Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
JA zaista ne želim da budem SPAM-er ali Vas moooolim da mi objasnite ZAŠTO se traži sve ovo i zašto se toliko štrajkuje !?

Iskreno nije mi jasno, pa prošle godine je kilogram paradajza bio veći nego ove i šta sad? Pa Bože moj tržište diktira cene, to je NORMALNO....

Zašto garantovati neku cenu ako se ne zna da li će ta cena biti realna?
Da je kojim slučajuem cena u "svetu" 2eu a država vam garantovala da će vam platiti 1eu i toliko želi da vam plati jer ste se dogovorili (da bi bili mirni), onda bi se opet bunili?!?

Meni kao laiku i čoveku koji čita komentar i ostalo o malinarima ove godine NIŠTA NIJE JASNO!

Evo recimo jedan citat jednog komentara sa sajta B92 kao reakcija na ovaj text:

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=09&dd=14&nav_id=541807

Komentar:

U Poljskoj cena maline je 0,75 EUR/KG za ekstra klasu, 0,70 EUR/KG za I klasu i 0,55 EUR/KG za II klasu. Prema tome ili će malinari naći način da jeftinije proizvode malinu ili treba da gaje nešto drugo. Nama su poljaci najveći konkurenti i imaće ove godine rod do 100.000 tona. Mi smo imali berbu od oko 90.000 tona. To je HIPERPRODUKCIJA i sledeće 2-3 godine sigurno neće biti veća cena. U 2008. godini kada nam je rod bio 60.000 tona cena sveže je bila 1,9 EUR/KG. Iste te hladnjače su ove godine višnju plaćale 100% više nego prethodne godine zato što je u Poljskoj loš rod (oni imaju 2x više višnje od nas) i zato što je tražnja bila velika i cene su rasle na svetskom tržištu (sve suprotno od maline). Prema tome cena se ne određuje u Arilju, Beogradu, već na tržištu. U 2010. cena maline je bila 1,5 EUR/KG. Ne vidim ni jedan razlog da država sada treba da odvoji 23 miliona EVRA (90.000.000kgx26/100), i umanji pomoć drugima da bi malinari bili ponovo srećni. I gajenje voća je rizik kao i sve drugo i ne treba država da se u to meša. Poreski obveznici (tj. građani Srbije) ne treba da daju pare proizvođačima malina, već za obdaništa, škole, socijalnu pomoć... Jedne godine dobro prođu malinari, druge proizvođači višnje... Meni je nekako i draže što su pare otišle u Istočnu i južnu Srbiju gde se proizvodi višnja, jer ovi iz zapadne srbije svake 2 godine kukaju.
(Branko, 13. septembar 2011 21:29)


ili na primer ovaj komentar:


Proizvodna cena jednog kg maline 1.1 eur? A što nije 8.4 EUR ili 0.12 EUR?
Proizvodna cena zavisi od veličine poseda, mehanizacije, primenjene tehnologije, prinosa... Ovaj podatak od 1.1 EUR ima smisla koliko i tvrdnja da ručak kod kuće košta 300 dinara. Moguće sasvim, ako jedeš supu i piletinu sa spanaćem. Ako jedeš tartufe sa guščijom džigericom, izađe malo drugačije.
Iako ne znam skoro ništa o prozvodnji malina, izbacivanje ovakvog podatka me navodi na pomisao da malinari lažu.
(Milutin, 14. septembar 2011 00:49)



Komentar 2 je na mestu jer NIKAKO ne može biti isti ulog za onog sa jednim jutrom i onog sa jednim hektarom....


Dakle, da li su ovi komentari na mestu li ne?

Zašto štrajkujete, zato što je svuda u svetu rodila malina dobro pa je cena mala ili nešto drugo?!?!

