Oranje

Nije peskovita, na protiv - glinovita. U pitanju je livadska crnica što spada u teža zemljišta, ali negovana na "moj način" pa se nekim čudom rasipa. Lepo kažem da mi je ranijih godina išlo 5 sati za jedno jutro. Sad su se sklopile sve kockice: idealna vlažnost, onda sušna godina pa nije ni jednom gaženo u mokro, a i to danas je bilo oranje još letos plitko uzoranog strništa sa zaoranom slamom. Taj plug koji imam je kao stvoren za moj traktor. Čovek od koga sam kupio taj plug imao je isto Vladimirca.
Na tulajištu je juče išlo dva i po jutra za osam sati, a to mu dođe oko jedan i po hektar, odnosno pet sati i dvadeset minuta po hektaru. Na tom tulajištu sam bio nešto sporiji zbog češćih zastoja usled zagušenja, inače isti tip zemljišta. Brzina kretanja je u oba slučaja bila 7-8 km/h, širina zahvata 14''

Ako smem da pitam koji to dvobrazdni plug imate, koliki mu je radni zahvat i koji traktor ga vuče.

Postavio sam slike oranja nekoliko porstova ispred, plug je dvobrazni preradjeni leskovacki radni zahvat 60cm vucem ga zetorom 2511.
Koji vi jednobrazni plug imate?
Moracu da nabavim jedan dobar jednobrazni pa da probam sa njim jer ovaj moj leskovacki jednobrazni nije nesto.

- - - - - - - - - -

Za oranje nisam siguran, ali smrt za zemlju je paljenje. Zemlja nije samo mlevena stena, jedan sunđer koji natopimo vodom i raznim otrovnim materijama pa čekamo da nam iz nje nikne hrana kojom ćemo da hranimo sebe i svoju decu. Zemlja je mnogo više od toga - jedan harmoničan ekosistem čiju harmoniju ako narušimo ne možemo dobru da se nadamo. Ne znam koliko joj oranje zaista šteti, ali američki Starosedeoci su se zgražavali nad oranjem. Oni su Zemlju obožavali i poštovali kao majku. Oranje zemlje je za njih bilo skrnavljenje i svetogrđe.
Ja se za sada oranja ne odričem, ali na paljenje ni ne pomišljam, čak činim sve što mi padne na pamet kako bih sprečio i da mi to neko drugi uradi.

Sto se tice spaljivanja potpuno se slazem, nekoliko stranica ispred postavio sam sliku parloga koji ja zaoravam samo da ne bi spaljivao. Spaljivanje posti zemlju.
 
Juce zavrsio parcelu od 9.5 k.j gde je bilo suncokreta i kukuruza,2 dana oranja,potroseno 120 litara goriva,na suncokretistu vise...iz kog razloga ne znam. Leopard 2x35 Nisam snimao,evo neke slike
11gkg9d.jpg
10f5rh4.jpg
288oaya.jpg
 
Juceo orao i patio se sa tupim raonicima i danas otisao do Basaida na vasar uzeo nove Plamenove i sad idem da nastavim. Da vidimo kakvi su ovi posto mi se Hudjikovi ne svidjaju, poceo je da osljari, pucaju mi svi njihovi raonici
 
@Krlemrle sa ovim plugom orem radni zahvat 60cm:
slika1121.jpg

orem i sa plugom IMT-755 ali ovaj vise koristim jer ima veci radni zahvat od IMT-a a podjednako se tesko vuku. :ppozdrav:

Imam i ja sličan dvobrazdni plug istog zahvata(2x12'' odnosno 2x30cm) OLT-Ferguson, takozvani Englezer. Koristim ga isključivo za ljuštenje strnjike, gde treba što širi i što plići zahvat(<15cm) i ni za šta drugo ga ne koristim. Za plitko oranje(>15 cm) koristim dvobrazdni Rudolf Sack Leipzig zahvata 2x10''. Za jesenje duboko oranje(>25cm) koristim, dakle Leopard Bosanska Dubica 1x14''.

1.) Taj mali Zetor nema potrebnu snagu i poteznu moć za kvalitetno duboko oranje na dve brazde. Sa njime bi teško gulio banatsku crnicu i sa samo jednom brazdom od 14''
2.) Taj dvobrazdni plug koji imaš nije za duboko oranje ma koji traktor da ga vuče jer ima jako malo rastojanje između plužnih tela pa bi često gušio.

Toplo bih preporučio jednobrazdni IMT, mada sam ja lično zadovoljan i sa ovim što trenutno imam. Meni dobro dođe taj kopirni točak zbog ruske dvokružne hidraulike kod koje plivajući položaj ne ide konstantno na zadatu visinu nego spušta "do Japana".

- - - - - - - - - -

Juceo orao i patio se sa tupim raonicima i danas otisao do Basaida na vasar uzeo nove Plamenove i sad idem da nastavim. Da vidimo kakvi su ovi posto mi se Hudjikovi ne svidjaju, poceo je da osljari, pucaju mi svi njihovi raonici

Imam i ja "Plamen" raonik, dasku i pera i baš sam i ja to sve pre dve godine kupio u Bašaidu na vašaru. Sve komplet sam promenio kad sam kupio gore pomenuti plug. Jedino Plamen je imao sve što sam tražio za taj plug, pa nisam ni imao izbora i zadovoljan sam za sad sa njihovim samooštrećim raonikom.
 
