Motorne testere

Da ti nisu stavili naopako lanac?
 
to sto vuce u stranu,hoce i zbog loseg lanca i maca,pogledaj kakvi su ti cistaci(grebeni)jer se i oni skidaju,recimo posle svakog 3.ostrenja zbog dubine reza,ja sam najvise zbog toga batalio masinsko ostrenje lanca i presao na rucnu turpiju,a sad cena maca(mislim da je na 029 od 45cm),u zavisnosti od marke od 2000-2500,dok su lanci izmedju 40 i 50 po zubu,a necu da verujem da je postavljen naopako
 
ova druga slika objasnjava dubinu reza,dzabe kad su zubi ostri kad je zazor izmedju njih i grebena premali,naravno ne sme biti i preveliki jer onda previse lanac zadire u drvo i gusi se,pogledaj jos da nije jedna strana lanca istrosenija od druge,jer i u tom slucaju vuce u stranu!
 
Pre pra dana nosio sam stihl u ovlascenom servisu da mi naostre lanac. Neznam sta su mu radili, ali kad sam probao da secem bilo je katastrofalno. Do pola trupca u ramu sece lepo, a posle vuce u levo kao luda, nema sanse da se radi, i nece da izbacuje piljevinu iz reza. Koji je to problem, lose naostren lanac ili nesto sa mecem nije uredu. Pre ostrenja secenje je bilo super. Koliko kosta mac i lanac za moj stihl 029?

Moje misljenje je da samo do majstora ili ucenika koji ti je naostrio lanac posto i sam posedujem masinu i sam ostrim mislim da nije podjednako iseko obe strane ili ugao nije bio isti,imao sam slican slucaj kada sam ostrio turpijom rucno.
 
Lanac nije kontra namesten, testera sece ali bezi u stranu. Kad secem sa vrhom maca onda ide lepo i lako sece ali moram komad po komad da rezem. Moje misljenje je da nije lepo naostren lanac jer kad sam video momka koji je ostrio lanac nije mi delova kako neki strucnjak, ali bilo sto bilo. Do sada mi je ostrio lokalni majstor i sve je bilo ok, ali kad neznas da ostris, plati bato. Za sledecu sezonu kupujem novi lanac, a na starim cu uciti sam da ostrim posto je vec pred kraj. Ova godina je ja mislim gotova nece morati da se dokupuju drva, ali "baba marta" nije isterala svoje.
Hvala puno za pomoc.
 
To se dešava i kad se razjede kanal u maču ili se istanje vođice lanca. Izmeriti širinu kanala u maču i debljinu vođice lanca. Ne znam koliko sme da bude odstupanje ali možda se kosi lanac i onda seče nakrivo i zaglavljuje mač u drvetu. Kad je lanac na maču i normalno zategnut ne sme mnogo da klacka kad se prstom gura lanac levo- desno, preko u odnosu na mač. Dal nisu pomešali lance u servisu? To se meni jednom desilo kad sam kupovao nov lanac. Rekao trgovcu model testere i broj zuba i on mi da lanac. Isto mi se desilo koso sečenje i zaglavljivanje mača u stablu pa sam morao da kupim i odgovarajući mač da se ne svađam sa trgovcem da mu vratim lanac koji se zbog samo probe vidi da je korišćen. Lanac iste dužine i broja zuba ali različita debljina vođica. Ja znam da ih ima 1,3; 1,5; i 1,6mm. Možda i još neke koje ja ne znam. I sad za H 137 imam dva mača i dva lanca iste veličine ali različiti unutra. Tad nisam znao za to a kad sledeći put budem kupovao lanac moram gledati i za koji mač ga kupujem.
 
Najbolje je ako niste sigurni koji vam lanac treba ili mac svejedno, da ponesete stari i kupite po njemu. Prodavac ce videti sta vam treba i to cete dobiti.
Ostrenje lanca nije komplikovano i slobodno se upustite u postupak ali predhodno ili pitajte nekog iskusnijeg da vam pokaze kako se to radi na primeru ili malo procitajte o tome i mislim da nece biti problena. Samo dobra volja, lagana ruka, bez napetosti i straha da cete pogresiti.

