Motorne testere

Svima koji ste se ponovili želeo bih srećan i pre svega bezbedan rad sa motornom testerom. Budite oprezni jer je motorna testera izuzetno opasna alatka, ne prašta greške. Zato vas savetujem da pogledate ovu seriju snimaka gde je objašnjeno kako raditi u šumi, od same pripreme za rad, održavanja testere do najzahtevnijih obaranja i radova u šumi. Jeste na engleskom ali sve je lepo prikazano, ima i dosta animacija pa nije potrebno odlično poznavanje jezika. Neki delovi jesu dosadni ali u globalu vredi pogledati, bez obzira da li ste profesionalac ili amater (testera to ne zna). Znači nemojte biti prepametni, tvrdoglavi, ne vredi glavom kroz drvo... Džaba sav posao i pare ako se neko povredi i osakati...

BC Faller Training Standard

 
kupljena je pre tri nedelje :osmeh:
slike.php
[/URL]
slike.php
[/URL] [/IMG]
 
Poslednja izmena:
Ovakvu Viladžerku ima i moj zet, a kupovina ovakve testere (po mom iskustvu) je čista lutrija...
Možeš dobiti odličnu, koja pali iz prve, radi, seče drva zadovoljavajuće, a možeš naleteti na NOVU iz radnje, pa neće da upali čak ni prvi put da je razradiš, pa kad odradi jedan rezervoar, opet neće da pali, pa drukaj gorivo, grej svećicu i sl..
Pa kad upali iz 9. pokušaja, a ono neće da baca ulje, ma čista danguba i neuroza...
JEDINA DOBRA STVAR na njima je mač i lanac (PRVE UGRADNJE) ORIGINAL Oregon, seče sve na šta naiđe, ČAK i CREPOVE, pošto je moj zet koristio da iseče otvor u plafonu za novi odžak, a sekao iz kuće, kad otišao na tavan, imao je šta i da vidi, "pruzujao" preko gomile crepova (i to onih biber-crepova, tvdih ko kamen, da čak i brusilica cvili na njima kad ih sečeš) i samo 1 zub otkinuo, ostali su neverovatno malo bili oštećeni, tako da mi nije rekao kada ju je doneo da naoštrim lanac, da je sekao crepove, ne bih ni primeti, osim što sam onako, u priči pitao, kako je polomio taj zub...
Neverovatno, ja kad pređem mojom Stihl-ovkom samo ovlaš preko kakvog eksera, polomi bar 2, i ostale ošteti da mi treba da popravljam lanac oštreći ga iz par puta...
DA SE POHVALIM...
Popravio sam danas motorku, ako ste pratili Temu, znate šta joj je bilo, e naleteo sam na Internetu na Oglas za prodaju radilice, i to ORIGINAL Stihl, od ms180 iz 2009. godine, kupim je sa ležajima i semerinzima, za 2.000 dinara plus poštarina 189 dinara...Nema ni malo lufta, ležaji na njoj odlični, reče prodavac da nije puno radila (i verujem mu)...
Danas namontirao onaj stari klip (original Stihl, sa NOVIM karikama) na radilicu i upasovao u stari cilindar, sklopio mašinu, upalio, i radi odlično, ostavio sam je desetak minuta da radi na leru, i onda ugasio, pa opet upalio, pali ko mina, sutra ću da je isprobam u radu, da vidim kako se ponaša, ima li snage, neću puno, par drveta, za početak, dok ne legnu karike kako treba, mada je cilindar "na izdisaju" pa sam opet u potrazi za polovnim delovima, dokupim cilindar (očuvan), i NOV klip, i moja "starudija" (a i ja zajedno s njom) će opet veselo da zuji, neću joj dozvoliti (još) da ode u penziju...
 
