nešto dobro uradi nagrađujemo ga odmah sa "bravooo" a nešto loše jednostavno pljesnemo rukama (napravimo buku) i odmah kažemo "fuuj" na taj način štene brzo uči i pravi razliku dobro-loše.
Konkretan primer-štene uzima papuču odmah pljesnemo (napravimo buku,lupimo rukom o sto,nogom o pod....) nakon toga štenetu odmah tutnemo njegovu igračku i neizostavno nagrađivanje tako da štene nakon samo par ponavljanja stiče reflex.Ovj način retko ne urodi plodom ali uvek postoji rezervni način za tvrdoglave.
Nadam se da sam nekome pomogao i pozdrav :cao:
 
Dobar vam dan!
Pa tako reaguje vecina nas! iz neznanja naravno!Zato imamo vas strucnjake ...mlade i stare! ::namigivanje::
Lea je porasla, pochela je da vuche obucu i sve ostalo shto joj padne ,,shaka,,.Uglavnom gledam da sklonim papuche, jer to ne radi u nashem prisustvu pa ne mogu adekvatno da reagujem.Sve se manje grize, dobila je prilaz prednjem dvorishtu i sad smo u fazi uchenja da ne istrchava na ulicu!
Zanimljivo je da spava na ulaznim vratima a ne u drushtvu sa Sarom.
Sara uskoro treba da se okoti.....da li treba da ochekujemo neke probleme na relaciji Lea-kuchici?
Sara je sve manje tolerishe, nije dosad bila agresivna kao majka....ali pretpostavljam da ce ona reshiti moguce probleme!
25g7bdy.jpg
 
Dobar dan i vama!Lea bas dobro izgleda,na prvi pogled kod pasa izgled dlake odaje pre svega zdravstveno stanje zatim smestaj pa kako je pas negovan tj hranjen itd.Lea je kao i svi psi prihvatila porodicu i spava pred ulaznim vratima sto je sasvim uobicajeno ako Sara nije to cinila verovatno je na neki nacin bila sprecena.Sto se Sare i njenih buducih stenaca tice ne brinite snaci ce se ona,normalno ce prag tolerancije biti nesto visi ali ipak joj treba u ovom periodu obezbediti mir.
Nakon stenjenja trebalo bi omoguciti Lei da prihvati nove clanove tj da ih omirise jer za pse miris je licna karta tj psi se po mirisu raspoznavaju.Naravno ovo treba da se desi u vasem prisustvu kako bi Sara bila tolerantnija ali ako Sara burno reaguje ne insistirati jer kasnije ce promeniti stav.
Naravno ovo pricam zbog iskustva a ne kao "strucnjak iz druge grupe" ::namigivanje::
Svima veliki pozdrav :cao:
 
Pa da nešto kažemo o komandi"stop"koja služi,kako i sama reč kaže,da bismo zaustavili psa u pokretu,mada se ova komanda sve češće koristi u "ring dresuri"(dresura koju bri trebalo da prođu svi izložbeni psi) i to umesto komande "stav".U ringu na izložbi gde kinološki sudija daje ocenu o exterijeru psa,koja se upisuje u rodovnik,pas treba da zauzme stav kako bi sudija imao što bolji uvid u njegov izgled.Vlasnici verovatno zbog lakšeg izgovora a samim tim i prihvatanjem od strane psa,koriste komandu"stop".Ovu komandu pas isto uči ponavljanjem u početku kraćim pa sve dužim zadržavanjem u položaju, koji ste verovatno videli bar na slikama.
Za učenje ove komande kod radnih pasa je potreban duži povodnik-kanap i kočić sa alkom.Počinjemo tako što psa vodimo na povodniku i posle desetak koraka komandujemo "stop" zadržavamo psa povodnikom bez da sedne posle 15-20 sekundi krećemo i "hvalimo" psa.Vežbu ponavljamo i vremenom produžavamo vreme zadržavanja.Kada ovaj deo vežbe savladamo prelazimo na sledeću tj vodimo psa uz nogu zakačenog na povodnik-kanap 15-20m komandujemo "mesto"pas ostaje mi prpdužavamo i provlačimo kanap kroz alku na kočiću,koji je zaboden u zemlju na 4-5m ispred mesta gde je pas ostao i produžavamo još 10-15m koliko nam kanap dozvoljava,pozivamo psa i kada onprođe mimo kočića 3-4m komandujemo "stop"ako pas posle nekoliko ponavljanja uradi bez da zategne povodnik-kanap,nastaviti bez povodnika u suprotnom vratite se na prethodni deo vežbe.U drugom delu vežbe sam naveo maximalno rastojanje pas-kočić 3-4m,to rastojanjeprvo bude 1m a kočić-vlasnik 3-4m,uspešnim ponavljanjem rastojanja povećavati.
Mislim da ova komanda nije tolko važna a radi se samo AKO SU PRETHODNE KOMANDE DOBRO UVEŽBANE,kako nebi došlo do "zbunjivanja" psa.
Pozdrav :cao:
 
Ovo nema veze sa dresurom....ali moram da pitam nekoga!
Kako Lea raste, primetila sam da joj je poddlaka - ili kako je vec zovu BELA! Ima je svuda ali najvise na ledjima.Generalno jako smesno izgleda-kao mi zene kada ne ofarbamo izrastke na skalpu! :haha:
Da li je to normalna pojava ili joj je neko u ,,familiju,,bio beo pa je nasledila pigmentaciju! Hoce li tako ostati ili ce vremenom da promeni boju?
Mozda je pitanje glupo i u principu me to ne pogadja-necemo ici na izlozbe-ali me eto cisto kopka?! :sta:
 
Evo Sosara pokazuje kao netreba uopste dresura da bi pas bio radni pas.