---------- Poruka napisana u 18:05 ---------- Prethodna poruka je at 16:13 ----------

Jedno pitanje za Mr.X , posto mu je u opisu profesije.
Kako skladistiti motornu testeru, moje pitanje je usmereno u pravcu stradanja elektronike usled nepravilnog drzanja motornih testera. Naime meni je poznato da elektronika strada ako testeru drzimo u podrumu ili na betonu i samim tim povecavamo rizik da elektronika nakupi vlagu i izgubi funkciju? Dali nam mozes nesto vise reci o tome?
 
Rolomatic mac i lanac oko 5500 dinara.

---------- Poruka napisana u 18:09 ---------- Prethodna poruka je at 18:08 ----------

Pre pra dana nosio sam stihl u ovlascenom servisu da mi naostre lanac. Neznam sta su mu radili, ali kad sam probao da secem bilo je katastrofalno. Do pola trupca u ramu sece lepo, a posle vuce u levo kao luda, nema sanse da se radi, i nece da izbacuje piljevinu iz reza. Koji je to problem, lose naostren lanac ili nesto sa mecem nije uredu. Pre ostrenja secenje je bilo super. Koliko kosta mac i lanac za moj stihl 029?
Rolomatic mac i lanac oko 5500
 
Najbolje je ako niste sigurni koji vam lanac treba ili mac svejedno, da ponesete stari i kupite po njemu. Prodavac ce videti sta vam treba i to cete dobiti.
Ostrenje lanca nije komplikovano i slobodno se upustite u postupak ali predhodno ili pitajte nekog iskusnijeg da vam pokaze kako se to radi na primeru ili malo procitajte o tome i mislim da nece biti problena. Samo dobra volja, lagana ruka, bez napetosti i straha da cete pogresiti.

---------- Poruka napisana u 18:05 ---------- Prethodna poruka je at 16:13 ----------

Jedno pitanje za Mr.X ,posto mu je u opisu profesije.
Kako skladistiti motornu testeru, moje pitanje je usmereno u pravcu stradanja elektronike usled nepravilnog drzanja motornih testera. Naime meni je poznato da elektronika strada ako testeru drzimo u podrumu ili na betonu i samim tim povecavamo rizik da elektronika nakupi vlagu i izgubi funkciju? Dali nam mozes nesto vise reci o tome?

Dobro pitanje! Mozes je drzati u buretu sa vodom i nece se desiti da povuce vlagu. Kako? Svi moduli se prave od plastike, tacnije plasticne soljice u svom pocetnom obliku, potom se u nju stavlja plocica sa komponentama koje stvaraju varnice uz pomoc magnetne indukcije. Kada se sloze komponente u soljicu, zalivaju se sa jednom vrstom smole koja ulazi u svaku poru u modulu, tako da ne postoji mogucnost propustanja vlage ili bilo cega. Moduli uglavnom stradaju zbog pregrevanja. razlog pregrevanja nije isforsirana masina ili masina koja radi dugo bez prekida, pregrevanje se javlja u momentu kada dolazi do kontakta izmedju modula i magneta. To se desava kada ode lager na radilici dovoljno toliko da pomeri plocu prema modulu. To se odmah vidi kada se skine modul, postoje ogrebotine na jezgru tj. na onom metalnom delu sto postoji na modulu, kroz koji prolaze srafovi. Malo ko obraca paznju na to, i desava se da stave nov modul i da ode posle tri dana, takodje od pregrevanja. Vrlo je malo rastojanje izmedju modula i magneta tako da cim popusti lager dolazi do trenja. Husqvarne 33, 61, Stari 66, 266, Husqvarne 36R, 42, 181, 234, 238, 242, 246, 281, 288 su masine koje imaju koncipirano paljenje iz posebno el. modula i posebno bobine. Kao sto sam vec pisao, desava se da se kablic koji ide sa el. na bobinu osteti i dodje u kontakt sa masom. Modula u 99% slucajeva strada. Zato se retko kad menjaju bobine na tim masinama. Dovoljno je da otvorite masinu da bi ste je ocistili i pri tome prikljestite kablic i dodje do problema.

