Obračun,kalkulacija u ratarstvu

šandor je napisao(la):
da hocu i ja 50 kj ali manje komade cisto sumnjam? od 2/3 jutra na razlicitim mestima :sta:
Post je spojen: [time]1274293049[/time]
_________________________________________________
bojcetic je napisao(la):
Za te pare se radi u selu, i svi se drze tih cena jer u protivnom ne bi imali posla. Moguce da je u Tovarisevu skuplje.
Oranje se radi i za 40 evra ako je sojiste ili zitiste. Ako je kukuruziste ili repiste onda 50 evra. Za sejanje se potrosi oko 3-4 litre dizela tako da cena od 12 evra je ok. Moj stric to racuna ovako. 1/3 gorivo, 1/3 amortizacija i 1/3 zarada.

Post je spojen: [time]1274228138[/time]
_________________________________________________
šandor je napisao(la):
Ja prskanje ne bih radio ni za xx evra zbog otrova, dok sve ostalo mislim da su cene ok.
slazem se za oranje a za ostalo ne,ali to je samo moje misljenje
 
Da smanjim prinos od 5,5 tona i cenu od 10 dinara po kg :sta:
Bacili smo 200 kg npk i 200 an i da ne rodi 5,5 tona :udri:
Tacno za prevoz sam zaboravio. Mada tu cena jako varira u zavisnosti gde je njiva. Usluga branja sa prevozom je oko 60 evra po kj. Dakle od 55-65 evra u zavisnosti od lokacije njive.
Krunjenje ide 6% dakle 5.5*100*0.06=33 evra
Dakle moja racunica se umanji za cca 50 evra, tako da je krajnji rezulatat 250 evra po jutru.
Ako je susa cena ce biti bolja, ako svima rodi bice slabija cena, tako da je to tu. U Backoj su padavine daleko povoljnije nego u Banatu, tako da u backoj rod kukuruza od preko 5.5 tona se smatra normalnim prinosom. Takva je i cena zemlje, 1,5 jutara u banatu je po vrednosti kao 1 jutro u backoj. Vecina staparskog atara je 1 klasa zemlje.
 
bojcetic je napisao(la):
leka je napisao(la):
Zaboravio si zatvaranje zimske brazde,amortizaciju masina,treba i te masine nekad kupiti ili opraviti
Ovo su cene usluga. Dakle ako sve usluge placas. Zatvaranje zimske brazde kod mene 90% radi sa spremacem u martu cim se moze u njivu. Tako da jedan prohod je za zatvaranje zimske brazde. a drugi je pred setvu.
leka je napisao(la):
a i ko moze da ti garantuje da ce biti subvencija svake godine a i da soju su otkupili po 30 din ko nije imao gde da je ostavi da ceka,a sada ko je ostavio oni uvezli modifikovanu pa obaraju cenu a plus evro skocio.ispravi me ako nisam upravu?
Naravno da subvencija nije sigurna ali sta je sigurno u ovoj drzavi?
Sto se tice cena i momenta prodaje tu treba imati jedino SRECE. Cene se stalno menjaju. Vise puta se pokazalo da cekanje bolje cene te natera da na kraju prodas za losiju. Npr kukuruz je 12 din, ljudi cekaju da bude 14 i desava se da pocne da pada i dodje na 10,5.
Kurs se vestacki steluje, ali primetno je da je najpovoljniji kurs evra u avgustu, mada ni ovo nije pravilo.
Zakljucak je da u poljoprivedi treba biti jako dobar sprekulant. Jer dzaba sto proizvedes puno i kvalitetno ako nisi spretan prilikom prodaje.
Post je spojen: [time]1274227154[/time]
_________________________________________________
jovand je napisao(la):
Ako daju 200 eura za arendu, a rad na zemlji daje zaradu od 200 eura, onda racunica nije bash jasna. Od 200 eura zarade, minus 200 eura za arendu, ostaje nula eura cisto, sto je premalo, jer onda znaci da ljudi rade za dzabe, i josh se nadmecu ko ce radiiti.
Ako je tako ja mogu naci koliko hocete posla za platu od 0 eura. :)
Kod mene u selu hoce da se pobiju oko arende. Na kulturama poput soje, kukuruza, suncokreta kad se odbije arenda zarada je minimalna ili je nema. Fora je u secernoj repi.
Za tu kulturu vam 50% posla obavlja PRSKALICA. Secernu repu u siroj familiji smo sejali pre mog rodjenja, tako da racunicu na repi stvarno ne znam. Voleo bih da se javi neko ko proizvodi secernu repu da napise kalkulaciju slicnu onoj koju sam ja uradio za kukuruz i soju da uporedimo.
Post je spojen: [time]1274259612[/time]
_________________________________________________
adamov zoran je napisao(la):
nije me bas ubedio u tu racunicu za kukuruz
Napisi koji deo racunice bi po tebi trebalo korigovati.
Sa onim podebljanim se 1000000% slazem.............. ::svaka cast::
 
