Oranje

Dosta lakse se oralo pre ove zadnje kise ali nije nista strasno. Danas sam orao neke parcele u KO Jermenovci. Stvarno se ne vide traktori na oranju, valjda misle da je suvise mekano a ono skoro da je suvo.
 
Hvala, ali nadam se da neće biti potrebno. Još nedelju dana odmaram i onda krećem u oranje.
 
Ja nisam mogao čekati i u prošli petak sam završio oranje,imao svega 24 kj.Na pojedinim njivama bilo pomalo čupavo(dosta tvrdo i na nekim kukuruzistima gušila kukuruzovina pošto imam pretplužnjake) ali nisam odustajao ::({
 
juce udarim u nesto u zemlji i iskrivim raonik za preko 90 stepeni, neverovatno koliko se savio a nije pukao inace je plamen-ov nije poorao ni 5ha :udri::zli:, pa se vracao kuci i stavio stari, inace se smonica lepse orala nego gajnjaca, sve naopako ove godine, a razorao sam i jednu parcelu gde je bila lucerka, zemlja rit ,onde ni atomska bomba ne pomaze
 
Cika Jovo kovac ce ispraviti raonik bez problema,cale je lane na izoravanju zadnje njive smotao raonik kao zvaku,ove godine je stavio nove a stari sam odneo kod kovaca i decko ga ispravio pa nek stoji u rezervi.
 
Od tog ispravljenog raonika nema ništa odnosno ići će on neko vreme bez problema i opet će se saviti tako da ga džabe nosite kod kovača.Moj savet vam je da kupite nov jer sam isto tako prošao.Prošle godine isti slučaj sa savijanjem raonika i to kod otvaranja brazde,nije uzorao ništa a savio se.Vratio stari a ovaj poslao kod kovača na remont.Ove godine namestio taj ispravljeni i na pola oranja vidim plug neće u zemlju kada sam ga digao imao sam šta da vidim.Raonik se savio a vrh napukao samo što ne otpadne.Opet sam vratio stari i tako završio oranje.
 
Au Maticu al se kod Vas ima i moze na starom raoniku izorati celu sezonu,e to se zove preventivno menjanje.
Ne znam mi nismo imali tu srecu da metnemo taj ispravljani jer nismo nasli nista nepoznato ove godine u zemlji.
 
:off_topic: Taj stari raonik je kupljen pre 4 godine kada su kupljeni svi raonici za plug ali sam negde zakačio i slomio mu vrh pa sam rešio da na njegovo mesto namestim nov.Međutim taj novi raonik iako od istog proizvođača nije ni blizu ovima kupljenim pre 4 godine.Ovi i dan danas imaju odličan samooštreći sloj a novi nije izdržao ni jednu sezonu oranja da bi se mogao porediti sa ostalim raonicima.Isti slučaj i sa raonicima na pretplužnjacima novi namešteni prošle godine i prvog dana se svi savili.Poslati na reklamaciju oni ih uradili i ove godine ajde što su se pokrivili nego na svakom otpao vrh kao da se okrunio.Toliko o kvalitetu proizvoda iz Čantavira.Mogao sam se kleti u njih pre nekoliko godina ali sada uopšte nemam lepe reči i za mene su završili.
 
:off_topic: Taj stari raonik je kupljen pre 4 godine kada su kupljeni svi raonici za plug ali sam negde zakačio i slomio mu vrh pa sam rešio da na njegovo mesto namestim nov.Međutim taj novi raonik iako od istog proizvođača nije ni blizu ovima kupljenim pre 4 godine.Ovi i dan danas imaju odličan samooštreći sloj a novi nije izdržao ni jednu sezonu oranja da bi se mogao porediti sa ostalim raonicima.Isti slučaj i sa raonicima na pretplužnjacima novi namešteni prošle godine i prvog dana se svi savili.Poslati na reklamaciju oni ih uradili i ove godine ajde što su se pokrivili nego na svakom otpao vrh kao da se okrunio.Toliko o kvalitetu proizvoda iz Čantavira.Mogao sam se kleti u njih pre nekoliko godina ali sada uopšte nemam lepe reči i za mene su završili.
Neću da kudim nikoga posebno ali jedno vreme već nekupujem svugde jedno 2-3 firme za koje znam da su provereni UVOZNICI i imaju kvalitet ali kolika je tu razlika u ceni i nije mnogo više čak u poređenju sa "lošijima koji su svugde zastupljeni" ovi uvozni su dostajeftiniji.
 
Nocas smo opet imali 5 litara kise pa sam izasao na oranje tek poslepodne. Od 2h do pola osam sam uradio 13 KJ. Vlage ima dovoljno i ore se besprekorno. Doduse orem malo laksu zemlju ali zahvat ne smanjujem sa 50 cm i ovako mi je brzina 9 - 9.5 km/h. Izmerena dubina je 23 cm ( namerno ne orem dublje jer je donji sloj razbijen prosle godine sa podrivacem ). Nisam ni planirao da orem ove podrivane parcele ali smo imali dosta kise u zadnje vreme i zemlja je previse mokra za gruberisanje.

nekoliko danasnjih slika, bice i video snimaka kada ih uploadujem

fdf5sm.jpg


2j35u06.jpg


1t0a2o.jpg
 
Neću da kudim nikoga posebno ali jedno vreme već nekupujem svugde jedno 2-3 firme za koje znam da su provereni UVOZNICI i imaju kvalitet ali kolika je tu razlika u ceni i nije mnogo više čak u poređenju sa "lošijima koji su svugde zastupljeni" ovi uvozni su dostajeftiniji.
Toga se i mi drzimo, samo originale kupujemo od kad smo se uverili u ''kvalitet'' male privrede.


A sto setice oranja, mi jos ni neplaniramo 10 do 15 dana ni kaciti plugove, ali kad krenemo ih... :D
 
Nocas smo opet imali 5 litara kise pa sam izasao na oranje tek poslepodne. Od 2h do pola osam sam uradio 13 KJ. Vlage ima dovoljno i ore se besprekorno. Doduse orem malo laksu zemlju ali zahvat ne smanjujem sa 50 cm i ovako mi je brzina 9 - 9.5 km/h. Izmerena dubina je 23 cm ( namerno ne orem dublje jer je donji sloj razbijen prosle godine sa podrivacem ). Nisam ni planirao da orem ove podrivane parcele ali smo imali dosta kise u zadnje vreme i zemlja je previse mokra za gruberisanje.

nekoliko danasnjih slika, bice i video snimaka kada ih uploadujem





1t0a2o.jpg

E ovo se zove oranje. Svaka cast
 
Nazad
Vrh