Motorne testere

Hvala Dejan 351 i Mirosti.Sto se tice servisa za Dolmara Agromarket je glavni distributer preko jednog lokalnog dilera tako da ne bi trebalo da bude problema.Mirosti u pravu si za Solo testere jer sam i njih gledao.Drzao sam model 652(3.3 konjske snage) i mogu reci da je motorka sjajno uradjena sto se tice tezine,balansa, kvaliteta plastike i drugih stvari.Uz to je povoljna da se kupi, jer ima popust od 20 % i kosta 360 eura.Poredjenja radi Stihl ms 250 koji je slabiji u konjazi od nje kosta 470 eura.Pricao sam sa dilerom i rekao mi je da treba da dobiju profi modele.Ne sumnjam da je profi model 656C(3.8 ks) koji mi se svidja isto kvalitetno uradjen tako da ga treba staviti na listu za kupovinu posebno ako bude popusta.
 
U cemu bi jos bila razlika izmedju profi i home testere iste snage?
Osnovna razlika bi trebalo da bude vreme rada, odnosno sa profi testerom mozes raditi po ceo dan, svaki dan. Ili ima jos nesto?
 
Objasnio sam u nekoliko navrata u cemu se razlikuje tehnologija profesionalnih i amaterskih testera, pa pregledaj malo moje postove.
 
E dokopao sam se profi testere, juce sam skoknuo do uvoznika u Staru Pazovu, od juce nova HUSQVARNA 372 XP je moja! Magneziumsko kuciste, podesenje dotoka ulja za lanac, poklopac filtera i svecice na kopce, mac sa zamenljivim vrhom, snazna kao zivotinja... ma srecan sam kao dete! Verujem da cu sada ja biti slaba karika u sistemu, i da cu se sada ja prvi zamoriti pri radu. Sada je na stanju mala Husqvarna 236, srednja Alpina P510 i velika Husqvarna 372 XP, a neovlasceni bagremi neka se pripaze!
 
E dokopao sam se profi testere, juce sam skoknuo do uvoznika u Staru Pazovu, od juce nova HUSQVARNA 372 XP je moja! Magneziumsko kuciste, podesenje dotoka ulja za lanac, poklopac filtera i svecice na kopce, mac sa zamenljivim vrhom, snazna kao zivotinja... ma srecan sam kao dete! Verujem da cu sada ja biti slaba karika u sistemu, i da cu se sada ja prvi zamoriti pri radu. Sada je na stanju mala Husqvarna 236, srednja Alpina P510 i velika Husqvarna 372 XP, a neovlasceni bagremi neka se pripaze!
Cestitam na kupovini.Neka te dobro sluzi i zaradi skuplju.:ppozdrav:
 
E dokopao sam se profi testere, juce sam skoknuo do uvoznika u Staru Pazovu, od juce nova HUSQVARNA 372 XP je moja! Magneziumsko kuciste, podesenje dotoka ulja za lanac, poklopac filtera i svecice na kopce, mac sa zamenljivim vrhom, snazna kao zivotinja... ma srecan sam kao dete! Verujem da cu sada ja biti slaba karika u sistemu, i da cu se sada ja prvi zamoriti pri radu. Sada je na stanju mala Husqvarna 236, srednja Alpina P510 i velika Husqvarna 372 XP, a neovlasceni bagremi neka se pripaze!

Neka je sa srećom da testere služe dobro , a zdravlje dugo.:ppozdrav:
 
Neka je srecna kupovina :ppozdrav:,nema sta ne mozes sa 372xp,koliko je izasla,jel bilo kakvih popusta ?
Hvala svima na lepim zeljama, i budite uvereni da sam srecan zbog ovoga. Model Husqvarna 372 je sa redovne cene od preko 105000 spustena na 91900 zbog isteka sezone. Nije mi uopste u secanju da je Husqvarna davala toliki popust, bilo je do nekih 10 procenata maksimalno i to za sajmove ili slicno. Dvoumio sam se izmedju 365 koja bi zadovoljila vecinu mojih (onih teskih) radova i 372 koja bi sigurno bas sve mogla lako bez napora da odradi, ali mi je bila preskupa... Kada sam ugazio u popust, zavrtelo mi se u glavi, ali kuci sam odneo 372 !!! Model je izuzetno uspesan i pouzdan, mislim da cemo se dugo dobro slagati. Inace, skok sa Alpine 510 od 50 kubika znacajniji je na Husqvarninih 70 kubika, to ce se vise osetiti nego 65 koje san pikirao.
 
Pre nego sto je skocila cena na preko 105000 ona je bila bas oko 92000-93000.Bas sam gledao pre par meseci,ali mi je bio preveliki zaogaj i nju da uzmem.U svakom slucaju uzeo si odlicnu masinu i verujem da ces biti zadovoljan.
 
To je isto bilo na popustu, bila je 95000 i vrlo kratko. Bez love samo sam gledao, ko unTrofor.
 
