Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
svake godine mi uvozimo maline, otprilike u zadnji 5 godina ovozimo do 400 - 500 tona maline , neznam zasto su uvezli jos 300 tona, verovatno dobra otkupna cena jer to su mizerne kolicine, a zemlje iz kojih stize roba je BIH,Bugarska ,blizu, dobra cena i slican kvalitet
 
jedno interesantno razmisljanje kako da se uredi posao oko maline u srbiji (mrni malo komplikovano) http://www.dragas.biz/index.php?opt...&id=8658:malina&catid=104:komentari&Itemid=69

Izvanredno rešenje.
Jedan predlog izvirniji od drugog.
I to sve u stilu:
Država treba...
Ministarstvo mora...
Vlada će...

Ajde više.
Dok ljudi ne vide, da sami ovise o sebi i da moraju sami radit ako žele da bude nešto sređeno svake godine se može prognozirat blokade i demonstracije.
Ove godine je bilo za malinu, dogodine žito, pa mleko, pa svinje, pa opet kukuruz...

Nemojmo se zavaravat. Nikad se ne budu svi ujedinili u bilokakvom projektu kako god pozitivan ishod nosi za zajednicu.
Neki pojedinci uvek 'izletavaju', nekad pobede i u tom slučaju na njima se šlepaju mase, a ako dobiju po turu onda su svi znali, kako to ne ide...

Nisu ni u CH, A, D i drugim zemljama ljudi rado u zadrugama ili kojekakvim oblicima udruživanja zajedno s komšijima, kojih ponekad baš i ne vole.
Oni su jednostavno shvatili, da im se to isplati.
Jer i u tom obliku često teško se opiru velikom kapitalu, a ujedinjeni bar imaju težinu (kako tako) ravnopravnog partnera.
Ništa više.
 
Poslednja izmena:
Saopštenje Unije proizvođača malina i drugog jagodastog voća

Kako bi zaustavili sunovrat malinarstva u Srbiji, malinari su pristupili formiranju Unije proizvođača malina i drugog jagodastog voća. Cilj je formiranje respektabilne organizacije, kako u socijalnom, tako i u ekonomskom smislu.
Malina je najprofitabilniji srpski proizvod, ali je malinarstvo u ozbiljnim problemima i postoji rizik da srpska ekonomija ostane bez još jednog izvovnog aduta.
Već dugi niz godina malinari pokušavaju da ukažu na potencijalne neregularnosti u ovom sektoru. Jedina reakcija vlasti je borba da se po svaku cenu ućutkaju malinari. Bukvalno po svaku cenu, tako da sada imamo situaciju da ljudi koji pokušavaju da ukažu na krupne neregilarnosti u biznisu u kome se obrću stotine miliona evra i time rizikuju sopstvenu bezbednost postaju glavni predmet delovanja bezbednosnih struktura, kao i predmet njihove obrade, uključujući i brutalno premlaćivanje.
U posebno teškom položaju su učesnici prethodnog protesnog skupa malinara, kojima se preti podizanjem krivičnih prijava, nudi poravnjanje kojim im se ograničava delovanje, a pojedinci se privode na informativne razgovore. Takođe pokušava se sabotirati i organizovanje Unije malinara.
Sada je osnovni zahtev prema vlastima da se ljudi koji pokušavaju da prežive od sopstvenog rada prestanu tretirati kao huligani i kriminalci.
U ovom trenutku nećemo insistirati na odgovornosti pojedinaca za premlaćivanje seljaka, odnosno za ostala pitanja, ali moramo da kažemo da je to sa istorijskog stanovišta neophodno i da će to pitanje biti kad tad otvoreno.
Takođe insistiramo da ministarstvo poljoprivrede konačno preuzme odgovornost za stanje u poljoprivredi i da konačno počne da radi u interesu poljoprivrednih proizvođača.
Želimo i da još jednom skrenemo pažnju da su prilikom prethodnog protesta pregažen novinar i vlasnik lokalne telivizije, razbijena kamera pendrekom, udaran pendrekom novinar i vlasnik lokalnog radija (iako je držao novinarsku legitimaciju ispred sebe).
Ovom prilikom smo prinuđeni da, kao sredstvo pritiska, za 10. 09. 2011. god najavimo protesne skupove u svim mestima u kojima se proizvodi malina od Bajine Bašte do Aleksandrovca, od Valjeva do Prijepolja. Precizni zahtevi biće definisani blagovremno, a u zavisnosti od postignutog napretka.
Scenario protesta je takođe uslovan u zavisnosti od demokratičnosti i slobode informisanja. Da smo imali prostora da blagovremeno skrenemo pažnju javnosti na problematiku, ubeđeni smo da do protesta nebi ni došlo.
 
