Oranje

Hoce da kaze da li neko ore uvratine, tako da kada mu ostane sa obe strane do komsija da odore siroko toliko kao sto su siroke i uvratine, da li tada ide u krug oruci tj da nema praznog hoda na uvratinama.Vjerovatno.
 
I ja mislim da to hoce da kaze.
Da,ja orem i uvratine uporedo,ali samo u manjim parcelama,tj. uzim parcelama. Kad je parcela sira i kad ima vise obrazdaka,onda ne orem uvratine dok ne zavrsim sve,jer bih onda gazio poorano.
Nadam se da se razumemo :osmeh:
 
Ja, na primer, do komšija sa obe strane uzorem do i od puta (zavisi da li izlazim ili ulazim u njivu) da im ne bih gazio kad puštam uzglavnike.
 
Posto mi sve njive izlaze na put sa obe strane ja sam resio da ne orem uvratine ove godine..inace ih na uskim njivama nisam nikad ni radio..ne vidim poentu..ja ih lepo iradim izgubim pola sata i ondak svi izgaze..sad nek gaze ako hoce..

- - - - - - - - - -

Kad skontam kako se postavlja snimak postavicu da se vidi kako rusvaji oru put na 25 cm sa dve i tri brazde(757)..nisam verovao da ce ici..jedini kvar otpao kardan prednje vuce al i ovsko je bio los..
 
Ja prosle godine nisam orao te uzglavnice nigdje a necu ni ove godine....tu bude strasno ubjeno,slab kukuruz izgazen pri prskanju a poslije moram ic brat da bi se berac mogao okretat....sa radnom sam snagom potanak tako da to izbjegavam,jedino sto i to spricam da travu ubijem....Ove godine sam vidio da je jedan komsija ostavio dva reda neposijana kud planira da mu ide berac i najvjerovatnije da cu slicno uradit sa parcelama koje su zgodne......Lakse mi je posijat vise jedan dulum nego ic citav dan probirat
 
Oranje živog kukuruzišta zaoravanje mase posle kombajna kombinacija MTZ 82 i plug IMT 756 bez predplužnjaka. Na ovoj parceli mase ima kolko oćeš mada na slici ne deluje tako prinos je bio preko 14t/ha. Uglavnom lišće našušureno ostaje odgore,i po koji red viri iz brazde ali nije strašno.Trebalo je sačekati još da nakisne ali nema se vremena ni živaca za to.
Photo0265.jpg

Photo0264.jpg

Photo0266.jpg

Photo0268.jpg
 
Ravnjakom uvratine se oru pod jednu stranu.Ima dosta praznog hoda pogotovo kada su parcele široke al' tako mora jer nema na kraju svake parcele put.
 
Ja uzorao oko 1/3 i kisica me danas prekinula. Kako sam poradio sve poslove osim oranja, sutra ako bude moglo teram dalje. Svaki dan se lakse oralo od prethodnog, a repiste nikada lakse nisam uzorao sa potrosnjom od oko 12l/kj na dubinu 27-28cm.
 
Da,potrosnja nije ni kod mene u opste velika..a bilo je televizora po njivi,onih lampasa starih...a i lepog oranja ko u basti..
 
Nikola vidim da teraš na 2300 obrtaja jel znaš gde se to namešta kod mene plafon 2000
 
Max obrtni moment kod 82-ke (D-243) motora,je na 1500-1600 obrtaja,max obrtaji su 2200,a 2350 je neki bezbednosni limit.
Slazem se sa Mindjusarom sto se tice obrtaja,vecina voze 82-ke do 1800-1900 obrtraja u oranju,ja do 1800.
Prosecna potrosnja sa 2x35 plugom ove godine je bila 26-27 litara po hektaru,a bilo je teskog oranja,inace uglavnom ore sa 3 glave,ali ove godine od toga nista,orao sam par hektara samo neke lake zemlje,sve ostalo sa dvobraznim.Vidim Nikola ima problem sa temperaturom motora,a meni suprotno,sad u oranju do 65C,kad padne mrak padne na 50,a kad idem kuci ni ne pokazuje nista ,upalim ventilator u kabini da se ugrejem,ono duva hladno maltene,inace dok orem duva vruce,ali tad mi ni ne treba ...:p.
 
Nazad
Vrh