Oranje

Šta reći , dupla radna svjetla , dupla rotacija , bili su i dupli točkovi nekad , pa moralo je oranje biti ko dva puta da je orano
::super:: .
 
5500 jutro, a ne vredi ni 2000 jer je sve 5-7 klasa a ubi boze kako je teska za obradu. Bar je u nasem ataru tako i takvo je 95% naseg atara

- - - - - - - - - -

Em se lakse obradjuje kod vas a i duplo vise rodi. Da je kod nas takva ne bi mi bilo zao i da je platim
 
Momo@ Kako kaže Pantić Šojiću u tesnoj koži "pa ti bre ko dvoglavi arapin ,sve imaš duplo".:haha:
 
Onda bih ja koji imam kuku.na 5- 6 klasa 7- 8- - tona /ha.na prvoj klasi imao jedno 20t.Ja bih tu imao više pitanja.Ako čovek izvrši analizu na 6-oj klasi i doda joj sve neophodno i još izvrši djubrenje stajnjakom,dali ta zemlja opez ostaje 6-a klasa.Zatim šta se uzima kao kriterijum kod klasiranja?Hranjive materije ,hemijski i mikro biolo. sastav,mehanički sastav ili možda čak i geografska pozicija parcele(osunčanost ,pravac :I.Z S J.)???Kad su:sta: odredjene te klase?Predpostavljam da su kod mene oko 195??god.
 
Razlika u klasi na mojim parcelama je samo u tezini oranje,al ako dobro nadjubris i tu rodi,ono sto su kod nas svi hvalili i na takvom losijem zemljistu je kvalitet zrna psenice ili kukuruza i zdravih bez nekih bolesti.
 
Izgorio sam kod komšinice što neuzora baštu.Sve od danas do sutra.

- - - - - - - - - -

fpce44.jpg
 
Onda bih ja koji imam kuku.na 5- 6 klasa 7- 8- - tona /ha.na prvoj klasi imao jedno 20t.Ja bih tu imao više pitanja.Ako čovek izvrši analizu na 6-oj klasi i doda joj sve neophodno i još izvrši djubrenje stajnjakom,dali ta zemlja opez ostaje 6-a klasa.Zatim šta se uzima kao kriterijum kod klasiranja?Hranjive materije ,hemijski i mikro biolo. sastav,mehanički sastav ili možda čak i geografska pozicija parcele(osunčanost ,pravac :I.Z S J.)???Kad su:sta: odredjene te klase?Predpostavljam da su kod mene oko 195??god.

Rasporedjivanje u bonitetne klase vrši se na osnovu sledećih Kriterijuma.

1. Dubina soluma (zemljište od površine do matičnog supstrata)
2.tekstura (mehanički sastav)
3.propustljivost (procedjivanje)
4.Dreniranost
5.Vodene osobine
6.hemijska reakcija (pH vrednost)
7. zaslanjivanje
8.dužina padine
9.odlike mikroreljefa
10.erozije
11.srednjoj godišnjoj i srednjoj mesečnoj temperaturi vazduha
12.prosečnoj temperaturi za vegetacioni period
13.početku trajanja i završetku vegetacionog perioda
14. srednjoj godišnjoj-mesečnoj količini padavina
15. srednjoj količini padavina za vegetacioni period
16.potencijalu evapotranspiracije
17. pojavi poznih prolećnih i ranih jesenjih mrazeva
 
Vidiš nema jedne važne osobine koju kod nas ljudi gledaju kad kupuju ,a to je dali je kako oni kažu po sunce tj dali su redovi pod sunce,ili su popreko .Više cene njive pod sunce tj sever jug.
 
Pa pazi, ima tu logike , ravnomerno je osunčano, ali to recimo ima više veze sa vinovom lozom...kod povrća ili voća radi ranijeg pristizanja....

Evo da se nadovežem postoji 8 bonitetnih klasa. Navešću prve 2 i zadnje 2 ... sve ostalo su varijeteti neki .... izmedju
1. Duboka zemljišta ilovaste teksture , propusna, dobro drenirana, neutralne reakcije, podzemna voda ispod 120cm , dobrog cec-a , nagiba ispod 5 % zaštićena od poplava, laka za obradu i pogodna za navodnjavanje
2. Srednje duboka zemljišta , ilovasta ili glinovita, umerene do dobre propustljivosti , dobro drenirana , neutralno do blago kisela , podzemna voda ispod 100 cm na ravnom ili nagiba ispod 8% moguća slaba erozija ili kratkotrajne poplave , laka ili srednje teška za obradu , pogodna za navodnjavanje....


7. Uglavnom plitka zemljišta koja sadrže do 70% skeleta dugotrajno vlažena ili plavljena i nagiba do 60 % sa izraženim tragovima površinske erozije . Dele se u dve potklase na osnovu podzemnih voda...
8. Plitka zemljišta , do 80% skeleta , moguće ih je koristiti samo za pašnjake ili šume.
 
Ja se samo nebi slozio za onu kod ranijeg pristizanja voca,dobro je da su sorte ranijeg pristizanja ali ne i da ranije krene vegetacija zbog ranih prolecnih mrazeva ;) a to se desava na tim bolje osuncanim terenima.
p.s.:off_topic:
 
Nema veze sa oranjem al da pomenem kad dodjošmo do toga , čitao sam bar 2 studije o uticaju pravca redova (s-j ili i-z) na prinos i dokazano je da to nema veze . Osunčanost 24h ima dabome ali orijentacija nema.
 
S obzirom da biljke ne koriste samo direktno sunčevo zračenje nego difuzno onda pravac redova nema veze ... Ekspozicija ka odredjenoj strani sveta može biti dobra a i loša...cilj je izabrati najmanje loše rešenje.
 
Nazad
Vrh