Navodnjavane sistemom kap po kap - KPK

20tkkkh.jpg


pozdrav,
imam problem ova venturijeva mi je namestena isto kao na drugoj slici ali nikako nece da mi povuce vodu iz kofe..


ja se sad snalazim pa pustim prehranu preko sistema ko na prvoj slici, potapujucu pumpu u bure pa na slavinu a istovremeno pustim i elektrokovinu koja van bunara i tako rade obe istovremeno ali je to muka sve nabudziti..
 
u prvi mah je vodoinstaleter okrenuo cev pa umesto da vuce sipala mi je u kofu.. kad smo je okrenuli samo cuti nece da povuce :)

znaci mislis da pustim vise da curi... ajd probacu ja sam pustio mislim dve leje ukupno trake 4x40m=160m a crevo 750l/100m/cas.. nista probacu danas pola parcele znaci 32x40m=1280m..

ako proradi spasao si me :D

hvala
 
i kolega jel radi?
Venturi mora da šišti kad usisava vodu.verovatno kad počinješ da puštaš vodu kroz njega a creva nisu popunjena vodom onda šišti i kako se trake pune vodom jednostavno stane jer se smanjio protok vode kroz cev i ne stvara se taj venturi efekat koji omogućava pokretanje prihrane kroz sistem.
 
jok zeza pa zeza :)
zabrinjava me to sto kad zavrnem slavinu kod pupme, znaci da vise voda ne ide u sistem, krene voda da se vraca iz sitema preko venturija.. ocigledno da su mi creva kpk visinski iznad venturija..
 
drugar taj ventil ispod venturija ti sluzi za regulaciju kolko da ide hrane znaci kad taj dole ventil zatvaraš voda ide kroz venturi i povlači hranu iz bureta a ako taj ventil ne zatvoriš dovoljno onda normalno da nepovlači hranu,i pogledaj na venturiu imaš pravac u kojem ide voda,nema tu puno matematike,znači što voše zatvoriš ventil više hrane povlači,ja imam tako isto odradeno samo mnogo veći protok i radi sve normalno nemoze da neradi jedino ako je taj venturi neka mala privreda paje zbudzen
 
iskreno sve sam probao... ventil na "glavnom toku" zatvorim, voda znaci ide samo kroz venturi (koji je okrenut kako treba), zatim na venturiju otvorim polako ventilic koji treba da odredi koliko vode treba da krene iz kofe i nista, nece pa nece... kako vidim da je postavka ok i da bi trebalo da radi jedino da venturijeva nije ok..

videcu kad mi dodje vodoinstalater da je skinem i vidim kako radi, probacu da povucem vazduh ustima na izlazu a ulaz zatvorim i ako ne povuce vazduh to je to ona je kriva..
 
iskreno sve sam probao... ventil na "glavnom toku" zatvorim, voda znaci ide samo kroz venturi (koji je okrenut kako treba), zatim na venturiju otvorim polako ventilic koji treba da odredi koliko vode treba da krene iz kofe i nista, nece pa nece... kako vidim da je postavka ok i da bi trebalo da radi jedino da venturijeva nije ok..

videcu kad mi dodje vodoinstalater da je skinem i vidim kako radi, probacu da povucem vazduh ustima na izlazu a ulaz zatvorim i ako ne povuce vazduh to je to ona je kriva..

Vi to zovete venturi a mi dozator prvo pogledaj dali nije začepljen prolaz vode tj. gnojiva to se meni jednom desilo ako je isto onda tamo mora biti jedna opruga sa kuglicom i vrlo mala rupica tu se hoće začlepit i nemože da stvori vakum koji vuče gnojivo.
 
sto je najgore kad skinem sve sa tog ulaza u venturi ima neka iglica koju ja kad pomerim cujem kao da povuce vazduh u sistem, znaci to je taj vakum ali opet ne znam sto ne povuce kad je sve namesteno... ovaj desno venturi sam ja namestio
33ortvo.jpg
 
sto je najgore kad skinem sve sa tog ulaza u venturi ima neka iglica koju ja kad pomerim cujem kao da povuce vazduh u sistem, znaci to je taj vakum ali opet ne znam sto ne povuce kad je sve namesteno... ovaj desno venturi sam ja namestio
33ortvo.jpg

Pokušaj jednostavno izvaditi tu iglicu i probaj bez nje pa ćeš vidjet.
 
Ja nemam tu skalameriju (venturi) , kod mene je na usisu pumpe jedna obična slavina, i crijevo 2m i to sve košta 4 eura.
 
^ pa da, to deluje istom logikom radi... ne znam samo da li je kod mene problem sto mi je parcela iznad pumpe, recimo pumpa mi dize vodu u parcelu jedan metar a izvlaci sa 10m... on mi sad nudi ovo sa leve strane sa dva ventila ali ja mislim da je problem ili u postojecem venturiju ili u celom sistemu a ja ne znam koji...
 
^ pa da, to deluje istom logikom radi... ne znam samo da li je kod mene problem sto mi je parcela iznad pumpe, recimo pumpa mi dize vodu u parcelu jedan metar a izvlaci sa 10m... on mi sad nudi ovo sa leve strane sa dva ventila ali ja mislim da je problem ili u postojecem venturiju ili u celom sistemu a ja ne znam koji...

Sve ovo što si napisao nema veze jedino je bitno za rad injektora da pritisak vode na ulazu bude veći nego na izlazu kako bi se stvorio vakum a odakle i kuda pumpa gura vodu nije bitno. Otkopčaj izlaz iz dozatora i probaj ako sve šljaka onda tvoj sistem nije u redu ako ne onda mjenjaj injektor i ja sam jedan morao promjeniti nije radio.
 
ja sam se pitao da mi pritisak nije podjednako veliki na izlazu jer dize vodu u vis 1m posle venturija mada mora pumpa jace da gura od 1m vodenog stuba, pa da taj vodeni stub od jednog metra mozda izjednacava pritisak na izlazu i ulazu... nista.. javim sta sam nabudzio jer moram sto pre..
 
