Obračun,kalkulacija u ratarstvu

A za koliko ti novaca bacis djubreta ??
Sta cemo sad racunati da si bacio djubriva za 300e a prinos 2.5t... smesno,a ako iole nesto znas o zemlji znas da se apsolutno tacna racunica ne moze izvesti koliko ces dobiti za ulozeno.
 
Pa to nigde neces zaraditi pare ako racunas i svoj trenutni rad i ulozenu dobit na koju ide kamata i jos ocekujes na kraju extra profit to je utopija.
Ako radis onda radis po sistemu masina,gorivo i repromaterijal kostaju toliko i toliko a ostatak je moja zarada.Nije poenta napucati cenu arende 200-250e/kj kao sto rade u nekim selima,pa njima je malo i 25din/kg i prinos od 6t suvog...
 
A za koliko ti novaca bacis djubreta ??
Sta cemo sad racunati da si bacio djubriva za 300e a prinos 2.5t... smesno,a ako iole nesto znas o zemlji znas da se apsolutno tacna racunica ne moze izvesti koliko ces dobiti za ulozeno.

Djubrivo se ne baca ... ;) . O zemlji neznam bas puno, nisam zidar, al o zemljistu mozda....znas kako , gledam sta radi babo pa onda UCIM.
 
Vidim da i dalje palamudis razbacivanje,zemljiste i ostale terminologije,ali od toga nema leba. Licno ne gledam sta cale radi da gledam njega i ja bih bio kao on mator u glavi nego gledam sta rade sposobni,snalazljivi i uspesni ljudi pa ucim od takvih a i cale mi se podmladio u zadnje vreme.
 
Arenda--------------120e. kj.
Oranje----------------50e.
Rasturanje djubriva-----7e.
Krimliranje 2 x---------30e.
Setva----------------15e.
Prskanje 2 x----------15e.
Špartanje 2 x---------30e.
Branje kukuruza-------50e.
Prevoz---------------10e.
Seme----------------40e.
Djubrivo-------------100e.
Hemija---------------20e.
-------------
487e.

A ako ide u kotobanju + istovar kukuruza+krunjenje kukuruza.
 
Poslednja izmena:
E ovo je vec nesto doktore Grujo :D, tu varira jedino djubrivo i zastita. al recimo da je ovo sasvim priblizno. ;)
 
Ajde mi samo objasnite kako vas kosta oranje 50e ako orete sebi ?? Koliko potrosite nafte i koliko cenite tu amortizaciju ?? Isto i za ostale masine ili ne razlikujete kada radite za sebe i kad radite usluge... ?
 
Pa masina radi i kladim se da njena amortizacija ne kosta vise od 10e/kj jedino ako vi imate neke masine koje se kidaju svaki dan pa da vas zato kosta.
Meni je sve preko tih 30e MOJA zarada kao vozaca i MENI dodje na isto da li uracunao tih 20e sebi kao dnevnicu sto sam orao pa me oranje formalno kosta 50e umesto 30e ili tih 20e prebacio kao MOJU zaradu kad skinem kukuruz sa njive.
 
Pa punu platu,a ono sto je ovde puna plata je visak tj rod.
Jeste culi nekad da direktor svoje firme ima platu ili je njegovo sve sto pretekne od mesecnog profita-zarade ??

Ajd mi recite ovako imate tablu od npr 20kj i pre oranja te table jel vi spremite 400l nafte(nek potrosi 20l/kj) i kupite nove raonike za plug,promenite ulje u traktoru i jos nesto ako zatreba,za 20kj to sve dodje 600e ili spremite 1000e prodajuci kukuruz u tom momentu posto poto samo da sebi obezbedite dnevnicu za to oranje koja mu dodje 400e ili ostavite kukuruz pa ga prodate kad mu dodje cena/vreme za prodaju.
 
Hehe interesantno razmisljanje Nortić , a za sta ustvari sluze kalkulacije North ? Da izracunas koliko si zaradio ili nesto drugo ?
 
Ako hoces najtacniju kalkulaciju uradis je na kraju godine i kazes ovako:
Na soji sam imao "X" bruto,na kukuruzu i psenici "X" bruto i za sve sam dobio toliko love od useva + subvencije,potrosio sam X novaca za repromaterijal,odrzavanje masina i arendu a meni je ostalo cisto toliko i toliko to ti je najprostija racunica ako hoces u evric da znas koliko si zaradio.
 
Da bi mogao da izracunas cenu kostanja proizvoda Nortić . U cistoj kalkulaciji racunaju se sva sredstva za rad koja su utrosena za proizvodnju, kasnije se na osnovu te cene kostanja odlucuje o prodaji ili skladistenju moj dobri drugar
 
Ma nemoj,sta mi naprica ??
Reci mi kako onda odlucujes koja ce ti cena odgovarati da prodas ?? Lako je ove godine kad je cena kukuruza oko 20din pa je lako palamuditi dal kruniti po 19 ili cekati 21,sa bi ti radio neke godine kada je cena bila 13din,ta bi ti sigurno bila mala da ga nebi cuvao par godina dok ne skoci na 20din/kg. Pricas teoriju,bice od tebe dobar asistent.
 
Meni je sve preko tih 30e MOJA zarada kao vozaca i MENI dodje na isto da li uracunao tih 20e sebi kao dnevnicu sto sam orao pa me oranje formalno kosta 50e umesto 30e ili tih 20e prebacio kao MOJU zaradu kad skinem kukuruz sa njive
.

Ma jasno Nort ali teoretski nisi u pravu.
Tacno je da prakticno TI uzmes taj novac ali ekonomisti to gledaju drugacije. Oni to racunaju da si ti taj novac zaradio kao traktorista a ne kao proizvodjac kukuruza. Kad se zeli dobiti cista zarada koju donosi iskljucivo kukuruz kalkulise se tako da se sve plati, da ti npr neko drugi sve uradi, da mu platis za to a ono sto je tebi ostalo doneo ti je kukuruz,. tj to si zaradio kao menadzer koji se bavi organizacijom proizvodnje kukuruza.
 
Nazad
Vrh