Ovčarski psi - Dresura

Imam dva šarplaninca, jedan je ženka 12 meseci stara, a drugi je mužjak star 9 meseci. Kada su u štali samo njuše ovce i veću jagnjad, a i oni isto to rade sa njima, ali malu jagnjad koja beže od njih hoće da polome trčeći za njima. Isto je kada ih pustim van, hoće da jure ovce i jagnjad, a oni počinju da beže i onda se stvori opšti haos. Kako da ih srodim jedno sa drugim. Sa ovcama su od Nove godine. Pozdrav forumašima i čekam savet.
 
prirodno je da pas goni zivotinje jer mu je to zapisano u genima jer je predator, e sad jedno od resenja za tvoj problem je da vezes psa za neki duzi povodac i kada krene da tera ovce pridrzi ga povodcom a drugom rukom ako imas bic udari po zadnjici naravno ne jako, nego dovoljno da oseti i da se okrene prema vama. mozes i kada su zatvoreniom prostoru i kada pocnu da gone jagnjad da ga udaris nekim tankim prutom ili bicom da opomenes, kod tebe je otezavajuca okolnost sto ih je dvoje a i mladi pa im sve interesantno. pozdrav :ppozdrav:
 
Preko dana s vremena na vreme uvodim ih u štalu sa ovcama, zanimljivo je da pojedine ovce udare glavom pse kada oni poteraju jagnjad. Mužjak se uvuče u neki ćošak i vrlo je oprezan, a ženka samo trči za malim jagnjadima, kada ga uhvati, onjuši ga i pusti, a sa većim od 30-tak dana njuši se i oni ne beže. Ne beže ni ovce, čak udaraju ženku, ali kada se puste napolje nastaje opšti haos, tutnjava na sve strane i mužjak i ženka gone i ovce i jagnjad, a one beže glavom bez obzira.
 
Odgovor

Koliko ja znam šarplaninci nebi trebalo da jure ovce odnosno treba samo da prate stado i da ga čuvaju od predatora i lopova. Za teranje vraćanje okretanje stada služe druge rase pasa kao pulin. Probaj da ih naučis osnovnim vežbama poslušnosti a oni svakako imaju urođene osobine kao čuvari. Ako misliš da ti vraćaju ovce od tog posla nema ništa.
 
Ne želim ja da ih oni vraćaju, ovce su u ogradi i ne mogu da izadju van, ja sam inače planirao kerove za zaštitu od divljači ali ne mogu da držim kerove podalje od ovaca , da ih oni " gledaju sa strane ", već ih oni čim ih pustim počnu da jure, onda nastaje problem. Inače noći i veći deo dana kerovi su u ograđenom prostoru od žice pletene 3x3 m.
 
druze shvatljivo je to sto hoce da ih gone jer su mladi, to bi svaki pas radio bilo koje rase, oni to shvataju kao igru. pokusaj uraditi kako sam ti napisao, mora da upali
 
Kolega cigaja slazem se i odvratio si me od ideje da ucim pulina da drzi odstojanje jer u situacijama koje si naveo, kada bi mogao da stignem "neposlusnu" ovcu, bio bih "surovij"i od pulina.
Kolega gačević na ovce je najlakše navići štene ali u tvom slučaju sobzirom da neznam dali je i u kolikoj meri odrađena "poslušnost" onda bi pas trebao na komandu "fuj" "ne" ili "nazad"da odustane od jurnjave u suprotnom ti preostaje savet kolege bata kao najbrži i najlakši ali oprezno, najbolje je da to izvedeš tako da pas ne vidi odakle je "kazna" stigla,jer možeš dobiti neželjene efekte kao što je "strah""neposlušnost"...
Pozdrav kolege :cao:
 
Tako je kolega simovicu zato sam i rekao da uzme duzi povodac i po mogucnosti bic ako nema onda neki duzi tanak prut i u momentu kada pas krene na ovce da ga malo udari po zadnjici,naravno to treba ponoviti nekoliko puta, drago mi je da se razumemo :ppozdrav:
 
tuci sarplaninca?mislim da je to riskantan potez,to su velika zlopamtila,znam primere da posle batina koje je dobio od gazde tom psu isti taj gazda ne sme da pridje....
ima ovde odgajivaca ove rase koji ce to bolje pojasniti....
 
kolega gacevic probai uzmi davilicu i bic za konije pa polako pustai sarplanince sa ovcama ali samo jedan po jedan dok im neisteras bubice iz glave.drzis ga na povocu a bic u ruci kako krene da skace ili juri ovce ti ga bicui na pocetku malo lakse a za par dana sve jace i jace dok ga neodvalis od batina i izbije bubice.ako to nepomaze pokloni nekom pse jer je sad zadni cas da ih naucis malo discipline.kolege se nece sloziti samnom ali mi gaimo radne pse ne za izlozbe i za zabavu,a pas treba da nosi strah od gazde pozz
 
@cigaja to sto kazes stoji,ali za pse koji na batine reaguju kako treba(sarci su bubicasti i kao takvi jako teski za dresuru),ja se nadam da ce i ova 2 popustiti,ako ne popuste nista sem lanca ne pomaze i da uzmes male stence koji ce da odrastu s ovcama i jagnjadima,s njima da spavaju(u ili ispred stale u boksu ili vezani) jedu,idu na pasu i sl...
najskoriji primer,pas star 2 godine,sarac izvorni,pre god dana se igrao s gazdom i malo ga jace ujeo za ruku(nije prokrvarilo il sl samo ga je jace stegao u igri) gazda ga je stapom instiktivno zveknuo po glavi i sada tom psu ne sme da pridje bio sam svedok,pretvori se u zver,prema meni kao strancu je mirniji.umeju biti prava zlopamtila
 
e kolega tu gresimo jednom prebijemo psa on lane na nas a mi vise ne prilazimo,to se radi drugacije kad prebijes psa pa on krene na tebe ili neda da mu priges, prebiga slobodno ali jos jace. batina je iz raja a jos stetu nije donela samo pameti pozz kolega
 
