Oranje

Ja sam juce poceo da orem njive gde je izvadjena repa, ide ok, malo teze nego prosle godine, ali generalno je ok.
2013-10-07-30.jpg
 
Ori Mirko al duboko. :osmeh:
Lepo oranje a lepa i parcela. Je l' se ovo kukuruz pored zeleni?
Kao sto vidis kukuruz je u full zelenom stanju,list poceo da zuti kao sto se i vidi na slikama ali kukuruz u punoj snazi vegetacije:osmeh:

Eto taj komsija mi je sa obe strane njive,isti covek i bas me je kritikovao kako preterano rano sejem psenicu a prosle godine posejao pre mene dva dana a ja sejao 10.oktobra ovu njivu.Covek ili je lud,ili nema kalendar ili najverovatnije tesi sebe jer planira da seje psenicu na kukuruzistu a kad ce to da obere boga pitaj,pre 15 novembra nece da bude ovaj kukuruz.
 
I ja sam juce, spustim i krenem istom brzinom kao i prosle god ,kad se traktor zagrcnu .Ja jednu manje a on opet stuca ,tek kad sam za jos jednu manje on progovori .
Lose se ore. Doduse na ovoj parceli je lezala voda od metar do dva debljine skoro 15 dana .Kad bi izracunao koja je to tezina pritiskala zemlju nije ni cudo.
 
Ljudi ajde mala pomoc. Stavio sam danas nove raonike na plug, nisu bas novi dobio sam ih od prijatelja on je izorao 20 lanaca i prodao plug a ovi mu ostali. Imam problem da ne mogu da usaglasi brazde, uvek neka nesto zeza. Cas prva baca previse pa premanje, pa srednja tako i zadnja. Ide jedan krug lepo onda opet zeza. Svasta sam probao, nasteleujem lepo jedan krug drugi opet ne radi dobro. Orao sam strnjike i suncokrete svuda isti problem. Plug je vogel, farmer L 950.
 

Тањирано је два пута, ово је само проба да видимо како се трактор понаша у раду са плугом четири главе, на плугу није подешен точак за одговарајућу дубину, како ни сви претплужњаци.

Остаје да се види како ће радити у сојишту и колика ће ту бити потрошња....
 
Ljudi ajde mala pomoc. Stavio sam danas nove raonike na plug, nisu bas novi dobio sam ih od prijatelja on je izorao 20 lanaca i prodao plug a ovi mu ostali. Imam problem da ne mogu da usaglasi brazde, uvek neka nesto zeza. Cas prva baca previse pa premanje, pa srednja tako i zadnja. Ide jedan krug lepo onda opet zeza. Svasta sam probao, nasteleujem lepo jedan krug drugi opet ne radi dobro. Orao sam strnjike i suncokrete svuda isti problem. Plug je vogel, farmer L 950.

Ako nemas tocak, ugradi ga na plug. A ako imas tocak iskljuci fini hidraulik i nema sanse da se ovako sta desava ako je plug svom tezinom oslonjen na tocak da su raonici ne znam kakvi na njemu.
 
Bobo, imam tocak na plugu. Orao sam i sa tockom i bez tocka i nije se to desavalo. Stari raonici su bili original vogel, ovi su samoostreci ne znam koji.
 
Rašo a da tebe nezezaju tragovi od kombaja, tu gde je kombaj zagazio po mokrom tu je i veći otpor zemlje a samim tim i izbačaj zemlje sa daske veći nego gde je mekano, to nemožeš veliko namestiti da bude idealno ravno i nemoj gubiti živce bez veze.
 
Sve ovisi koliko je brazdi plug. dvobrazni se najlakse da podesiti, trobraznjaka treba malo traziti ali kad ga jednom podesis to je TO sto se trazi. ako leti u orano/neorano, ili nije ispravno podesena sirina tockova ili nije dobro podesen plug. Covjek pise da je prije orao s original raonicima i da se ovo nije dogadjalo a sad s ovim raonicima problemi.

Pitaj kolegu zasto je skinuo raonike s pluga ako su samo tako malo poorali? Ako prodaje plug, prodao bi valjda na njemu i dobre raonike a stare dao "reda radi"... Moguce da su i raonici lose povijeni pa da se i zbog toga plug dosta otima.
 
Pa rekao je on da ne rade bas idealno ajde mislio sam malo jednom kad ga ustelujem bice dobro, i kod original raonika je bilo malo odstupanja kad naidje na trag od kombajna ali ovo me bas nervira, ovo je previse. Bas ono sto si rekao Bobo velika je razlika u povijenosti ravnika. Uporedio sam danas original i ove, mada ove godine sumnjam da ce neki raditi idealno. Brat danas orao sa claas arionom 620 i cetvorobrazdni vogel obrtac, gore je nego kod mene i on isto to rekao.
 
Rekao bih da tu nesto plivajuca hidraulika ne funkcionise kako valja jer da samo malo cimne on bi poskocio .
 
Za Zvonka (telnet): Pa gde si prijatelju? Kako si? Da li je "živa" strip till mašina? Trebala bi mi nedaleko od Tebe na proleće.
Veliki pozdrav od Gariše (Bogdan Garalejić).
P.S. Ako već ne može da se zaore zelena masa onda se istanjira pa na oranje. Ne razumem potrebu da imate zeleno-braon (crne) trake na njivi. Iovako masa koju unosite (orete na 30 cm) ostaje u zoni 18-22 cm gde se nagura i nema ujednačen raspored po dubini. Šta znači masa samo u tom sloju?
 
Pozdrav Bogdane hvala na pitanju dobro , evo trenutno mala pauza pa sutra nastavak pripreme za setvu strnine . ST masina je trenutno prepravljena u gruber koji ponekad odradi po nesto sto je za njega . Pretpostavljam da ce te ovamo u PSS Sombor ?
 
Nazad
Vrh