Ovčarski psi - Dresura

SIMOVIC
Ovo što pišeš to moše svatko da skine sa nekoga linka i samo zaljepi ovde,jer vidim da samo to i radiš

Vec kod izbora steneta pazimo da ne uzmemo stene od roditelja sa lošim osobinama,mada i u daljem odgoju pas može steći "plašljivost", tu manu je teško ublažiti i kod šteneta kamoli kod odraslog psa.No šta je tu je,uz malo truda (mada je dosta zakašnjeno) moze se postići napredak.

A ako se baviš sa psima trebao bi i znati i nešto drugo da i od pasa najboljih osobina sa vrhunskim porjeklom možeš dobiti pse jako loših osobina, ali i obrnuto.I dobar dreser a i nemora biti dreser da bi učinio nešto da od najboljega psa napraviš kukavicu ili od kukavice napraviti vrlo hrabrog i odanog psa.Stvar je u samom pristupu odgoja šteneta
 
Potpuno se slažem a mislim da ste ponovili ono što sam već rekao,ovo što pišem nije namenjeno "profesionalcima" već budućim vlasnicima pasa ili onima koji su već nabavili a ne žele "vrhunsku dresuru"(iz iskustva znam da mnogi posle nabavke psa iako uoče nedostatke "vežu se" za psa i ne žele da ga "škartiraju") a treba im mala pomoć u vidu opšteg znanja, kako bih bolje razumeli savete koje sam imao nameru da iznesem.
Rado prihvatam svaku dobronamernu kritiku,još bolje bi bilo da se uključite i iznesete svoja iskustva,ovako stvarno kad pogledam ispada da "prepisujem domaći".U konkretnim slučajevima i direktnom dopisivanju,moglo bi iskustvo doći do izražaja,zato bih vas zamolio za koru reč.
Veliki pozdrav :cao:
 
Dobar vam dan!
-Mesto za psa......gospodjica je dobila shut katru iz kuce.Primetila sam da vec ima svoja mesta u dvorishtu gde uglavnom spava...pa sam odabrala ono najblize vratima.Stavila sam joj krpu na kojoj je spavala kad je doshla kod nas.
-E sad sam u nedoumici....pishete da treba staviti odevni predmet vlasnika.....chiji u nashem slucaju?
Zvanichno je to cerkin pas....a da se ne ponavljam -pulin sam odabire vlasnika.Ona je previshe srecna kada vidi bilo koga od nas da bih mogla da trvdim e..taj je!
-pristojno ponashanje.....morate malo konkretnije da kazhete shta to znachi -uchiti da se pristojno ponasha!Ona definitivno nasrce na noge i ruke pri mazhenju-pokushavam sa ne! i ne smesh to! sa blaigm udarcem po guzi....nekad upali nekad ne...i naravo da pohvalim.
Tacho zna koga mozhe da mlatretira a koga ne....machka ju je ishopala par puta pa je sad obilazi u shirokom luku, ali ladradorka strada.Ona se ne brani a ova mala kidishe na svaki deo tela posebno na rep.Toliko je nekad smesho...zakachi se za nju a ova je vuche kao krpu za sobom.Sad smo poceli mi da je teramo kad pretera.
Sve dr je ok!
Znachi malo konkretnije opishite same radnje kako i shta uraditi za odredjeni zadatak!VEROVETNO DA NA NETU MOZHE DA SE NADJE SVASHTA ali ja nemam vremena za tako opshirno trazhenje a i zashto bih kad ovde ima kompetentnih ljudi!

Naravno ,ako to ne predstavlja problem! :cao:
E da, za nedelju dana idemo na GO, nece nas biti 10dana......kakav savet imate u vezi ostavljanja shteneta na tudju brigu?
 
Malo sam zbumjen,smatram da je kritika na mestu,moje izlaganje da bi bilo "na mestu",treba da prate fotografije i video zapisi da bi bilo autentično.Sobzirom da ne posedujem kameru pa čak ni telefon sa kamerom (štaćete stariji čovek pa nema takvih potreba) bilo bi dobro da neko od mlađih odgaivača (koji umeju da nađu i skinu takve stvari sa neta) da svoj doprinos ovoj temi.
Ja ću pokušati ovako svojim rečima,mada što se više trudim da to lepo "upakujem" deluje "prepisivački",pokušaću da to demantujem.
Verujte da ove "sitnice", koje sam napisao ,mnogo znace kod uspostavljana odnosa vlasnik-pas,ako se one pravilno uspostave pas lako razume šta vlasnik hoće,pas se lako vaspitava a u kasnnijoj fazi može se odraditi i ta "vrhunska" dresura naravno ako vlasnik ima želju za isto.
Stariji psi imaju urođenu toleranciju za nestašluke mladog psa(ne svi).Sobzirom da štenad imaju potrebu za "razonodom" (pgotovo pulini,terijeri ...) potrebno je obezbediti štenetu neku igračku kao što je gumena lopta ili kost, koje bi trebale biti od pune gume(šuplja guma može biti opasna zbog mogućnosti gutanja).
Sada da bih objasnio temu vlasnik,vodič za štene predvodnik,treba reci da je pas društvena životinja i u nama vidi vođu čopora.Štene najpre zavoli onoga ko ga hrani a to ne znači da on mora biti i "vođa",to se da nametnuti,autoritetom,izvođenjem,direktnim učestvovanjem u vaspitanju.
Pristojno ponašanje podrazumeva da pas ne skače na nas(pogotovo na goste u novom odelu),da pravi razliku između ukućana i stranih osoba,da sluša komandu.
Za odvikavanje od skakanja uz nogu,najradije koristim trik,kada pas skoči uz nogu prihvatim ga za prednje šape a nogom ga nagazim na prste zadnje noge (mora da ga zaboli) posle par ponavljanja daje odlišne rezultate,stim da ga drugi ukućani na to ne navikavaju.
Najbolje je šteno ostaviti kod osobe u koju imate poverenje(da ga ne maltretira i lepo hrani)
Pozdrav :cao:
 
E, tako! :D
Hvala! Ja je hranim-iskljuchivo -ne zato shto tako hocu, nego ostali nece-samo po direktivi!!! Da li to znachi da ja i odradjujem ove ,,vezhbe ,,sa njom?
Ima svoje igrachke ali joj je Sarin rep zanimljiviji! ::namigivanje::
Za GO bismo sva ,,zhiva ,,bica iz domacinstva ostavili komshinici na brigu.Pitala je da li mozhe da je uzme kod sebe? Ja lichno mislim da je bolje da ostane u nashem dvorishtu i da je povremeno obilazi -tj kad je hrani, a ne da za tih 10 dana menja okruzhenje!?Da li sam u pravu? :sta:
:cao:
 
Po vašim rečima i ovo drugo će biti vaš posao, ali ne brinite posle prvih vidljivih rezultata i vi će te osetiti zadovoljstvo,pa će biti problem "čija je kuca".Šala naravno!
Većini pasa je urođeno da jure za "plenom" što je u ovom slučaju za nju to Sarin rep ali mislim da će Sara umeti da interveniše (kada pretera). Vi ćete morati da intervenišete ako ona to nastavi da radi sa biciklistima i domaćim životinjama.
Za GO ste potpuno u pravu,skoro je doživela veliku promenu i ova druga promena sredine nebi bila dobra za nju,jer ona sada prihvata "svoju teritoriju".
Pozdrav :cao:
 
Eto što se meni neki dan desi hvala Bogu nije bilo posljedica ali moglo je biti svašta.Kao što sam i negdje i postavio slike i pisao o mojim šarcima.Ženka je poslušna suprugu koliko toliko sluša,mamu nikako ali najbolje sluša mene.Navečer mužjaka vračam u zadne dvorište i on preko noči i veči dio dana nema šta raditi naprijed( nisam još napravi ogradu koju sam srušio) Ujutro došao iz noćne i zalego i čujem laje ona kao i obično kada dolazi poštar ali i netko nepoznati,ali kao da nije u dvorištu.Nema veze supruga je doma pa neka ona vidi što je.Kad ulječe ona u sobu i viče ustaj Medena je vani i napada poštara.Ti sunce,odmah galami,kako ,što je izašla van.I ništa ja na ulicu a ona trči okolo poštara i samo što ga ne napadne,sva sreča poštar samo stoji kao ukopan( imao je več dosta iskustava sa psima, nekoliko puta je bio ugrižen)naravno samo sam je pogledo i pokazao prstom i sjedila je pored noge,ali još uvjek je režila na njega.Pitam suprugu kako je izašla van a ona meni kaže da je izašla van na ulicu nešto potpisati,a za njom iz kuće izašao moj dvogodišnji sin i otvorio vrata kapije i ova se pobojala za njega i izletjela na poštara.Da je bio i mužjak bilo bi svega,sa njime nisam imao vremena raditi i on je onakav neposlušan i jako agresivan
 