Kolega Gacevicu,

Problematika kod sarplaninca je veoma ozbiljna i nije sve sto lici na sarplaninca sarplaninac. U genetski prostor domacih pastiraca su uvucene i zapadne rase poput mastifa i doga. To su rase koje su korsicene kao psi za lov na visoku divljac i borbe i imaju apsolutno drugacije nagone u odnosu na pastirkse pse balkana kod kojih je selekcija isla u drugom pravcu. Ako u genima tvojih pasa cuci neki takav predak vrlo je moguce da ce to igranje da se pretvori u umorstvo a mozda i davljenje jagnjeta ili odrasle jedinke.Bilo je slucajeva gde su sarplaninci davili ovce vidi dali mozes da utices na njih ali ako imaju jak nagon tu neces moci nista da uradis. Tu je i problem sto su psi veoma kasno dosli kod ovaca.
 
Odgovor

Kazna svakako DA ali batine štapom ili bičem mogu imati nesagledive posledice stoga ne dolaze u obzir. Kazna mora biti takva da pas nezna odakle dolazi. Ima jedna spravica koja se zove teletakt ogrlica koja na daljinski daje udar struje kao na električnom pastiru. Pas je životinja čopora i alfa mužjak drži čopor na okupu sa umerenom dozom agresivnosti. Ako je suviše agresivan prema nekom članu ta jedinka napusta čopor. Vezati psa i tući je opasna stvar. Ako nema mogučnost bekstva pas ovo može shvatiti kao borbu za goli život a šarplaninac nije ni malo naivna zverka. Rad i glad ispiraju i najtvrdoglaviju glavu. Sistem šargarepa i štap je veoma efikasna metoda. Sistemom nagrada i kazni moze se obučiti svaki pas osnovnim radnjama poslušnosti. Ranije sam pisao o tome. Pas nije robot on ima svoje nagone i instikte koji se moraju tako usmeriti da budu na korist čoveku. Ako se sa ljubavlju i pažnjom odnosite prema psu i poštujete osnovna pravila dresure uspeh je zagarantovan i pas će biti srećan da vam udovolji. Batinanje i agresivno ponašanje imaju kontra efekat.
 
kolega sarbanac ti sarplaninci imaju sitne greskice jer su veoma mladi i malo batine im neskodi cak i za ubuduce jer pas treba da zna zasto si ga udario da to vise neponavlija,a te ogrlice i jos brdo sranija sto jos neizmisle to je da lijudima uzmu pare i da muce zivotinije,sta pas zna kad ga pecka ogrlica i ocemu on moze da rasmislija nerazumem uopste svrhu tih igracki
Post je spojen: [time]1297862878[/time]
_________________________________________________
kolega sarbanac koje rase pasa vi gaite
 
Odgovor

Nekada sam gajio bretone i to vrlo uspešno. Otuda i neka moja iskustva u vezi kinologije. Pročitao sam sve što se tad moglo naći u vezi gajenja i dresure i puno toga primenio u praksi vrlo uspešno. Imam i neka iskustva i iz vojske sa graničarskim psima rase nemački ovčar. Sada imam ženku pulina staru 20meseci koja je solidna. Zna osnovne radnje dok bi u radu sa ovcama trebalo još malo truda. Moje ovce većinu godine provode u ograđenim pašnjacima pa i nema neke naročite potrebe za pomoć psa. Da bi sve funkcionisalo kako treba potreban je svakodnevni kontakt čobanina psa i ovaca. Obuku poslušnosti sam radio sa pulinkom kao i sa bretonkom. Pulin je to brže i lakše savladao. Svaka rasa ima svojih specifičnosti pa i rad nije za sve isti. Volim da se zanimam psima ali ima se preči poslova pa je vreme ograničeno.
 
vidim kolega da se dosta razumes u dresurama i obucavanije pasa ali pises neke stvari sto su istinite ali su uglavnom neki memoari doktora mengela.voleo bi da ovai forum pretvorimo u neku praksu da bi lijudi koi imaju problem sa psina u sto kracem roku problem odbacili.jedno pitanije dali si imao nekog bretona ili sad pulina da ga nisi prebio bar 5 puta pozz
 
Odgovor

Svako strpljenje ima granice pa čovek udari nekad i svoje dete a kamo li psa. Nismo se razumeli. Batine nemogu biti osnova dresure. Prisila i represija su neizostavne u obuci pasa. Na primer komanda 'dođi' pas ne posluša ako ga posle toga udariš samo praviš gore. Komanda sedi jači trzaj povodcom pa ako neposluša onda jak trzaj. Komanda sedi čekaj ako krene onda jednom rukom za vrat drugom za kožu leđa pa ga vratiš gde si ga ostavio. Kad nauči da sedi i čeka komanda dođi mu dođe kao nagrada i sigurno dolazi. Vremenom to pređe u refleks i on sluša.
 
hvala kolega samo sam ovo zeleo da cujem,ne zbog sebe nego zbog lijudi koji prate ovai ili slicne forume,pa nabave rota ili pita i krecu obuku ali bez kazni batina i slicnih stvari pa onda psa sa 1god dana poklanijaju kao razmazeno deriste koje nemoze da se kontrolise pozz kolega i hvala
 
Nazad
Vrh