Obnova vocnjaka (kako "oziveti" zapusten vocnjak)

Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Mogao bi još malo da prorediš, ništa neće faliti!
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

@Fruitboy
Znas da sam pocetnik,pa me sve strah da ne preteram :haha:
Kako ti izgleda za amatera?
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Ma ok, nije grada. Lepo si ga doveo u red, posle onakve džungle. Uživo se to mnogo bolje vidi. No, i ovako je dobro, za jednog amatera, superiška! ::namigivanje::
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Za pocetak dobar 5 :haha:, kao sto rece kolega moze se jos prorediti, izbiti jos koja grana do osnove, mada se to njabolje vidi kada obidjes oko vocke ividis raspored grana i uglove, gledaj sve grane da otvaras u stanu, kada granu prekracujes uvek ako moze prevedi je na mladji lastar-prut pogotovo kada ima lepo mesto u krosnji da se dalje razvija... sam oceni koliko ce sunca da dospe u tu krosnju kada na sve ovo sada dodas list, na vrhovima osnovniih grana nikad ne ostavljaj 'vile' tri grane, uvek dve odstranis jednu ostavis najbolju...

Tako na ovim donjim debljim deloviva isto gledaj da ostavljas mladare ovdopije koje su u lepom uglu da se podmladi donji deo jer je ogoleo zbog nedostatka svetlosti...sto vise otvoris gornji deo krune vise ces imati do godine izboja u donjem delu, na ovim debljim delovima spavajuci pupoljci ce se aktivirati u vegetaciji i izbiti nove grane, koje posle ostavljas gde ima mesta ostalu konkurenciju i visak odstranis...

Bice to dobro :D
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

U donjem delu ostavljem vodopije,mozda i vise nego sto treba,samo ih prekratim,a gore sam dosta otvorio krosnju.Sve sam gledao da spustim na nekih 2-2,5m.Ove godine necu nista da vadim,niti da kratim,hocu da vidim kakva je situacija,a iduce vadim sve sto ne valja,sadim nove sadnice i kratim debla kada izbiju vodopije da podmladim stabla koja su dobra.
Inace,samo da kazem da mi je sada jasno zasto necete da orezujete stara stabla,ubise me ruke i plecke :haha:
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Danas konacno zavrsio sa orezivanjem vocnjaka,ima granja za izvoz,jos ostalo 15-ak stabala oko vikendice i vinova loza. :bravo:
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Evo slika orezanog vocnjaka.Kao sto vidite ima granja i drva za izvoz,puno vremena mi je trebalo da sakupim sve ovo,ostalo je jos da se poveze u snopove i da se iznese,pa da prskam.

o6ekag.jpg


14nnswg.jpg


9zy4k2.jpg


a ova jedna kruska je namerno ostavljena za sledecu godinu da me podseti sta moze da se desi ako ponovo zapustim vocnjak :haha: :haha: :haha:

2lc343q.jpg
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Kako je derano, dobro i nije krvavo.
Lepo si ga sredio, nema šta! :D :bravo:
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Ti si ih obrijao do daske.... trebao si ako je bilo sitnih grana pa i vodopija u donjim delovima ovih ramenih-debljih grana da ih ostavljas na dobrim mestima ali ako se secam sa prdhodnih slika nije toga bilo otislo sve gore....ove rezove vec obavezno premazi kalemarskim voskom...odradi zimsko prskanje...

A posle kad navale prutevi - vodopije to je normalna pojava na ovako ostru rezidbu, samo ih nadjubri da se sto pre oporave... pa psole iduce sezone ostavljas te nove pruteve za osnovne-sekundarne grane, tj. to je podmladjivanje stabla te nove grane a ove debele one samo nose teret
Post je spojen: [time]1300385467[/time]
_________________________________________________
Moralo je ovako radikalno, inace onako je rod bio poegao a uzgojni oblik grm...za godinu a pogotovo dve bice tu lepa stabla sa lepim rodom :D :ppozdrav:
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

@Dragojlo
U pravu si sto se tice vodopija,jer na svakom mestu u donjem delu gde je bilo vodopija nisam ih uklanjao,ali na dosta stabala ih nije bilo,sve je otislo visoko u krosnju,tako da se nadam da iduce godine potera nove.
Ovo je sada na nekih 2,5-3 metara visine,pa zamisli koliko je je sve bilo otislo u visinu.

