Najbolji termin za oplodnju krmača.Saveti-Šta i kako?

Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

Ja placam 1200din(12e) osemenjavanje dvokratno ili 1000din(10e) samo jednom.Cena u mom kraju je ista razlike su 1e-2e.
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

u cetvrtak poslepodne sam dao inekcije nazimicama za trazenje nerasta,jedna je juce dobila nerasta,a druga je nabubrena i crvena,al' nece da stane...kad je zadnji dan da inekcija "proradi"??
Post je spojen: [time]1277194559[/time]
_________________________________________________
pa jel moguce da niko nezna?
tibore,savak....?
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

Treba da pustiš nerasta na nju ako je jako nabubrela i crvena. Staće malo će bežati ali staće. Tako su moje nazimice bežale pa su na kraju stale ali su se motali po dvorištu oko sat vremena!!!
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

@KishRobert

Ne bi da se pravim mnogo pametan,ali trebalo bi se posavetovati sa nekim veterinarom koji poznaje na koliku tezinu svinje ide doza hormona.
Nemoj me lose shvatiti,ali mozda si dao malu dozu.
A ima i takvih da iako hormon radi ona to ne pokazuje spolja, a ima i takvih da pokazuje a nije spremna.

Strucnjak treba da zna.A i nerast nece pogresiti.
Ako imas neki u blizini nek pretera pa ih spojte,posle samo uzivajte u prizoru :haha:

:ppozdrav:
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

@savak
pustili...jadna uplasila se,samo je bezala od njega :haha:,lik sto je doveo momka :D kaze nema tu ljubavi :D

@Kengur
to mi je i ovaj sa nerastom rekao,da je moguce da je veterinar "ukrao" dozu,pa je "oslabio" kolicinu...ako je tako,sumnjam da ce pristati na reklamaciju,a sta moj korak da bude sledeci!
da cekam prirodno ili da kroz neko vreme opet udare inekciju?
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

@KishRobert

Opsa!!!
Ne rece ti nama da li su to prvopraskinje. :sta:
Ako jesu, koje im je teranje po redu?Obicno kod prvopraskinja se propusta prvo teranje, pa tek za 21 dan se vide sta i kako dalje.E onda se moze hormonalno,ako ne ide drugacije,ali pustiti priroda da odradi svoje to je najbolje.
Inace hormon proradi veoma brzo,samo je pitanje u kakvoj je kondiciji cocika.Ako je u dobroj onda i procesi se odvijaju OK,ako je neuhranjena i dr., dzabe na silu...
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

Kengur je napisao(la):
@KishRobert

Opsa!!!
Ne rece ti nama da li su to prvopraskinje. :sta:
Ako jesu, koje im je teranje po redu?Obicno kod prvopraskinja se propusta prvo teranje, pa tek za 21 dan se vide sta i kako dalje.E onda se moze hormonalno,ako ne ide drugacije,ali pustiti priroda da odradi svoje to je najbolje.
Inace hormon proradi veoma brzo,samo je pitanje u kakvoj je kondiciji cocika.Ako je u dobroj onda i procesi se odvijaju OK,ako je neuhranjena i dr., dzabe na silu...
prvopraskinje su i prvo im je teranje,bojim se da sa prasadima udjem u jacu zimu.
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

E pa onda za 21 dan od onog dana kada si primetio promene,spolja, bice novo teranje.
Tada ces videti i kako se ponasa i ova koju si osemenio,ako se ne primeti,spolja,znaci ostala je u 2 stanju. :sreca:
Graviditet ili trudnoca im traje 3 mesaca, 3 nedelje i 3 dana ili priblizno 114 dana + - koji dan.
Nebrini se, jedna dobra kvarcna lampa iznad njih kada zahladni resava mnoge probleme.

:ppozdrav:
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

draganpan je napisao(la):
Kod mene vazi pravilo
Kad odbijem prasad treci dan pustam vepra
U 80% slucajeva uspi.
Inace strucnjaci kazu da 50% krmaca se pari treci dan a 50% najdalje 20 dana po odbijanju prasadi

Sto se tice nazimica,
E pa tu i ja mucim muku, ali nikada ne pustam kada traze prvi put. Obavezno cekam da se stabilizuje estrus

I evo oprasile se dve 6 juna ... pa nisam smeo da do sada nista kazem radi uroka...
Jedna 14 svi danas zivi
druga 18 posle pet dana i sada 13 zivi...
Bez boxa za prasenje... pusten sistem
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

kada su u pitanju nazimice mora se voditi racuna i o starosti i o masi nazimice , tako po svim knjigama nazimica bi morala imati bar 7 do 7 ipo meseci i masu od 120-130 kg, nikako manje od 110kg, a kod stariji krmaca po odbicu 5 -7 dana trebala bi potraziti nerasta a po pitanju osjemenjavana, 36- 48 sati od prvih znakova estrusa mada estrus krmaca traje 48-72 sata, i najbolje posle parenja da budu u individualnim boksovima zbog migracije plodova u materici, i velikog embrionalnog uginuca u prvih 30 dana od osjemenjavanja
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

draganpopo je napisao(la):
kada su u pitanju nazimice mora se voditi racuna i o starosti i o masi nazimice , tako po svim knjigama nazimica bi morala imati bar 7 do 7 ipo meseci i masu od 120-130 kg, nikako manje od 110kg, a kod stariji krmaca po odbicu 5 -7 dana trebala bi potraziti nerasta a po pitanju osjemenjavana, 36- 48 sati od prvih znakova estrusa mada estrus krmaca traje 48-72 sata, i najbolje posle parenja da budu u individualnim boksovima zbog migracije plodova u materici, i velikog embrionalnog uginuca u prvih 30 dana od osjemenjavanja
ja nazimice uvek pripustam sa 70-80kg...i uvek je sve uredu...prosek prvog prasenja je oko 9 komada...a one porastu velike i imaju oko 250kg i vise... :cao:
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

Sika je napisao(la):
draganpopo je napisao(la):
kada su u pitanju nazimice mora se voditi racuna i o starosti i o masi nazimice , tako po svim knjigama nazimica bi morala imati bar 7 do 7 ipo meseci i masu od 120-130 kg, nikako manje od 110kg, a kod stariji krmaca po odbicu 5 -7 dana trebala bi potraziti nerasta a po pitanju osjemenjavana, 36- 48 sati od prvih znakova estrusa mada estrus krmaca traje 48-72 sata, i najbolje posle parenja da budu u individualnim boksovima zbog migracije plodova u materici, i velikog embrionalnog uginuca u prvih 30 dana od osjemenjavanja
ja nazimice uvek pripustam sa 70-80kg...i uvek je sve uredu...prosek prvog prasenja je oko 9 komada...a one porastu velike i imaju oko 250kg i vise... :cao:
Post je spojen: [time]1290421673[/time]
_________________________________________________
draganpopo je napisao(la):
Sika je napisao(la):
draganpopo je napisao(la):
kada su u pitanju nazimice mora se voditi racuna i o starosti i o masi nazimice , tako po svim knjigama nazimica bi morala imati bar 7 do 7 ipo meseci i masu od 120-130 kg, nikako manje od 110kg, a kod stariji krmaca po odbicu 5 -7 dana trebala bi potraziti nerasta a po pitanju osjemenjavana, 36- 48 sati od prvih znakova estrusa mada estrus krmaca traje 48-72 sata, i najbolje posle parenja da budu u individualnim boksovima zbog migracije plodova u materici, i velikog embrionalnog uginuca u prvih 30 dana od osjemenjavanja
ja nazimice uvek pripustam sa 70-80kg...i uvek je sve uredu...prosek prvog prasenja je oko 9 komada...a one porastu velike i imaju oko 250kg i vise... :cao:
greska je pustati tako male nazimice procitaj bilo koju knjigu ,i vidjeces da nisi u pravu a koja je starost nazimica pri pripustu
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

Na trece teranje,i sa otp. 110-120kg pustam nazimice.
A sad mi se desilo s..nje,2 F1 vec 25 dana od odlucivanja netraze vepra.Sestre rodjene.To mi se nije dosad desavalo.
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

pa evo kao sto kaze Nikola.KV to je uglavnom 3 teranje...samo ja nazimice ne forsiram mnogo dok se ne pripate...a to je starost pa negde oko 8-9 meseci,tako nesto...mozda i ranije sve zavisi ::namigivanje::
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

Sika je napisao(la):
pa evo kao sto kaze Nikola.KV to je uglavnom 3 teranje...samo ja nazimice ne forsiram mnogo dok se ne pripate...a to je starost pa negde oko 8-9 meseci,tako nesto...mozda i ranije sve zavisi ::namigivanje::
starot je uredna samo bi trebao malo vise postici kilograma, a knjige kazu da nazimice najbolju eksplotaciju imaju ako se osjemene u 2-3 pubertetskom estrusu starosti od 220-240 dana, mase oko 130 kg i debljinom ledjne slanine koja bi u tom periodu morala imati minimalno 18mm, a odgoj se vrsi u dvije faze do 160dana i od 160 do polne zrelosti tj osjemenavanja , i ostoje dvije varijante da im uskracujemo hranu prvi period pa da ih hranimo drugi period zadovoj ili obrnuto. u svakom slucaju nesmijemo imati neuhranene nazimice kao ni predebele, u oba slucaja imamo problema da ostanu suprasne. pozdrav veliki, nadam se da ce ti savijeti pomoci da promijenes praksu, a ovo su moje nazimice koje nisu jos osjemenene a oprasene su od 29.03 - 14. 04. 2010.
157k5eh.jpg
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

Da li je moguće mangulice uzgajati u zatvorenom prostoru kao i ostale svinje i gdje bi se mogle nabaviti.Gdje bih mogao saznati malo više o njima i njihovom uzgoju?Pozdrav svima.
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

jedan mali savet,ukoliko nemate vepra,probajte da sednete na krmacu ili nazimicu ako vam dozvoli ili zovite veterinara ili nekog drugog ko ko to radi
 
Odg: najbolji termin za oplodnju krmaca-saveti-sta i kako

ajmo stručnjaci da čujem savjet ili mišljenje-
Odbio sam prasce od krmače prije 5 dana..Krmaču pomiješao s još jednom, i prije prašenja su bile skupa, mirne su i jedna i dr.Sada ova što su joj prasci odbijeni neda joj mira non stop, tuče ju, nervozna je, dere se...ali uopće nije crvena niti otečena, na neće ni da stoji..jeli to tiho gonjenje:haha:
 
Nazad
Vrh