Motorne testere

Ja imam Stihl 056, veoma je stara, na pločici piše Made in West Germany, kupio sam je za 50 evra prije 4-5 godina od lika koji je mislio da je pokvarena (mislio je da joj je pukao blok) a u stvari joj je samo trebalo zamijeniti glavnu zaptivku (ona sto je dijeli preko pola), to sam platio 10E i to je to, sluzi me veoma dobro i koristim je samo za najteze radove. Motorka je zvijer, ima 5.6KS, veoma je teška pa je malo problem raditi sa njom, uništava i ledja i ruke (teško ju je kontrolisati kad zagrize u tvrdo drvo, hoće da "pobjegne").

Ljetos sam kupio neku kinesku motorku za 50E novu sa mačem od 45cm, imao sam da rezem neku sumu (nešto jačih drva, dosta šiblja i tanjih drva), pa znajući da bih završio u bolnici da sam sve morao raditi ovom 056, navbavio sam to kinesko čudo. Nisam je uopšte pazio i mazio, samo sipaj gorivo i gas. Narezao sam 7 traktorskih prikolica (sa stranicama) drveta, sve izrezano na kladiće, sve je ova kineska radila, velikom sam samo oborio jedno drvo jer je trebao veći mač (ona sad ima 60 ili 65cm, na njoj je kad sam je kupio bio mač od gotovo metar duzine). Kineskinji ništa nije bilo, nit se pregrijala, ništa. Radi kao zmaj, što me zaista iznenadilo jer sam mislio da će to biti jednokratna roba. Jesenas sam s njom rezao i bukovinu (8 kubika) ali manje metrice (do 30cm prečnika), a veće sam rezao sa 056.

Dakle, nisu ni kineske motorke bas tako lose, bar ova sto sam ja kupio (kupljena u Robotu u Bijeljini, bila vikend akcija, platio je tačno 99KM).
 
Danas isao da gledam motorke, vg16 oko 13000na akciji sa pdv, na drugo mesto villiger 24ka oko 13000 bez pdv na trece mesto vgs30 oko 14000+pdv al ceka se 20 dana da ga naruce. Gledao sam i partner ovi slabiji modeli svi su made in PRC dakle isto kinezi, cak su i plastike iste ko na villigeru. Jedini vredan pomena je partner na kom pise made in Italy by Huswuarna al i kosta oko 35000 din al toje previse ima i still za te novce... Gledao sam i Alinastar i one su preko 30k dinara... vidim da ce pasti ili 24ka ili vgs30 samo da vidim sta bi mi vise odgovaralo razlika u ceni je nikakva 1000din samo...
 
Nikola Kv@
Sto se tice novih masina,treba pazljivo i strpljivo razraditi motor.Ako ti nisu dali savete iz prodavnice onda napravi "masniju"mesavinu za prvi rezervoar(3%)i pusti je da radi u praznom hodu,s'tim da s'vremena na vreme dodas pun gas na nekoliko sec.Kad odradi to mozes polako da je explatises,ali opet jedno 2 rezervoara na laksim poslovima,naravno mesavina 2%.Posle toga nema problema,vec spremi volju i kicmu,pa prasi!
 
Razrada je jako bitna .

Jedan do dva rezervoara treba da odradi bez napora na prazno sa povremenim dodavanjem gasa kako bi sagorela ulje.

Sledeci trosis na nesto tanko bez napora.

Cisti je redovno a nabitniji je sistem za hladjenje koji uvek mora biti cist.


Koristi samo original husqvarna LS ili XP ulje za mesavinu i nijedno drugo! Mesavinu pravi po upustvu koje dobijes uz motorku , mada se za sve husqvarne pa i parntner verovatno pravi 2% mesavina tj 2 kubika na litar . Mesavina ti ne sme stajati duze od mesec dana pa je pravi po potrebi.
 
Rosuljac :

Ja bi ti preporucio od vilagera vgs33 , reseni su mnogi nedostaci , a i testera bolje i lepse izgleda .

Vgs 30 je imao puno problema i morao je biti zamenjen , zato mu je sad takva cena.

Jednom clanu @rastislav se vgs30 istopila . Istopio mu se klip , karike i cilindar posle dva rezervoara. Na vgs30 jee takodje veeeliki problem odusak na rezervoaru . Uljna pumpa kod njega cesto pravi probleme , jednom racju provereno testera sa dosta nedostataka.

