NS hibridi

Ja sam danas posejao jednu vreću 6030 za probu, pošto ga nisam do sada sejao. Seme izuzetno sitno.
 
Juče sam furadanisao seme kukuruza NS 6030. Primetio sam da ima dosta loma!
 
ja takodje pre neki dan otvorio vrecu od ns6030, i vrlo sam zadovoljan zrno dosta krupno i ima vrlo malo loma, e sad kako se koja vrece zalomi jbg..
 
NS 6030 sam posejao 10.04. na razmak od 23.5cm, i dubinu od 6 cm, a sad ima tri lista. Danas sam iskontrolisao sklop i on iznosi 89%, i zadovoljan sam kako trenutno izgleda.
 

Uđem u parcelu i zafrljačim šrafciger koliko mogu.:osmeh: Tamo gde padne šrafciger zaboden mernu traku i odmerim 14.285m i onda izbrojim biljke na toj deonici. Izbrojim po dva reda sa obe strane trake i tako dobijem 4 rezultata. To sve uradim 3-4-5 puta na različitim mestima u parceli (zavisno od veličine parcele), i tako dobijem 12-20 rezultata. Srednja vrednost daje broj biljaka u hiljadama po hektaru. (Računao sam i za varijantu da iz rezultata izbacim najveću i najmanju vrednost, ali se pokazalo da nema bitnije razlike u odnosu na sve rezultate - što će reći da nisam naišao na mesto gde je sejalica žešće omašila.) Procenat računam spram teoretske vrednosti za sejani razmak. U brojanju računam samo normalno razvijene biljke (zato sam i čekao da dobije treći list), a na mestima gde je sejalica bacila dva zrna - računam kao jedno.
 
Zašto 14.285m ?
Nikad to nisam radio pa ne želim da pametujem a i s tim razlogom pitam. Smatram da iza 4-ke treba da stoji zarez.
 
Zašto 14.285m ?
Nikad to nisam radio pa ne želim da pametujem a i s tim razlogom pitam. Smatram da iza 4-ke treba da stoji zarez.

Jedan hektar je 10000 m2 (metara kvadratnih). Na toj površini treba izbrojati biljke, ali je to praktično nemoguće. Tih 10000 m2 se može izvesti kao 20m x 500m, ili kao 25m x 400m, ali i kao 0.7m x 14285m. Dakle, ceo hektar smo predstavili kao jedan dugački red, širok 70cm a dugačak 14285m. To praktično znači da broj biljaka po jednom hektaru može da se predstavi i kao broj biljaka u jednom redu dugačkom 14285m. Pošto niko nije lud da broji biljke u dužini od 14 kilometara, onda se uzima hiljaditi deo te deonice, pa se onda broj biljaka sa te deonice jednostavno množi sa 1000 i tako dobija broj biljaka po hektaru. Hiljaditi deo od 14285m je 14m 28cm 5mm odnosno 14.285m.

Što se tiče tačke ili zareza, tačka u kompjuterskoj "azbuci" predstavlja matematički zarez, pa sam ja to prihvatio i tako pišem. Inače, u pravu si, matematički gledano treba zarez.
 
danas obi[ao njivu gde je posejan NS5043 nikao odli;no sklop oko 62000 biljaka po H, ve;eras planiram da ga oprskam sa cambio+talisman
5ctqr.jpg
1grgiv.jpg
 
sve je tako kao sto kaze Dukej,to je i nama na zimskom predavanju rekao jedan iz instituta NS,al je on cinimi se rekao 14.5m pa puta 1ooo i to je sklop koji imamo na njivi.
 
dukej divim ti se druze :ppozdrav: svaku temu koju prelistao i video tvoj post samo pametne i odabrane reci bez okolisanja i 100posto tacne! skidam kapu :ppozdrav: moja oltovka je fabricki na 0,75 razmak redova ali ce sl.setva da bude na 0.70... pozzz
 
Nama preporučili NS 444 sjati na 25cm i mi tako i napravili.
Ali meni se to čini nekako previše.
Znam da smo pioneer sijali na 19-20 cm.
 
Nazad
Vrh