Agika ,
mislim da pravite ogromnu gresku sto posvecujete toliko paznje tom psicu . On sve zna rodjenjem samo ga pustite da malo podraste i on ce verno sluziti . Imam dosta poziva da uzmem pse nazad koje sam prodao kao stenad jer ljudi vise ne mogu ziveti koliko su im psi razmazeni . Od toga da svakog gosta moraju olizati do toga da stalno moraju biti u centru paznje i sedeti u sredini drustva . Mnogi ljudi ne vole pse i samo iz kurtoazije istrpe ta maltretiranja.
Zvona HR , posto zivim u predgradju a gajim Azijate taj sam problem resio tako da sam ih naucio da dok je kapija zatvorena oni cuvaju a cim ja ili neko od familije otvori kapiju oni idu u boks i samo vire sve dok se ne zatvori . Tako da kada hocu malo mira u dvoristu otvorim kapiju i eto tisine. Opasno je da veliki pas sme sam izaci na ulicu .
Eto da je umesto tog iskusnog postara bio neko plasljiviji , zlo i naopako
Poz Dusan Filipoviz Zemun
 
Dushane!
Hvala na dobronamernij kritici!
Novo meso-nova igracka!
Kada smo je doneli bila je u jako jadnom stanju!Prethodni vlasnik ju je zajedno sa bratom koji je donet sa njom u isto vreme za nashe prijatelje,zatvorio u shtalu gde su boravila krave, bili su uvaljani u balegu i ne prepuni buva....nego ja to u svom zhivotu nisam videla! Chitala sam da tako mali kuchici ( 6 nedelja) -posebno te rase- ne bi smeli da se kupaju....ali nismo imali kud i drugo reshenje! Ne mogu vam opisati shta je izashlo sve iz tog jadnog stvorenja!
Posle smo je zaprashili prashkom za buve i mogla je najzad malo da se smiri i odspava.Trebalo je tri zaprashivanja i tri kupanja da je reshimo napasti! Ni brat joj nije bolje proshao.
Sramota da neko ko kao voli i drzhi pse....pa i ne bio odgajivach!....ovako postupa! Bitno da je pare uzeo! ::jako_besan::
Da nismo otishli tada po nju, vec za par dana kako je dogovoreno....mislim da je ne bi nashli u zhivotu! Bila je previshe mala a mi previshe bolecivi da bi se ponashali kako ,,treba,,! ::namigivanje::
Sada je gospodjica ojachala, vec dve noci bez problema spava napolju, ne urla - hvala bogu jer je to neizdrzhljivo, nije u centru paznje non stop i ne smeta joj to, jer ima drushtvo-Labradorku i dve machke!
Kada smo napolju poigramo se sa njom, deci vishe nije tako interesantna.....sve u svemu ...sve se svelo na normalu.
Sa Sarom se nismo bavili dovoljno,sin ju je malo uzeo pod svoje i zaista slusha sve shto je nuchila ali je to velika machka i nikakav chuvar! Dva puta smo imali posla sa lopovima, pa kad vec imam psa u dvorishtu koji nece samo figurirati kao ukras - zhelim da odmah pochnem da je uchim ono shto treba da zna! Zato mozhda deluje kao da mi je to jedina preokupacija!
Svesna sam da je pas slika i prilika onoga, kako ga vlasnik vaspitava. Uporedjujem ih sa decom jer su principi isti !Nisu krive ni zhivotinje ni deca za svoje vaspitanje i razmazhenost vec onaj koji ih tome uchi!
Jako mi je smeshna....ali dokazuje da je genetika chudo...iako je tako mala i niko je nije uchio, vec imam savrshenog gonicha! :D Kada zaboravimo uveche vrata od zhivinarnika i ujutro ih uterujem....tu je prva i lajanjem i savrshenom koordinacijom juri zhivinu ka ulasku u zhivinarnik!

ZvonaHR...dobto ste i proshli! Bash je moglo svashta biti!
Nash prvi komshija ima muzhjaka sharplaninca....i meni dosta -sva se sledim-samo kad ga vidim preko ograde u boksu.....a ne da ga sretnem samog negde na ulici! ONO nije pas vec tele!
:cao:
 
