Motorne testere

Koje vi ulje preporucujete za lanac ,do sada je matori kupovao lancol verujem da je krs od ulja,a od kako sam kupio novu ms180 dobio sam neko forest plus ulje za lanac i nema sta stvarno vrh .... koja jos pouzdana ulja se mogu kupovati .... ?
 
Planiram da uzmem novu ozbiljnu testeru da traje i za ponekad ozbiljne poslove,dojadili mi vise kojekakvi polovnjaci.Vecito nesto fali.Nesto sam razmisljao o STIHL MS 440 po preporuci prijatelja.Voleo bih od Vas da cujem neki komentar ili iskustvo o toj testeri.Unapred hvala.
 
Nema tu sta mnogo da se komentarise, to je ozbiljna profi testera, njena koleginica u Svedskoj se zove Husqvarna 372xp
 
Stihl MS 440 je odlicna ali se vise ne proizvodi bar godinu-dve. Njen naslednik 441 ima uredjaj za samopodesavanje uz analizu goriva, temperature, opterecenja... ma to zovu konfjuter(?!). Sto se tice njenog pandana kod Husqvarne to je 372 XP sto je naveo kolega Dejan351. Fizicki je robustnija, bolje zatvorena za usisni vazduh, a kada filter ipak treba ocistiti onda se poklopac raskopca sa dva prsta i ponovo klik zakopca. Nema ubrizgavanje, nema kompjuter. Izuzetno je pouzdana i koliko vidim, tesko je se otarasiti. Mislim da je najbolja testera ikad napravljena (ovo je moje licno). Naravno da treba znati sa njom, ako se pazi sa dvotaktolom i tekucim odrzavanjem (sto je minorno) ide u testament. Ja je imam, novu sam je kupio u St. Pazovi kod uvoznika i najdraza mi je od cetiri aktivne testere. Malecka Husqvarna 236 najvise radi, a 372 XP svojom ubedljivoscu oduvava sve. Husqvarna 372 XP je samo za preporuku, apsolutno samo preporuku.
 
Ja od tih velikih imam ms460, i uvek bih je preporucio pre 440.
Tezina je identicna a snaga znatno veca. Inace vazi za testeru koja ubedljivo najbrze reze..
 
Setih se juče da malo okrčim obalu njive a usput i neke dženarike da posečem. Rekoh hajd da upalim testeru (dolmar 115) nije paljena odavno. Neće da si bog.
Trtio sam se dva sata i upalim nekako pod punim gasom i radi ona sve ok, ali ne drži ler gas. Gasi se. Žive muke dok upališ ponovo. Dok radi mora da je pod gasom, čim spustim na ler, krene da štuca, radi isprekidano i ugasi se. Na kraju nisam mogao više ni da je upalim, okilavio sam od potezanja. Svećica čista, varnicu baca normalno. Filter vazduha, očišćen tj. ispran i čist. Da li ima neko savet šta bih mogao/trebao još da pogledam pre nego što se odlučim na servis?
 
Ako nije svecica bobina i filter vaz. onda dovod goriva(filter goriva creva, vakum crvo) treba pregledati, trula creva. Ako to nije onda karburator.
 
Poslednja izmena:
imam problem na testeri Partner 500 curi ulje negde iz onog stelaca inteziteta podmazivanja lanca,ali zbog nemogucnosti da skinem zupcanik i lamelu koja pokrece lanac ne mogu da ustanovim u cemu je problem oko tog curenja ulja,svaka pomoc dobrodosla ;)
 
Juce sam se castio sa stihl 180. Ovde kod mene je kostala 23400 sa tri godine garancije. Uzeta u sumoopremi.
Matora 29 ide u penziju gde ce cekati bolja vremena za generalnu.
Koje ulje koristite za mesavinu i za lanac?
Ja sam do sad koristio oregon za mesavinu i neko levo u flasama za lanac?
 
