Objekti (štala i mlekara) za koze

Prvo da odgovori Taru na ono o spuzvicama. Prijatelju zar nije skupo platit svaku spuzvicu 15 eura i onda corak. Mislim i stojim na tome da je rasplodnjak puno bolji. Ima u nas u Krizevcima takav centar ali samo za bikove. Pokusano je nesto u Buzetu za ovce ali propalo...
Sto se tice stale dobro me slusajte mozda niste upoznati ali u nas se sad uvodi(pritisak EU) nitratna direktiva. To ti je ono sa tekucim gnojem ili tzv gnojnicom. Sve nove stale to moraju imat. Iman negdi na racunalu to u pdf formatu potrazit cu i objavit.
Sto se tice boxova i hranidbenog hodnika zalim Tar ali morat ces ih imat ako mislis imat certificiranu EU stalu.
Ove tvoje sheme su ok ali brale zastarile su za Evropu.
Sto se tice poda @Blagaj ako ces koze drzat ekstezivno samo sa "uslugom spavanja" u stali onda radi pod od nabijene zemlje i stavljaj slamu kao stelju ili pokupi otpalo lisce ali to moras svaki dan dodavat pomalo.
Inace burske koze su ti dusu dale za takav uzgoj ali morat ces ih sta je reka Tar dohranjivat jer inace nista od njih. dohranu ti je najbolje radit uvecer nakon povratka sa pase. Inace ti ta vrsta koza dobro podnosi snig a kakva je na vrucinu ne znan. Sto se tice dimenzija stale 20x14 metara i sve ok. Ta koza je inace po gabaritima malo veca i triba joj malo vise prostora. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Evo sta ja mislim:
koza je Burska, potice iz juzne Afrike. Tu ima ekstremnih temperaturnih razlika. Tu je blizu pustinja Kalahari. Danju do 40°C, nocu ledeno. Verujem kad kazu da koza dobro podnosi klimatske ekstreme.
Brundalo je odmah ukapirao da je stala samo spavaonica, i ja sam to tako shvatio.Zato sam predlagao jeftinu poluotvorenu stalu sa prirodnim podom a da se sto vise investira u dobre koze,mehanizaciju, navodnjavanje...pa ako sve krene kako treba a ne vidim zasto ne bi, i kad dodje vreme da ovi iz EU pocnu da pritiskaju te mora ovako ili onako onda ce iz prihoda biti love da im se napravi "hotel"!
E sad, ima i druga varijanta. Mozda Blagaj racuna na neka podsticajna sredstva od EU a onda mora da ima projekat i sve pod konac od pocetka?
Ako nije TO u pitanju moj savet je da se koncentrises na selekciju od pocetka i na dobru ishranu i to da sam sto vise proizvedes pa ce koze same podici stalu. Taj vetar sto duva sa Veleza nije tako opasan jer kazu da u J.Africi duvaju gori, ponekad pada i sneg a na plazama u J.Africi zive pingvini!
 
U J.Africi bio pingvine vidio... ali oni nisu tema
Ako Blagaj pucas na poticajna sredstva EU to su ti tzv sapard, cards i ini programi ali tu je zajeb. Moras radit sve po njihovim normama i onda, skupit svaki racun i POTROSIT SVOJU LOVU. Zatim se prijavljujes za taj program pa ako ti ga odobre vracaju ti ne znan tocno 25 ili 50% sredstava. Ponavljam samo ako prodjes. Samo jedan zajeb i nema love :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
@Blagaj
evo kako izgleda jedna farma Boera na severu USA. Koze se sklanjaju od nevremena i spavaju u ovim hangarcicima, a velika baraka sa desne strane sluzi za cuvanje hrane. Sada nema snega pa su koze na pasi.

Kao sto vidis vise paznje se poklanja cuvanju hrane!
Ti si taj pod doziveo kao veliku dramu bez razloga. Nisu to mlecne koze, nema higijene muze, mlekare......
 
Ne ocekujem,niti se nadam necijoj materijalnoj pomoci.Ali zato sam i dosao na ovaj sajt jer mi trebaju savjeti i to kozara sa iskustvom.
Uostalom hvala na pomoci i ohrabrenju.
 
@ Blagaj ti ces ic na mesnu proizvodnju OK. To je tvoj izbor ali znaj da sir nosi 70% zarade a meso samo 30. Sto se tice linkova za nase uvjete podji na jedan od linkova koje sam naveo gore. Jesu malo zastarili ali uz sitne prepravke sve se dovede u red i nisu veliki novci za ulaganje :ppozdrav: :ppozdrav:
 
@Tar
Za one "smijesne platforme"koje su te svojevremeno zabrinule i za koje si nasao originalno rjesenje procitaj "Savremeni trendovi u uzgoju i zdravstvenoj zastiti ovaca i koza".
Na stranicama 47 i 48 naci ces sheme objekata za ovce/koze sa STEPENASTIM PODOM. :ideja:
 
@blagaj
hopa-cupa fiskultura sam procitao a ne izmislio.
Nemam tu publikaciju ili sta vec koju navodis. Ako nije nesto predugacko skeniraj i okaci na sajt da naucimo nesto.
Ako ne mozes da skeniras a ti nam prepricaj. Znanja nikad dosta!
 
