Namenske masine iz nasih garaza,URADI SAM mehanizacija

Mislim da sam shvatio poantu sa motorom veš mašine.Motor uklopiš na 220v a alternator puni akumulator,malo kompliciranija izvedba punjača ali izgleda da može poslužit.
 
url==http://www.dodaj.rs/?2m/AO/2QtK8lAm/dscn6841.jpg]http://www.dodaj.rs/?g/12p/31ZEDMKR/rl
dscn6841.jpg
[/url]]
dscn6839.jpg
[/url]
Kombinacija isprobana videcemo kad dode prolece kakva ce biti psenica,sejano u sojiste.
 
Poslednja izmena od urednika:
Hajde postavi bolje ove slike, da mogu da se vide u punoj rezoluciji. Ili neka neko od moderatora ispravi.
 
Ovaj punjač na alternator je dobra stvar. Kod mene je problem što je motor od vešmašine spor .Da bi bilo punjenje brzo i jače amperaže morao bi da ide puno jači motor .Kada bi alternator išao 10000 onda bi punio ko metak.
Ako neko bude radio ,žica od lampice ide direkt da nenabavljate lampicu .Ali nesmete zaboraviti kleme na bateriji jer će izvući struju kada je ugašeno.
 
Motor od veš mašine može da se uključi da radi stalno na tzv. centrifugi. On ima dva zasebna namotaja - motor od veš mašine su u stvari dva motora spakovana u jedan, dva odvojena statora i jedan rotor. Jedan namotaj daje spore obrtaje i dosta manju snagu, drugi namotaj ima veliki broj obrtaja i nešto veću snagu. Potrebno je motor odnijet kod nekog majstora da vidi koje žice su za centrifugu, priključi ga tako i ima da se vrti kao blesav, sasvim dovoljno brzo za alternator.
 
Vrti se na centrifugi i to je možda 2000 . Remenice su 1:1 a alternator na 2000 slabo puni . Ako stavim na vešmašinu veliku remenicu ,nemože da goni jer je motor nejak(nemože da krene ,moram ako je dosta prazan aku. da skinem kleme pa kad on krene da prikopčam a to mi se nesviđa). Automobil ima na radilici prečnik u proseku oko 150 mm a alternator 50mm što je 3: 1 .Znači ako auto radi na leru na 1000 alternator ide oko 3000 što je opet više nego ovaj moj. Ja sam zadovoljan .10 min radi i upalim kombajn sada u zimi. Samo kažem da bi trebao motor od 2 kw 2800 o/min i odnos remenica 2:1 Tada bi imao 5600 i bio bi ravan brzim punjačima a nebi štetio akumulatorima .Nisi valda pomislio da sam prikopčo na prvu brzinu .Nebi se probudio ni jedan elektrončić u namotaju.
 
овако како сам направио пуни добро пунјенје је 14.5 и нема проблема са кретанјем ако пуни скроз празне акумулаторе до 100 ампера а ко су акумулатори већи онда мотор нема снагу да крене у том случају имам још један пунјач направлјен , на том пунјачу алтенатор покреће трофазни мотор од 750 вати
 
daj samo neka neko postavi semu kako da povezem zice iz alternatora na akumulator

B+ na akimilator na +,d+ na sijalicu a drugi kraj sa sijalice na akumulator na +

- - - - - - - - - -

овако како сам направио пуни добро пунјенје је 14.5 и нема проблема са кретанјем ако пуни скроз празне акумулаторе до 100 ампера а ко су акумулатори већи онда мотор нема снагу да крене у том случају имам још један пунјач направлјен , на том пунјачу алтенатор покреће трофазни мотор од 750 вати
to ni prakticno ni teorijski ne moze da radi kad je aku.prazan taj altenator proizvodi oko 500w a tebi je toliko jak motor koji ga pokrece jos si ubrzao altenator
 
па ампераза незнам колика је незнам ни како да је измерим али је вероватно добра када за 10 мин напуни акумулатор који је био празан

- - - - - - - - - -

B+ na akimilator na +,d+ na sijalicu a drugi kraj sa sijalice na akumulator na +

- - - - - - - - - -


to ni prakticno ni teorijski ne moze da radi kad je aku.prazan taj altenator proizvodi oko 500w a tebi je toliko jak motor koji ga pokrece jos si ubrzao altenator

то је твоје мишлјенје мотор је 1100 вати премотаван упракси ради пробај па ћеш се уверити
 
Govoriš o naponu od 14.5v ili amperaži.AMPERAŽA JE BITNA.

Napon je 14,5v amperaza zavisi od alternatora sigurno je oko 40A ali za akumulator nije toliko bitno,tj bitno je ako zelis brzo punjenje ali to kvari celije akum.pa brzo strada.Kad je potpuno prazan akumulator vuce od 20-45A zavisno od kapaciteta
U toku punjenja akumulatora struja punjenja treba da bude 10%od kapaciteta odnosno ako je akum.od 90A/h onda se puni strujom od 9A,on ce tu struju punjenja polako smanjivati(kako se puni vuce manje struje)dok ne dodje na 0.Tada je pun,obicno mu treba 10-12 sati.E tada se skine sa punjaca saceka sat-dva da se ohladi i onda je spreman.
 
U redu to. Ali po tom pravilu se vozilo nebi smelo palitina na guranje ili kablove jer čim upali alternator mu nabija 40 A. Ovo je prava stvar kad je hladno i otežano palenje da se na brzinu DOPUNI baterija.A najveće mi je zadovoljstvo od ničega napraviti nešto.
 
U redu to. Ali po tom pravilu se vozilo nebi smelo palitina na guranje ili kablove jer čim upali alternator mu nabija 40 A. Ovo je prava stvar kad je hladno i otežano palenje da se na brzinu DOPUNI baterija.A najveće mi je zadovoljstvo od ničega napraviti nešto.
Ti si Spasoje napravio pravu stvar i siguran sam da si uspeo. Prvo pitanje za pojedince je : Zasto je napravljen alternator kada je postojala dinama?. Posle citanja knjiga o struji doci cete do odgovora: Zato sto alternator puni i sa malim brojem obrtaja a dinama ne. Koliko ampera je struja punjenja? Zavisi od akumulatora, koliko je prazan, koji mu je kapacitet i slicno.
Znaci bezpotrebno se ljudi zamaraju da Spasoju ospore proizvod, jer moraju prvo da nesto nauce o struji.
 
Ovaj punjač na alternator je dobra stvar. Kod mene je problem što je motor od vešmašine spor .Da bi bilo punjenje brzo i jače amperaže morao bi da ide puno jači motor .Kada bi alternator išao 10000 onda bi punio ko metak.
Ako neko bude radio ,žica od lampice ide direkt da nenabavljate lampicu .Ali nesmete zaboraviti kleme na bateriji jer će izvući struju kada je ugašeno.
као си мислио зица од лампице иде директно да неби лампицу набавлјали. лампица слузи да да побуду алтенатору.или гршим
 
Odličan "brzi" punjač akumulatora. Ja bih još samo tu dodao jedan ampermetar i jedan voltmetar zaista nisu skupi i mašina je kompletna i možeš da pratiš parametre koliko puni i kada je napunjen.kako bi poslužio motor od mešalice za ovo? Mislim da kad može da vrti beton može i alternator

A ovo za alternator i obrtaje i punjenje je Dragan u pravu. Imam ampermetar na traktoru i iskrin alternator valjda je 33A. Kada se akumulator otprazni od verglanja, i on upali i pobudi alternator on pokazuje da puni oko 15A i na 1000 i na 1500 i na 2000 obrtaja motora(razlika je zaista minimalna i po mom mišljenju zanemarljiva) i to u zavisnosti od ispražnjenosti akumulatora polako pada. Znači nije kao dinama da se punjenje povećava srazmerno sa povećanjem broja obrtaja. A i ako ga upalim na gurku sa totalno praznim akumulatorom i tada ne puni preko 15A samo puni duže
Tako da nije potrebno juriti neki veliki broj obrtaja na alternatoru
 
добар и поучан текст. колико сам ја разумео у оба случаја везиванја је потребна лампица да побуди алтенатор да би почео дапуни
 
Nazad
Vrh