Oprema za svinjokolje

Ko radi puno kolje puno njemu je bitno kvalitet noza da bi sto duze bio ostar a time smanjio umor i povecao brzinu i kvalitet rada. Ja amater sto koljem par svinja godisnje mogu i budakom da uradim, sa 1 nozem dikovim 8 svinja zaklao i obradio samo ga sa vremena na vreme namasatio i posle klanja naostrim ga i ceka celu godinu nema potrebe za arsenalom nozeva.
 
Ima to dosta i do nacina ostrenja. Ostrio sam i sAm par puta nozeve ali nisam hteo da se zadubljujem u tematiku. Ne moram i tu da guram nos. Imam trojicu drugara koji to rade i bas njima odnesem svake 2god pred sezonu iako kod mene nema sezone jer kad zena kaze da nema mesa onda sezona se otvara.
Dvojica na isti nacin ostre nozeve, samo su nijanse u razlikama a treci totalno drugacije radi. Prva dvojica naostre noz, prvi ispolira usput a drugi ne ali u poredjenju sa trecim, njihove ostrice nisu bas kao britva dok kod treceg je to jezivo ostro. Dosta da dodirnem noz od treceg ostraca i on se vec useca u kozu.
Ali! Razlika je sto noz od prve dvojice cim se malo istupi, navucem na masat i opet ostri i tako nebrojeno puta dok kod treceg ako natrci na kost, gotov je i cim se malo istupi, nije nizasta. Mozes ga navlaciti koliko hoces. Jednom mi se i komplet ostrica presmotala. Noz neupotrebljiv. Dal ugao ili sta vec...
@dusanboss kupi drugaru jedan ali da valja. Ako je mesar onda verovatno ima vec dobrih nozeva. Swibo(wenger) ili blizanac (zwilling) oni su ti oko 2400-2800din za tipa 16cm ostricu.
 
Što se tiče ovih jeftinih noževa stvarno se moze naći kvalitetan noz za nekih 400-500 din. Ja sam u lidlu uzeo kuvarski i pošto se pomalo razumem u kvalitet sečiva jer oštruckam po malo nozeve mogu reći da sam bio prijatno iznenadjen kvalitetom koji sam dobio za te pare. Naravno nije to ništa vrhunsko, ai kad se uzme u obzir cena ... stvarno ne mogu da vidim kako bi noz od 150€ obravdao tu razliku u ceni, razlikom u kvalitetu.
Sve može da se naoštri da brije, ali pitanje je koliko ćeš to često morati da radiš :D
 
Dok sam bio u NS kupim jedan taj Wobi Haus zuti noz da imam u stanu i mogu reci nije los za kuhinju uopste, vec 15_17g pranje u masini, sa vremena na vreme malo strajher mozda jednom godisnje ostrenje i sluzi a koliko se secam i cena mu je bila zanemarljiva

Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
 
Masina za mljevenje mesa (novo) (400 KM)

Da li se ko susretao sa ovakvim mašinama? Koljemo samo za svoje potrebe, ali bi neku solidnu mašinu da se ne patimo sa mljevenjem
 
Imam 22 dobra je razlika do 32
Jos je moja 22 malo spora 65 rpm
Ako je toplije i vreme i meso sporo skroz pogotovo ovcetina!!
Gledao sam neku crvenu MOL 32 ima par u selu mnogo dobra masina ima konusni lezaj moze odmah remenica na nju
I glasam za remenicu!!
Moja ide motor reduktor 32,5obrtaja pa prenos na lanac na 65rpm pa kardancic do masine uhvatila je parce kosti i izbila maticu sto steze resetku


Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
 
Malo je tih 65 rpm,mislim da je minimum nekih 80 rpm.
Moja je spojena direktno,aluminijumski monofazni motor sa reduktorom i ide 104 rpm.
 
Iskreno mislim da nije malo jel jako lepo melje, ali bi trebala veca masina.
Ovcetina je inace problem ima dosta tetiva i meso je uvek LJIGAVO pogotovo stomak i rebra
A veoma cesto meljem bas ovcetinu za rostilj meso
Cena jalovih ovaca je oko 1,3_1,5e ziva vaga
Randman cistog mesa oko 30%
sto znaci da izadje kila mesa za rostilj 4-4,5e a bude VRHUNSKO i uvek moze da se proda 8-10e po kg
Verujte da ja kao poznata izjelica ne mogu pojesti vise od 0,8-1kg jer je cisto meso i bas zasiti


Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
 
Bome kad bi se takmicili u krkanluku verujem da nas ima veoma jakih

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
300 gr je neki prosek hrane koji je sasvim dovoljan za čoveka e sada to obično ispadne isto kao i sa rakijom.Jedna čašica dnevno ne samo što je zdravo nego je i malo. 😂
 
Pola junetina (bez junetine to nije to), pola svinjetina (opciono ja volim da ubacim čak i di 20% junećeg loja).
So, biber i soda bikarbona.
Samleti meso, izmešati sa začinima i ostaviti 24 časa da odstiji. Još jednom samleti na sitnijoj rešetki, i praviti pljeskavice.
Najjednostavniji recept a pljeskavice su prave. Nećeš se nigde postideti sa ovakvim pljeskavicama.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Cika Jova
Iskostis kompletnu ovcu, gledas da bude debela ali ne i predebela, sameljes je na 5_6mm resetku sve osim glave i bubreznjaka!
Uzmes gotov zacin za rostilj meso npr ja u ALIMENTA. uzimam pola sa belim lukom pola bez belog luka (pakovanje je za 10kg mesa) dobro zamesas ostavis u frizider 24h izvadis i opet dobro zamesas, oblikujes oces pljeske ili cevape
Nista drugo ne dodajes
Probao sam dodavati i junetinu i svinjetinu po meni kvari ukus!
Pljeska bude sto kolega rece da obraz osvetla



Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh