Oranje

Evo dodje do proljećnog oranja . Imam još dosta . Evo malo da vidite kakva je situacija kod nas ove godine .Od kad imam ovaj MF nisam nikad zaglavio totalno a ove godine već dva puta . Ovo je bilo do vola , nisam ja vozio nego radnik . Automatska kuka ne da je nalegla nego ispod zemlje . Izašli smo sami na provjerenu foru , a nevjerujem dabi bilo kakav traktor mogao da ga izvuče jer je sve okolo mekano , kao neki izvor .

DSC05055_zpsa5noghqf.jpg


To je inače bilo juče , inače se lijepo oralo tu je zemlja lagana .
A ovo sam namjerno snimio jutros da konačno vide neki šta znači stvarno TEŠKA zemlja , a ne da se stalno čude kako tolki plug , kako tako sporo . Ovo je radjeno 3. zec !! , ovi što imaju MF znaju kolko je to sporo i jako . Bez muzike da se čuje malo kako Masej plače i rangovi dynashift kolko znače . Tolko sporo ide da brazda često ostane uspravno , mada sam trebao i povećati zahvat prve brazde neznak kako mi je to promaklo.

P.S , ipak ova zemlja sušu uopšte ne doživljava .

[video=youtube_share;Kgk-ceDbbl4]http://youtu.be/Kgk-ceDbbl4[/video]
 
Momo neznam kako je kod tebe, ali je kod nas jos uveliko ZIMA, dakle ovo nemoze nikako da bude prolecno oranje!!!!!!!!!!:haha:
 
Da ćiro . Pored je šuma i srećom nadjemo 2 hrastove cjepanice od metra ,neko pripremao za prodaju ili da vozi kući , debele jedno 20ak cm , svežemo lancima jednu za jedan a drugu za drugi točak , i lagano , izadje veselo ko osnovci iz škole .
 
Nikad nisam u praksi doziveo tako nesto..... Ali cuo sam da su se mnogi na takav nacin izkobeljali iz blata...

Ali ume to da bude i opasno....
 
Ne , šteta što nisam snimio . Prvo smo otišli kod komšije po dva kraća lanca i dvije neke drvene grede od stare gradje šta li . To kad smo stavili odma su popucale , e kad smo našči u šumi srećom 2 hrastove cjepanice , to je već drugo . Važno je da se ne guraju mnogo pod traktor da nebi zakačile nešto i da se ide najsporijom brzinom , čim okrene pola kruga točka , il je izašao ili nije .

Ovo je neka strana , neznam čija metoda , ali mi ne radimo tako . Em treba duži lanac , em je komplikovanije , sve u svemu glupo . Bosanska metoda je da se drvo stavi poprečno, naprijed ispred točka i da se samo priveže kroz felnu .[video=youtube_share;c_I8v23wQBU]http://youtu.be/c_I8v23wQBU[/video]
 
Uslovi nisu normalni i ne moze da se kaze da je tesko jer lezi voda, da je bilo suvo odozgo i da se kaisalo pa onda da se kaze teska zemlja.
Prosle godine orem njivu koju sam uzeo u zakup i extra se oralo, ove godine prosla reka preko nje i jos posle brano beracem, jedva se izoralo na 20cm dubine i ne mogu da kazem da je teska zemlja, nego uslovi nisu bili povoljni za oranje.
 
Momo izvini al ovo oranje nije! Problem je sto vam je dosadno kuci pa aj da probamo.
Kod nas je zemlja posle dva dana vetra suva!


Gogi
 
Prvo kod nas nema vjetra skoro nikad , a i netreba nam dva nego deset dana da nepada da se osuši . Kolko će biti još sunca ? Drugo imam još 20-30ha za uzorati , a dosta manjih razbacanih parcela , a ja sam i radim još neke druge poslove ,ponekad uzmem nekog da pripomogne . Koristi se lijepo vrijeme . Znam da to nije oranje al u tom dijelu je takva zemlje i ako uvati par kiša i sušenja , a mraz još bolje može solidno da se spremi . Ako se ostavi oranje pred sjetvu onda je pušiona . To su razlozi .
 
Nocas uzorao 6kj ritske crnice.Odozgo se prasi kao da ugarim a po dnu brazde voda.Cirkus....
Agregariran JD 6105m i potinger servo 25 3*35.Dubina oko 25-28 (nije bilo flase za merenje).
Brzina od 5.5 do 8.5km/h a potrosnja 115l na tih 6kj
 
Danas probao za mraza da orem sa 560 i 2x32cm,Beton teski,zemlja je toliko sabijena od vlage da je to strasno,orao nizbrdo jer uzbrdo nisam mogao ni prazan da uzlazim kako treba,treca spora i blokada non stop,dubina 20-25cm,potrosnja 50 litara po hektaru,sva sreca na vreme sam odustao.
qrduu8.jpg

2mepm54.jpg
 
U odnosu na 540 ovo kao da ima ugradjen usisivac u motoru:osmeh:
Probao ja danas i 540 sa njegovim alkarom,nesto sam premestao plugove po dvoristu pa ajd da probam,nema sanse da ore nizbrdo,moze ali da struze na 10cm.
Zemlja jeste teska to znam ali da je ovoliko ekstremno teska nisam mogao da verujem.Inace parcela je moja dedovina i ore se godinama veoma lako.
Oranje na prolece ce da bude carolija:osmeh:

- - - - - - - - - -

Imam jednu njivu gde bi mogao da vucem sa 560 4 brazde,neka bela zemlja,prosipa se kao pesak.Tu su kukuruzi uvek losi,samo psenica valja.
 
Bice veselo to uzorati i pripremiti... Tu kako se meni cini samo plug 1x35 za taj 560 da moze da ore i uzbrdo..

Uzgred Mirko nikako da te pitam koj si plug planirao za 560 bese 3x30??? Dal bese OLT???

Imas li sliku??? Hteo bi da nabavim jedan za Belarusa...
 
Nazad
Vrh