Neka vas ne brine. Originalni modul i dobari zamenski modul moze trajati godinama, samo ako se obrati paznja na nekoliko detalja o kojima sam pisao. :ppozdrav:
Nadam se da sam uspeo da razresim neke nedoumice.
 
Ne postoji ni nikakva mogucnost da se elektronik osteti usled uticaja vlage.
Varnica ti se javlja zbog lose mase koja ide sa modula na cilindar. Desava se da se jednostavno gubi kontakt izmedju kabla mase i cilindra zbog prljavstine ili je negde kablic od mase ostecen. Sada mozda ne pravi probleme, ali mogu ce je da ce vremenom masina poceti prekidati u radu.
 
moze li mi neko nesto reci za ove villager motorne testere......vidim ima ih u prodaji raznih...da napomenem da mi treba za maksimalno 15 do 20 kubika godisnje da spremim....hvala vam unapred
 
stojke73 o njima je bilo reci x puta u ovoj temi,nemojte da vas mrzi da je iscitate,jer se stalno ponavljamo,bez ljutnje...mislim da kolega urban ima villagera,pa ako ga ne mrzi neka PONOVI svoja iskustva :ppozdrav:
 
Pozdrav ljudi,
Juce sam prvi put palio testeru (husqvarna-rancher) i pustio da odradi rezervoar na leru, pre toga je nakon kupovine paljenja na kratko u servisu kako bi mi pokazali osnovne stvari.
E kad se nisam slogirao. Nakon jedno 20-30 minuta rada u mestu i povremenog dodavanja gasa, poce kao neko preradjeno ulje da se sliva preko onog dela koji nazivaju prigusivac ( valjda je to auspuh), ja zavirim kad iznad prigusivaca, tu ima kao tunelic i mrezica (koja se ako se ne varam zove mreza protiv varnicenja), e kao da odatle izbija.
Odnesem je do servisa tip kaze da je to sasvim notrmalno ako je radila na leru, da je to od izduvnih gasova, jer ne moze da ih izbaci kada radi na leru, i da se to nece desavati kada je pod gasom.
I jos mi se nakon rada kada je ugasim pojavi barica otprilike ispod zavrtnja za dotezanje lanca, kapiram da se malo cedi od podmazivanja maca. Da se razumemo nije barica vec otprilike u precniku 2 cm razlivenog ulja.
Zamolio bih nekog da mi kaze da li je to normalno ponasanje, posto sam prvi put uzeo testeru u ruke, i nemam bas nikakva iskustva, totalni laik.:sjasi:
I jos jedno pitanje, uz testeru se dobije odlica knjizica gde je dosta toga lepo objasnjeno, jedino je strana sa paljenjem testere greskom odstamana na nekom jeziku koji prvi put u zivotu vidim, pa me zanima da li prilikom prvog startovanja treba pritisnuti pumpicu i koliko puta, ja razumeh servisera da ako u njoj ima benzina ne treba, a ja villager-ov trimer obavezno strcnem pumpicu, kada ga palim prvi put, tako bar pise u njegovom uputstvu.
Pozdrav!
 
hoce da zamasti tu mrezicu(prigusivac) kada radi u leru duze,zbog toga treba s`vremena na vreme dodati pun gas na kratko,verovatno je serviser sipao masniju mesavinu 3% i to je to.Sto se tice ulja za lanac i to je da kazem "normalno"jer kad radi u prazno ono sto ne udje u kanal maca izadje i polako se sliva sa nje,ali kad je upres u drvo to se vise nece desavati,i na kraju pumpica...5-6 puta i to kad je palis prvi put ili kad ostne skroz bez goriva,kad je vruca nema potrebe,stretna kupovina i naka ti dugo traje :ppozdrav:
zaboravio sam da napomenem da redovno cistis prigusivac,jer hoce totalno da zapusi izduv i pregreva testeru,ali to bi trebao imati u tom uputstvu,jbg.sto ti nije dao na nasem jeziku,ili mu vrati ili nadji na net-u i obavezno procitaj!
 
Nazad
Vrh