Motorne testere

Teško da ces sa ovim sablonom naostriti pico lanac ako nije za turpiju od 4.5 Koliko sam ja shvatio sa ovim sablonima ide jedna turpija i samo ta odgovara za taj šablon. Ako nije turpija od 4.5 mm može da se potrudi parče papira pod turpiju pa da se malo izdigne.


Sent from my L36h using Tapatalk
 
Odavno nisam video katastrofalnije masinsko ostrenje. Od tog lanca nema vise'leba'..
Moze sa ovim sablonom da se ostri(cak i piko mikro lanac), ali ide posebna tehnika da bi se dobili fabricki uglovi za lanac.
 
E moj Marko, ti ga zoves majstor, a ja bi reko da je taj majstor samo da uzima pare i nista drugo. Bas ga nikako nije odostrio. Meni je jednom komsija masinski ostrio i reko sam nikad vise.
 
Pokusat cu jos jednom pitat,da li neki kvar na elektronici moze da prouzrokuje da nova svecica pregori,evo vec trecu svecicu zaredom menjam i uvek isto, jedno vreme sve u najboljem redu ali to mi veselje kratko traje,motorka se ugasi svecica ne baca varnicu a kad je zamenim novom sve ok. Do sad mi pregorele 3, jedna sto je sluzila bas dugo,drugu uzeo-narucio od prodavca u mom gradu i sad trecu doneo iz Njemacke te ona ujedno i najkrace trajala
 
Neznam jeste primijetili da kad stavis nov lanac ,daleko vise mozes sjec nego kad se naostri....cim ga prvi put naostris koda nesto izgubi na kvalitetu....Napominjem da ga i ja ostrim masinski

- - - - - - - - - -

Pokusat cu jos jednom pitat,da li neki kvar na elektronici moze da prouzrokuje da nova svecica pregori,evo vec trecu svecicu zaredom menjam i uvek isto, jedno vreme sve u najboljem redu ali to mi veselje kratko traje,motorka se ugasi svecica ne baca varnicu a kad je zamenim novom sve ok. Do sad mi pregorele 3, jedna sto je sluzila bas dugo,drugu uzeo-narucio od prodavca u mom gradu i sad trecu doneo iz Njemacke te ona ujedno i najkrace trajala

Nevoli japanac puno nijemce....salim se.....Sam sebi radis smjesu goriva ili ti to na pumpi negdje odrade......Pomazte ljudi zemljaku,vidite da je zapelo
 
Teško da ces sa ovim sablonom naostriti pico lanac ako nije za turpiju od 4.5 Koliko sam ja shvatio sa ovim sablonima ide jedna turpija i samo ta odgovara za taj šablon. Ako nije turpija od 4.5 mm može da se potrudi parče papira pod turpiju pa da se malo izdigne.
Ovo je bas namenski kupljeno u stihl radnji za ostrenje pico 1.3 lanca. Ostrim samo ovaj lanac i nista vise. Za veliki lanac 3/8 imam poseban sablon i odlicno naostrim lanac. Ovaj mali sablon me bas zeza.

Odavno nisam video katastrofalnije masinsko ostrenje. Od tog lanca nema vise'leba'..
Moze sa ovim sablonom da se ostri(cak i piko mikro lanac), ali ide posebna tehnika da bi se dobili fabricki uglovi za lanac.
Ako nadjes na youtube neku tehniku, ti mi javi tj okaci ovde. Dok ostrim, vidim po zubu da to nije to. Pokusavam da lepo naostrim ali nekako ne moze turpija na ovom sablonu da hvata donji deo zuba i da ostavi spic ostrim vec skida njega konstantno.

- - - - - - - - - -

E moj Marko, ti ga zoves majstor, a ja bi reko da je taj majstor samo da uzima pare i nista drugo. Bas ga nikako nije odostrio. Meni je jednom komsija masinski ostrio i reko sam nikad vise.

A jos ja jedva cekao da ga naostri pa da vidim kakvi su spicevi zuba pa da naslonim moj sablon da vidim kako bi se ponasao na naostrenom zubu :sjasi:
 
Isto sam tako i ja jedva cekao da mi komsa odostri masinski da i ja kradem uglove pa sam proso malo bolje od tebe. Sta da ti kazem kad on sa jednim lancem u sumi napravi 50m drva, a ja sto rucno ostrim preko 100m sa jednim lancem.
Nisam neki strucnjak za ostrenje, ali ipak bolje ostrim rucno nego oni masinski. Bas bih kupio vidijumski lanac, ali imam muku jer nema ko da mi ga ostri.
 
Marko, ja imam isti utisak kao i ti (da skidam vrh zuba lanca). I nekako mi je utisak da ga ne naoštrim lepo... Koristim isti šablon sa turpijom od 4mm, koja je predviđena za lanac 3/8 P.

