Novi poreski sistem za poljoprivredne proizvodjace

@coci064 Moci ce se prijaviti i hrana vasa, tj vas kukuruz koji krave pojedu, i vet usluge jer ce vam veterinar morati izdati racun, ili ako sami lecite prilozicete racune iz vet apoteke... sistem je takav da cemo morati za sve uzimati gotovinski racun da bi pravdali ulozeno i smanjivali dobit, te samim tim platili manji porez.
Ko ce biti taj sto ce utvrditi koliko je krava potrosila hrane? Ti mozes da prijavis 500 bala deteline i 4 tone hrane, a dali je to realno nek oni razmisljaju.
 
Po ovome i nadnicari ce morati otvoriti firme da bi im isplatili nadnice preko racuna(da bi to mogli pravdati kao rashod) jer ta stavka u povrtarstvu nije mala naprotiv na isplatu radnika ode poprilicna suma
 
Pa to ce da ti propise neki inzenjer (daj Boze da je poljoprivrede) u ministartsvu :osmeh:
Za to se ne sekirajte Milovanović je još u MP. Kada smo već kod poreza priča mi komšija kako je postao zanatlija 1958.me godine. Da ne gnjavim I skratim nahvatali ga inspektori koji su išli po selu I slušali da li se čuju radovi u nečijem dvorištu.Prva stavka platiti porez a zatim na ispit da li zaista možeš biti majstor.
 
@coci064 Moci ce se prijaviti i hrana vasa, tj vas kukuruz koji krave pojedu, i vet usluge jer ce vam veterinar morati izdati racun, ili ako sami lecite prilozicete racune iz vet apoteke... sistem je takav da cemo morati za sve uzimati gotovinski racun da bi pravdali ulozeno i smanjivali dobit, te samim tim platili manji porez.

Ja mislim da će na kraju ovi iz poreskob morati da plate nama i biće vrlo iznenađeni
 
Po ovome i nadnicari ce morati otvoriti firme da bi im isplatili nadnice preko racuna(da bi to mogli pravdati kao rashod) jer ta stavka u povrtarstvu nije mala naprotiv na isplatu radnika ode poprilicna suma
I do sada je bila obaveza prijavljivanja radne snage ali se toga niko nije pridržavao.
 
@zvončica kako su regulisani sezonski radnici kod vas? šta sve ulazi u trošak? Da li ulazi i kupovina zemlje, ulaganja u objekte i sl.
 
Samoubistvo iz sasede i to sa predumisljajem.
Turski zulum je bio kud i kamo blazi.
U sustini poljoprivrednici ce biti oporezovani sa ukupno 47 % kao i svi ostali zaposleni. Pola cemo dati drzavi, a pola cemo imati za 'leba. Kukala nam majka.
Ako se posle ovog niko ne pokrene i ne preduzme nesto onda definitivno treba da izbrisu Srbiju sa lica zemlje.
Subvencije ako hoces da dobijes moraces da ih platis unapred. Tu foru su vec uradili sa gorivom pa kad su videli da im je proslo odlucili da sisaju ovce na nulu.

Ako si do sada placao PIO, onda bi razlika za sledecu godinu trebala da bude onih 10% poreza na dobit. Ti sam sebi odredjujes osnovicu za penziono i zdravstveno, a oni traze 10% ciste zarade.

Ovo ce pogoditi sve nas, kao i uvek verovatno najvise male. Zato drzava treba da uvede granicu za oporezivanje, ali opet i one koji su u PIO, treba da favorizuje na slican nacin kao u nekim clanicama EU.
A to je putem dodatnog subvencionisanja onih kojima je poljoprivreda osnovna delatnost, po duplo vecoj stopi.

U razvijenim zemljama jedina izvesna stvar pored smrti, jeste da porez mora da se plati. Ako se to bude drzalo u granicama do 10% poreza na dobit i ako se taj novac na neki nacin opet prelije u razvoj agrara,
to ne mora nuzno biti losa stvar po nas...
 
Postoji u zakonu regulisano nesto sto se zove neoporeziva dobit, a iznosi negde oko 3 ili 5 posecnih godisnjih plata. Trenutno, to je negde oko 2.000.000 (dva miliona dinara).
Na taj iznos se ne placa tih 10% poreza na dobit, a iznos preko te sume se oporezuje sa 10%. znaci, ako radite 30 kj zemlje, i recimo imate 4 tone po kj, to vam dodje 120 tona psenice, prodate po 20 dinara iznosi 2.400.000 dinara
Na dva miliona ne placate nista, a na razliku od 400.000 placate 10% ili 40.000, sto i nije tako puno.

Ukoliko vodite knjige u sistemu prostog knjigovodstva, mozete priloziti troskove racuna semena,goriva, vestaka, hemije, i to odbijete od zarade, verovatno cete sici ispod 2.000.000 i necete platiti nista, osim knjigovodje koje je oko 20-30 evra mesecno.
Jos jedno, imati knjigovodju nije lose, jer moze da vam odradjuje i neke druge poslove, kao i da vam cuva dokumentaciju koju vecina proizvodjaca koji ne vode knjige jako brzo zature, bace, ostete...