Samo me interesuje, no hard feelings :ppozdrav:
 
Имаш ли конкретно питање или се све своди на тумачењу неких коментара.
Шта је то што ти је нејасно? Људи сматрају да имају права на гарантовану цену а не сваке године да их хладњачари са 'државом' натегну и покупе кајмак. Траже гарантовану цену (без обзира на тржиште и род) ако не то онда да имају регресе као и они у Пољској па ће и производња бити јевтинија. Овде се ради о ситним поседима где држава мора да нађе компромис. Мора,јер зато и постоји, да субвенцијама олакша производњу а не још и да дере кожу. И у твом крају је било штрајка због субвенција па се ниси питао да ли је то у реду.Да ли ће нека школа бити мане направљена или вртић.Тражено је да буде барем као у окружењу нпр. у хрватској. А државе у којима је субвенција била мања него у нас нису ни спомињане. Свако има право на мишљење и право да тражи од државе оно што мисли да му следује. Јалово је када се са државом сваке године договараш. И код тебе треба да има гарантованих цена за пољ. производе као и код малинара, да се знају унапред. Држава треба да гарантује цене у наредним годинама, небитно какав је род. Коме се допадне нака прави дил са државом . Коме не, нека сам излази на тржиште. И код тебе нису сви равноправно субвенционисани а тражили су. Пусти људе да траже оно што мисле да имају права. У овом случају малинари су потпуно у праву.То је моје мишљење.
Као што ти рече, нема љутње а све речено: ''код тебе''и ''у твом крају'' читај у Новом Саду и околини.:ppozdrav:
 
@Ivanerns,

A zasto tebe uopste boli uvo zbog cega oni strajkuju? Malina je izvozni proizvod, i koliko god bila visoka cena to nece imati ama bas nikakve veze sa ljudima u Srbiji, i sa njihovom potrosackom korpom. Cak sta vise, logicno je da se borimo da cena maline bude sto veca, jer je placa neko treci. Umesto toga, imamo kontra kampanju, sa glavnim pitanjem, zasto neko hoce da zaradi vise? Pa sta bilo koga boli uvo koliko ce neko da zaradi, ako taj izvozi svoj proizvod. Na stranu sto ovi sto kao nesto pitaju, pojma nemaju o cemu se radi, ali zato imaju stav, o suvisnom strajku. Pa kako se ti isti nikad ne upitase zasto je kod nas sve uvozno duplo skuplje nego u maticnoj zemlji. Kako im na pamet ne padne takvo pitanje, vec ih muci to sto neko hoce da proda svoj proizvod skuplje napolju. Pri tome, niko ni da pomene od ovih sto pitaju, za razne drzavne trgovce posrednike, ni da pomene njihov monopol u saradnji sa drzavom. Niko ni da primeti trunku manipulacije, ali im zato smeta sto se neko bori za svoje. Oladite vise, borite se za nize cene kod nas, a ne za nize cene onog sto se izvozi.

Jel ovo matrix, ili neko sklonio post dok sam ispisao sledeci.
 
ja samo znam da ovo nije postena trzisna utakmica i da je nase malinarstvo u opasnosti Poljska je mnogo veca zemlja i ima vise autoriteta u svetu a nasli smo sa njima da se zezamo da mi njima obaramo cenu malina na racun nas proizvodjaca pa ima da puknemo dok kazes keks ovi malo bolje obavesteni razumeju o cemu govorim, jer ako su Poljski proizvodjaci pukli na malini zaradice na necemu drugom dok mi nemamo odakle da napravimo 100 - 200 miliona dolara a to je za ovu malu zemlju Srbiju velika parica
 
Држава треба да гарантује цене у наредним годинама, небитно какав је род.

U redu. Država garantuje za primer 100 dinara u svim uslovima.
A za to traži da joj se proda po toj ceni SVA malina.

Je si spreman na to?

Ili bi ti to samo ove godine, a u 2010 ne bi to primenio?

Država svoje pare NEMA, nego to uzme iz TVOG džepa, makar pukim slučajem i sa puno sreće u tom slučaju imaš šansu da ti se povrati više neg ti je bilo uzeto.

A u ostalih 99,9999 posto situacija, kad si uvek u 'minusu'?
Tad vičeš, da država ne treba podržavat sve redom?
 
@тине. Ако хоћеш да вадиш нешто из контекста и дајеш своје коментаре и тумачења, мислим да није у реду. Прочитај лепо шта пише а не 'шта би било кад би било'!
 