Srecan rad sa novim testerama i da vas dugo sluze..pazite koje ulje sipate u gorivo i naravno ne ispod 2.5% :)
spomenuste gore oregon lanac i mac... oregonovi lanci su vrhunskog kvaliteta,5x kaljeni zubi sto daje odlicnu izdrzljivost i duzi period izmedju ostrenja,macevi takodje traju traju traju
kod stihl lanaca ima dosta kategorija tj vrsta lanaca...to drugom prilikom jer trenutno nemam katalog kod sebe..pa nemogu slikovito objasniti

vilager testere su dobre za nekog ko godisnje spremi 10-15 kubika...kod serija VGS sa pumpicom,sama pumpica je visak....tj pumpicu netreba puno stiskati jel presisa...kad je hladna i prazan rezervoar 2x i dosta svako sledece stiskanje presisa i otud kurblanje po 10tak puta da upali...a kad je vruca ili kad u pumpici ima goriva pumpica se nedira.....
problem kod bacanja ulja je u srafu za stelovanje...od vibracija se sa maximalnog zavrne na minimalno i onda podmazuje ali ne dovoljno...

dobrodol-odlicno si prosao..radilice se nadju ne lako ali s vremena na vreme iskoci neka...a dobar cilindar to je vec problem da nije potrosen ili unisten..na 90% 017/018 ms170 ms180..cilindar strada ili od loseg karburatora ili odvrtanjem srafova sa leptira gasa ili sauha(nadam se da si prekontrolisao srafice)
merio sam ti nove klipove samo zaboravio da napisem...aip indijski(kvalitet dobar) 37.98 idealno za potrosen cilindar :) meteor A 37.96 to vec nije..ostalih meteora B C D je tesko naci kod nas ali sa svakim slovom ti je precnik klipa veci za jednu stotu
prosle godine sam montirao komplet cilindar klip robne marke MTB kineski za sad radi bez problema..cena mu je bilo oko 3500 +/- 200din..sama izrada cilindra je dobra,nikasil na oko dobar,montirao sam i AIP komplet isto na ms180 i husqvarnu 61..obe rade odlicno..cak sta vise ta husqvarna 61 obara stabla svaki dan
nije to neka investicija..ako mi ispadne neki dobar cilindar javim

usput ako neko ima dolmar 112 ili 116 da mu je visak ili da je neispravna nek mi se javi..sto se 112 tice moze i samo cilindar fi 45 od obicne ili fi 47 od micron svejedno... ili samo cilindar od 116 fi 45
 
Na dolmarku 116 sam namontirao drugi karb,uz pomoc kolege Brkin!Radi testera dobro ali stelovanje karba malo odstupa od onog sto pise u njenom prirucniku...e sad sta mislite dali ce vise trositi?Pri tom imam drugi karb koji nema mogucnost stelovanja ler gasa jer je neko pokidao navoj tj nosac srafa....taj karb nastelujem po knjizi bas kako pise kako je proizvodjac napisao,aili nemam lera ali trosi neverovatno malo goriva mislim da ona ima oko 4,2ks,
 
Na dolmarku 116 sam namontirao drugi karb,uz pomoc kolege Brkin!Radi testera dobro ali stelovanje karba malo odstupa od onog sto pise u njenom prirucniku...e sad sta mislite dali ce vise trositi?Pri tom imam drugi karb koji nema mogucnost stelovanja ler gasa jer je neko pokidao navoj tj nosac srafa....taj karb nastelujem po knjizi bas kako pise kako je proizvodjac napisao,aili nemam lera ali trosi neverovatno malo goriva mislim da ona ima oko 4,2ks,

Testera koja sumnjivio malo trosi nece dugo raditi.
Ako privrnes L diznu, posledice su poznate..
 
stil i viladžer se nemogu usporedjivati,odlican izbor
pomalo je slaba,ali za nesto tanje i mekše je dobra
kupio sam je pre par godina,prezadovoljan sam sa potrosnjom :ppozdrav:
neki dan sam kupio stil 290,troši gorivo kao rusko vozilo :haha:
Naravno da ti slaba kad je 290 duplo jaca :haha: juce sam sekao cer lepe debljine sa malo jace od pola gasa i lepo ide!
Prodavac mi rekao da je ne razradjujem u leru jer je odradila 45min na probnom stolu i da dva rezervoara odradim ne punim gasom.
 