Koristim ovu tehniku za oštrenje, od slova do slova:


- - - - - - - - - -

Obično oštrenje ide na pauzi kad sipam gorivo, ali ako su neka previše suva drva ili prljava (kamenčići, geleri i slično) onda čim primjetim da baca previše sitnu piljevinu.

Ma kakvi, danas sam potrošio 14 rezervoara, nema se vremena za oštrenja između. Samo promenim lanac kad se istupi a posle kad stavim u stegu mač, onda oštrim kako valja.
 
Mislim da sam pronasao gde gresim. Vidim u ovom videu da sablon treba malo spustiti ka napred, a ne drzati ga vodoravno. Opet, u jednom delu videa govore o tome kako treba drzati prav ugao.. ajd probacu prvom prilikom.
 
- - - - - - - - - -



Nevoli japanac puno nijemce....salim se.....Sam sebi radis smjesu goriva ili ti to na pumpi negdje odrade......Pomazte ljudi zemljaku,vidite da je zapelo[/QUOTE]

Sam sebi radim smesu,zasto pitas jel ima to veze sa mojim problemom
 
Malo o ostrenju iz mog ugla..
O rucnom nemam puno da kazem..godinama sam dnevno guslao po najmanje 5-6 lanaca van sezone a u sezoni i vise od 10..ogadilo se posteno :)
pravilan izbor turpije,pratiti crtu i to je to...u slicaju da nema crtu u bolje snabdevenoj radnji uzeti stihl/oregon/carlton sablon i polako....kad se uhoda sablon ce biti visak :)
i naravno ako se prvi zub prevuce 5x sa turpijom,toliko se prevlaci i zadnji...inace ce biti nejednaki zubi i posle par rucnih ostrenje moze doci da lanac vuce u stranu...

Masinsko ostrenje---svi ga mrze...zasto? ima samo tri razloga

- Losa masina...u zadnjih par godina po internetu i pijacama su se pojavile masine od 20-30eura koje su kao profi a u stvari su teski bofl...kuciste od plastike koja se uvija kao zvaka,obrtaju motora od 7000-8000..previse....nedostatak podesavanja uglova...imaju samo jedan ili dva a treba tri

-Korisnik testere...mnogo ljudi ostri lance bezveze...jedan zub na 30 drugi na 40 treci 20 i tako u krug...pa kad ti donesu takav lanac onda se obicno desi joj majstore pa odu mi zubi...puno skidas...a ustvari moras da skines jel je izbrljano... lanac kad se osti,ostri se po najmanjem ispravnom zubu...da bi svi zubi bili jednaki

-Majstor ostrac.... prica ide ovako...na netu kupis masinku za 30e...namontiras i udri bato 100 dinara po komadu i da vidis eto novaca... a ima i onih koji imaju vrhunske masine ali neznaju da rukuju sa njima...

Ostrio sam veceras lance pa napravio par slikica kako izgleda pravilno masinsko ostrenje na dobroj masini(nova sa svom opremom 320eura)

masina...Tecomec,Jolly Star,2800 obrtaja
uploadimage
uploadimage

tocila
koristim 3 vrste..3.2mm 4.7 i ravni od 6mm

uploadimage

uglovi masine tj gore pomenita 3 ugla

ugao zuba....ili ti onaj ugao sto je paralelan sa crtom na zubu....meni se najbolje pokazalo na 30stepeni

uploadimage

zamena za ono pustanje turpije prilikom rucnog ostrenja...ugao je od 10 stepeni

uploadimage

i zadnji ugao...ugao tocila...55-60 stepeni

uploadimage

konkretno na ovom lancu su svi zubi jednaki...jer se samo masinski ostri.. .ovo mu je 2 ostrenje...bice prilike da vidite i one jako lose rucno ili masinski ostrene

uploadimage
uploadimage

podesavanje masine

ostrenje na 30 stepeni

uploadimage

uploadimage

ugao tocila

uploadimage

granicnik dubine ostenja

uploadimage

e sad najbitnija stvar...kolko se skine pri masinskom ostrenju
pre ostrenja

uploadimage

zbog ogranicenja slika bice u dva dela
 
Poslednja izmena:
posle ostrenja

uploadimage

pre ostrenja

uploadimage

posle ostrenja

uploadimage
uploadimage

pa isto tako druga strana...pomera se na drugu stranu 30 stepeni i onih 10 stepeni

druga strana izgleda ovako


pre
uploadimage

posle

uploadimage

kad se uradi ostrenje obe strane...cela masina je vraca na nulu.menja se tocilo..stavlja se ravno za brusenje koljica,kaljaka,granicnika dubine reza..kako vec ko zove..
skidanje konjica moze masinski a moze i rucno...razlika u odnosu vrh zuba-konjic se krece od 0.45-0.85mm u zavisnosti od vrste lanca i drveta koje se sece(tvrdo ili meko)
ako se konjici ne skidaju ili se premalo skinu...ili nece ulaziti lanac u drvo ili ce jako sporo seci kao da je tup lanac...a ako se skinu previse testera poskakuje i trza...pa moze doci lomljenja pogonskog lancanika ili pucanja lanca...