Ma drzava ne treba nista da garantuje, niti to neko od njih trazi. Drzava treba da bude samo regulatorno telo, koje ce da odrzi ravnopravnost svih ucesnika. Ako je moguce, mada tesko, drzava treba da donese neku strategiju. Problem je nastao jer je nasa drzava privatizovana, pa se odredjeni likovi, koji bi po Ustavu i zakonu trebali da sporvode zakon i da odrze red i zakon na trzistu, ponasaju suprotno. Ti likovi u liku raznih zvanicnika zastupaju u stvari interese pojedinaca i grupa, i apsolutno ih bas briga za zajednicki interes. To je galerija kriminalizovanih likova koji se kriju iza raznih stranaka, i kojima uopste nije strano da kolju vola za kilo mesa. I tako se kod nas desilo da je nakupac-trgovac-hladnjacar, bude najvazniji sraf u biznisu, i koji zgrce najvecu zaradu. Mehanizam delovanja ove interesne grupe je valjda konacno provaljen, bez obzira sto se oni kriju iza medija, iza birokratije, iza uredbi itd.
 
@rebeljac
Ja sam sigurno uveren, da ti to razmišljanje iznosiš sa najboljom namerom, a sa preterivanjem sam želio pokazat zašto ja mislim, da su takva razmišljanja sa mog vida neozbiljna.

Jer uvek se ta razmišljanja pojavljuju u doba, kad su cene nekog proizvoda niske, pa se svi pozivaju na državu, da im je dužna izać u susret.

A problem treba rešavat na dugi rok, da se izbegne potreba za takvim pozivima.
U slučaju maline su pitanje hladnjače, pa izvoznici, pa brendiranje.
Nemojte se čuditi, da nije neko već zaštitio brendove poput Arilje i slično, a pod tim brendom možda i ništa ne radi.
Kad vi s vašim velikim troškom napravite robi ime, on vama prosto može zabranit korištenje imena.

Dok je s druge strane realnost okrutna i ne uklapa se u želje i planove.
Po nekom proseku možeš u nekom 'običnom' poslu računat, da od 10 godina 2 godina 'pušiš', pa 6 godina jedva pokrivaš nulu i onda uz puno srete u 2 godine imaš veliku zaradu, koja ti pokrije gubitak iz loših godina i donese još neki profit za rast i razvoj.
Znači tebaš bit uporan i izdržat 'suve' godine da u 'debljim' godina napraviš korak napred.

A u ovoj godini ma puno reči ko sve bi počupao maline, pa su neki sekli višnju, pa nedugo unazad klali krave, a sad svi opet kupuju junice i dogodina ako bude bolja godina u voću ti isti koji danas seku opet sade višnju ili malinu, ili nazovi sam, imaš u svojoj okolinu bezbroj slučaja.

Nažalost nije poljoprivreda grana da se njom obogatiš, nego se traži, da imaš od nje zapošljenje i da može polako pratit tehnički napredak.
I zbog nažalost loše ekonomske i društvene, poljoprivreda je kod dobrog dela populacije, koja se bavi njom prinuda i ne izbor.

Priče raznih agroekonomista, koji iznose neke statistike o previše radne snage u agraru u usporedbi s razvijenim svetom ne uzimaju u obzir, da ti tamo možeš dobit (čak i birat) pristojan posao, dok je to tu neostvarivo.
 
Poslednja izmena:
Neki ljudi su bas zacrtani sa zeljama,KAKO drzava njima da garantuje neku X cenu ako ce u okruzenju biti cena X-Y tj manja nego kod nas mislim da je suludo ocekivati da drzava garantuje,ono sto TREBA da uradi drzava je da omoguci slobodno trziste da se malina moze izvoziti a proizvodjaci nek biraju gde im najvise odgovara cena.A ako su im krivi otkupljivaci sa malim cenama onda nek se dogovore sa otkupljivacima ili nek se organizuju,a ne da traze da drzava to radi za njih.
 
Teško je, jer država više voli sve posrednike, jer imaju bolju zaradu nego proizvođaći, pa od njih politika može imat korist (u najbanalnijem ličnom materijalnom vidu).

I tako se u proceduru primaju zakoni i propisi, koji su pisani na kožu velikim igraćima.
Od zahteva za vođenje bezbroj evidencija do svakodnevnog menjanja propisa.

I sad neka velika firma ima kancelariju advokata, koja to prati i usklađuje, dok su 'mali' sve vreme na i preko ivice prekršaja, često ni ne znajuči za to.