Nema tu sta mnogo da se komentarise, to je ozbiljna profi testera, njena koleginica u Svedskoj se zove Husqvarna 372xp
Evo ja mu preporučujem 385XP ako hoće da traje,profesionalna motorna testera.
Kad je lanac i mač dobar prolazi kao kroz kupus.
Ja je imam duže godina i odlično me služi.
Mana najveća je cena i njena težina.
 
Ih, pa tu su onda 390xp,395xp,3120xp, naravno da je to masincunga,ali od 372xp (i drugi proizvodjaci u klasi), treba da radi od 100 kubika drva pa na gore godisnje.To su iskljucivo strogo profi masine, gde i cena i tezina ne igraju nikakvu ulogu, jer velicina i vrednost posla koje obavljaju to opravdavaju.Te velike testere se mogu naci slucajno u domacinstvu (poklon, kompezacija,nasledstvo),ali kupovina toliko velikih masina za kucu se jednostavno ne isplati ni za novcanik ni za kicmu.
 
Mozda je bilo u temi,nemam sad vremena da listam,ali moj komsija je poceo saradnju sa stihl-om,stigle testere i video sam jednu malu ms211 po ceni od 30240 din,za neko lakse seckanje,moze sigurno sad samo ako ima neko da se javi ko je poseduje?
 
MS211 je dobra testerica, ima stedljivi motor nove generacije.
Mislim da se isplati dati 6500 vise za nju u odnosu na ms180.
 
Ih, pa tu su onda 390xp,395xp,3120xp, naravno da je to masincunga,ali od 372xp (i drugi proizvodjaci u klasi), treba da radi od 100 kubika drva pa na gore godisnje.To su iskljucivo strogo profi masine, gde i cena i tezina ne igraju nikakvu ulogu, jer velicina i vrednost posla koje obavljaju to opravdavaju.Te velike testere se mogu naci slucajno u domacinstvu (poklon, kompezacija,nasledstvo),ali kupovina toliko velikih masina za kucu se jednostavno ne isplati ni za novcanik ni za kicmu.
U pravu si druže za sve,samo što nije poklon,kupljena je i isplatila se više puta.
Radio sam neko vreme u Srbija Šume do 2000 god kao vozač.Koristili su osamdesetih godina većinom stihl 051,056.
Devedesetih su koristili stihl 064 i 066 u to vreme su bile mnogo dobre motorke.
Vek trajanja tih motorki je bio oko tri godine uz opravke kod profesionalnih drvoseča.Imali smo mehaničara za motorne testere i pričao mi da dok se nije razvila prodajna mreža po Srbiji osamdesetih godina,delovi i motorne testere stizale su iz Zagreba.
To je tad bila društvena firma.
Sad seču i eksplataciju drva rade privatne firme i većinom vidim hugsvarne.
 


I ja se ponovio. Pa sam iskoristio priliku za slikanje, jer nikada više neće biti ovako čista. :osmeh:
Danas sam potrošio dva rezervorara na prazno, u razrađivanju. Nadam se da će me služiti kao i prethodna (isto MS 180) sa kojom sam bio veoma zadovoljan tokom 8 godina što je bila kod mene ali su mi je nažalost ukrali prošle zime. Sutra planiram da uzmem metalnu kandžu i namontiram pored ove. I polako da počinjem da sečem drva sa njom. :osmeh:
 
Cestitam Milane na kupovini. Dok sam citao, bas sam se pitao sta li je bilo sa tvojom koja je stara 8 godina i sto nisi mogao da je popravis, a onda vidim i zasto :)

Sava, lakse je kada kupis te osti. Zarijes u drvo i pustis je da polako presece drvo. Ima fabricki mesto za dva srafa i ovu kandzu. Bez kandze samo klizi plastika o drvo i meni se to ne svidja pa sam i ja odmah kupio ove zube.
 
Bitna je jer dosta olakšava posao. Ja nisam nigdje našao originalnu za 023, a bilo mi je malo preskupo da naručujem sa ebay to parče lima pa sam napravio od čeličnog lima. Malo razmjeravanja, napravio papirni šablon i kad sam vidio da je kako treba uz malo bušenja i brušenja sve leglo ko budali šamar. :osmeh:
 
Nazad
Vrh