Novi zakon o bezbednosti saobraćaja

@ Bobo
Pošto nameravam uskoro pick-up-om za HR a to se vodi kao teretno vozilo, interesuje me to oko guma. Moraju li zimske ili mogu i letnje+zimska oprema. Imam potpuno nove gume pa mi se ne daju pare još i za zimske. Može li se negde pogledati vaš zakon?
 
Još mi nejasno zakon oko traktorskih kabina:(ima li neko tačnu informaciju)da li dovoljno fabrički zaštitni okvir, ili mora da bude komplet kabina?
 
E vazno obavestenje. Za traktore bez kabine koji su vec registrovani nije obavezan ram ili kabina, vec samo za novoregistrovane(Nove) traktore!
 
nebojsa je napisao(la):

kazem, za gume ni sam nisam siguran, a ako si pronasao sto te zanimalo, onda jos bolje.

Kazem, gume gledaju tek kad su na cesti uzasni uvjeti, pa auti zapadaju i ne mogu maknuti s mjesta.
 
znaci ja ni jednu kaznu necu da platim..ici cu u zatvor svaki put...

nisam lud da finansiram ove nase politicare za njihove zajebancije...

nekazem da zakon nema dobrih stvari, ali 95% su gluposti za nase uslove...
 
Kazu da treba neka dopuna prve pomoci, da treba da ima nesto u njoj sto do sada nije bilo. Da li neko zna sta treba da dokupim?
 
Sadržaj kutije prve pomoci po normi HRN 1112 (jedine koje kod nas vaze):


1. Prvi zavoj 12 cm x 5 m s jednim jastučićem 12 cm x 16 cm kom 1
2. Prvi zavoj 8 cm x 3 m s jednim jastučićem 9 cm x 11 cm kom 1
3. Kaliko-zavoj 8 cm x 5 m kom 2
4. Kaliko-zavoj 4 cm x 5 m kom 2
5. Aluplast za opekline 80 cm x 50 cm kom 2
6. Sterilna kompresa od gaze 5 cm x 5 cm, 16 slojeva kom 10
7. Sterilna kompresa 10 cm x 20 cm, 12 slojeva kom 2
8. Flaster 10 cm x 8 cm kom 5
9. Samoljepljiva vrpca 2 cm x 5 m kom 1
10. Trokutni rubac 100 cm x 100 cm x 140 cm kom 2
11. Igle sigurnosnice kom 10
12. Škare sa zaobljenim vrhom kom 1
13. Rukavice za jednokratnu uporabu (PVC) par 2
14. Polivinilski rukavac-vrećica (najmanja mjera 30 cm x 60 cm) kom 1
15. Poliestrska folija metalizirana aluminijem (najmanjih mjera 150 cm x 200 cm i najmanje debljine 12µm) kom 1
16. Zaštitna folija da davanje umjetnoga disanja kom 2
17. Specifikacija sadržaja spremnika kom 1
18. Podsjetnik o pružanju prve pomoći koji je preporučilo Ministarstvo zdravstva kom 1

Vjerujem da cete i vi morati imati nesto slicno... Takva kutija kod nas kosta oko 100-200Kn (15-25€) i bez nje se ne moze proci tehnicki pregled. Pocelo se pricati da ce i motori i poljoprivredni i radni strojevi takodjer morati imati ovakvu kutiju uz sebe, ali ne znam gdje da na motoru stavim kutiju velicine kanistera 5l, a da ju nitko ne moze ukrasti, a na traktoru mi moze stajati nagdje u krovnom prostoru u kabini. pa i nije neki problem, samo daj vamo novce, daj tamo novce, pa ovo ono... i u nedogled.
 
ljudi nemoj da ste bukvalisti sto se tice ovog zakona
za sada je prioritet da se uvede disciplina vozacima tj da se smanji brzina,parkiranje,pojasevi....
na drugom mestu su prva pomoc,trokut i sl ali to nece uskoro biti standardizovano jer treba da se osnuje agencija koja ce to da prati tako da jos jedno 1g mozemo voziti sa ovakvom prvom pomoci i sl.
sto se tice tehnickog pregleda istina da ce se uvoditi kamere i da ce biti pecata na aute koji su losi ali tek 2011 a mozda i kasnije jer treba puno para da se uvedu video nadzori u tehnicke preglede i da se to sve dovede pod konac,tako da sto se tice tehnickog pregleda sledeca godina je godina tolerancije tj usavrsavanja tehnickih pregleda :cao:
 
Cuj, kod nas te ne smiju pustiti bez ispravne obavezne opreme. Ako te kolega pusti na tehnickom, a polijija te zaustavi a ti nemas propisanu obveznu opremu, kaznu ces dobiti, bez obzira sto si na tehnickom prosao, kad to nije takva kutija prve pomoci, pa se ti s njim objasnjavaj. Prosli smo mi sve to i vjerujte kad vam kazem da sto manje otpora pruzas, bolje je.

Izaci ce neki pravilnik kakvu prvu pomoc moras imati, kakav reflektirajuci prsluk i to si nabavi i neces nikad imati problema.

Samo da napomenem. Prva pomoc je kod nas u pocetku kad su ju svi morali kupiti kostala oko 400Kn (50-ak€) dok je sad duplo jeftinija, a isti i proizvodjac i ista trgovina.

Kod nas ne pustaju na tehnickom ako je auto hrdjav, provjeravaju kociono ulje i ako ne zadovoljava idi proimjeni pa se vrati, progoren auspuh ne prolazi, razbijen desni retrovizor ne prolazi malo razbijena plastika na signalizaciji ne prolazi...

Izdresirali su nas da ides na tehnicki par dana prije isteka registracije pa ak nesto ne stima da se mozes voziti od majstora do majstora dok ti je auto jos registriran.

Rodjak u Staroj pazovi ima tehnicki pregled i auto skolu i kad su ovaj novi zakon o polaganju prve pomoci poceli uvoditi u sastavni dio polaganja vozackog ispita (kod nas je to od kad znam za sebe), nije znao sto ce sa sobom od guzve, jer se i cjena nesto masovno povecala. Meni nikako nije bilo jasno kako su ljudi polagali vozacki ispit bez polaganja prve pomoci, i 30 sati voznje uz instruktora...


Malo sam odlutao od teme, ali ovo sto vama tek sad uvaljuju, nama je postao normalni slijed dogadjaja.
 
Gresis :udri: Donese se odluka da se priznaju pregledi samo iz servisa sa VN Videces kako ce serviseri da se utrkuju :zli:
Kosto je bilo sa dijagramom kocenja
North ARMY je napisao(la):
sto se tice tehnickog pregleda istina da ce se uvoditi kamere i da ce biti pecata na aute koji su losi ali tek 2011 a mozda i kasnije jer treba puno para da se uvedu video nadzori u tehnicke preglede i da se to sve dovede pod konac,tako da sto se tice tehnickog pregleda sledeca godina je godina tolerancije tj usavrsavanja tehnickih pregleda :cao:
 
od ujutru smo najebali... pare u dzep, pa na put, ako nemorate neidite nigde dok drzava nenapuni budzet....
 
353 člana pa uči. ako se sete da nam mere još i razmak između unutrašnjih ivuca oborenih svetala, pa osa vučne kuke od podloge... gomila gluposti.
 
Ma nas zeza to što smo jadni i siromašni, da nije tako skidali bismo kapu onima koji su radili na tom zakonu.
 
Nazad
Vrh