Postovane kolege sa zaljoscu vas obevestavam da pre dve nedelje moj najbolji ovcarski pas,najhrabriji, nije vise mecu zive jer je nastradao od vukove na poslu.
Ja imam 10 pasa koji zive rade sa stadom od oko 500 ovaca i sve njih jako volim, ali ovaj pas sto je poginuo je bio jedan od prva tri psa u coporu i stoga mi je jos zalnije zbog njega ali to je surova priroda, ali tek sada sam se uverio da sam gajio prave ovcare i hrabre pse.

Post je spojen: [time]1287612393[/time]
_________________________________________________
Petković Miroslav je napisao(la):
Takve priče o dresuri važe za pse rase njemački ovčar i njemu slične,ostali su sasvim druga priča.Provjereno ::namigivanje::

Ne bise bas slozio da srudi psi nisu za dresuru,jednostva sve je do coveka samo sa pravu ljubav i smirenost moze se svaki pas dresirati i bilo koje rase.
 
Šteta, jadna životinja. Dao je život za svog gazdu, ispoštuj ga prijatelju a u budućnosti neka ti bude još mnogo takvih lavova čuvara! :ppozdrav:

P.S. Stavljaš li im one čelične ogrlice za zaštitu od vukova?
 
bokuman je napisao(la):
Evo Sosara pokazuje kao netreba uopste dresura da bi pas bio radni pas.

Postovane kolege sa zaljoscu vas obevestavam da pre dve nedelje moj najbolji ovcarski pas,najhrabriji, nije vise mecu zive jer je nastradao od vukove na poslu.
Ja imam 10 pasa koji zive rade sa stadom od oko 500 ovaca i sve njih jako volim, ali ovaj pas sto je poginuo je bio jedan od prva tri psa u coporu i stoga mi je jos zalnije zbog njega ali to je surova priroda, ali tek sada sam se uverio da sam gajio prave ovcare i hrabre pse.

Bobane zao mi je sto si izgubio psa.Reci utehe su suvisne.Jedino ti mogu reci da je otisao na onaj svet kao heroj koji nije odstupio ni milimetar.


Radni psi imaju urodjene osobine za rad.Oni znaju unapred sta im je činiti na radnom mestu.Pojedinci koji se rode a neznaju, oni mogu biti kucni ljubimci.
Po mom skromnom misljenju najvazniji je odnos na relaciji vlasnik-pas i obrnuto pas-vlasnik.Uzajamno poverenje je kljuc uspeha u saradnji vlasnika i psa.Kako pas treba da razume vlasnika/vodica tako i vlasnik/vodic treba da razume psa.Da se sporazumeju cak i bez reci.Mozda deluje apsurdno ali je tako.Ko to ostvari sa svojim psom dresura-ucenje komandi ce mu biti lak posao.
Psi koji rade bez prethodne dresure(uvezbavanja odredjene radnje),samo na osnovu toga sto su procitali misli vlasniku i uradili sta vlasnik zeli od njih e to je vec posebna prica.To se tesko moze opisati recima.To se jednostavno dozivi.

Psa treba posmatrati kao licnost a ne kao bice koje slepo izvrsava komandu.
 
Veliki sam zaljubljenik kinologije. Svojevremeno sam držao lovačke pse i bavio se dresurom. Dresura pasa zahteva izuzetnu smirenost istrajnost i strpljenje dresera. Dresura može ići u dva pravca kroz igru i putem prisile tj sistem šargarepa stap. Uslov svih uslova je da pas poseduje urođene osobine zašta je namenjen inače se može desiti da provedete sate i dane radeći i da nedobijete ništa. Dresura prisilom znači da će pas izvršiti svaku komandu bez dvoumljenja i odlaganja. Prisila svakako neznači batine. Sve ono što pas uradi dobro nagradite a loše kaznite uz pomoc raznih pomagala npr praćka davilica bacanjem lanca blizu psa itd. U početku nagrada je hrana a kasnije maženje i blage reči. Kako dresura odmiče kazna se zamenjuje ostrim i grubim rečima. Nikad ne ostavljati psa da slobodno boravi napolju mora biti u boksu. Dreser uvek hrani psa. Hranu doneti izdati komandu sedi i posle minut dva komandu uzmi. Neverovatno koliko ova vežba disciplinuje psa. Dresura se izvodi kad je pas gladan. Vezbe traju 15 do 20 min. jednom do dva puta dnevno nikad na istom mestu. Posle vežbe pustiti psa uz prisustvo 20 do 30min da se ponasa po volji sto on smatra nagradom. Prve vežbe su knozi sedi čekaj i dođi. Kako vreme prolazi pas sve brže uči kao dete slova reči rečenice. Za osnovne vežbe poslušnosti treba 4meseca da bi pas naučeno usvojio za ceo život. Dalja dresura zavisi od namene psa. Povemeno oboriti psa na leđa i drzati ga za gušu tako on shvata ko je gazda u čoporu. Svu pažnju i ljubav koju mu pružite vratiće sto puta. Ne kaže se uzalud ako hoćes ljubav za pare kupi psa. Još jedan mali trik. Uzeti što mlađeg psa najbolje sa 7nedelja. Kad ga donesete kući na mesto gde će spvati stavite deo odeće koju ste nosili par dana da bi zapamtio vaš miris. A sada bi zamolio sve one koji znaju dali u srbiji neko drži border kolija. Sada se bavim gajenjem ovaca pa bi voleo da se oprobam dresurom ovog psa o kom su mišljenj kontraverzna. Ako znate nekog odgajivaca objavite br tel ili mi pošaljite na pp. Hvala unapred.
 
Nazad
Vrh