Oranje

Danas nastavio oranje posle zavrsene sezone branja nastavio moje oranje,cale je ostalo poorao,imamo jos dan dva oranja i gotovo. Inace kaze cale da ide solidno,ovo ide tesko jer sam resio da probijem pluzni djon(njiva spojena iz dve,jedan deo radimo godinama,jedan od skoro) tako da jedan deo terem u 1bh sa blokadom,jedan u 3sh sa blokadom.Deflektor metalni troperac sam skinuo jer strasno gusi plug,a i ono zadnje pero demontirano.
imag1585.jpg

imag1586.jpg

imag1587.jpg

imag1588.jpg
 
Baš ta :)

Sve parcele je brao Fendt ali ova je bila najvlažnija u to vrijeme (i sada je) pa je najgore prošla. Neuzorani dio radimo samo nizbrdo, nema teorije da se plug uzvuče gore, sreća pa nije mnogo ostalo. Stvar je u tome što je tlo na gornjem dijelu parcele, gdje je nagib najveći, praktično čista glina koju je ekstremno teško orati čak i u najboljim godinama a ove je stvarno nadmašila samu sebe. Nove sve 4 gume, prednja vuča, smanjena dubina oranja ali tlo je jednostavno neopisivo žilavo. To treba vidjeti uživo da bi se vjerovalo. Inače je oranje išlo baš teško, kukuruzovina je pravila probleme jer je zamazana sa blatom, teška i nakisla pa je znala da se nakupi. Nije posebno smetala plugu jer ne može da ga izbaci iz zemlje ali nakupii se i samo ispadne na stranu pa ostane tako na gomili na oranju i ružno izgleda.
 
Ove godine bice cupavo, ja orao pre neki dan jednu parcelu za zito i to je bilo ekstremno tesko, dubina 20cm treca spora i blokada, a levi tocak cim malo zaslajfuje vadi blato i pune se istog momenta kramponi.
 
I ja oro zadnju parcelu dobio s sve lemeše sjebem u kamen...
Mora na zadnjoj parcela katastrofa zemlja neka tvrda brazde se nazad prevrnu.
 
Dragane brzina od prilike oko 6km ako se ne varam?
Veca je brzina malo negde oko 8-9km/h.Evo bas i malo pre smo orali strnjiste tu je islo 2b sto je preko 10km/h.
Na drugom snimku je takva brzina da bi ja mogao bezbedno da se vratim u traktor.Jednom prilikom sam se zeznuo i ostavio mu rucni gas kao i kad sam u traktoru pa su bile muke indijanske da uskocim u kabinu.
 
Nazad
Vrh