Nikad ovako !

Ovoliki traktor i opet ga povuče prikolica unazad na usponu.

 
Koga traktor sa punom prikolicom nije vukao unazad taj ne zna sta je strah,tu su sekunde u pitanju od kojih ti zavisi zivot naj cesce u tim sekundama ljudi ne odraguju dobro i kraj.Doziveo sam da me cisterna Majevica 3 200 vuce unazad u pitanju je bio ursus c360.Od tad dobro procenim situaciju zurba je zlo.
 
Mene je vukla takodje cisterna sa Rakovicom, sreca ba ja uspon bio kratak 15 metara, ali sam sisao kao niz tobogan....
 
Dok je vatra pocinjala oni snimali i smejali se.Kad se razbuktalo oni bacaju zemlju da ugase.Svasta.
 
Steta sto nemam ni video snimak ni fotografije ali u tom trenutku mi nije bilo do fotoaparata. Ukratko cu da ispricam:

Zaglavio se Lexion 760TT tokom skidanja soje. Morala se uvuci prikolica da se isprazni bunker. Od kraja parcele smo bili na nekih 150m. Praznu Zmajevku je vukao Claas od 300 ks i tockovi se nisu okretali vec kada ju je praznu vukao traktor. Ispraznjen je bunker u kome je bilo 3840 kg sto se ispostavilo kasnije kada je predata soja. Tristokonjas je krenuo da je vuce i uspeo je da je pomeri nekih 5-7 m i dalje ni makac. Onda smo zakacili ispred Claasa i mog NH-a. Dakle ispred Zmajevke je bilo 500 KS. Sa dva traktora smo uspeli da je vucemo jedno 20-30 m i traktori su se predali. Od prednje osovine Zmajevke pa do poteznice Claasa je sve bilo puno zemlje ali ne samo ispod rude nego jos jedno metar iznad rude. Otkacili smo mog NH-a i Claas je pokusao da pomeri prikolicu unazad ali bezuspesno. Onda smo zakacili NH-a sa sajlom na zadnji kraj prikolice i uz pomoc Claasa smo uspeli da je pomerimo jedno 7-8 m unazad. Onda smo otkacili oba traktora i pomerili se malo u stranu gde nije bilo tragova i sajlom zakacili Zmajevku iza Claasa ispred koga je ponovo bio NH sa drugom sajlom. Tako smo uspeli da je izvucemo do puta ali se tockovi nisu okretali i bukvalno smo je vukli kao sanke. Krajnji rezultat je da cekam mraz pa da angazujem buldozer da poravna taj deo njive da bi mogao sa necim da udjem da obradim.

Kombajn smo prilicno lako izvukli u odnosu na prikolicu.

E da cela prica je pocela oko 18h kada se zaglavio kombajn a stigli kuci u pola 4 u zoru.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice povlacenja traktora unazad na uzbrdici moj drugar je tako zamalo nastradao na nadvoznjaku vukao sa rusom 892rm dve zmajevke pune krcate stajnjaka oko 2 vagona.Nije uspeo da presalta rusa na vreme i povuku ga prikolice ukrste mu se rude i na zadnjoj prikolici otkine ceo prednji deo sasije od zmajevke tj okretnicu sve sa tockovima..Kaze zamalo nije umro od straha..
 
BAs tako, ljudi se uspanice u toj situaciji i pritisnu kvacilo i eto belaja. Dobro je prosao drugar, a gvozdje ko gvozdje, opravice se.

Na uzbrdici/nizbrdici ne dirati kvacilo(mislim na traktore kod kojih se tako menjaju brzine), dobro proceniti mogucnosti, a bolje i da se tera sporije, nego da bude rizicno.

Cale od mog drugara je probao sa fergusonom da vuse prikolicu sa suncokretom na nekom bregu, i u sred brega traktor stao, on brzo ukrstio rudu i tu ga ugasio, pa otisao za drugi traktor. Ko je dovoljno vican moze u toj sitaciji da brzo ugasi motor, dok je traktor u brzini, da ne krene nazad kompozicija, treba se u tom momentu setiti, to su delici sekunde za reagovanje
 
Problem kod velikih tereta i male brzine je poskakivanje traktora ipak za teret od cca 20t treba brzine s' pocetka..
 