Na kraju krajeva, daj boze da pohapse i osude velike lopine, ali i ova drzava mora od necega da zivi, ne mozemo ocekivati subvencije, olaksice, kredite a da bas nista ne damo i mi toj drzavi. Svuda u svetu je tako, bice i kod nas, po meni, sto pre to bolje!
 
Za nas u sistemu PDV-a(za ostale ne znam) se i prihod i rashod na kraju godine računaju bez PDV-a.
Jeli imao neko ko je u PDV-u slučaj da su mu recimo rashodi bili za 500-600000 ili čak 1mil dinara veći od prihoda na kraju godine i kako se to iskazivalo i prolazilo u poreskoj?
 
@zvončica kako su regulisani sezonski radnici kod vas? šta sve ulazi u trošak? Da li ulazi i kupovina zemlje, ulaganja u objekte i sl.

Sezonski radnici zapošljavaju se preko tzv. vrijednosnih kupona, vaučera. Trošak je sve ono što se troši u proizvodnji(gorivo, repromaterijal), amortizacija, kupovina zemlje, struja (jedan određeni postotak, ja knjižim 50% ukupnog iznosa). Što se tiče ulaganja u objekte, ovisno kako će inspektorat na to gledati, ovdje bi po zakonu trebali imati račun ovlaštenog majstora da bi trošak bio priznat. Od ukupnog godišnjeg prihoda također se odbija i osobni odbitak - neoporezivi dio dohotka, koji se odnosi na nositelja djelatnosti i uzdržavane članove uže obitelji...ako je npr. više djece i odbitak je veći. Dohodak se na kraju godine fino može modulirati amortizacijom u koju ulaze zgrade, strojevi, osnovno stado....mada je amortizacija dvosjekli mač.
 
A sta se desava ako preko racuna prodamo robe manje od 2.000.000 dinara sto se cesto slucaj, koliko ce biti onda iznos penzionog i zdravstenog osiguranja?
Koliko iznosi porez na zakup zemljista i kako se utvrdjuje?
 
Da se ukljucim u temu. Ovo je po meni dobra stvar. Neoporezivi deo je dovoljan za 90% poljoprivrednika. Ko zeli da vise radi mora da plati i veci porez. Problem je sto nema progresivnog oporezivanja, ali verujem da ce i to napraviti u nekoj buducoj izmeni zakona. Da oni sto rade ekstremno puno zemlje imaju i veci porez. Tako ce doci u situaciju da kad npr predju 20 miliona bude porez umesto 10% npr 15% ili cak 20%. U Francuskoj je glumac Depardje imao oko 80% poreza da plati.

- - - - - - - - - -

@ikac
Porez na zakup placa zakupodavac (osim ako nije ugovorom drugacije naglaseno da i taj snosak snosi zakupoprimalac). Iznosi 10% od cene zakupa.
 
I spakovao kofere,preselio se 8km od Francuske granice i sav novac izneo iz zemlje.Pa nije ni on lud kao što ni mi nismo.
 
Što se sekirate oko cene zakupa jednostavno u ugovoru navedite neki manji iznos, U mojim svim ugovorima stoji 4000 din po ha. S jedne strane osiguram zakupodavca da plati manji porez s druge sebe u slučaju da neću da platim zakup a tuži me vlasnik plaćam samo 4000 po ha.:osmeh: ovo je šala ali nikada se ne zna.
 
I spakovao kofere,preselio se 8km od Francuske granice i sav novac izneo iz zemlje.Pa nije ni on lud kao što ni mi nismo.
Американци су порески обвезници чак и ван граница па се тако Тина Тарнер, због пореза, пре неки дан одрекла америчког држављанства.
Ако сам добро чуо пре пар дана је у Пожаревцу ангажовано око 700 пописивача чији је задатак да се распореде у стрелце и попишу имовину а почињу од Великог Градишта. Пројекат финансирају Немци. Сва имовина која је била ван пореске евиденције мора да добије титулара који ће постати порески обвезник а ако такав не постоји власник постаје држава.
Још једна занимљивост: приход представља фактурисана а не наплаћена реализација па ако вас неко зезне и не плати вам нпр. млеко, јунад, жито... то се порезника не тиче.
 
@bojcetic, jedna ispravka, i kod nas vec postoji i primenjuje se progresivno oporezivanje. Sve preko 10 prosecnig godisnjih plata se oporezuje vec sada sa 15%.

Od kako sam u sistemu PDV, platio sam zapravo manje poreza nego pre ulaska u PDV, uz razliku sto konacno znam sta placam, a korist drzave je to sto zaradu MORAM da investiram ponovo u proizvodnju, i sto vise nema kupovine na vasaru, sve sto kupujem, kupujem sa racunom, i shvatio sam i to da puno stvari manje kosta u regularnoj prodaji nego na pijaci, a dobijes i garanciju.

Sto se tice zakupa, pri placanju zakupodavac potpisuje priznanicu na primljen iznos, i taj iznos se umanjuje od dobiti (rashod kao i svaki drugi).
na sumu placenu na arendu zakupac placa 10% poreza, tako da, ako ste ispod 2.000.000 pravite ugovore bez naknade, a ako ste preko 2.000.000 izadje vam na isto !
 
Nazad
Vrh