Zaključci prve redovne sednice Unije proizvođača malina i drugog jagodastog voća, održane u Užicu 04. 09. 2011. godine.
1. Da svako udruženje u svojoj opštini uredno i na vreme prijavi protesnu vožnju ka Beogradu zakazanu za subotu 10.09. 2011. Godine
2. Protesnu vožnju prijaviti u sredu 07. 09. 2011. U 10h.
3. Nezadovoljni proizvođači malina će na mirnu protesnu vožnju krenuti traktorima i drugim poljoprivrednim mašinama
4. Doneta je odluka da će pregovore voditi isključivo jedinstveni pregovarački tim Unije.
5. Da se pozovu svi peredsednici opština i odbornici da u svojim gradovima budu na čelu protesne vožnje.
6. Da se pregovori vrše isnključivo sa predsednikom vlade i ministrom poljoprivrede
7. Usvojeni su zahtevi protesta:

1. Da ministarstvo poljoprivrede konačno preuzme odgovornost za stanje u poljoprivredi i da konačno počne da radi u korist poljoprivrednih proizvođača
2. Da se proizvođačima isplati jedinstvena akontna cena maline od 126din za kg, koju čine već dogovorenih 100din i dodatnih 26din na ime subvencija za izvoz.

Skupština je ovlastila predsednika unije Dragišu Terzića i sekretara Aleksandra Mitrovića da, što pre, obave razgovor sa ministrom za rad i socijalnu politiku Rasimom Ljajićem. Manilari očekuju da ih ministar izvesti o strtegiji vlade za nadolazeće probleme socijalne prirode, a koji su posledica niske otkupne cene malina.
Naime porodice malinara su celog proleća i leta bile angažovane na proizvodnji malina, a kada su svele račun ispostavilo se da su troškovi proizvodnje bili veći od prihoda. Sada su te porodice bez novca i mogućnosti da obezbede sredstva za golu egzistenciju. Još veći je broj porodica koje posredno žive od malina (razne usluge, prodavnice...).
Pored ovih tema neophodno je pokrenuti i problematiku radnih odnosa i raznih ucena, kojima se učesnicima protesta uskraćuju određena ustom zagarantovana prava. „Čuvaj taj posao“ i „misli na decu“ su sve češće pominjane pretnje.

Napravismo prezentaciju
http://www.malinarisrbije.arilje.co.rs/index.html
 
Poslednja izmena:
vilamet 2002 pusti politiku mi imamo druge probleme nego te vlade koje su kako god okrenes nebitne za nas posao (jer ih mi i ne interesujemo) nego jel se prodaje nasa malina ja jos nisam prodao sav orginal zamrznuti najveca cena koja mi se nudi je 105 dinara ima ili neko neku informaciju o ceni orginala sada
 
Neceš ga ni prodati dok se ne razreše suštinski problemi. I nije to politika, nego nešto mnogo ozbiljnije.
Po stoti put link.
http://www.dragas.biz/index.php?opti...tari&Itemid=69
Mada je i ovo samo jedan, i to manji deo priče.

Kada smo objavili da pravimo protest, i objavili sopštenje, svi mediji su nam kao po komandi zatvorili pristup (znamo da je bilo i komandi). I samoj vladajućoj stranci redari rade disciplinovanje članstva, u slučaju da neko iskoči po ovom pitanju.

Mogu dodati i to da neke medjunarodne institucije rade odredjena istraživanja.
 