Tako se može očekivat, da bi neka eventuelna liberalizacija dobivanja izvoznih licenci sobom donela toliku administraciju, da opet ne bi niko to bio u stanju koristiti.
A 'stari' igrači bi bili u stanju za svoju 'uslugu' naplatit još više nego danas.
 
Ма какве жеље и поздрави. Ко је ту нешто зацртао? Па зар сам толико нејасан. Са неком намером сам разумео тинетово 'пушење' и веома га сматрам озбиљним. Држава, која је озбиљна, ће у сваком погледу заштитити свог произвођача. Тржишна економија или утакмица нема ама баш никакве везе са државним деловањем око гарантоване цене малине или неког другог производа. Ако алудирате да на цену утичу количина рода, квалитет итд. као и понашање паора или воћара да слободно бирају хоће ли дати дражави, терати на пијацу или нешто треће, у праву сте. Али држава мора имати политику загарантованих цена пољопроизвода макар за годину унапред, без икаквог условљавања и прогноза каква ће бити година. Па ако се воћару или паору покаже рачуница добра он ће садити малину или кукуруз, ако буде имао добру агротехнику и у неповољним условима род ће му бити добар а цена већа од државне одабраће тржиште а ако роди свуда и има на претек онда ће предати држави која ће тај производ продати у најповољније време и опет извући корист.
Ни паори неће давати сада кукуруз него на пролеће, једина је разлика што кукуруз држе у чатдаку а малина мора у хладњачу. Па реците која европска, озбиљна, држава нема субвенције према пољ. производњи, без обзира каква је тржишна утакмица. Прискачу им упомоћ кад год затреба, без обзира што су у унији и у либералном режиму.
 
Po nekom proseku možeš u nekom 'običnom' poslu računat, da od 10 godina 2 godina 'pušiš', pa 6 godina jedva pokrivaš nulu i onda uz puno srete u 2 godine imaš veliku zaradu, koja ti pokrije gubitak iz loših godina i donese još neki profit za rast i razvoj.

Moram napomenuti da je to odokativni prosek.
Može bit 5 dobrih ili loših godina zaredom, a na dugi rok nama i naše lično iskustvo pokazuje nekakva takva stanja.
Svi se sećamo nekih grana, koje su bile jake, pa su skoro nestale i za duge godine ponovo iskrsle i bile 'popularne'.
 
Ако се 'то' односи шта ти можеш урадити и на твој просек ОК. Иначе, немој нас упоређивати. Пишемо о сасвим различитим гледиштима.
 
Poslednja izmena:
Sa,verovatno,jednim od najmanjih budzeta za agrar u regionu pa i sire,ne mozemo ocekivati ni neku podrsku poljo proizvodnji.A kolega Rebeljac je u pravu,sve normalne drzave drze do svog agrara i subvencionisu sve sto ima potrebu za tim.Uvek sam slusao od nasih gastarbajtera kako evropski farmer ima neuporedivo bolji status i polozaj od nas jadnika.A jadnicima nas u velikoj meri pravi i ova drzava.Mi godinama nemamo nikakvu strategiju o razvoju poljoprivrede.Pa da li evropski poljoprivrednik da na klanje svoje mlecno stado-tesko,da li posece visegodisnji zasad voca u punom rodu-tesko,da li zaore kupus na njivi jer mu se ne isplati ni da ga bere-tesko...Pa ko ce da uredi malo tu trzisnu utakmicu i koliko toliko omoguci uvid proizvodjacu u narednu sezonu,da bi on mogao da iskalkulise sa svojim ulaganjima.Valjda neko treba da povede racuna o svom proizvodjacu,jer je on primarni u svakom pogledu,i odredjenim subvencijama zastiti i ocuva njegovu proizvodnju.Svedoci smo da je poljoprivreda jedna od retkih grana koja stalno ostvaruje suficit u spoljnotrgovinskom sistemu.A moze i mnogo vise,ali prethodno treba uloziti u nju.A ova drzava se prema njoj odnosi kao prema kravi muzari koju hrani slamom.Ali kako balansirati izmedju monopolista (tajkuna,spekulanata,preprodavaca-zajednicko lopova) i svog naroda.Tesko,jer je to isti interesni kumovsko-rodbinski,partijsko-koalicioni svet kome smo mi poslednja rupa na svirali,dok god mogu lepo da zaradjuju na nasu muku.I zato nemojmo mi proizvodjaci upirati prst jedni u druge,za mene je problem ova mudroserija od nasih vodja koja prosto radi sve na stetu svog paora,seljaka,radnika...
 
