Obračun,kalkulacija u ratarstvu

@DusanA

Da li ti to hoces da kazes da imas 100% i vise,zarade na kukuruzu, na dinar dobijes dinar :sta:? Ako je tako molim te objasni tvoju racunicu jer ja smatram da je kukuruz na granici isplativosti.
 
Pa ja kad sejem psenicu, potrosim 1-1.5l d2 po kj... Po tome, koristeci koeficijent 3.5 setvu bi trebao da naplatim 350-500 din po kj... Nesto mi je malo
Post je spojen: [time]1268150300[/time]
_________________________________________________
A za oranje ima smisla...to je ta cena :cao:
 
zike je napisao(la):
torpedo je napisao(la):
Ja imam neku svoju računicu amortizacije a to je 10% od cene operacije kako za traktor tako i za priključak. Recimo branje kukuruza kod nas je 100 e/ha pa se ovo što je u evrima može smatrati i procentima. Od toga odbijam 20 e za naftu(trošim 16 do 20 l/h), 10e je amortizacija traktora i 10e amortizacija berača. Zarada 60e.
Baliranje sam radio po 18 din/bala. Vezivo oko 3din/bali, nafta oko 3din/bali, amotizacija traktor+presa -3.6 din, zarada 8 do 9 din.
E sad, da je neko srećnije vreme pa da se amortizacija odvaja na stranu, pa posle x godina možeš da kupiš od tih novaca nov traktor ili priključak.
smanji jos 10e po hektaru jer se uvek nadje barem po 1 koji ti neplati ili plati tek sledece godine. :haha:
I da smanji za tih 10 evra, opet zaradi dosta i vise nego sto treba.
 
Ja smatram da su troskovi po kj zemlje oko 250e (pricam o sopstvenoj zemlji, ne o zakupu i sopstvenom radu, svojim masinama,seme, pesticidi,minimalno djubrivo, skladistenje u sopstvenom ambaru),
kukuruz rada 50mc/kj, to je 500e, da li gresim ?
 
Ne grešiš mnogo, ali sve zavisi koja kultura je u pitanju.
Međutim, takvih srećnika što rade samo svoju zemlju je vrlo malo, a da im je poljoprivreda jedino zanimanje.
 
Ako daju 200 eura za arendu, a rad na zemlji daje zaradu od 200 eura, onda racunica nije bash jasna. Od 200 eura zarade, minus 200 eura za arendu, ostaje nula eura cisto, sto je premalo, jer onda znaci da ljudi rade za dzabe, i josh se nadmecu ko ce radiiti.
Ako je tako ja mogu naci koliko hocete posla za platu od 0 eura. :)
 
2*Ništa=Ništa to je čista matematika ali i mene interesuje kojom formulom si ti došao do računice od 300 čistih evrića?
 
Sa suvencijom.

Kukuruz
oranje 50e
setvospremac 20e (dva prohoda po 10e)
seme 45e (1.5 setvenih jedinica po 30e)
sejanje 12e
bacanje vestaka 10e
vestak 100e (200 kg npk+200 kg an npk 32 din/kg, an 17,5 din/kg)
hemija 20e
prskanje 8e
branje 50e
spartanje 10e
=50+20+45+12+10+100+20+8+50+10=325 evra
Rod 5,5 tona/kj. Cena varira ali uzmimo da prodamo po 100 evra tonu ili 10 din/kg.
Dakle 5.5*100=550 evra.
Subvencija 80 evra po jutru.
Ukupno 550+80-325=305 evra.
Pritom naravno rod moze biti i 4,5 tone ali i 7 tona. Cena moze biti i 8 din/kg moze i 13 pa i 15 dinara. Ali u petogodisnjem proseku mislim da se dobiju slicni rezultati.

Soja
Oranje 50e
Setvospremac 20e
Vestak an 100kg+ npk 100kg=50e
Seme 50kg*60dinara=30e
bacanje vestaka 10e
Sejanje 12e
Hemija 30e (Pulsar 0.7 l/kj+ Harmony 5g)
Prskanje 8e
Spartanje 10e
Kombajn 40e
Ukupno 50+20+50+30+10+12+30+8+10+40=260e
Rod 1,6 tona*270e=432e
Subvencija 80evra
Ukupno 432+80-260=252evra
Opet sam uzeo rod od samo 1,6 tona a zna biti i 2 tone ali i 1,2 tone. Tako da je to neki prosek. Cena je od 200 evra za tonu do 360 evra za tonu. Sad je soja trenutno oko 36 dinara. Opet za petogodisnji prosek racunica je dosta ispravna.
:cao:
 
@bojcetic
Poznanik ti pametno razmišlja jer ni ja nevidim perspektivu u poljoprivredi a računi kada se svedu mislim da je bolje izdati u arendu nego je raditi, mada nismo tako naučili nego pogrbi leđa ,biće bolje , ALI DOKLEEE :haha: :zli:
 
Zaboravio si zatvaranje zimske brazde,amortizaciju masina,treba i te masine nekad kupiti ili opraviti a i ko moze da ti garantuje da ce biti subvencija svake godine a i da soju su otkupili po 30 din ko nije imao gde da je ostavi da ceka,a sada ko je ostavio oni uvezli modifikovanu pa obaraju cenu a plus evro skocio.ispravi me ako nisam upravu?
 
leka je napisao(la):
Zaboravio si zatvaranje zimske brazde,amortizaciju masina,treba i te masine nekad kupiti ili opraviti
Ovo su cene usluga. Dakle ako sve usluge placas. Zatvaranje zimske brazde kod mene 90% radi sa spremacem u martu cim se moze u njivu. Tako da jedan prohod je za zatvaranje zimske brazde. a drugi je pred setvu.
leka je napisao(la):
a i ko moze da ti garantuje da ce biti subvencija svake godine a i da soju su otkupili po 30 din ko nije imao gde da je ostavi da ceka,a sada ko je ostavio oni uvezli modifikovanu pa obaraju cenu a plus evro skocio.ispravi me ako nisam upravu?
Naravno da subvencija nije sigurna ali sta je sigurno u ovoj drzavi?
Sto se tice cena i momenta prodaje tu treba imati jedino SRECE. Cene se stalno menjaju. Vise puta se pokazalo da cekanje bolje cene te natera da na kraju prodas za losiju. Npr kukuruz je 12 din, ljudi cekaju da bude 14 i desava se da pocne da pada i dodje na 10,5.
Kurs se vestacki steluje, ali primetno je da je najpovoljniji kurs evra u avgustu, mada ni ovo nije pravilo.
Zakljucak je da u poljoprivedi treba biti jako dobar sprekulant. Jer dzaba sto proizvedes puno i kvalitetno ako nisi spretan prilikom prodaje.
Post je spojen: [time]1274259554[/time]
_________________________________________________
jovand je napisao(la):
Ako daju 200 eura za arendu, a rad na zemlji daje zaradu od 200 eura, onda racunica nije bash jasna. Od 200 eura zarade, minus 200 eura za arendu, ostaje nula eura cisto, sto je premalo, jer onda znaci da ljudi rade za dzabe, i josh se nadmecu ko ce radiiti.
Ako je tako ja mogu naci koliko hocete posla za platu od 0 eura. :)
Kod mene u selu hoce da se pobiju oko arende. Na kulturama poput soje, kukuruza, suncokreta kad se odbije arenda zarada je minimalna ili je nema. Fora je u secernoj repi.
Za tu kulturu vam 50% posla obavlja PRSKALICA. Secernu repu u siroj familiji smo sejali pre mog rodjenja, tako da racunicu na repi stvarno ne znam. Voleo bih da se javi neko ko proizvodi secernu repu da napise kalkulaciju slicnu onoj koju sam ja uradio za kukuruz i soju da uporedimo.
Post je spojen: [time]1274292012[/time]
_________________________________________________
adamov zoran je napisao(la):
nije me bas ubedio u tu racunicu za kukuruz
Napisi koji deo racunice bi po tebi trebalo korigovati.
 
ko ce za 12 eura da seje a za 10 eura da kultivira :sta: vidi ti posto je nafta?
Post je spojen: [time]1274292619[/time]
_________________________________________________
ko ce za 12 eura da seje a za 10 eura da kultivira :sta: vidi ti posto je nafta?
 
Za te pare se radi u selu, i svi se drze tih cena jer u protivnom ne bi imali posla. Moguce da je u Tovarisevu skuplje.
Oranje se radi i za 40 evra ako je sojiste ili zitiste. Ako je kukuruziste ili repiste onda 50 evra. Za sejanje se potrosi oko 3-4 litre dizela tako da cena od 12 evra je ok. Moj stric to racuna ovako. 1/3 gorivo, 1/3 amortizacija i 1/3 zarada.

Post je spojen: [time]1274260538[/time]
_________________________________________________
šandor je napisao(la):
Ja prskanje ne bih radio ni za xx evra zbog otrova, dok sve ostalo mislim da su cene ok.
 
Nazad
Vrh