Oranje

Danas je Stari Tamis zaoravao sneg, parcela pre farme krava.
Eto veliki, a oru u nevreme.
 
Ja definitivno moram da uzmem veci traktor da bih stigao sve na vreme jer radim dosta povrca....a zao mi novaca samo guramo u gvozdjuriju

- - - - - - - - - -

Boki vama je peskovita zemlja pa je lako ucinite na prolece,a kod nas nije takva a jos ugazena izvlacenjem roda i zalivanjem
 
Kad se mora mora.Prooravao danas kanale po oranju.Nisam stigao sve pre snega (iznenadi me sneg u dec.)a veliki mi je rizik čekati da se otopi .Loše javljaju tj. puno padavina pa da mi se ne desi 2010 kad sam radio po vodi i blatu. Osim toga kad leži voda loše utiče na zemljište ,zbija ga i narušava vodovazdušni režim.
156de9l.jpg
2lk37y8.jpg
 
Vidim Spasoje , tamo kod vas površinski nepropusna zemlja , i dosta se ore na male razore. Ima i ovde dosta takve zemlje , nije svagdje al moglo bi se reći pola-pola. O tim metodama "jaraka" , "kanala" i "razora" mogo bi kucati sat, dva i nesumnjam u tvoje iskustvo al meni se to nekako ne svidja. Jednostavno rečeno ako je zemlja niska , nepropusna ona će biti "blatnjava" ako je vlažno proljeće sve dok se kompl ne osuši i zagrije bilo kanala ili ne . Sad npr ako taj kanal izvuče vodu u rano proljeće jer neće opet na par metara od njega biti blato i propadanje ? Ležanje vode dugo sigurno nije dbro ali ako se tako ostave razori onda , pošto je zemlja površinski nepropusna višak vode može samo površinski da se sliva u te kanale i onda erozijom odnese i hranjive tvari i sitne čestice plodne zemlje. Meni se nekako više svidja da se uradi što ravnije , voda će ležati samo u najnižim mjestima ili neće nigdje a na proljeće samo treba imati živce i čekati dok se sve ne osuši i bude dobro.
Tačno se vidi u mom kraju odkad su se pojavili plugovi obrtači zadnjih 5-10g da su se njive izravnale i sve manje leži voda , rasporedi se ravnomjerno svuda .
 
I nama je ostalo 20 ha. ali se nesekiramo. od nedelje ce se ukazati malo vremena. tako da nevredi zuriti i srljati.
 
Nažalost ovo je jedini način da udješ u njivu oko 15 aprila .Svaka druga metoda oranja je neizvesnost da ćeš ući i do juna .Taman osuši a dodje kiša i ako je ravno ,kad će se ispariti.A tek u pšenici da nemaš ovoga sve bibiljke bi istrulile.Ore se da je razor na sredini uzvišen i nagnut na dve strane. Bilo je raznih pokošaja pogotovo za vreme zadruge kada su orali sa IMT zglobašima onako kako je upravnik učio u školi a on bio iz Nikšića,pa se nisu proslavili .Sada i Talijan a i ovi naši tajkuni oru ovaku i imaju bar 2-3 dondija (orginal)onakva kakva je kupio onaj član što ima NH traktor ako nije @cicimoric@.Talijan je neki dan vršio neke ""manevre" po njivama.Doterao neka čudovišta što vuku one prikolice što gule zemlju i utovaraju kao u Americi što kopaju one kanale na yuo tube-u.Nažalost nemam sliku ali to je terbalo vidjeti.Možda će pokušati da ore sve na stranu:sta:
 
Poslednja izmena:
Meni je ostalo 40 jutara jos ,nisam nikako mogao da izvedem da zavrsim ranije uzeo sam u zakup 27.11,valjda ce dozvoliti vreme 4dana i 4 noci da zavrsim oranje.
 