Velika je zabluda ocekivati da se ovde mogu uspostaviti neki pravicni odnosi koji ce zastititi interese proizvodjaca.Cena je rezultat odnosa snaga bilo ko da je odredjuje.Potpuno svejedno,da li drzava ili trziste.Jaki ce uvek naci nacin da svoj interes nametnu kao dominantan.Bilo bliskim vezama sa politickim strukturama ili monopolizacijom trzista.Za proizvodjace je to potpuno isto.Za njih je najveci problem sto oni ne mogu svoj interes da izraze kao jedan jedinstven .Ne mogu da na prirodan nacin pojacaju svoju poziciju.Razlozi su bezbrojni.I zbog toga visa otkupna cena moze biti samo kao rezultat vise sile,nepovoljnih vremenskih uslova i velikih podbacaja u proizvodnji maline.U svim drugim situacijama imacemo to sto imamo.Samo jednako jaki mogu nesto podeliti pravicno.
 
treba malina da bude josh jeftinija jer vecina ljudi kad im kazem nemoj predavati malinu ako je niska cena, kaze vajdica je i 70 din a njemu je vajdica doneo 5 gajbi nije ni prskao ni navodnjavao nije nista ulagao sve sto zaradi cista dobit , takvi sitni proizvodjaci ce da propadnu iz tog razloga sto neprimenjuju punu agrotehniku a dok se to ne dogodi mi malo bolji smo nagrabali
 
Neki ljudi su bas zacrtani sa zeljama,KAKO drzava njima da garantuje neku X cenu ako ce u okruzenju biti cena X-Y tj manja nego kod nas mislim da je suludo ocekivati da drzava garantuje,ono sto TREBA da uradi drzava je da omoguci slobodno trziste da se malina moze izvoziti a proizvodjaci nek biraju gde im najvise odgovara cena.A ako su im krivi otkupljivaci sa malim cenama onda nek se dogovore sa otkupljivacima ili nek se organizuju,a ne da traze da drzava to radi za njih.

Zaista sa velikim UVAZAVANJEM kao super moderatoru........ Ocekivao sam iskrenije,odredjenije,ne pristrasnije,sve obuhvatnije,logicnije........Vase pisanije. Molim Vas bez ljutnje

Proizvodjac je samo proizvodjac i nemoze biti i izvoznik,trgovac,menacer ......

A drzavni predstavnik kad krene u belosvetsko putovanje po visokim deviznim dnevnicama (od poreskih obveznika, proizvodjaca) ne druzi se sa proizvodjacima........vec.?

Jos pocnite da nas proizvodjace savetujete kako bi mi trebalo da se pored udruzivanja ,gradimo svoje hladnjace al i svoje pogone za preradu voca,povrca,mesa,idr. Da izvozimo finalne proizvode a ne sirovine :osmeh:

@ ivanerns........Poznato je da i nemacka i dr, evropske zemlje gaje malinu ,(ne samo konzumnu vec i za preradu) sta mislite kolika je njihova proizvodna a koliko je otkupna cena a kolka je finalna cena (u marketima)
 
Malinari, nisam malinar ali Vas rad cenim i postujem. Ovom prilikom prenecu vam neka moja misljenja i stavove. Ukoliko budete istrajni izboricete se za svoje ne zato sto ce se nekom ministru otvoriti oci vec zato sto drzavu ima vise da kosta odbrana pruga i puteva nego sto bi ih kostalo da izadju u susret vasim zahtevima. Ove godine to resite kako znate i umete, za dalje tim sastavljen od nasih advokata i medjunarodnih koji su usko specijalizovani za problem koji vi imate. UJEDINJENJE svih malinara i formiranje jakog udruzenja, izdvajanje sredstva za finansiranje udruzenja koje bi vas zastupalo. Izgradnja sopstvenih hladnjaca iz vasih finansiskih sredstava a delom i iz kredita kod banaka kod kojih bi se zaduzilo udruzenje kao pravno lice. Ja znam da ovo nije ni malo jednostavno u zemlji Srbiji gde jos uvek vlada ona stara "da komsiji crkne krava", ali to je jedino resenje koje je trajno i valjano. Slusam komentare ljudi koji kazu "sta hoce trziste odredjuje cenu", e pa dragi moji nisu vlasnici hladnjaca jedino trziste, da je kupe po 70 a preprodaju po sta ja znam 200-300 dinara. Jeste njihovo pravo da oni ponude vilo koju cenu ali vi niste duzni da im po toj ceni prodate zato investirajte u svoje hladnjace. IMATE MOJU PODRSKU, ISTRAJTE.
 
stvarno je suludo pojedincima na ovom sajtu objasnjavati i trositi i vreme i nerve i sve ostalo,,ja jos uvek ne mogu da verujem da u ovoj zemlji postoji ,,NEKO,,ko moze da gleda ,,NEKI,, informativni kaknal na nasoj ,,JADNOJ,, tv shemi i da stvarno veruje u to sto sto mu plasiraju ,,,pa ja verujem da oni objave da je sutra smak sveta da bi mnogi vec danas okoncali svoj zivot...pod br jedan) moderatori ,administratori na ovom forumu vrlo lose rad e svoj posao i na mahove preuzimaju posao ,,policajca,, umesto da ljude ,,edukuju i usmeravaju gde im je mesto.Pod br 2)mnogi bi prvo trebali da se dobro upute u temu i da tek onda diskutuju a ne po onoj nasoj narodnoj ,,Sneba pa u rebra,,.Pod 3)svi malinari Srbije su se udruzili za vasu inf i onih koji to nisu znali a vec je pisano o tome,,Pod 4)Srpska malina je Veliki Veliki kolac koji bi mnogi da gricnu a srpski seljak se drznuo da kaze ,,e pa ne moze,, i bice tu jos puuuno problema jer su to preozbiljne price i preozbiljni igraci u igri da bi tek tako olako prepustili taj kolacic,Pod 5)Nemojte verovati tim kojekakvim izmisljotina koje su namerno plasirane samo da bi se skrenula tema sa pravog problema,,,,koja bre poljska malina koja bre nemacka malina to su iste price kao i neamcka sljivovica i madjarski ajvar ,,SIJE MI GA DJURA ne nasedeajte na te price koje dolaze iz iste masine kao i ona da je nase zitio loseg kvaliteta ,nase meso masno,nase mleko puno bacila itdddd ,, e tu da je prava drzava kao sto je i nemamo onda bi za to neko morao da odgovara ovako lakoverni nasedaju i sire glasine koje nemaju ama bas nikakve veze sa istinom .pozzzz malinarima
 
polako provac, ko je rekao da je nase zito lose i da je nasa malina losa problem je u tome sto ne vidimo da je i tudje zito dobro i tudja (poljska) malina dobra a ko ne kao nasa onda blizu nje, provac citam poljske sajtove malina (polka se jos bere, jos skoro 10 dana sve do prvih mrazeva) u poljskoj i odlicnog je kvaliteta (nije jos kao nasa al uskoro ce biti ako se nastave ove klimatske promene) tu je nas problem sto smo bili uljuljkani 40 godina najboljim kvalitetom maline na svetu i nemozemo da shvatimo da i drugi pocinju da budu dobri skoro ko i mi, srpska malina vise nije jedina malina odlicnog kvaliteta na svetskoj pijaci tako da vise nismo sami i tu je problem, a sto se kolaca tice srpska malina je postala mnogima "kost u grlu" a ne kolac ....nije vise toliko interesantna za posao velikih igraca (delta je davno prodala hladnjacu u cicevcu) tako je sada mnogo bitnije ko u srbiji ima jabuku ili visnju (jabuka sva ode u rusiju) a visnja vise ne znam de, malina je postala luksuz, a kao svaki luksuz potrebno da je ima malo i da se otimaju o nju, a posto je ima mnogo a jeste luksuz, niko je nece vise na zalost, svih nas sto zivimo od nje.....(nepisem velikim slovima jer mi je jos od pocetka pisanja na ovom forumu to zabranjeno)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh