Objekti za držanje svinja - svinjci

Upravo tako,kada se napuni kanal samo se podigne i sve ode u jamu,ako je ima naravno.
 
to je najbolje resenje ali kod mene je problem sto je podzemna voda blizu..pa cu morati da izdignem objekat
 
to je najbolje resenje ali kod mene je problem sto je podzemna voda blizu..pa cu morati da izdignem objekat

I kod mene je kad smo kopali izbila podzemna voda pa smo stali na 90 cm na plicem delu kanala.Kad smo radili kanale,stavljali smo onu " staklenu vodu",posle su oni zailili sami po sebi i nikad mi nije usla podzemna voda u kanale.
 
Ako nema jame, znaci osoka je u kanalima tokom tova, a tovim samo u letnjem periodu, dakle objekat je otvoren sa strana, ne bi trebalo biti amonijaka, zar ne?
 
230120143775.jpg
Jednostavan a ne skup smestaj za 100 kom svinja.Sa leve strane cardak sa nastresnjicom ispod dva boksa hranilice,pojilice resetkast pod za 35+35 svinja.Pored stara stala preradjena u isto dva boksa hranilice, pojilice resetkast pod za 15+15 komada svinja.Da dodam da je objekat uglavnom prazan(par komada za nas) zbog stanja u svinjarstvu.
 
Sava Bata ajde ti to iskiciraj da imam vise informacie i da uocim neke mane ili vrline, spremam se u prolece da izgradim stala za 20-25 krmaca,unapred ti zahvaljujem, a bilo bi od koristi da ko zna nesto vise posalji i neka skica ili savet da ne bih lutao oko stale poz.:ppozdrav:
 
Znam coveka koji je imao,isljucivo bagremove.Znam da ih je zamenio sa betonskim kada su propale zato sto su se potrosile.Mislim da je snjima problem sto posle izvesnog vremena(5-10god)istrule ekseri kojima su pricvrscene tako da nekad mora na licu mesta da se busi i zakivaju novi.U svakom slucaju izbacio ih je i stavio betonske.
 
Pozdrav drustvo postavljao sam neke slike u drugim temama,a ovako kod mene izgledaju pojedini obijekti,

Individualno cekaliste
verzoj.jpg



Prasiliste

200d0u1.jpg

2eqgmiq.jpg

296hwcg.jpg


Odgajaliste
2meaewx.jpg



Obijekat za razne namjene, toviliste, nerastilnik, cekaliste

nlvpdi.jpg


A ovo je novi obijekat sto radimo, prasiliste 6 boksova i odgajaliste 40kvadrata
15mi8b5.jpg


316umao.jpg

fehsh0.jpg

Interesuje me da li je neko na ovaj nacin pokusao rijesiti sistem odvoda osoke do sabirnog mjesta i direktno izvlaciti osoku cisternom iz obijekta. Ovaj dio cijevi sto izviruje kada se sve sredi isijecati cu i na taj nacin osoka ulazi u cijevi. A ploca je izlivena pod kosinom, kod jedne cijevi ploca je do gornje tacke cijevi a kod druge cijevi je na sredini. Molim misljenje oceli ovo vunkcionirati, ovo je moj patent, i dali je neko imao iskustva. pozdrav
 
Nije mi jasno,jel ovo ide u jamu ili direktno izvlacis odavde,ako direktno izvlacis sta ce ti ove cevi,samo rupa u coklu i kroz nju crevo uvuces,beton sa vrlo malim padom ka mestu gde bi bio ulaz za crevo i samo tamo odakle izvlacis malo ukopas dubine 20cm dimenzije metar sa metar da bi se osoka slila.
 
Drug osoka se direktno izvlaci iz obijekta, rupa za ulazak crijeva je ostavljena u temelju, a u donjem najnizem dijelu je ukopana rupa 60x60 i dubine oko pola metra, a sto se tice cijevi, kada je ravna ploca tj sa malim padom rijetko ode a cvrsti odpad ostaje, zato su ove cijevi da sakupljaju taj gustis. Imam ja tako rijesene sve kanale sa ravnom plocom i malim padom, pa je zlo pregurati sav gustis u objektu od 25 metra, a sa ovim sistemom smatram da ce gustis preko ovih cijevi se direktno slivati do te rupe gdje se ubacuje crijevo. Za par mjeseci vidjecu kako ce funkcionisati :ppozdrav:
 
Draganpopo objekti su ti extra. Imam par pitanja: -Da li su ti krmace non-stop u cekalistu ili imas ispust za njih? I koliki je "radni" vek krmaca ako su samo u cekalistu? Ovo zadnje pitanje se stalno provlaci kroz forum a bez konkretnog odgovora. Hocu da pravim neki objekat za krmace a jos se razmisljam da li samo cekaliste ili ispust (nedostatak prostora).
 
Hvala puno na pohvali, sto se tice cekalista, ono mi popunjava nekih 40% potrebnog kapaciteta, tako da naravno nisu sve u cekalistu, nesto se nalazi i u velikom obijektu za razne namjene tamo su u slobodnom hodu, ali koje se utjeraju u cekaliste, stalno su u njemu i nema istusta za njih, sve dok se nepretjeraju u prasiliste a naravno i tamo je ukljestenje. Radni vijek im je od 6-7 prasenja-prosijek, a naravno na 70 krmaca ima iskljucenja i sa 3, 5 a nekad i sa 9-10 prasenja, rekorderka mi je sa 13 prasenja. Mada smatram da samo ukljestenje ne smanjuje toliko zivotni vijek, koliko losa i neizbalansirana ishrana, na sto pojedini uzgajivaci premalo polazu paznje. Moja ti je preporuka individualna cekalista, krmace ciste, uredne, imas manje posla za 60% nego kad su slobodne, nema borbe izmedju krmaca, lakse kontrolisanje tjelesne mase-koliko das toliko pojede........, i naravno na manju povrsinu stane dosta vise krmaca. Veliki pozdrav

- - - - - - - - - -

A evo i priloga o nama od prosle godine, mozda snimka pokaze vise od sami slika :ppozdrav:
 
Hvala. Konkretan i jednostavan odgovor a puno ce pomoci nama pocetnicima (bar meni). Nije mesto za ovo pitanje: ali koje su rase svinja kod vas zastupljene na farmi?
 
Nazad
Vrh