@Fruitboy
Vocke nisu krvave,ali ja jesam :haha: :haha: :haha:

Inace,hvala vam ljudi sto me pratite kroz ovaj poduhvat. ::svaka cast:: ::svaka cast::
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Probaj malo i rovašiti nad spavajućim pupoljcima pa da iniciraš rast grana na nižim dijelovima i tako "spustiš" rod u narednim godinama, jer vidim na ovim slikama mnogo drvene mase a malo rodnog potencijala. Ako si već odlučio na podmađivanje stabala, a došao si do ove faze, budi radikalan do kraja i da za 2-3 godine imaš fine tanke rodne grane a ove merdevine ukloniš :)

Nakandžio si se ti ovdje dobro! :)
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

Vocar je napisao(la):
Probaj malo i rovašiti nad spavajućim pupoljcima pa da iniciraš rast grana na nižim dijelovima i tako "spustiš" rod u narednim godinama, jer vidim na ovim slikama mnogo drvene mase a malo rodnog potencijala. Ako si već odlučio na podmađivanje stabala, a došao si do ove faze, budi radikalan do kraja i da za 2-3 godine imaš fine tanke rodne grane a ove merdevine ukloniš :)

Nakandžio si se ti ovdje dobro! :)

Eeeee, tako se to radi sa zapustenim vocnjacima,ovakav vid saveta je vredniji od svih nasih naklapanja, te ovako cemo "drugovi" te ovako.. ovo je skolski primer slusanja saveta i sprovodjenja u delo , i naravno dobrog majstora rezidbe... vidim radila je i teska "artiljerija",mislim motorne testere,ali ako,imaces ti rod..ali samo polako komsija...@prezalj,vidim iz Svilajnca si a ja iz Velike Plane..tako da....Nego,da li ces od ovog "orezanog drveta" da pravis "drvene" viljuske :haha: :haha: ili ide za ogrev..Sve najbolje ti zeli komsija.

D_fiskak ili ti Misa i naravno :ppozdrav:

P.S Svaka casta na ovoj temi...U mom kraju,koliko ja znam ima oko 15-20 ovakvih sljivara-vocnjaka, i sve kvalitetne sorte i ljudi ne znaju sta bi sa njima radili... a ovako moze se nesto,dobrim savetima i primenom "teske artiljerije",naravno, u "rukama Mandusica Vuka", uraditi i spasiti investicija od pre 15-20 godina...
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

@dfiskal
Hvala na pohvalama,savetodavci koje sam slusao su Fruitboy i Dragojlo,ljudi spremni da odgovore na sva pitanja i od kojih se puno toga moze nauciti.Naravno,i drugi clanovi su mi dosta pomogli i ovom prilikom se svima zahvaljujem.
Sto se tice drveta,sve ide u ogrev,mada ako nekom bude trebalo da pravi vile za seno,neka se javi :haha: :haha: :haha:

Pozdrav za komsiluk iz V.Plane.
 
Odg: Ozivljavanje starog vocnjaka !!!!

dfiskal je napisao(la):
Vocar je napisao(la):
Probaj malo i rovašiti nad spavajućim pupoljcima pa da iniciraš rast grana na nižim dijelovima i tako "spustiš" rod u narednim godinama, jer vidim na ovim slikama mnogo drvene mase a malo rodnog potencijala. Ako si već odlučio na podmađivanje stabala, a došao si do ove faze, budi radikalan do kraja i da za 2-3 godine imaš fine tanke rodne grane a ove merdevine ukloniš :)

Nakandžio si se ti ovdje dobro! :)

Eeeee, tako se to radi sa zapustenim vocnjacima,ovakav vid saveta je vredniji od svih nasih naklapanja, te ovako cemo "drugovi" te ovako.. ovo je skolski primer slusanja saveta i sprovodjenja u delo , i naravno dobrog majstora rezidbe...

Hvala! :D
 
Nazad
Vrh