Zoran HR-neprijatna situacija bez posledica,srećom a ujedbo opomena za buduće. :cao:
Agika-za obuku psa je dovoljno 15 minuta dnevno (retko ko ima previše vremena).
Za mene je pas koji priđe stranoj osobi i umiljava se u najmanju ruku ne vaspitan,kasnije ću vam navesti neke od"trikova" da je odučite od toga,ali još je mala, za sada bih samo preporučio da ne dozvolite osobama van porodice bliži kontakt u vidu pozivanja na igru,maženje itd (u slučaju da isto mislite).
U ovoj starosti štene lako uči da "da šapu",ako vam je to interesantno opisaću postupak.Štene stavite u sedeći položaj i jednom rukom mu prihvatimo jednu od prednjih nogu, uz ponavljanje reči "DAJ" ili "DAJ ŠAPU" naravno posle par ponavljanja uspeh je tu. :cao:
 
Ovaj moj pulin me iznenadio ponovo .Pre nedelju dana mi stric doneo mace .Ja ga zovnem da dodje da ga onjusi da ga ne bi jurio kad on podvi rep i pobeze , jedva sam ga dozvao da dodje kod mene.Da li se uplasio maceta ili mu nseto doslo ne znam a svako vece skitao i ne plasi se nicega.Jos uvek se plasi maceta.Inace je mace crno kao i on i jos trci za njim.
 
Mozhda je mache pokupilo neki miris koji ga asocira na neshto chega se plashi!
Prosto ne mogu da verujem da se uplashio macheta.
 
Moje je misljenje da je u pitanju "trauma",tj.da je pas u predhodnom periodu,najverovatnije u ranoj mladosti, u slicnoj situaciji bio "kaznjen" i "proteran".
Ovi psi brzo uce a teze zaborave,tako da ako zelite da pas prevazide problem,uciniti sledece.
Za ovu radnju je potrebno par minuta dnevno.Psa vezete na njegovo mesto (predpostavljam da ga vezujete) tu se on oseca na "svom terenu" i u vreme hranjenja (nikako za vreme hranjenja) pridjete sa macetom i psa "hrabrite" (toplim-srdacnim recima,rukom niz dlaku,tapsanje po grudima....).
Ako pas burno reaguje tj.povlaci se u kucicu,onda treba neko iz porodice da prilazi psu dokle ga vlasnik"hrabri".Prilazenje dozirati tako da mu za par dana tek pridjete sasvim i mislim da ce "problem" biti resen. :cao:
 
Agika ,
Pulin je stara , stara rasa koju ne trebate nista uciti jer ona vec sve zna , rodjenjem . Pretpostavljam da Vam ne treba pas za cirkus , tipa lezi , sedi , umri , zivi , daj sapu .
Nije se on uplasio maceta vec je samo pomislio da je ucinio nesto lose u svojim decijim nestaslucima i da ga zelite kazniti jer na svetu postoji i nesto manje od njega .,
Previse ga forsirate.
Vi i Vasa porodica ste jedan copor i tako treba da ostane. Svi ostali su kandidati za ulazak u taj copor i tako treba da misle celog zivota. Znaci samo Vi imate pristup stolu , kuhinji , sobi itd . Sve ostalo je samo kada Vi dozvolite .
Nemojte ga dresirati . Neka raste i kada god uradi bilo sta ispravno recite mu Dobra kuca ili po imenu Dobar Pas . On ce to vrlo dobro zapamtiti i nadati se sto brzem ulasku u copor i radice samo korisne stvari .
Predpostavljam da je pusten po dvoristu sto bi i trebao da bude. Naucite ga da ne sme izlaziti kroz kapiju bez Vas . To cete uraditi tako sto cete u sred dana bez razloga reci nekom iz porodice da otvori kapiju ali ne izadje na ulicu . Kada pas izleti na ulicu uz veliku galamu ga dozovite nazad i vezite na njegovo mesto i lupite ga novinama po ledjima uz reci , to je fuj. Ceo taj dan se pravite ljuti i ne obracajte mu se i ignorisite njegove pozive i cviljenje . Sutra dan ga odvezite uz ozbiljan ton da shvati da ste jos ljuti . Ako treba ovo ponovite jos jednom i to je to .
Pulin je kao rasa izuzetno hiperaktivan tako da ga trebate malo prigusiti inace ce se popeti na glavu .
To je jednostavno divna rasa koja zeli stalno da bude od koristi i kad treba i kad ne treba.
Pozdrav
Sledeci put cu Vam objasniti kako da ga izvodite na ulicu pod kontrolom
 
Napokon je neko mlad i kopetentan uzeo učešće :cao:
Slazem se da je komanda "daj šapu" više za decu, zbog čega je inače radim.Ali komandu "stop","mesto","sedi","lezi","knozi"...smatram delom dobre obuke.
Pozdrav svima :cao:
 