postoji namenski alat za kalibrisanje konjica
uploadimage
uploadimage
uploadimage

brusenje kaljaka se moze raditi i ravnom turpijom...pozeljan je kalibar...e sad ko ga nema...za koji dan cu napraviti i slikati kako moze da se napravi za 10 minuta

to bi ukratko bilo to
ima jos mnogo tog..radijusa tocila,brzina brusenja zuba,stelovanje koliko da se skine zub itd itd

savet..
pre nego sto nosite lanac na ostrenje(svejedno je skinut sa testere) operite ga u cistom benzinu....kad se masinski ostri dolazi do grejanje...pa ako majstor nepazi i ide malo brze pocrni gornja povrsina zuba...ustvari pocrni ulje i ostaci tanina od drveta...pa ruzno izgleda.... tj izgleda kao da je spaljen zub

ako se skida puno povrsine zuba onda lanac pre ostrenja potopite u vodu i tako mokrog ga ostrite..ili trazite od majstora da to uradi...voda koja se nakupila na lancu ce dodatno hladiti zub...bice manje grejanje


Marko- problem mozes imati u losim svecicama,rastelovanom karburatoru(daje puno goriva,zagaravi svecicu i svecica nema varnicu).prljavom vazdusnom filteru.prljavom auspuhu.ili stavljas puno ulja u gorivo
ako testera dok radi ispali rezervoar goriva...nije problem u elektronici nego u gore pomenutim stvarima

kad probate varnicu na elektronskim paljenjima...uvek probajte preko svecice....ako prebate preko kabla pa na masu...moze doci do crkavanja elektronike...kako drzite kabal ruka se mrda i nije isti razmak izmedju kabla i mase...pa stim nije ni isto praznjenje bobine...dok preko svecice koja je na masi je uvek isti razmak 0.5mm koliko je na svecici...i tu nema greske...

Hvala Kiraj za post.
 
- - - - - - - - - -



Nevoli japanac puno nijemce....salim se.....Sam sebi radis smjesu goriva ili ti to na pumpi negdje odrade......Pomazte ljudi zemljaku,vidite da je zapelo

Sam sebi radim smesu,zasto pitas jel ima to veze sa mojim problemom[/QUOTE]

Nisam neki majstor,al moze bit do lose smjese ili previse ulja u gorivu.....Brkin je majstorcina i napisao je slicno na sto sam pomislio
 
Brkin sonta, ja nemam sumnje da je masinsko ostrenje dobro. Pogotovo ako si picajzla i volis lepo da uradis ostrenje, bas kako treba.
Znaci ti nikako ne preporucujes jeftinu masinu za ostrenje, bez obzira sto je tek po nekad potrebno naostriti lanac za svoje potrebe? Ja sam mislio da kupim ovu. Vidim i da je na netu zastupljena a i deluje mi najozbiljnije od ovih jeftinih masina.

https://www.kupujemprodajem.com/Ostrac-lanca-Einhell-85w-35851639-oglas.htm

Evo par snimaka ovde
https://www.youtube.com/results?q=BG-CS+85+E
 
Moje licno misljenje je bolje za tih 30/35eura kupiti dobar sablon i malo turpija(jos ce i da ostane para)...nego kupiti jeftinu masinu ....
za povremeno ostrenje odneses u neki dobar servis da ti urade i miran si...ostrenje je u zavisnosti od 100 do 200 dinara....
naostre ti lanac,ti radis i cim primetis da slabije sece prevuces svaki zub 2-3puta i peglas dalje...i tako 3-4 puta,pa opet odneses u servis da ga poravnaju....
 
skidanje konjica moze masinski a moze i rucno...razlika u odnosu vrh zuba-konjic se krece od 0.45-0.85mm u zavisnosti od vrste lanca i drveta koje se sece(tvrdo ili meko)

Sad sam zvao stihl prodavnicu u Kgu, i rekli su mi da imaju ovaj sablon za skidanje kaljaka. Kosta svega 350 din. Pitao sam ih da li ima posebno da se kupi i za 3/8 i za 3/8 pico, i rekose mi kako je to univerzalan sablon koji odredjuje razdaljinu izmedju visine zuba i kaljka. Da li je ovo istina? E sada obzirom da postoji varijacija za meko i tvrdo drvo, kako onda ja da odlucim da poravnam kaljak za meko ili tvrdo drvo tj kako da znam da li ce ovaj sablon napraviti visinsku razliku od 0,4 ili 0.8mm?
Bagrem i cer (hrast, hranice, sumar...) spadaju u tvrdo drvo.
 
Omjer 1:25 za mjwsavinu ulja i goriva ,da li je to 4% mjesavina i da li to znaci da na 1l goriva ide 40 ml ulja ili mozda 960 ml goriva plus 40 ml ulja ili je ta razlika zanemariva?
 
Nazad
Vrh