Ja takodje imam loša iskustva sa zaoravanjem većeg snega ,tako da se slažem sa onim što je pisao @GANGA@neki dan,ali ti imaš preko 20 ha. pa i nemožeš da biraš puno .Prva prilika i žeži. Bolje u okto. nego nov.,bolje novembar nego decem. i tako do bolje februar nego mart,jer još ima mrazeva.Ali onda je bolje april nego mart i to uoči setve jer martovsko oranje zna da toliko zapekne od vetrova da je bolje da neseješ i nemoguće je pripremiti takvo oranje za dobro nicanje...
 
ja ostavio 1 kj za stajnjak na prolece da se ne gomila cele god po dvoristu u martu oma podrljati pa sam mislio lucerku njiva blizu sela a jos bliza groblju valjda tu bog vidi :osmeh:
 
ja sam danas uzeo jos 3.5 hektara zemlje bez placanja zakupnine 5,god da dovedem njivu u red nije orata od 1993.god ima posla ali mislim da ce se sredit pocetkom proljeca
 
Meni je malo cudno pisanje o oranju po snegu.
Mi smo par puta orali po snegu (ne kao ovom povelikom) i mogu da kazem da nema uopste razlike. Cak zaoran sneg kada stegnu mrazevi
potpomogne da bolje zemlja izmrzne. A to da se sneg pronnadje u aprilu u brazdi malo mi smesno zvuci.
Da napomenem da kod nas ima dosta ilovace koja se teze obradjuje.
 
Meni je malo cudno pisanje o oranju po snegu.
Mi smo par puta orali po snegu (ne kao ovom povelikom) i mogu da kazem da nema uopste razlike. Cak zaoran sneg kada stegnu mrazevi
potpomogne da bolje zemlja izmrzne. A to da se sneg pronnadje u aprilu u brazdi malo mi smesno zvuci.
Da napomenem da kod nas ima dosta ilovace koja se teze obradjuje.
Zadna rečenica govori sve - teško i plitko otopio bih se i ja, a pod zaoravanjem snega se smatra pošto se nalazi na površini zemlje spuštanjem na dno brazde tj min. na 25 cm. dubine ili ti ako si gledao dobra oranja gde se nevidi usev šta je posejano bilo - kukuruz itd. tako se zaorava i sneg. Nemoj ovo smatrati uvredom već poukom.
 
Mi nismo imali problema s tim, sneg nikad nismo pronasli ispod oranja. Tako da se nesekiram u vezi toga, e sad da li cemo orati po snegu li bez njega nebih znao, ali cekamo da malo padne njegov nivo, i naravno da traktori odmrznu, jer na ovo vreme je paljenje pod velikim upitnikom, Nis-ov parafin je jedan od guscih u svetu :haha: a gorivo medju kvalitetnijima.
 
Isto sam zaoravao snijeg jedne godine ( pretprošle) i nije bilo dobro poslije . Čak se sad sjećam jedne veće parcele gdje sam kreno da orem prije snijega nekolko prohoda uz put koji ide cijelom duži , a sve ostalo po snijegu . Rano je posijano i kasnije je sav kukuruz ostao jako nizak . Bila je suša ogromna pa se nisam čudio ali sad kad Ganga to pomenu povezao sam . Prvih 4 reda da puta su bili dosta viši kukuruzi pa se nisam mogao odbraniti od sela , svi su rekli da sam do puta duplo djubrio. Rod je bio 3.5t/ha u jednoj parceli a 4.5 u drugoj , sve sam pripisivao suši , što je vjerovatno i bio glavni uzrok ali ipak je bilo zanimljivo da je kukuruz rano u sezoni ostao jako nizak .
Evo snimak kombajnisanja tog kukuruza , a ovakvi patuljci su dali 3.5-4.5t/ha a ove godine kod nekoga šuma od kukuruza pa ni toliko.

[video=youtube_share;GZpwx0xybZM]http://youtu.be/GZpwx0xybZM[/video]
 
Ko zaore sneg istruli mu seme posle setve. Ne moze da nikne posle setve jer zemlji treba mnogo vise vremena da se zagreje. Ako je podosojna njiva (njiva koja nije na suncanoj strani) sneg cete naci u zemlji i pocetkom juna. Provereno.
 
Kod nas se kaze ko zarava sneg bije ga grad(led) celo leto,ja jedne godine probao,psovo me deda celo godinu dana kad se god naoblaci on kaze sad ce da ti se vrati onaj snijeg sto si zaoro:haha:,srecom po mene pa nije bilo grada.
 
Nazad
Vrh