Kad pricate o vuci u rikverc niz brdo da ispricam i ja moj slucaj.Kosili zito i sada idemo da zavrsimo dedinu njivu,nasu i kraj zetve sad da se ja nebi vozikao zakacim za 52-ku tri prikolice i pokojni deda za njegov 575 jednu prikolicu ajde star covek i nema kocnica pa da se on nezajebava sa dve.Do njive imam dva puta jedan blizi ali opasan i drugi dosta dalji i to naokolo naravno ja mlad nervozan izaberem ovaj prvi kroz razvalu oko jednoga salasa uz brdo fino ja zaletim ruju uz brdo 5,pa u pola brda 4 ali na nekih 30m od vrha ima jedna vikendica i gazda ispred nje ukopao i napravio sebi platformu od prelaza da mu bude ravniji ulaz.E tu pocinje igranka ruja i prva prikolica predju tu platformi i pocne traktor da skace ko jarac ja da ispadnem iz njega na brzinu da ga isaltam u 3 i tu najveca greska promasim i pravo u rikverc ko u puter bez krcanja bez imalo muke kad sam ja pustio kvacilo ljudi moji kada je to krenulo unazad dzaba sam ja pokusavao u bilo koju napred samo da ga ugasim da stane ali sipak ja u strahu gurnem gas ugasim ga i posto nisam imao kabinu krenem da se bacim sa traktora sad je glava u pitanju,a najgore je to sto je u zadnjoj prikolici bio pun bunker zita od 161 pa ona celu kompoziciju vodi niz put taman ja da se bacim sa traktora kad poce da puca lomi se sve iza mene.Mene silina udara vrati u sediste ja u strahu se sklupcam na sediste reko ako se izvrne da me volan nestisne ili nenabije u grudi sve stalo umirilo se kontam ode deda u k...c isao je zamnom i sada sam ga zguzvao prikolicama nekako sidjem i krenem iza kad cujem dedin traktor u daljini reko dobro je nije me on zakocio nekako dodjem iza kad zadnja prikolica levom zadnjom stranom udarila u bagren i kako je krenula u stranu prednjom desno stranom se isto zakuje u drvo i onda se ispreprecila i druga prikolica i sve tako stalo zakocilo sva sreca pa je udarila u to drvece inace je krenula pravo u salas oko kojega se taj put mota,a salas star 100g od naboja samo bi prasina ostala od njega.Upalim ja rusa nema sanse da krene jedva sam ja to razglavio u 2 brzinu pun gas prednja vuca i blokadu do vrha sam sam kopao sa njime skakao ko jarac ali dok nije izasao na vrh nisam odustajao dodjem na njivu i valjda onda sve pocelo u meni da kuva vri andrenalin i strah pobelio ko krec vice otac sta ti je ma reko nista jedva sam izasao u brdo pa sam malo uprpio!Tek posle par dana otac tuda isao kolima i video ono bagrenje i put da je tu bilo sranja jos mu covek sa salasa ispricao sta je video taj dan poludeo kad je dosao kuci dero se ko manit na mene jer je i on jednom zamalo nastradao sa kamionkom u brdo isto sa 52-jkom u samom vrhu mu motor okrene takt i pocne na usis da izduvava,a na auspuh da usisava i traktor krene u rikverc jedino sto je on hladnokrvan i iskusan stari sofer pa je odma smotao traktor i nagazio rudu i tako ukocio!
 
