Oranje

Ma svuda je tako... Jednostavno sve se vise gaze parcele... Jos malo bice potrebno najmanje 50ks po brazdi da to bude ORANJE!!!!

Bas tako. Moj sledeći traktor će sigurno imati 100KS, jeste da je to daleko (par godina) ali ja već po oglasima gledam samo velike traktore i plugove sa isključivo dvije brazde. Nije to stvar luksuziranja ili kur*nja već jednostavna potreba. Kao što se svi slažemo, tlo se sve više gazi. Vidite i sami koliko vi imate problema na ravnom tlu - e dodajte tome i nagib pa zamislite kako je nama u brdskim predjelima. Dakle, 100% se slažem da će uskoro biti potrebno najmanje 40 a optimalno 50KS po brazdi za oranje u svim uslovima uključujući i ovogodišnje koji su krajnje ekstremni. Kod mene je već takva situacija, najbolji primjer je komšija koji ima MF 3060 i plug 2x16". Njegovo oranje je bilo daleko najbolje u selu a bilo bi i bolje da je kupio nove gume.
 
Bas tako. Moj sledeći traktor će sigurno imati 100KS, jeste da je to daleko (par godina) ali ja već po oglasima gledam samo velike traktore i plugove sa isključivo dvije brazde. Nije to stvar luksuziranja ili kur*nja već jednostavna potreba. Kao što se svi slažemo, tlo se sve više gazi. Vidite i sami koliko vi imate problema na ravnom tlu - e dodajte tome i nagib pa zamislite kako je nama u brdskim predjelima. Dakle, 100% se slažem da će uskoro biti potrebno najmanje 40 a optimalno 50KS po brazdi za oranje u svim uslovima uključujući i ovogodišnje koji su krajnje ekstremni. Kod mene je već takva situacija, najbolji primjer je komšija koji ima MF 3060 i plug 2x16". Njegovo oranje je bilo daleko najbolje u selu a bilo bi i bolje da je kupio nove gume.


Kolega i ja vec po oglasima uveliko gledam neki jaci traktor da kvalitetno moze da radi sa 3-4 brazde posebno zbog toga sto sam za sledecu godinu dobio ponudu za jos dosta zemlje u zakup.... :osmeh:
Ali najgore mi dodje sto su zelje drugo a mogucnost druga.. :haha: :ppozdrav:
 
kolega ćiro kolika je to konkretno površina koju bi radio od nagodinu

Nemogu prihvatiti svu povrsinu koja mi je ponudjena jos ove godine.... Povecati povrsinu za 50% u jednoj godini za mene je mnogo,posebno posle ovakve godine u kojoj nista nisam zaradio,samo sa bio na pozitivnoj nuli (sve odnela poplava).... Treba sve to finansirati sam...

Ali ajde recimo ovako odokativno mogo bi od sledece godine da imam od 90 do 110 hektara.. Samo 20h od rodbine koja vise nezeli da se bavi poljoprivredom ali su u susednom selu... Plus jos dosta ljudi koji mi nude zemlju u zakup u mom selu...

No uzecu verovatno samo od mojih rodjaka i to je to sa sledecu godinu + ovo sto sad obradjujem...
 
Ja sam kupio veci traktor samo zbog vucne tanjirace.... Sa traktorm od 80ks, se uvek moze vuci 2x35 ili 3x30. Sa 2x35 se moze minimalno izorati 4ha dnevno. Ores nedelju dana 28 ha, ako je lepo vreme. Ako neko ima vec da izore vise, onda lepo plati radnika i ore sa manjim traktorom i gotovo. E,a ko neko vec ima da ore 50ha dobokog oranja, onda moze traktor od 100-120ks. To je moje milsjelje. Ja sam prosle godine odradio 54ha sa Rakovicom i 539, od toga je bilo 30 ha dubokog. Sve sam zavrasavo na vreme i imao sam medju najboljim prinosima kod mene u kraju....
 