Imam i ja sličan dvobrazdni plug istog zahvata(2x12'' odnosno 2x30cm) OLT-Ferguson, takozvani Englezer. Koristim ga isključivo za ljuštenje strnjike, gde treba što širi i što plići zahvat(<15cm) i ni za šta drugo ga ne koristim. Za plitko oranje(>15 cm) koristim dvobrazdni Rudolf Sack Leipzig zahvata 2x10''. Za jesenje duboko oranje(>25cm) koristim, dakle Leopard Bosanska Dubica 1x14''.

1.) Taj mali Zetor nema potrebnu snagu i poteznu moć za kvalitetno duboko oranje na dve brazde. Sa njime bi teško gulio banatsku crnicu i sa samo jednom brazdom od 14''
2.) Taj dvobrazdni plug koji imaš nije za duboko oranje ma koji traktor da ga vuče jer ima jako malo rastojanje između plužnih tela pa bi često gušio.

Toplo bih preporučio jednobrazdni IMT, mada sam ja lično zadovoljan i sa ovim što trenutno imam. Meni dobro dođe taj kopirni točak zbog ruske dvokružne hidraulike kod koje plivajući položaj ne ide konstantno na zadatu visinu nego spušta "do Japana".

- - - - - - - - - -



Imam i ja "Plamen" raonik, dasku i pera i baš sam i ja to sve pre dve godine kupio u Bašaidu na vašaru. Sve komplet sam promenio kad sam kupio gore pomenuti plug. Jedino Plamen je imao sve što sam tražio za taj plug, pa nisam ni imao izbora i zadovoljan sam za sad sa njihovim samooštrećim raonikom.

Imam leskovacki 1 brazni plug, kao sto Borko Jagodinac ore rakovicom isti samo jedna brazda. Fino ore zetor 1 brazdom i ako je male snage 30cm bez problema ali toliko duboko nije mi ni potrebno pa vucem ovaj sa slike, taj plug nije za duboko oranje sto si u pravu ali 18-20cm ide sto mi je i vise nego dovoljno.Jedino sto ide malo sporije pa ne mogu 1 hektar da savladam bez 5 sati intenzivnog oranja.
Sto se tice vladimirca u mom kraju oru sa njim sa IMT-755 plugom koji se pokazao kao najbolji za manje traktore ali ne oru duboko 15-20cm. Ovde je teska brdska zemlja negde i crna smolnica u kojoj lako mozes da polomis plug ako je neadekvatno vreme za oranje.
Dosta snage je potrebno po ovim brdima kad se ore uzbrdo mora se ici dosta sporo i to oduzima vreme,mnodo je teze za oranje nego u ravnici.

Kolega @Postar je skoro orao jednu brdsku njivu u mom ataru pa moze da vam prenese utiske koliko je to tesko za obradu :ppozdrav:
 
Juče i danas orao kukuruzovinu, jako mnogo mase, stalno guši. Ne znam da li ja grešim, ili ima još takvih. Inače orem sa IMT 542 i IMT 756.2 VK na dubinu oko 30 cm. Kad ga naštelujem da ne guši, onda malo malo pa izbaci gomilu tuluzine iza pluga ...
 
Orao crnu smolnicu i posteno sam najebao,tad i vise nikad u zivotu,ma da mi daju i hiljadu evra da orem vise crnu smolnicu ni na slici necu da vidim.
 
Kud pre zavrseno, ja ni zakacio plug nisam.Jel NH imao pomoc ili je sve sam uradio?

100% sam odradio sve. Strnjista su podrivana u avgustu, na mesto suncokreta sejana psenica, sojista gruberisana u drugoj polovini septembra i manji deo je orano sad u novembru, a kukuruzista su uglavnom orana i manji deo je radjen sa gruberom.
 
Ja sam juče i danas uzorao 9.5 k.j. u dve parcele. IMT 560 + IMT 610.07 (FOP varijanta 756.20), 25-26 cm dubina, zahvat zbog zabrazda 70+ cm, Potrošnja oko 10 l/kj, i to mi je rekordno mala potrošnja za ovih 11 god. koliko imam IMT 560. Na toj dubini je i granica do koje se spustila vlaga od prethodnih kiša.
 
Pajoni@ Do nekih 20cm dubine ide odlicno, ali nisam hteo toliko plitko jer na jednoj trecini njive do autoputa se pojavila pirevina pa sam to hteo sto dublje.
Jeste da sam se malo namucio, ali sam zadovoljan
 
ja sam zavrsio oranje za ovu godinu sve uzorano preko 30 a repu i preko 35 kombinacija rakovica 65 i plug 756 potrosnja u proseku 11 litara uglavnom sve islo odlicno za repu sam i poravnao
 
Nazad
Vrh