Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

Pa po meni na tu duzinu mogu ići trake koje daju 4-5lit po metru sa većim kapacitetom nećeš moći zalivati i naravno zavisi od nagiba njive dali je ravna ili ne inače trake koje daju oko 10 lit lepo rade do nekih 80-90 met a dalje pada pritisak i samim tim i kvalitet zalivanja a ove od 5 lit ja kod mene koristim sad na 120 met i rade dobro i mogle bi radit i više al takva mije njiva ,inače ono što napiše proizvodač ti uvek smanji za nekih 15% ako kaze da rade do 100.200 ilinebitno kolko met malo uvek preteraju jer vazno je prodati traku ja zalivam kpk već 10 god tako da sam isprobo maltene sve trake koje kod nas ima i zasad mise najbolje pokazale one koje kaju oko 5-6lit po metru imena traka neću pominjati da nekog ne kudim ili hvalim
 
jedno pitanje......

kako bi rješili navodnjavanje na dužini parcele od 200m i ima 40 redova krumpira na njoj????

mislim na kap po kap.....

svi prijedlozi dobro došli!!!!!!!

Ja ti odgovorim kako ja to rešavam. Crevo kpk sa razmakom rupa 10cm zašto 10 zato što ima najbolje navodnjavanje 12 litara na sat po dužnom metru a dovod vode staviš na sredinu njive kod tebe na sto metara i spajaš na obe strane sa ventilima za kpk zašto ventili zato što nećeš moći navodnjavati svih 40 redova ako nemaš dobar dotok vode, vjeruj da nema boljeg rešenja od ovog osim da na početku i na sredini njive staviš magistralni vod što je bolje rješenje.
 
Ja ti odgovorim kako ja to rešavam. Crevo kpk sa razmakom rupa 10cm zašto 10 zato što ima najbolje navodnjavanje 12 litara na sat po dužnom metru a dovod vode staviš na sredinu njive kod tebe na sto metara i spajaš na obe strane sa ventilima za kpk zašto ventili zato što nećeš moći navodnjavati svih 40 redova ako nemaš dobar dotok vode, vjeruj da nema boljeg rešenja od ovog osim da na početku i na sredini njive staviš magistralni vod što je bolje rješenje.
i ja mislim da boljeg rešenja od ovog nema:ppozdrav:
 
Kod mene je isto razvod sa sredine njive a crijeva su 13 l na sat, jednom sam radio 5 lit. na sat pa nisam mogao zaljevati dovoljno.
 
a kako rješiti dotok vode, da nabavim neku cisternu, pa drugom cisternom dovozim vodu do nje ili????

jel može slobodnim padom, ili baš treba pumpa.......pretpostavljam da je pumpa neizbježna, jer je velika dužina.......njiva je ravna, što na neki način olakšava posao......

problem što nemam bunar, a i ako ga kopam, upitno je na koliko ću naći vodu i da li će biti dovoljno vode.......
 
Najbolje bi bilo da, za potrebe navodnjavanja, podelis parcelu na 4 sektora. Time bi skratio redove na po 100 metara (4 sektora x 100 metara, tj. odjednom bi zalivao dvadeset redova krompira u duzinama od po 100 metara), i tako bi dosta lakse i uspesnije upravljao tj. koristio sistem. Ako bi sistemom kap po kap navodnjavao duzine od 200 metara, morao bi da uzmes trake sa izuzetno malim proticajem i sa manjim razmacima izmedju kapaljki, ali ti to svakako ne preporucujem. Kod velikih duzina redova vrlo je tesko uspostaviti optimalan pritisak i ujednacen protok duz cele linije (ovo sve ako imas dovoljno vode, a posto ti ne raspolazes sa vecom kolicinom vode onda je to dodatni problem).
Osim toga, deljenje parcele na vise sektora, omogucava ti da sa manje vode efikasno navodnjavas, sektor po sektor.
Dotok vode? Moze rezervoar ali zavisi da li ti je parcela ravna (da li postoje poduzni i poprecni padovi).
Ako npr. imas rezervoar ili cisternu od 5000 litara, traku za kap po kap od 5l/h/m, to bi znacilo da bi ti jedan sektor trosio 10.000 litara/h. Dakle, taj sektor bi radio oko pola sata (dok ne potrosi svu vodu). Drugi dan zalivas drugi sector, treci dan treci sector itd.(mozes i drugacije da organizujes zalivanje). Mozes da npr. zalivas po dva sektora dnevno tako sto ce svaki raditi po oko 15 minuta i dobiti po oko 2500 litara vode.
Za ovako nesto bi ti najverovatnije trebala i pumpa.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav drugari,
imam DMB slap 800 i koristio bih je za navodnjavanje, kažite mi dali njoj smeta ako vuče manji dotok vode, tj imam bunare od jednog cola i koristio sam tomosovu benz.pumpu bez problema e sad neznam kako bi ova to podnela pošto je dosta jača.

 
Bunar od jednog cola,prvi put čujem.
Za sve postoji prvi put:cool:, mađari buše u svim prečnicima, f40 pa u nju okiten sa korpom i eto ti ako si to hteo. Meni je to odgovaralo u toj situaciji i to sam i dobio. 15tak metera dubine i vode za celi dan uključena tomoska.
Al da ja Vas pitam nešto drugo, pošto će se najverovatnije bušiti novi bunar od f110, šta je bolje uraditi, bušiti na sredini njive pa razvoditi levo i desno ili na početku pa u celi red od nekih 200m? Da napomenem da njiva ima blago ulegnuće baš po sredini. Može i na pp
 
Koje su trenutne cene traka? Posebno me intersuje T Tape jer mi se najbolje pokazao.
Ja najjeftinije sto sam uspeo da nadjem je 6,5 dinara po metru, 4L/h kapljaci na 10cm.
 
Poslednja izmena:
Данас сам купио КПК траке, цена по дужном метру 7 динара, капаљке на 10 цм. Да ли се рупе са КПК постављају на доле према земљи, или на горе према фолији? Кажу у апотеци према земљи, али да се неће тако зачепити од земље и прљавштине?
 
Prošle godine kad sam zalivao breskve sistem kap po kap miševi su mi napravili puno prekida ali to se brzo spoji sa cevčicom i žicom. Nevalja ostavljati creva na zemlji jer baš brzo propadne od miševa. Mislim da je najbolje kad se ne koristi da se okači na voćke.
 
Nazad
Vrh