Orezivanje voća

Ima bas dosta orezivanja, ali (koliko sam ja mogao da primetim) kad su grane razvedene na nekih 50-60 stepeni ne ovako kao kod tebe ( a i kod mene je tako)
mnogo manje tera vodopije samim tim ima i manje orezivanja.
Inace vrlo slicno izgledaju kao ove tvoje.
 
:osmeh: skinuo i ja sa bratskog sajta!
Hvala kolegama ironman, njoko i oktopodu na ulozenom trudu! :bravo:
:ppozdrav:

Nema na čemu,mislim da je i treba imati svaki voćar jer prvo prouči a onada ako ne znaš pitaj jer savjet će biti puno jasniji.
Nije puno ima 240 -tak stranica jahanja ali je jako jednostavno napisana i razumljiva knjiga.
Pozdrav
 
Društvo ko je voljan da umnoži kopiju knjige za mene? Plaćam sve troškove uključujući i :beer: !!!

Послато са HD2 користећи Тапаток 2
 
Skini je sa linka na USB snimi i odnesi u neku štamparsku ili fotografsku radnju...oni će ti odštampati, izaći će te oko dinar dva po listu...na jedan list ti idu 4 stranice, dve sa jedne, dve sa druge strane lista pa računaj :)
 
Skini je sa linka na USB snimi i odnesi u neku štamparsku ili fotografsku radnju...oni će ti odštampati, izaći će te oko dinar dva po listu...na jedan list ti idu 4 stranice, dve sa jedne, dve sa druge strane lista pa računaj :)

Skinuo sam ali bi da nabavim kopiju bez "duplih" slova! Ne znam da li je štampana kopija takva ili je problem bio u skeneru!

Послато са HD2 користећи Тапаток 2
 
Pitanje za voćare koji su iskusniji od mene (a to su skoro svi).

Zakasnilo se sa orezivanjem, da li smem da to odradim sada, ima li smisla, opasnosti.....

imam jabuke, kruške i šljive nema mnogo stabala, sve zajedno oko 50tak komada i stare su od 5 do 10 god.
 
Ееее то је та тема .. јел може кајсија овако ко што изгледа на слици у #803 :sta:
 
@bob63

Rezi slobodno, bolje je i sada nego da ih uopste ne rezes.
Svi po malo kasnimo sa poslom zbog ovog "ludog" proleca.
 
Za one koji prate moje razbarije... :) evo snimak mojih onih burlat na magrivi, 6 punih godina, sad počinje sedma, sađene na proleće...rađena zelena rezidba, sad na proleće samo povađene koje su išle na unutra i mnogo se ukrštale sa drugima, vrhovi najviši samo malko prekraćeni. Možete i da vidite koliko su roda spremile, prijatno sam iznenađen za 7 godina starost, mada i nemam to iskustvo pa da znam...

[video=youtube_share;XiuG2v2bFBY]http://youtu.be/XiuG2v2bFBY[/video]

A evo ove od 4 pune godine:

 
Danas krenuo sa orezivanjem kajsija,ne znam koliko za dan vi mozete orezati,ja nema sanse vise od 40 komada.Dok sve pregledas,koja je sorta i kako se ta sorta orezuje,gledaj smolu,povijaj grane,treba 15-ak minuta za stablo.
 
Meni je norma a i maksimum 50 komada za dan, od 10 ujutru do 7 uveče :) Juče sam sekao samo one sa smolom i spržene, smorio sam se koliko sam poskidao a koliko je na njima bilo i ploda, ali morao sam, na mnogima iz ploda krenula smola, tako da ne isečem džabe mi, opasna bolest ta monilija, nije za zezanje...za koji dan ću full da orezujem.
 
Prvo orezujem ns rodnu a ona ima bas veliku krunu pa i to utice na brzinu orezivanja.Druge sorte sa manjom krunom,ns4,6 i kasnocvetna ima da idu duplo brze.
 
Porasta koliko hoćeš, skidaću sve sa vrha krošnje na onima na kojima nema ploda, na kojima ima ću ostaviti plod, a vadiću i sve koje biju u sredinu krošnje, one koje ne trebaju i prekraćivati porast tamo gde mi ne treba. Znači neka korektivna rezidba nazovimo je tako.
 
Prekracujem mladare koji su bas preterali sa porastom i isto kao Oktopod vrhove vracam na povratni rez.To mi je najteze i posto na nekima ima plodova onda mi zao da secem pa to ostavljam za orezivanje u prolece.Usput skidam suve(monilija) grancice.Sporo ide ali cu zavrsiti valjda za mesec dana.
 
I ja radim na viljamovci zelenu rezidbu ovih dana. Sporo ide, povijanje grana u gornjoj zoni čačkalicama i špagama :) , kidanje novih izdanaka koji ne trebaju a vadim i grane na kojima nema ploda a nisu na "pravom mjestu" . Znam da je greška ali žao mi sjeći grane na kojima ima plodova a koje su za odstraniti tako da to ostaje za februar.
 
I ja sam takođe, na kruškama proteklih dana izbacivao nepotrebne mladare, obarao čačkalicama i vezivao grane da se ne polome od roda. Naravno nisam preterao sa izbacivanjem mladara jer sam negde pročitao da je potrebno 50-tak listiva da hrani jednu krušku. Tako da ću ipak ostaviti nešto za februar.
 
Nazad
Vrh