Motorne testere

Nije baš fixna lista u smislu kvaliteta...najbolji index je odnos cena/kvalitet (nisam naveo Villager i ostale kineze, jer ove marke smatram ozbiljnim alatom, što ne znači da pomenuti kinezi ne mogu da završe kućne poslove)
1.Husqvarna
2.Stihl
3.Jonsered
4.Dolmar (Makita)
5.Oleo - Mac
 
Husqvarna je zaista napravila revoluciju sa ovom novom linijom testera. Mehanicki i ergonomski dizajn je radikalno izmenjen. Koliko sam ja pratio neka Svedjanka je odgovorni dizajner cele linije tih novih masina..
Ovo je generacijski korak otprilike kao kada je Stihl 80-tih godina iskoracio sa profesionalnom linijom testera 024-026/034-036/044-046/064-066/084-086
Mada, u ovo vreme trajnost masina nije u prvom planu, i siguran sam da ovi motori sa slojevitim ispiranjem cistim vazduhom nece dostici trajnost starih profi masina..
Ali ovo je 21 vek i idemo napred..
 
Radio sam sa s*it kopijom stila, u fazonu prilagodicu se alatu kad sam ga imam dzabe, ali sam odustao vise :/
Posle malo rada stanje je: sigurnosna kocnica je fake, poceo je redovno da spada lanac u radu bez obzira na podesavanja, testera vrti bez obzira da li dajem gas ili ne - kada dam gas samo radi brze, pisa ulje za podmazivanje kada ne radi, lanac se brzo tupi...uzas, ali opet i tako sam zavrsavao povremeni posao u vocnjaku.
Koliko sam shvatio trebam cekati jesenju akciju i uzeti stihl 180ku/ 211ku - za do 30-40cm? Da li vredio oleo-mac, kakva je sa rezervnim delovim? Mcculooch i Jonsered, kakvi su sa rezevnim delovima?
 
Poslednja izmena:
Radio sam sa kineskom kopijom stila, u fazonu prilagodicu se alatu kad sam ga imam dzabe, ali sam odustao vise :/
Posle malo rada stanje je: sigurnosna kocnica je fake, poceo je redovno da spada lanac u radu bez obzira na podesavanja, testera vrti bez obzira da li dajem gas ili ne - kada dam gas samo radi brze, pisa ulje za podmazivanje kada ne radi, lanac se brzo tup...uzas, ali opet i tako sam zavrsio posao.
Koliko sam shvatio trebam cekati jesenju akciju i uzeti stihl 180ku/ 211ku - za 30-40cm? Da li vredio oleo-mac, kakva je sa rezervnim delovim? Mcculooch i Jonsered, kakvi su sa rezevnim delovima?

Ako ti treba motorka za rad u šumi i da se baviš šumom onda bih ti ja preporučio Stihl Ms 361.Ja sam je kupio prije par dana i stvarno tone u drvo kao luda, lagana a jaka.
 
Zaboravio sam napisati za odrzavanje vocnjaka: 60% grane do 20cm, 35% stara stabla do 40cm, 5% preko 40cm - ali tih 5% ni ne moram raditi sad.
 
Kupi bas ono sto si naveo 180-ku ili 211-ku ili husku 440 i neces se pokajati , sasvim dovoljne za tvoje potrebe.
 
Moje mišljenje je da bi trebalo kupiti barem jedan ili dva "broja" veću, jaču testeru nego što mislite da su vam realne potrebe. Em će se mašina manje opterećivati, lakše će raditi, em će vam sigurno neretko ispasti i nešto neplanirano da odsečete, pa da odmah ne morate trčati u "selo" i tražiti da vam neko to uradi.
Bez uvrede bilo koga ili bilo čijeg mišljenja, ali kupovina ovih skroz malih testera po meni je čist promašaj. To su mašine namenjene uglavnom za građevinu i slične namenske radove, a ne za sečenje drva pa koliko god da ih imali i koliko god tanka ona da bila.
Osim konstruktorske namene, nisu loše jedino još za sečenje mladenačkih torti po svadbama.
 