@Tar
Skenirati ne znam.
Ukucaj na Google "Zastita ovaca i koza " i dobit ces vrlo kvalitetnu brosuru koju sam odstampao u par primjeraka i podijelio suseljanima.
 
@Tar
UNIVERZITET U BEOGRADU.
FAKULTET VETERINARSKE MEDICINE I MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE,SUMARSTVA I VODOPRIVREDE REPUBLIKE SRBIJE
-UPRAVA ZA VETERINU-
PRIPREMA EDUKATORA ZA UNAPREDJENJE OBRAZOVANJA PROIZVODJACA I OSTALIH SUBJEKATA U LANCU PROIZVODNJE HRANE ZIVOTINJSKOG POREKLA

II

SAVREMENI TRENDOVI U UZGOJU I ZDRAVSTVENOJ ZASTITI OVACA I KOZA

Autori:
Prof.dr Slobodan Jovanovic
Prof.dr Mila Savic
Prof.dr Tihomir Petrujkic
Prof.dr Marijana Vucinic
 
@blagaj
Ja dobijam samo program i raspored seminara odrzanog na tu temu u PDF formatu bez mogucnosti da udjem u sadrzaj.
Otvori tu temu koju si ti nasao pa iz gornjeg prozora, tamo gde je http adresa kopiraj link i zalipi ga u post tako cemo moci da ga odvorimo dikektno sa foruma.
 
@Tar (zan)
Ne znam,ali imajte samo malo strpljenja,jer mi laptop nesto nije u redu.
Pozdrav!
 
Nije ni Google svemoguc. Ponekad preskoci neki sadrzaj. Sada sam ponovo probao i dobio sam link za "Savremeni trendovi u uzgoju i zdravstvenoj zastiti ovaca i koza":
http://www.vet.bg.ac.yu/~eduvet/ee/02.pdf
Treba to malo prouciti ...................
.................................................
Na brzinu sam pregledao a po nesto i detaljno procitao "Savremeni trendovi u uzgoju i zdravstvenoj zastiti ovaca i koza" i mogu da kazem da je to vise informativno, nacelno stivo koje ima vrlo malo veze sa savremenim trendovima. Sto se tice objekata oni su iz prve polovine proslog veka(!), medjutim potpuno su u skladu sa onim sto smo Brundalo i ja predlagali Blagaju za drzanje burskih koza. Dalje kako neko moze da daje dimenzije stale za koze kao da postoji obaveza da neko drzi samo 5 ili 10 ili vec neki fiksan broj grla. Stala moze da ima samo principijelan nacrt ili nacrt za odrtedjeni broj grla pa se onda plan povecava prema zeljenom broju grla uzevsi u obzir potrebnu povrsinu poda po grlu.
Zatim na "planu" a u stvari to su samo skice, pojilice se nala ze na podu. To je nedopustivo! Zatim ona STALA SA STEPENASTIM PODOM je pravljena za nagnuti teren. Ako nije ne vidim sta je svrha? Nagledao sam se fotografija stvarno savremenih stala iz Evrope i Amerike i nigde na ozbiljnim farmama nisam video takve stale. One postoje samo kao objekti prilagodjeni terenu kod ekstezivnog gajenja sa manjim brojem grla.
Moram da kazem da mi zvuci kao sprdnja da neko drvene supe i drvene jasle trpa u "Savremene trendove"
Ne kazem da je lose ali tako se radilo i pre 100 godina. Nesto od savremenih trendova moze da se vidi pod
http://poljoinfo.com/index.php/topic,308.0.html : savremena stala, ishrana senazom(silazom?) sto spada u savremene trendove, mikser koji zamenjuje vise radnika jer jedan radnik sa tom masinom hrani bez napora vise stotina (oko 600) koza,........Dalje jedini savremeni nacin pojenja je putem pojilica.....masinsko ciscenje stale...
U tekstu se pre svega govori o mlecnim kozama i daje se primer kako koza treba da bude uhranjena. Potpuno pogresno. Savremene, rasne, mlecne koze treba da budu mrsave.Ne kosturi, ali mrsave. Znaci sva hrana i energija osim uzdrznih potreba idu u mleko a ne u salo i nabacivanje misicne mase.

