Oranje

Recite mi ima li ko iskustva sa zaoravanjem ostruge,ostaje li sta? Imam u ponudi za tako nesto da uzmem u zakup,niko je nece daleko svima,ima 4 hektara. Nema svude te ostruge,ali gde je ima ume biti visoka i 2 metra.
 
Zeznuta biljka,samo cesto zaoravanje + strnjika + total,mogu koliko toliko da je uniste,ali opet ostaje u nekim oazama.
 
Najbitnije mi je da je zaorem lepo,drugo mi nije problem,ne volim da vidim da viri iznad brazde. Sad cu da idem da vidim imam li nafte u traktoru,ako nema idem da kupim i da probam kako ide,mada sam jako umoran za neki ozbiljniji rad danas. Mali mi je traktor,nema dubinu,IMT 542 i plug imt 755.20.

oranjee-1.jpg
oranje-2.jpg


Moj rad od 21.12.2012.
 
Ako dobro vidim njivu je "pojela" zubaca i to moze biti mnogo veci problem od ostruge, zbog nje i nemas dubinu oranja.Dobro obrati paznju sta ces sejati na prolece.FOKUS je resava bilo da je ultra kukuruz ili suncokret, ali suncokret otpada zbog drveca okolo i ptica.Za ostrugu imas herbicid STARANE.
 
Ova na slici se radi duze vreme,moje vlasnistvo,i ove godine je zubaca stvarno ispala problem koji nismo na vreme uocili. Plug nije gusio nimalo kad je ova na slici orana,tvrda je zemlja poprilicno,dubina nesto preko 20. A ovu sa ostrugom treba da idem da vidim moze li se sta uraditi s plugom. Kad to budem radio postavicu slike. Mislio sam danas,al raonici katastrofa,ovaj decko sto radi po potrebi kod mene isao njemu da ore i unakazio mi raonike po nekom kamenu. Hvala svima na savetima. Uskoricu to,i mene grebe kako ce biti.
 
Znam da je uzeta sad pod zakup. zato i kazem da je jos jula trebalo tu nesto raditi, jer sam imao iskustva sa takvom njivom pre par godina, uzeo sam pod zakup 2,5 hektara i bila prepuna sirka, upalio i poorao i sledece godine se pojavio u istoj meri, tako da i prskanjem nisam nista uspeo da odradim. Takvu njivu mozes oporaviti, ali tek posle jedno dve do tri godine
 
Bitno je da je sada lepo uzores,i na prolece posejes nesto sto moze doprineti suzbienju korova u nekoj meri,kao sto su na primer zob,ili grasak za stoku,moze cak i prolecni jecam.
 
Sve se može kad se potrudi , nikakav problem . Nemoj samo soju u ostrugu , to je veliki problem kasnije znam po sebi . U kukuruzu nema problema , on pobjegne .
 
Uslovi idealni,jutros orao,nizbrdo ide a uzbrdo da zapalim traktor,patos+blokada(koja me zeza)Ma idealno,romantika:osmeh:
 
Nazad
Vrh