@imt 550
Svi znamo ko skida kajmak skladistari, silosi, VAGARI... Nikada mi nece biti jasno kako prazna prikolica slaki put ima drugu kilazu na vagi :udri:
 
Jeste i to svaki put.Pa još obavezno 5% rastur čim staneš na vagu bez obzira što u prikolici možeš vodu nositi.
 
Ja sam pre dve godine sam osušio kukuruz na ispod 14% i odneo ga u jednu zadrugu na razduženje. Oni su namerili malo više od 14%.

Opet prošle godine u drugoj zadruzi čovek je merio vlagu "donju" i "gornju" i sredinu uzeo kao tačnu. "Donja" je bila 15% a "gornja" malo manje od 17%. Na pitanje šta su mu je to gornja i donja vlaga uopšte nije znao da mi objasni, nego su mu tako rekli.
 
Primetio sam da najbolje prolazis kad imas 3/4 punu prikolicu. Tad mislim da izmere dosta posteno. Za vlagu sto je kradja ::lose:: ::lose:: ::lose::
 
Ljudi uglavnom mi pravimo racunice svake godine pre skidanja useva sa njiva. Normalno je to jer zivimo od toga ali u dosta navrata i gresimo jer nije sve do nas i u nasoj racunici.
Ja mislim da svi smo mi poljoprivrednici koji puno toga znamo i raditi i racunati ali moja teorija je da postoje 3 faktora od koga sve zavisi. Bog-covek-vlada (Tajkuni)?!
Da sva ova 3 faktora budu jedna celina i da se poklapaju sve stvari, uvek se ceka 7 do 10 godina i samo u onim godinama mozemo reci da smo nesto uradili. A jedna od tih godina bila je 2007 tako da jos dosta treba da se nacekamo. Da Bog da, da ja gresim i da svake godine dobro zaradimo.
U zdravlje! :ppozdrav:
 
Dodao bih u vezi amortizacije sredstava za rad. Da ne koristimo formulu u knjigovodstvu postoji druga matematika gde se racuna 30% cene goriva po predjenom km ili radnom satu. Ako je cena benzina 120 dinara 30% 36 din po km za 100 km 3600 dinara a potrosnja nek bude 10 l ili 1200 dinara ostatak je 2400 to se pak ponovo deli na odrzavanje i ulaganje u prosirenu reprodukciju tj da za sedam godina moras kupiti novo sredstvo za rad.

Ovo je matematika, nekom je majka a nekom maceha.
 
Evo neke moje grube kalkulacije za kukuruz ove godine po kj:
Oranje 30e (gorivo+ amortizacija)
Setvospremiranje 20e
Djubrivo 150-200e
Seme i setva 50e
Prskanje i spartanje 20e
Herbicidi 50e
Vrsidba-branje sa prevozom 50e/kj.

Sto mu cirka dodje 400e uloga za jedno KJ kukuruza,znaci aj nek bude minimum 4t/kj to znaci da cena od 10din/kg pokriva osnovne troskove i da je sve preko toga zarada,ako rodi 5t po 200e za tonu dobija se 1000e po kj,kad se odbije ulog od 400e ostaje 600e i to vam je malo ?
Posla na tom jednom kj nema vise od 8 sati sa nekom srednje zalosnom mehanizacijom,vise zalosnom nego srednjom,ako imate dobru mehanizaciju i organizaciju treba vam 2 puta manje vremena.
 
Djubrivo ? sta si racunao 15:15:15 ? ....nema tu cirka, sve se tacno zna kolko sta kosta . Il izracunaj posteno il nemoj racunati ;)


edit: svaka njiva ima svoju kalkulaciju.
 
Pa to ti je cena kao za sebe nek je 20e nafta i 10e amortizacija masine,da neces sebi racunati 50e i onda jos ocekujes neki extra profit na kraju ?
 
ZImsko oranje 7000 din po hektaru. to je po ceni Zadruge Srbije u koju je uracunata cena nafte amortizacije i svega.
 
Nazad
Vrh