Evo kako izgleda savremena "masina" za mleko. Ima vime kao manja krava i vise od 10 litara mleka dnevno. Ovo je zdrava, sampionsko grlo ( doduse u poznim godinama) koje jeste malo vise usukano ali dobro ilustruje savremene trendove!
Da li u ovom tekstu na 60+ strana ima smernica o tome kako da ja ili neki drugi kozar dodjemo do ovakvih grla. Po mom misljenu nema ni reci.
Meni je pun k....(kofer) ovakvih tekstova koji sadrze samo opsta mesta i na osnovu kojih nista konkretno a kamo li savremeno, ne moze da se uradi. Dosta mi je tog naseg (balkanskog) amaterizma i tekstova koji sluze samo da bi se njihovi autori OGREBALI za neki dinar i dodali jos jedan naslov u spisak svojih "naucnih radova".
u Srbiji ne postoji ni jedna farma koja ima svetske rezultate u ovoj oblasti. Dakle ti " strucnjaci" su morali da idu na studijska putovanja po inostranstvu i to ne bilo gde vec tamo gde se postizu maksimalni savremeni ucinci i efekti. Morali su da donesu fotografije, .......ma ne mogu vise ni da govorim o tome. To je kao kada bih kritikovao kozju stazu sto nije autoput.
Ali nesto drugo je vaznije. Vazno je da budemo svesni da mi te ljude placamo. I da imamo pravo da od njih trazimo ozbiljna uputstva i smernice za rad. Da imamo pravo da im uskratimo finansiranje kada ne rade svoj posao kako treba i ako ovde nema dobrih strucnjaka te pare mozemo da upotrebimo za prevod dobrih stranih publikacija. Umesto sto placamo njih treba da platimo nekog stucnjaka koji u svom stadu ima prinos preko 1000 litara po grklu da dodje i odrzi odredjeni broj predavanja. A ove koji samo prepisuju i prepricavaju, pri tome zastarele stravi, treba da najurimo.
Mislim da je jedini vredan zakljucak u ovom tekstu to da koze VOLE DA BRSTE!
 
:bravo: Bas mi je drago!Smatram da je ovaj tekst jako kvalitetan i slazem se s tobom da ga treba"prouciti".Zato predlazem svakome ko je zainteresiran za kozarstvo da ovo procita i proslijedi svojim prijateljima.
A tebi hvala sto si me postedio muke o skaniranju.
 
@ Blagaj
Prijatelju svaka ti cast sto si hteo da se pomucis sa skeniranjem. Ali za ove stvari sa neta imas mnogo jednostavniji nacin. Kada pronadjes neki sajt ili deo sajta za koji smatras da ce biti interesantan i drugima kliknes na njegovu adresu na vrhu ekrana pa kada se zacrni ides u Meni opcija Edit pa kliknes Copy. Sada otvoris Poljo info forum pa deo u kome hoces da pises, postavis kursor gde zelis, pa kliknes na malu ikonu globusa, pa opet u Meni, Edit ali sada Paste i adresa se iskopira. Tako dobijemo direktan link na tu stranicu.
:D
 
Ovo je slicica koja ide i ovde a mogla bi i pod temom muže..
Na kraju sam se odlučio da je ovde okačim jer sam sistem za mužu nije baš najsavremeniji, npr fale meraci mleka, a prostorija i samo izmuzište jesu. Inače ovakav sistem bez kanti a sa mlekovodom koji vodi do laktofrize u drugoj prostoriji jeste savremen.
Dakle kada koze pridju da jedu uredjaj se delimicno zatvori tako da koze mogu slobodno da jedu ali ne mogu da izvuku glavu.

Muze se 6 koza odjednom i tek kada sve zavrse sa mužom i klopom pustaju se a na njihovo mesto dolaze drugih 6.
Na stolu se vidi kofa sa sredstvom za pranje vimena pre muže i flasica sa narandžastom časicom za dezinfekciju posle muže.. Od savremene opreme osim meraca mleka fali dozirka za automatsko dosipanje sledovanja hrane u hranilice. Ovde hranu dosipa muskarac u zelenoj majici. Iza njegovih ledja vidi se deo vrata na koja koze izlaze po zavrsenom poslu. Savremeno izmuzište je tako dizajnirano da se sa jedne stane ulazi a na drugu izlazi.
Koze na salici su Anglo-Nubijske rase.
 
Stala za Burske koze

Pod od peska? Ovo sam pronasao na netu bez ikakvog objanjenja. Verovatno je rec o stali-spavaonici. To znaci da ima relativno malo djubreta koje se lako cisti grabuljom ...?
 
Vidim da imaju male hranilice i kante sa vodom, sigurno je ya privremeni smeštaj, u toku noći kao što si ti rekao verovatno.
 
Nazad
Vrh