Za toliku povrsinu sa malim traktorima treba imati vremena.... Ja nemogu to sebi da priustim.. Pored oranja imam i stoku koju sam moram da namirim (posebno sad posle smrti babe moja majka nemoze sve sama to da zavrsi) cale mi na poslu tako da ni on nema mnogo vremena da mi pomaze...

A sto se tice radnika,on na njivu nikad ne bi ni isao bez mene jel znam kako se ophode (u mom kraju) radnici i prema dudjim masinama i prema kvalitetu posla koji odrade... Zato neka hvala.... Radicu sam koliko mogu,kad bas zapne pomaze mi cale i drugar ali i oni idu zajedno samnom na njivu nikad sami....

- - - - - - - - - -

A da uradio sam i ja 25-30h dubokog oranja sa Rakovicom pre nego sto sam kupio Belarusa i nikad vise.... AKd sam zavrsio oranje ko da sam sa fronta dosao...
 
Da li se slazete sa mnom, da se njive sve teze i teze oru. Najvise je za to zasluzna teska mehanizacija koja gazi njive. Dok se sve radilo sa 539 oralo se sa 10-12l po jutru. Barem je tako u nasim krajevima.
Neslažem se,oremo sve dublje,sve bolji plugovi,predplužnjaci,deflektori,zaoravamo žetvene ostatke duboko,na dno brazde,gde su beskorisni - zabadamo sami sebi nož u leđa! Jedna njiva koja nije 4-5god orana(sejalo se no-till),je ove godine preorana,i šta mislite kako se oralo u odnosu na ostale njive??? Nagradno pitanje :ppozdrav: odgovor sa obrazloženjem :osmeh:
 
Neslažem se,oremo sve dublje,sve bolji plugovi,predplužnjaci,deflektori,zaoravamo žetvene ostatke duboko,na dno brazde,gde su beskorisni - zabadamo sami sebi nož u leđa! Jedna njiva koja nije 4-5god orana(sejalo se no-till),je ove godine preorana,i šta mislite kako se oralo u odnosu na ostale njive??? Nagradno pitanje :ppozdrav: odgovor sa obrazloženjem :osmeh:
Predpostavljam,a i siguran sam da se najlakse orala jer nije bilo dubinskog sabijanja ko u oranju kada traktor gazi kroz brazdu.Kod mene drugovi evo vec trecu godinu rade sa horsom gruberisanje njiva i totalno su izbacili plug iz upotrebe cak su ga i prodali ali ove godine 4755 ima kazu muke i nimalo mu nije lako!
 
@ Sasa K Kod mene u kraju moze da se ore na 30cm, posle tanjiranja, S siguran sam da moze i kod Cire.
@ Cira92 Mozes da uzmes radnika, da ide iza tebe u brazdi, sa Rakovicom i sa 2x30. Koliko imas ti da ores za duboko?
 
@ Sasa K Kod mene u kraju moze da se ore na 30cm, posle tanjiranja, S siguran sam da moze i kod Cire.
@ Cira92 Mozes da uzmes radnika, da ide iza tebe u brazdi, sa Rakovicom i sa 2x30. Koliko imas ti da ores za duboko?


Samo tako i mozes nekog da uzmes da ide za tobom i da radi sto i ti... Jela ko mu das traktor i pokazes njivu bice izorana sacuvaj boze na bubinu od 10cm...

JA sam zavrsio sa oranjem za ovu godinu izorao nesto manje od 50 hektara dubokog oranja... Orao sam sa Belarusa i Leopardom (sto sam kupio od tebe) i sa Rakovicom i 756....

Zavrsio sam sve za 17 dana oranja...
 
Ako vec imas 50ha, to je vec druga stvar. Ja jos nisam ni poceo oranje. Kod nas kise non stop. Jel si probao da ores sa 3x30?
 
Nazad
Vrh