Poslednja izmena:
vilamet pusti filozofiju sve je tako jednostavno kad se nesto trazi onda ide moj komsija nije imao problem da proda svu visnju oblacinsku ove godine za 100 dinara, oko brusa se ovih dana kupina torn fre (cacanska bestrna zaista nema nikakv ukus samo je velika i daje prinos pa i ne vredi ni za slatko u kuci a kamoli za izvoz) prodavala i do 90 dinara i vise (za tvoju informaciju nikada u istoriji kupina nije bila skuplja od maline , a visnji i da ne pricamo, eto vidis ove godine se to desilo, ja sam pre dve godine bacio krompir a prosle godine zaradio (jer sam bio tvrdoglav da ga sadim) vise nego ikad prodavao ga po 110 dinara po kilu ..... vilamet 2002 kolega dragi problem sa malinom je dublji mnogo dublji , svi sade svi bi hteli pare od maline a niko nece da se udruzi i da odgovori na zelje hladnjaca koji bi da kupe jeftino, da imamo "kartel" proizvodjaca sa hladjacom gde bi zamrzavali svi zajedno robu onda bi se mi pitali, ovako prodajemo odnosno predajemo robu kako je volja onih sto je primaju i tu se prica oko politike zavrsava, ako ocekujemo da ce drzava da nam da cene onda se svi skupa varamo jer trziste odreduje onaj kupac spolja (evropljani ili rusi ili drugi) koji nisani ili kupuje u poljskoj ili u cileu ili u srbiji a ako ima onda kupuje gde je jeftinije (kad nije bilo ko 2009 na drugim mestima kupovali su kod nas i placali rolend i griz u zlatu a ond poceli smo da sadimo ko ludi i da se ne udruzujemo i onda su nas pocemali ko svinja masan djak i oborili cene i poljacima i ceileancima i nama jer smo neudurzeni al djaba pricaju ja ovde na ovom forumu i dalje a mi cemo doci u sledecu sezonu i ucenice nas ponovo tu drzava nema vezesa cenom djaba mozemo da urlicemo po arilju i beogradu svi zajedno u protestima al pare dolaze od nekud drugo od onih koji robu oce ili nece (kupinu oce visnju pogotovo a divlju borovnicu placaju i do 4 eura neprovejanu) to je tako a ti vilamet buci kolko oces na politiku i sledeca politika ili vlada para za nase gluposti (ne udruzeni proizvodjaci) para nece imati.... sto se mene tice sve sam prodo od mikera orginhala , najveci deo orginala vilameta takodje odmah posle berbe (ostalo mi 4 tone orginala vilameta jer sam mislio da ce cena malo rasti u izvozu a ono na zalost ne da raste nego pada i bolje da sam sve prodao odmah posle berbe, sve sto pisem nije da sam protiv tvog misljenja vec dajem moje misljenj pa da podelimo zajedno "pogacu"
 
Razgovarao sam sa više malinara u užičkom i ariljskom kraju. Ljudi su jako demoralisani, retko ko je odradio prskanje Kvadrisom, kažu da će možda preprskati maline bakarnim preparatom, jer niko više ne želi a i ne može da ulaže novac u neisplativu proizvodnju. U većini malinjaka nije odrađeno prskanje Gramoksonom, zato što je skup, pa je trava veća od malina.
Većina ljudi smatra da treba ići na smanjenje proizvodnje. Čuo sam puno starih malinara koji kažu da će iduće godine vezati tri lastara po dužnom metru, a zaštitu će maksimalno redukovati sa 7-8 na tri prskanja.
 
majsto gero kakva prica o travi "koja je veca od malinjaka" ocito da nisi bio u malinjacima ovih dana sve je zuto , osuseno, nikakvo, u mom mainjaku ne da nema trave nego zbog suse (iako navodnajvam ko lud) nego se sve sprcilo od suse, ko si bre ti majstor gero o cemu ti pricas o prodaji hemije, to te mozda interesuje, pa nema hemije na ovu susu koja moze da pomgne samo voda i kisa nam treba (nocas ocekujem jednu rajsku kisu oblaci se al jos ne pada) stan te bre ljudi pustite bre osecaje dal je neko demoralisan ili ne ovo je bre proizvodnja a ona je rizik, uvek bila i bice urazumite se i idite nepred , ko zna mozda ce za dve godine cena biti i veca nego sto smo imali 2009 (na zalost i iduce ce biti loser videvsi kako smo lose organizovani nemamo hladnjace zajedniceke, ovako sami na vetru (ko g..no na prtini) svi mi malinari a ovi okolo pricaju o Kvadrisu, Gramoksononu prskanjima , uzas ono sto mom sinovcu nemogu da dam da jede necu ni drugom da prodam to je moja deviza... samo trujmo sve do swica pa neka smrdi na pokvarena jaja nasa malina i onda daj da je prodamo urazumite se ljudi
 