Ево и моје једне причице, беше то давне сада 1992 године, сећам се ко данас да је било. Дошло време да се скида жито у нашој лепој фрушкој гори. Ми тада кренусмо са два 578 и 577 тракора и две приколице, јенда је била змајевка а друга лозничка. Овај трећи тракто рје ту био ако загусти да примомогне у извлачењу, јер пут од њиве до асфалта је па скоро раван или са мањим нагибом на 90% дужине ,е онда ту долази онај део где је дужина цирка, око 50м пута али под нагибом доста великим, а да буде већа зајебанција пут иде улево под 45 степени. Извући мању приколицу са 577/8 није неки проблем, али змајевку, е ту настају проблеми. Због тога смо обично ишли са већим бројем мањих приколица, како би их лако извукли из тог проклетог КУЊАТА. Међутим одлучили смо те године да ипак терамо веће приколице. Жито фала богу родило одлично, тако да није стало у те две приколице, па смо послали један трактор по трећу приколицу. Мој деда,покушао да наговори кума, да они покушају да извуку змајевку са два трактроа, на шта је овај рекао нема шансе, сачекајмо и трећи трктор па да је сва тројица извучемо. И тако и беше, дошо мој ћале, са седмицом, раскачи ли га, зкачили је прву на чело колоне и так окренуше три страшна ИМТ 578/7 да вуку једну змајевку са 8 тона терета. Све је ишло лепо до тог кратког и зајебаног успона (да не буде грешке ни већи део пута није раван, али је нагим доста мањи исавладив без већих проблема). Први који је почео да гребе је била седмицва, за њом прва осмица и на крају и друга. Остадоше закопане у по брега. Мучили се они тако једно 10-15 минута да покушају да је некако покрену и извуку. Међутим што су дуже покушавали тако су се трактори све више укопавали. Покушали смо да им под точкове подбацимо и цигел, али све је то било узалуд. Змајевка се није дала савладати. Стоје тако они и мисле шта да раде. Три трактора 210 кс, а змајевка једна и упорна, не да се никако. У близини је задруга радила своје жито, отишли до њих и питал ида ли могу да пошаљу један трактор од 120кс да је извуку. рекоше прво морају своје да извуку и предају па ће доћи чим то ураде. Ми смо тако е+чекали око 6 сати да они напокон дођу са једним урсузом од 120кс. Закачимо ми њега тако за змајевку, кад оно прц ни да макне. Кум рече, ајде да закачимо и два имт испред њега, да му олакшамо посао. Три трактора су се мрднула целих 0,5 метра и онда су почела самоукопавање, по пређашњем рецепту. задругар, човек, немож да поверује да су немоћни да је извуку у том брегу. после краће приче шта и како, каже он нама да ће доћи ускроо и волво, да тањира то њихово стрниште, па ћемо ми њега лепо закачити аз урсуза и тако ће они њу извући. Прошло је пар сати док он наравно није дошао, вече увелико пало. Кад ето ти њега, а возач наш добар пријатељ. Каже он ајде мрдајте те све тракторе, закачићемо само волва за змајевку. Сви у неверици, шта бре овај прича. Па урсус и два имт нису је ни пипнули како ће овај несрећни волво да је извуче сам... закачисмо ми њега и гледамо онако у неверици, а ћале добацује, да ће отићи до ердевика у винарију и да ће му купити 50л вина (волео је вино више од свега, црно), ако је извуче. опкалда пала, има довољно сведока да посведоче онако како је било. Даде он повећи гас волву, избаце црн дим из ауспуха, гуме само мало проклизаше и он ишчупа ту змајевку од шале....Ми сви не верујемо својим очима...а он каже матором, очекујем сутра после смене то вино, са кезом на лицу, а успут пита имал још која приколица доле, да је извуче, да се ми слепци не би поново закопали у брегу...


После свега тога, када је дошао на част и по своје вино код нас, каже нам да су вовло тракторе користили за извлачење свега и свачега у задрузи, где год су остали били немоћни ето њих у испомоћ...

А да буде већа фора ове јесени и кесјоњи није било свеједно са 12т соје у том брегу и две приколице у спрези, почео гадно да се копрца и черпка, али сам успео да је извучем некако, на сву срећу....
 
10, ал ко да је данас било и та прича се често спомиње када се скупи родбина, као нека негодовштина....а поготово моја родбина из маминог села Дивош, када крену да нас зезају да ми не занмо да возимо тракторе по брдима јер је код нас у Чалми све равно, готово све....
 
Nazad
Vrh