VGS33 ti je najbolji . Bolji je i od 24 jer su ponavljam sanirani nedostaci , A i testera je sa crnom maskom i narandzastim delom starterom ( onaj deo de se izvlaci kanap).

A i cena nije nesto veca.
 
dakle vredi razliku u ceni od 24 do vgs33 ? Naso sam jednog poznanika ima 24 i kaze da je super iseko preko 100metara drveta bez problema no uvek ostar lanac i lagano bez siljenja i guranja uz odmaranje... da nije kod njih kako ti se zalomi ? Gde je sad u Srbiji nebitno jer svi salju city expresom najjeftiniji taj novi VGS33 ?
Hvala
 
Pa kod 24 je bilo bas tako , kako te zapadne . Ili ti pravi problem za problemom ili ti radi dobro .

Sad , villager je rekao da je otklonio nedostatke , mada je ova testera toliko nova da eventualni nedostaci i ne mogu da se otkriju u ovako malom roku.

Ali trebalo bi da je ovog puta sve ok , i da to vise nije macka u dzaku , a i estetski mnogo lepse i bolje izgleda od ovih starijih serija.
 
Dule,
izvini ali mala ispravka: rekao si verovatno pravi 2% mesavina tj 2 kubika na litar , a trebalo bi 20 a ne 2 kubika ili ti cm3. 2 cm3 na 1 litar benzina je 2 promila a ne 2 posto.....
 
da ne bunimo ljude,mislim da je lakse mesavinu izrazavati u mililitrima:bocica od 100ml ulja na 5l benzina,dakle 1:50,ili 2%,ovo sa kubicima moze da zbuni,a inace rec"kubik"nekako je rezervisan za pesak,sljunak,drva...
 
Ma samo ladno ( pivo..xexe...), tu smo i pazimo....Posto radim u Domu Zdravlja, nije mi tesko ni problem da uzem koji spric od 20ml, i njega koristim za pravljenje mesavine. Smatram da je to prava i najtacnija mera, tako da njih koristim za to.Svima bih preporucio isto....
 
dule majstore obrisi poruke,poslao sam ti jednu poruku privatno ali nema prostora da se primi posto ti je prebukirana posta
 
desilo mi se na starijoj huskvarni da mi izgori dihtug koji razdvaja motornu testeru na pola uzduž i da ulje za lanac iz rezervoara predje u cilindar motora i da zariba motorka.Da li je moguce da zbog toga moze da ode klip ili je zaribala posto mi je ostala u njoj stara mesavina a burazer uzeo testeru i radio sa njom odnosno sa tom starom mesavinom.Uglavno kad je ju je majstor otvorio bilo je u njoj ulja za podmazivanje lanca u cilindru?
 
pa pre ce biti zbog lose(posne)mesavine,plus ako je dobijao fals vazduh od dihtunga,ali me cudi kako je mogla da radi sa tolikom koliciom ulja...motor treba slusati,ako je bilo viska vazuha,povecava se broj obtaja i klip sagori
 
Ne , ne moze biti zbog stare mesavine , jer ulje ne moze da izvetri ili ispari , vec se mesavina stara ne koristi jer gorivo izvetri i izgubi na snazi , a pocnu i da se stvaraju grudvice koje kroz filter i onako ne mogu proci.


Gotovo uvek , I neizbezna posledica je da dvotaktni motor zakove zbog obicnog ulja . Obicno motorno ulje (a u ovom slucaju jos i preradjivano) nema sposobnost da sagori u cilindru kao sto je slucaj sa dvotaktolom, vec se nagomilava , stvara se pena i u jednom trenutku klip ne moze da dodje do svoje gornje tacke u cilindru i tu je neminovno pucanje radilice i ostecenje klipa i cilindra.
Iz ovog razloga se ne pravi mesavina sa obicnim motornim uljem , koje sipamo u cetvorotaktne masine.
 
testera je jedno vreme radila normalno i odjednom je pocela da radi na leru jako i brzo,kao da je neko pojacao ler dokraja,kad sam ugasio vise se nije mogla upaliti,a kad ju je majstor otvorio bio je u cilindru ulja za lanac i klip je gio kao da ga je neko uzduz po valjkastom delu izgrebao
 
Nazad
Vrh