@Vladan.Spas
Vidi se da ste hladnjačar po načinu razmišljanja.
Ja nemam ništa protiv hladnjačara. Ne slažem se ni sa protestima. Smatram da smo sami krivi za nisku cenu maline, jer smo davali malinu na nepoznatu cenu.
Nije prava kalkulacija: imam njivu sa dovedenom vodom, traktor, frezu, trimer, prskalicu ili leđni atomizer, kultivator, dokone ukućane koji rade u malinama iz hobija, zato što im je dosadno, itd...
Prava kalkulacija je: uzeo sam njivu u zakup, nema vode za zalivanje, nemam ni traktor, ni frezu, ni trimer, ni prskalicu, ni kultivator, ni svoju radnu snagu... Imam samo radnike sa strane, koji traže 30 dinara po kilogramu ubrate maline i koji neće da čekaju pare.
Vladane, zar Vam nije javio kum da je juče popodne u okolini Požege padala kiša?
Što se tiče trave u malinjacima video sam na više mesta da se ne vide maline od trave.
Kod mene u starijim malinama međuredni prostor je preprskan Gramoksonom i nema trave, a mlade maline su šest puta frezerovane i isto tako nema trave.
Vladane, ako Vam nije problem postavite slike da vidimo kako izgleda Vaš malinjak...

Ovako su moje maline izgledale 6. maja:
malina06052011.jpg
[/URL]

Uploaded with ImageShack.us

a ovako 19. juna:
img0003evr.jpg
[/URL]

Uploaded with ImageShack.us



Tekst iz 2007. : Kako napraviti nacionalni brend?

http://www.poljopartner.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=95&Itemid=81
 
Poslednja izmena od urednika:
da pogodio si majstor gero je jesam hladnjacar i time se dicim, nikada vise necu ni jedno kilo maline sveze "predati" na zamrzavanje drugom, i ne samo da sam hladjacar vec cu iduce godine i da budem "izvoznik" i izvozim kumovu, moju i mojih komsija (koji su vec prihvatili moju ideju o udruzivanju za sada samo na komsinskom nivou) i to ne samo zato sto me komsije vole vec zato sto vide moj napredak ovih godina sa vocem i krompirom (gradja nove kuce, kola odmor u spaniji itd) pa smo se ovih dana "dogovorili" da i oni rade kao i ja Ukoliko drzava bude ponovo davala potsticaj i obezbedjivala javna skladista (zamrzavanje i cuvanje) ponovo cemo zamrzavati tako, a paraleno vec sam u razgovoru sa kragujevackom fimom sena razgovaramo i o pravljenju mini hladnjace (tunel i komora za cuvanje robe od 60 tona)trazicu jos par ponuda. ili cemo biti zadruga ili doo (zasada jos nismo odlucili)videcemo sta od fonda za razvoj mozemo da dobijemo kao kredit pod povoljnim uslovima.(zna li neko nesto vise o ovim kreditima)
Ako se sva srpska sveza malina bude zamrznuta od onih koji je proizvode, sadasnji hladnjacari samo mogu biti preradjivaci nase robe u razlicitim frakcijama (griz bruh i rolend) za sta im treba posteno platiti uslugu, a roba mora biti vlasnistvo onog ko je proizvede pa neka se onda odluci ili je proda hladjacama izvoznicima kao zamrznutu ili kao je razmislja o izvozu stranom kupcu iste te robe, majstor gero postujem tvoje misljenje, ali sam i bio na odmoru letos u spaniji i posetio jednu coperativu tamo za proizvodnju jagode (tamo je proizvodjac seljak vlasnik svoje robe ili je predaje svojoj "zadruzi" pa ona za njega prodaje ili je sam prodaje, nema tamo posrednika, otkupljivaca, malih hladnjaca , velikih hladjaca , uvoznika izvoznika, sve je napravljeno da se najdirektnije prodaje proizvede jagoda i najdirektnije moguce proda (da bi se imala marza i ulagalo dalje) mi kao u bunilu "predajemo" crveno zlato i onda cekamo koliko ce to neko i kada da nam "mozda" plati a ako taj nece po ceni koju mi ocemo onda nam je drzava kriva pa od nje (odnosno od svih nas poreznika- jer drzava to smo svi mi zajedno a ne neko tamo treci) jer isto "pravo" da bolju cenu od po tom principu od drzave mogu da traze po osnovu -losa cena za isto tako krvav radi znoj- i proizvodjaci paradajza ili krastavca ......ove godine u srbiji, budimo relani i solidarni i sa njima (jedino su cutljivi ove godine prozvodjaci visnje koji sada trljaju ruke ali ne shvataju da su za iducu godinu odbili kupce koji su "nuzdom" morali da plate zaista nerealnju cenu od sto i vise dinara ove pa ce biti iznenadjeni i besni na cenu koja ce biti iduce godine (to se vidi iz aviona da ce cena biti ponovo kao pre dve godine ) , kazem nerealnu jer se slicno desilo i sa malinom 2009 i 2010 pa eve gde smo sad. Realna cena maline je 130 dinara po kilogramu za svezu (jer tako cuvamo i zaradjujemo na nasoj proizvodnji ali tako cuvamo i buduceg kupca koji tako ima svoju stabilnost u radu) i to svake godine (a to mozemo postici udruzivanjem o kom pricama i pravljenjem "kartela" malinara vlasnika svoje robe i svog rada, moja zelja je to da budem moderan seljak, i radim savremeno, udruzujem i izvozim sam moj rad , u tome cu uspeti i obavesticu vas o tome, sto se tice kise majstor gero ako procitate sve moje tekstove ja imam i jedan mali malinjak (a gde je kisa juce smao malo poprskala i nije padala) od kog uglavnom svu robu prodam na pijaci u Vrnjackoj Banji i koji nije zajedno sa kumom u pozegi ( pregledajte sve moje tekstove na ovom cenjenom forumu sto se tice slika poslacu vaml ih sve ali samo onda kada budem mogao ceo proces da vam pokazem proizvodnja, zamrzavanje, prebir utovar u kamion i kopiju CMR da je roba utovarena u kamion za stranog kupca ) put savremenog udruzivanja proizvodjaca je jedini nacin da se odbranimo od ovakve situacije nestabilnosti trzista i mnogo losih cena....(ili nerealno dobrih ponekad cena) i obezbedimo siguran stabilan i isplatljiv posao sa malinom ....
 