Poslednja izmena:
Moje mišljenje je da bi trebalo kupiti barem jedan ili dva "broja" veću, jaču testeru nego što mislite da su vam realne potrebe. Em će se mašina manje opterećivati, lakše će raditi, em će vam sigurno neretko ispasti i nešto neplanirano da odsečete, pa da odmah ne morate trčati u "selo" i tražiti da vam neko to uradi.

Kada god sam kupovao alat 1-2 broja veci, kao sto kazes, nikada se nisam pokajao.
Ali motorku ne koristim cesto pa ne bi da ulazem 400e u nju jer nikada necu vratiti ulozeni novac, jedino da posecem par oraha pa prodajem drvo ;)
Zato sam i pitao za Oleo-mac, Mcculooch i Jonsered - da uzmem broj veci broj za istu cenu? Mada pretpostavljam da se za njih delovi teze nalaze.
 
Posto smo ustanovili top 5 proizvodjaca, idemo na top 5 najisplativijih modela (dostupnost delova, cene delova, izdrzljivost, potrosnja isd).

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Zato sam i pitao za Oleo-mac, Mcculooch i Jonsered - da uzmem broj veci broj za istu cenu? Mada pretpostavljam da se za njih delovi teze nalaze.
Kolega @dejan 351 je pisao i ranije o njima. Razume se u tematiku i siguran sam da može da to pomogne.
Inače, na ovoj temi ima još kolega koji su dobri poznavaoci testera, iskočiće tu siguran sam nekih dobrih saveta.
 
McCulloch je ispao iz grupe profi , ozbiljnih alata (paleta hobi mašina je u ponudi), što se tiče ovih drugih, Oleo-Mac su nešto jevtinije, ali ni malo ne zaostaju sa kvalitetom.Pitanje je samo do koje cene i blizina ovl. servisa, ništa više.

- - - - - - - - - -

Husqvarna 365 za vjek i vjekova. Nije skupa, dostupni delovi, izdrzljiva, ekonomicna i prilicno udobna za rad.
Potpisujem, od 2012. godine nijedan kvar, propisano mazivo (kako kvalitet, tako i odnos u mešavini), oštar lanac i to je to.
 
McCulloch je ispao iz grupe profi , ozbiljnih alata (paleta hobi mašina je u ponudi), što se tičeOleo-Mac su nešto jevtinije, ali ni malo ne zaostaju sa kvalitetom.Pitanje je samo do koje cene i blizina ovl. servisa, ništa više.
.
Hvala za info za mcculloch.


Imam oleo-mac sparta trimer i sasvim je korektan u radi, alu nisam nigde video da ima da se kupi rezervna glava, naravno moze zamenska ali meni se bas ta oleo svidela posto prima 3.0 silk i menja se silk za 2 minuta ili npr. oleo ulje isto nisam video da ima. Pa sam zato malo rezervisan po pitanju rezervnih i potrosnih delova kad nema osnovnih stvar?
 
I ostale glave namotaš za isto vrijeme. Husqvatna T35 mislim da isto prima 3 mm, a baš je prosta za upotrebu.
Oregon ima neke univerzalne glave koje namotavaš bez rasklapanja, za sada nema prostije za upotrebu koliko znam.



T35 po uputstvu za upotrebu je do 2.75mm, t45 je do 3.3mm ali je drugi navoj. Da li moze i vise i da li moze rigidni silk 3.0 nisam probao, ali oleo glava znam da moze.

To logikom ako mi bude falio mač na testeri mogu kupiti oregon mač ;-)

Uglavnom odlucio sam se ms211 ili ms230, videću dokle mi dobacuje budzet i sta ce biti na jesenjoj akciji
 
Nije to baš tako tijesno da 0.3 mm pravi problem.

Oregon je poznat proizvođač lanaca i vodilica, ako odgovara dimenzijama i rasporedom rupa nije uopšte loša kupovina. Čini da je neko pisao kako ide kao prva ugradnja za poznate proizvođače i to je dovoljno dobra preporuka.
 
Nazad
Vrh