@Ilicn
Ja sam isto kad sam pocinjao hteo da bude sve po propisu i sve to da kupim,povezivanje mi nije problem jer se vec bavim vodovodom ali u gradjevini,venturi je tada kostao 50e i drug mi rece da ne bacam pare vec da pogledam kako je kod njega,sisao u sahtu video kako je sastavljeno i kao sto @Siki rece jeftina stvar koja ce sigurno raditi po meni 99.9% na usisnu cev koja je kod mene 5/4 reducirao na cesmicu od 1/2 cola nakacio parce creva i stegao ga sa selnom da ne vuce vazduh,ukljucis pumpu crevo gurnes u kantusa prihranom i malo otvoris slavinicu sigurno ce povuci,Vecsi dao pare pa je malo glupo ali cuo sam komentare da nece da radi samo zbog te promene pritiska u usisu.Poz
 
Pozdrav svima, mislim da je vreme da se i ja ukljucim u temu, jer imam neke nejasnoce. Posto ce mi post biti duzi skraticu ovaj uvod maksimalno :)
Prvo da objasnim situaciju: Imam 21 god. i trenutno studiram, oko poljoprivrede znam jako jako malo, medjutim imam dosta velik plac i vecina je bila basta koju je majka obradjivala medjutim ona je vec starija i sve se manje bavi tim, pa sam ja odlucio da na prolece, tj leto posadim jagode.

Odmah da napomenem prve godine, odnosno prve dve ja bih uzgajao u basti i za svoje potrebe eventualno dao ili prodao nesto po komsiluku i rodbini. Ovako zelim da pocnem, jer sam neiskusan pa ako pogresim i propadne mi ulozeno necu puno zaliti. Ako bih uspeo presao bih na vece, jer imam na magistralnom putu njivu prve klase od 1h ali je trenutno u arendi i ne zelim to da otkazujem zbog mog eksperimenta.

Sad kad sam objasnio sta zelim da predjem na stvar, znaci koliko god pocetak bio mali zelim da bude sto profesionalniji znaci spreman sam da odmah ulozim koliko treba ali da to lici na nesto. Basta je 7m x 50m, ustvari sira je ali na drugom delu je uzgajan paradajz a to sam citao da ne valja pa ne bih tu sadio ove god (inace procitao sam vecinu ovih tema o jagodama pa sam tu i saznao sve ovo sto pisem). Trenutno ja racunam kolika ce biti ulaganja da bih spremio pare do leta, jer kao sto sam rekao student sam, nece mi biti tek tako lako, a i najgore je sto sem asova, kolica i lopate nemam nista.
Troskovi (moja racunica):
Oranje/kultiviranje itd sta treba to smatram da me nece nista izaci, jer imam dobrog drugara koji ce mi to uraditi pitao sam ga, dacu mu samo za naftu i castim pivo ;) , bankove (mislim da sam se dobro izrazio) to cu rucno sam, jer nije neka povrsina.
E sad frigo zivici, ako sam dobro izracunao (po jednom tom banku idu dva reda na razmak od 25 cm, a razmak izmedju bankova bi bio 40cm jer nema mehanizacije pa msm da je ok) to bi bilo oko 2000 zivica manje vise!? Sto izadje negde oko 40 000 din bar koliko sam shvatio po forumu.
Folija: posto ide na kg, znaci za 5 bankova po 50 m izracunao sam da mi treba 250m i to ne znam koliko kosta?
hemiju i prihranu cu da pitam usput, ne sad jer je rano pa da ne punim glavu pomesace mi se.

A sad dolazim do onog najgoreg a to je KPK sistem, tu mi nije mnogo toga jasno. Prvo moje crevo bi islo direkt na cesmu, pa sad ne znam da li mi treba bunar (a ne kopa mi se u dvoristu, to cu na njivi ako ikad predjem tamo), da li mi za cesmu treba pumpa, kako da postavim ceo sistem, koja duzina treba, cena itd?

I da ja jos ne znam koju sortu da izaberem pa bih tu voleo malu pomoc, sta vi iskusniji savetujete?

Ako admini misle da mi post nije na mestu, neka ga stave gde treba posto ja nisam siguran, al mislim da je i ovde ok jer cu najvise pitanja imati za KPK.

Eto toliko sad od mene, ja ocekujem vasu pomoc i moram da kazem da se mnogima od vas divim jer kazem citao sam mnoge teme i video sam neke vase pocetke, a sada ste zaista ozbiljni proizvodjaci, svaka cast :ppozdrav:
 
Mozda nisi procitao temu do kraja,pisano je o svemu.Ali ajde ovako tema nije za jagode ali ako hoces sortiment najbolje je naci clery,malc folija je od 8 000- 15 000 dinara zavisi i od proizvodjaca,debljine,da li ima vec gotove rupe itd...E sad KPK sistemi su obicno projektuju da svi primarni(okiten) vodovi budu na 1 col i da u njima bude konstantan pritisak od 1bar.Na primarnim vodovima se stavljaju slavinice(moja preporuka) ili izvodnice.Na njih se stavljaju trake (postoje razni proizvodjaci) i opet po mom iskustvu i nekih drugih nebi trebalo da budu duze od 100m ali u nekim slucajevima mogu i duze,zbog jednakog kapljanja.Pumpa mora da obezbedi jednak pritisak u svim primarima i sekundarima ako mislis da imas jednako kapljanje i naravno bunar mora da ima vode da sve to zalije...Toliko za sada......
 
Nazad
Vrh