@vladan.spas ja mogu s tobom da se složim ili ne, a vrlo teško se probijem kroz jednu rečenicu preko pola stranice.



Gramatička tačnost i preglednost u postovima nisu obavezni na forumu (nažalost) ali je neprimeren rečnik strogo zabranjen te su naredni postovi obrisani!
 
Poslednja izmena od urednika:
Mogućnost rešenja problema u proizvodnji i prometu malina dostupna celoj Srbiji
Iz Novina (11. septembar 2011.)
Izvor: http://www.mpt.gov.rs
Pomoćnik ministra poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Miloš Milovanović je 9. septembra 2011. godine izjavio da apsolutno nema razloga za najavljeni protest malinara i da je konstruktivan dijalog jedini put za rešenje svih problema u proizvodnji i prometu malina.
Milovanović je naglasio da ima pouzdanih naznaka da će hladnjačari ne samo iz Arilja, već i iz ostalih krajeva Srbije, uzeti subvencionisane kredite od Fonda za razvoj, što će im omogućiti da povećaju otkupnu cenu maline za deset dinara po kilogramu.
„Praktično šest nedelja, od početka avgusta, traje intenzivna komunikacija i dijalog Ministarstva poljoprivrede, hladanjačara i predstavnika proizvođača maline sa teritorije cele Srbije“, naglasio je Milovanović i dodao da se to, pre svega odnosi na razgovore sa proizvođačima iz zapadne i centralne Srbije, gde je najveća koncentracija odgajivača malina.
Milovanović je ukazao da je rešenje već postignuto i primenjeno za proizvođače i hladanjačare iz Ariljskog kraja, sa kojima je dogovoreno da se otkupna cena maline podigne sa ranije utvrđenih 90 na 100 dinara po kilogramu. Ministarstvo poljoprivrede je posredovalo u tim pregovorima i omogućilo hladanjačirima iz Arilja da posredstvom Fonda za razvoj dobiju pod povlašćenim uslovima kredite, koje mogu da koriste, između ostalog, za obrtna sredstva kao i plaćanje maline ovogodišnjeg roda.
Milovanovć je istakao da je takva mogućnost na raspolaganju svim hladanjačarima, bez obzira gde se oni nalaze i ponovio da postoje najave predstavnika većeg broja hladnjača da će iskoristiti iste pogodnosti da bi povećali otkupnu cenu maline za navedeni iznos.
Video izjavu pomoćnika ministra poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Miloša Milovanovića možete preuzeti sa sajta Tanjuga.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh