Oranje

Koji je to regent u pitanju,koji model daski?

Nada poslednja umire.
 
Nije mi jasno zasto uvratineostavljate za kasnije? Dodjes nanjivu, poores glavninu, poores uvratine i ides na drugu njivu, vise senaovu ne vracas. ovo me posebno cudi za ekipu koja ore plugovima okretacima, bar je tu lako uvratine poorati...

Evo, brat i ja vac tri dana oremo. Ja 549 on brenu i posto nije vican breni, ostavlja mi da ja s 549 izvucem jarke u razorima i samim time uvratine. Dosta mi pomogne sto ore i glavnine vecih njiva a ja za njim popravljam. Meni uopce nije problem ici od njive do njive redom i za njim dovrsavati i vise se ne vracam na tu njivu do proljeca...
 
Nije mi jasno zasto uvratineostavljate za kasnije? Dodjes nanjivu, poores glavninu, poores uvratine i ides na drugu njivu, vise senaovu ne vracas. ovo me posebno cudi za ekipu koja ore plugovima okretacima, bar je tu lako uvratine poorati...

Evo, brat i ja vac tri dana oremo. Ja 549 on brenu i posto nije vican breni, ostavlja mi da ja s 549 izvucem jarke u razorima i samim time uvratine. Dosta mi pomogne sto ore i glavnine vecih njiva a ja za njim popravljam. Meni uopce nije problem ici od njive do njive redom i za njim dovrsavati i vise se ne vracam na tu njivu do proljeca...

Svako radi kako njemu pase, ja radim isto ko i ti.
 
Jasno mi je da nekome tako pase, samo me zanima zasto tako rade. Zar nije bolje kad si vec tamo sve od jednom zavrsiti i gas dalje... Nema mi logike ostavljati uzglavnice za kasnije.
 
Ja danas malo orao komsiji i stavio zahvat na 3×44cm,i nikako da ustelujem plug,dobijem ga da ne vuku tockovi,ali stalno mi bezi u vecu brazdu i zateze mi guzvu. Bukvalno skida vise od sirine traktora. Oranje je ispalo na oko lepo i jednako,ali ja nisam zadovoljan i jako lose cisti brazdu. Dok mi je bio na 3×36 stelovao sam ga kuci na betonu i radio je perfektno. Da li taj plug ne moze da radi lepo sa tim zahvatom na ovoj zemlji ili sta drugo? U Pitanju je Vogel M950 ravnjak,daske Vn 400.
 
Ja tako radim iz više razloga . Prvo radim sam a skoro sve proljećni usjevi 60ak ha , a prosjek parcele jedva možda 2ha . Prosjek sjetve je kraj aprila i početak maja pa se kasno i skida .Sve je kukuruz uglavnom i soja kasno sijana pa se kasno i krene u oranje . Imam još dosta drugih obaveza pa orem obično 2-3 sata dnevno , 4-5 je maks u komadu da mogu da odvojim vremena , a i po prirodi ne forsiram nego čim mi dosadi dižem i idem kući uopšte negledam što ću na neku parceludolaziti 2-3 puta . Znači teško se stiže na vrijeme pa ako treba da ostane 5 do 10ha neuzorano za sred zime ili u proljeće bolje da ostanu špicevi i uzglavnice nego dužine . Za ovratine inače nije nikakav problem da se oru u proljeće opet se dobro usitne same po sebi . Drui razlog je što čim završim oranje krećem da zatvaram najčešće teškom drljačom ili tanjiračom , uzglavnice nema potrebe zatvarati a ostaće neugažene . Treći razlog je što uzglavnice budu mnogo sabijene pogotovo ako je žetva po vlažnom pa nakon mrazeva budu prirodno kolko tolko vraćene u normalu a i lakše se mnogo oru kasnije ,.... Svako ima svoje razloge
 
Ovo ti je dobro: danas ti dosadi a sutra ti žao što nema još. Slično i ja, pogotovo kad ide sve kako treba onda mi žao što nema još. A onda mi bude drago što ne moram po hladnoći. I blatu.
 
Nekad dosadi , a nekad zovu druge obaveze . Inače danas orao malo , išlo dobro , reko ajd da probam da isključim blokadu (skoro uvjek radim sa blokadom i kad je suvo ) osjeti se odma , nije nešto al trag točkova postade drugačiji , nemam mjerač al mislim da je proklizavanje povećano za nešto procenata , isključim prednju vuču , lošije za duplo . Razlog je jer je mraz popustio zbog sunca pa bilo površinski cmoljavo.
 
Zato ja krecem da orem oko 12h. Do 16h bude blagog proklizavanja onda do 22h ide odlicno. Kada idem ujutru, 2 sata ide dobro, onda cmoljavo 5-6 sati sto je cca 3kj za 2 brazde i 58ks. Zato sam pomerio pocetak i zavrsatak radnog dana. Inace ore se odlicno. Danas uzorano za repu na 35cm 1bh je isao. Nema sta, najbolji orac 558:osmeh:
 
Za 558 , samo nikako plug sa točkom , nikako šlicovane rupe za toplink i bolcnovi u knap , ako je sve dobro podešeno i dobri raonici ima da ga stisne dole samo tako , a prva brza mu je savršena za oranje . teško se snalazi u tvrdoj , sabijenoj zemlji .
 
Zato ja krecem da orem oko 12h. Do 16h bude blagog proklizavanja onda do 22h ide odlicno. Kada idem ujutru, 2 sata ide dobro, onda cmoljavo 5-6 sati sto je cca 3kj za 2 brazde i 58ks. Zato sam pomerio pocetak i zavrsatak radnog dana. Inace ore se odlicno. Danas uzorano za repu na 35cm 1bh je isao. Nema sta, najbolji orac 558:osmeh:
Zar ne rece da je ne sejes vise?
 
Nazad
Vrh