Hvala Dushane!
Ali se nije ona uplashila od macheta .....ne plashi se ona nichega!...bar zasad!
Beshe to moj komentar na Shumadinchev post! ::namigivanje::
Popustila sam....napolju je....nija vezana...niti to planiram da ikad uradim.Imace zajednicki boks sa Sarom. Ovih dana se nismo neshto bavili sa njom, sto zbog nedostatka vremena, shto zbog saveta odavde....pustila sam je da se navikne na novo okruzhenje...ima shta da istrazhuje!
Kapija je zasad zabranjena teritorija-odnosno prednje dvorishte uopshte jer ne zhelim da ostanem bez nje!
Veci deo dana bi bila bez kontrole a mozhe da se provuche kroz kapiju i da je neko ukrade. Kad malko josh poraste onda.
Svakako sam to mislila da uradim.... :osmeh:....Uz Labradorku ce to sigurno nauchiti jer ona zna da bez nas ne sme na ulicu! Mozhe kapija da stoji otvorena satima...nece izaci!
Da je pravi pulin-hiperaktivan.....to znamo jako dobro...dokazuje nam to svaki dan! :D
Ali uzhivam u svakom trenutku provedenim sa njom!
 
Hvala i od mene Dusane samo ovaj moj ima godinu ipo dana a poceo je da skita nocu po selu .Od sutra primenjujem onaj deo da ne izlazi iz vocnjaka na put osim kad se ovce cuvaju.
 
Ponovo je ova tema zapostavljena,predpostavljam da zbog preobimnog posla u stočarstvu nema se vremena za "obuku psa".
Ja mislim da svako ko ima psa treba da ga "vaspitava",bez obzira bio on ovčarski ,lovački,sportski ili običan mešanac.Čak su vršena ispitivanja gde su izvesni mešanci pokazali mnogo bolje rezultate u "dresuri" od čistokrvnih radnih pasa.
Svi psi imaju "urođene osobine",(lovački u smislu pronalaženja i donošenja divljači,ovčarski u smislu čuvanja i teranja stada itd.),ali sve te osobine imaju umanjen ili čak kontra efekat ako su slabo ili uopšte nisu kordinirane ili kontrolisane ("neobučen" pas).
Dobro "obučen" lovački pas u mnogome uvećava doživljaj lova,koji se čak teško može opisati,mada je to ipak "luksuz" dok je dobro "obučen" ovčarski pas više "potreba" koja može umnogome olakšati jli smanjiti ljudski rad.
Stoga ću se vratiti malo nazad,rekli smo:kad nabavimo štene (u bilo koje od navedenih namena) već sa 2-3 meseca počinjemo da ga učimo komandi "dođi".Kad god imamo vremena pustimo štene da se istrči i obavi fiziološke potrebe.To obično traje 5-6 minuta,posle čega ga pozovemo komandom "dođi",u početku ono neće znati šta mi zapravo hoćemo pa mu stoga ponudimo "zalogajčić"(hranu) zbog koje će ono doći.Ovu radnju treba ponoviti nekoliko puta i posle svake uspešno obavljene radnje psa nagraditi (tople reči,maženje i naravno "zalogajčić")posle čega ga pustamo da se igra.
Kada ovu radnju dobro savlada treba preći na komandu"pozivanje pištaljkom".Mislim da je nepotrebno pisati zašto je ova radnja dobra.Za ovu komandu (kod lovačkih i pasa za pratnju) je potrebno imati ultra zvučnu pištaljku dok kod pasa "goniča stada" treba imati pištaljku koja može proizvesti različite tonove zbog mogućnosti izdavanja više vrsta komandi na daljinu koje su potrebne kod takve vrste obuke pasa.
Da bismo ovu komandu savladali potrebno je: da pre svakog pozivanja psa komandom "dođi",dunemo u pištaljku (OBIČNO JE TO DVA PUTA KRATKO "pii-pii"),nakon čega izdajemo odmah komandu glasom "dođi" posle čega sledi uobičajeno nagrađivanje.Kada pas savlada ovu radnju ide se dalje to jest prelazi se na sledeću radnju-komandu.
U sledećem postu opisaću kako starijeg psa naučiti komandi "DOĐI". :cao:
 
I moj pulin tako ponekadali onda uzmem uzicu i polako ga podsetim svih komandi.Bez vike ,dreke, samo uzica oko vrata i kad ne slusa samo zategnem da ne ode gde mu padne na pamet.Cisto damu pokazem ko je vodjda copora .
 
Nazad
Vrh