"Malko" sam zaposlio moju testericu, pošto se "ulenjila" posle onoga defekta od pre par nedelja...
Uspešno položila s desetkom, imao sam neke panjeve (10-tak komada) što mi je ostalo od krčenja placa, pa rekoh ako to sve iseče i "ne štucne" ona drva što sam spremio za zimu će "pojesti za doručak"...
Naravno da sam sekao panj-dva, pa pauza (za nju,da oduva i 'oladi malo, ne i za mene), iscepam ta dva komada, natovarim na kolica, pa odguram pod šupu, pa opet sečenje...
Evo je (posle uspešnog remonta):
27_01_16_0915.jpg

27_01_16_0916.jpg


brkin-sonta
Jbg, NISAM prekontrolisao šrafiće (moraću sutra), i nisam merio stari klip, samo sam nabacio nove karike, hvala u svakom slučaju, ako naletiš na neki dobar stari (a očuvan) cilindar, javi, pa ćemo se dogovoriti za cenu...
Našao sam u Oglasima taj MTB cilindar i klip za 2.980,00 din ali sam se bojao da ga kupim, nešto mi to mnogo jeftino za takvu stvar, pa se nisam usudio (da upasujem na ovu radilicu što sam kupio, pa da i nju "sj...e")...
I veliš da su dobrog kvaliteta (ako se odlučim) da kupim NOV cilindar i klip P.R.C (Kina), da kupim baš taj (po tvom iskustvu)?
Ovaj stari klip što sam vratio u oštećen cilindar, radi BOLJE nego onaj "izvikani" NOV Meteor što sam kupio kod Peraša u NS-u 2013. godine, platio sam ga tada 2.130 dinara...
Čini mi se da je bolje da kupi čovek i polovnu (ali očuvanu) stvar, nego tako "izvikanu" novu...
Mislim da je i taj kineski bolji o tog Meteor-a...
Pa nek me za ovu izjavu nakrpi ko god hoće, takvo je moje iskustvo (a priznaćete da sam ga zaista zaslužio)...
 
Poslednja izmena:
Odneo sam komšijinu testeru Homelite CSP3314 (33 cc, 2 KS, 35 cm mač) kod majstora, jer nije htela da upali. Majstor kaže da se ceo dan mučio oko nje i da je morao da zameni karburator, semering i membrane i da sad pali i radi. Uključujući i majstorov rad, popravka je koštala 4500 dinara. Da li je to previše s obzirom da su ove novije Homelite testere de facto sve kineske?
 
NOV karburator košta od 1.000 dinara do 1.800 dinara zavisi od proizvođača (bez da si prčkao po karburatoru, menjao membrane u njemu i sl.), znači da si kupio taj najskuplji za 1.800 dinara i da si sam zamenio, ostalo bi ti 2700 dinara u džepu...
Znači majstor je u najgorem slučaju uzeo "za ruke" 2.700 dinara...A u najboljem 3.500 dinara...
Lepi novci...
 
Odneo sam komšijinu testeru Homelite CSP3314 (33 cc, 2 KS, 35 cm mač) kod majstora, jer nije htela da upali. Majstor kaže da se ceo dan mučio oko nje i da je morao da zameni karburator, semering i membrane i da sad pali i radi. Uključujući i majstorov rad, popravka je koštala 4500 dinara. Da li je to previše s obzirom da su ove novije Homelite testere de facto sve kineske?
Znaš kako, neko nepisano pravilo kod majstora (nebitno za šta) je "koliko materijal, toliko i ruke", mušterijama uvek nekako bude mnogo, a oni(majstori) uvek imaju onu "...ako ti je mnogo, što je nisi sam popravio"..i sl.).Naravno, pričamo o ljudima koji poznaju posao, a ne diletantima umazanih pantalona...ovaj tvoj "škripi sa onim "...ceo dan se mučio...", ako ima alat i osnovne rez. delove, tu nema posla više od sat - sat ipo vremena.
 
Prosle godine me je zvao jedan kolega da idem raditi u stihl servis. Tacno se zna cena radnog sata servisa, znam da bih ja kao majstor imao oko 500din za sat rada. Zaboravio sam kolika je satnica servisa ali nije jeftina. Svaki posao ima svoju predvidjenu satnicu, npr generalna popravka je u proseku bila oko 2h.
Ja se zezam zadnjih dana sa nekom homelitu testerom, pokusavali su pre mene skoro svi majstori u somboru da je srede ali bezuspesno, radi dobro jedno vreme i onda dobije jaku turazu i tako ostane. Nisam jos stigao da je skroz rastavim, sumljam da je izbila semening na radilici.
 
pozdrav,interesuje me kako najlakse zamijeniti oprugu na kvacilu,ima li kakav video na husdvarnu 61
 
Ne nadjoh za 61,evo od 51 (za malo :sta: ), ali princip je taj, samo mislim da 61 ima "trodelnu lamelu", ali u pitaju je jedna opuga
 
Nazad
Vrh