Pozz, moj matori ima jednu Stihl 029, koju je kupiio od jos pre 12 godina direkto iz Nemacke. Da kucnem u drvo ta je masina pojela drva i drva za svoj radni vek.
Sad imam jedan problem koji ne mogu da provalim koji je uzrok. Posto je bilo vreme da se osvezi motor [karike i lezajevi] to sam i odradio [ pocela je i da gubi snagu].
Karike zamenjene, klip nije 100 % sjajan, moze da prodje, cilindar je ok i on. Zamenio sam sve po ps i testera radi ok ali mi se desava jedan cudan problem. Kad radi na leru sve je ok ali kad se doda gas pocne da vraca gorivo kroz karburator nazad i cela ruka bude fakticki mokra od goriva. Kad se stavi filter pri seci gorivo nakvasi filter i zatvori dovod vazduha i pocne dstenje i gasi. Bez filtera ima snage ko blesava.
Zna lli ko sta je uzrok ovome?
 
Imam priliku za kupovinu husqvarne 357 xp u jako dobrom stanju ~ probao u radu~donešena iz Švicarske za 320 €.
Dosada sam radio sa stihlovkom 039, stara je 18god. i motor je totalno gotov.
Nemam jako debelih drva za rušenje,većinom su debljina ruke ili noge ali treba 25-30metara drva.
Cjena nove stihl 181 je malo veća i nova je od ove za 357xp ali je husky duplo jača.
Meni se sviđa husky i planiram ju kupiti, kakva su vaša mišljenja -- dali griješim...
 
Ubedljivo najbolji odnos snaga/tezina,sta reci za jednu testeru koja sa svojih 5,5 kg daje 4,4ks,jedina mana i zato je malo ima (bar ovde kod nas) je njena cena,nova je blizu 850e,to jedna brza i profi masina

- - - - - - - - - -

Pre dve godine kada sam uzimao novu H 365,bio sam se nameracio na H357xp,ali nije imao na stanju,a dokaz o jakoj ceni koju ima je sto sam platio tada 365 (4,6ks)negde oko 82 000 din,a 357xp je bila skuplja za oko 100e od nje iako je slabija za 0,2ks
 
xp testere su generalno skuplje zbog tehnologije i samih materijlla koji su ugradjuje u njima pa tako sa manjom kubikazom i veci obrtnim momemntom dobiju vise snage i manje ukupne mase,pa tako H365 ima 65,1cm3 i 4,6ks,dok 357 56,5cm3 i 4,4ks.Kod nas malo ko obraca paznju na odnos tezina/snaga,dok se na zapadu to dosta gleda i samim tim i placa.Teatere sa oznakom xp sirovu snagu dobijaju dakle iz obrtaja motora i po logoici stvari rade na vecim brzinama,dok obe druge imaju nesto manju snagu,ali siri opseg snage,dakle mogu da daju snagu i na manjim obrtajima,jer imaju veci kompresioni prostor zahvaljujuci vecim cilidrima.Ali sve ima svoje granice i razloge,ne mozete napraviti malu hobi testeru da je xp (jer se ne isplati),isto tako ne prave se velike (preko 5ks) a da nemaju veliki obrtni moment jer bi recimo za testeru od 8ks cilindar otprike bio 150cm3 a sama masa masine bi otisla na 12-13kg.
 
Tako je, serija XP osim nesto savremenijih motora ima kucista od legure magneziuma koji je daleko skuplji metal, nesto turazniji motori... Tako je model 357 XP sa nesto manje snage skuplji od 365 koja je jaca, ali i nesto teza. Malo zabune unosi i to koji je model profi a koji nije, e pa i 365 je profi, samo malo stariji. Imam katalog iz 1997 kada je 365 bio predstavljen kao nov profi model zajedno sa 272, od onda do 2013 pravio se neizmenjen sto je samo pokazatelj uspesnosti projekta. Za 357 ako se ne varam, imam u katalogu od 2005, udarni model. Da nisam kupio to sto sam uspeo da kupim prosle sedmice, bio bih srecan sa bilo kojom od ove dve strava testere. Nisu profi testere samo one male, sa plasticnim kucistima kao moja 236, ona je Husqvarna hobi klasa. A sa tom malom hobi plastikanom vec sam nasekao brdo drveta i usitnio ga. Ni sam nisam verovao sta sam postizao.
 
Kod Stihl-a imas malu testeru sa vrhunskom tehnologijom, a to je ms200/t.
Toliko je fabricki isfrizirana, da jednostavno ne postoji masina tako male mase sa tom snagom.
Husqvarna jedino u tom segmentu nije uspela napraviti konkurentnu testeru, jer 335/338 xp/t jednostavno nisu uspele parirati stilu.
Kada sam sebi kupovao laku testeru, bilo mi je previse platiti 800€ za ms200t, pa sam kupio ms192t koja je takodje odlicna i prgava ali je duplo jeftinija(oko 360€ u Nemackoj).

Nisam razumeo sta si hteo reci: za koje performanse treba 150cm3?
 
:ppozdrav: Uf al bi valjala ovkava jedna za "privezak" za kljuceve :osmeh:
10014655_10151936448531566_1347055586_n.jpg
 
@skuter kako si zadovoljan sa Husqvarnom 236??? Pre neki dan samkupio bas tu malu zverku, dosta je lagana i mala ali deluje kao da je puna snage... Do sad je odradila samo jedan rezervoar u mestu.
2n9gig0.jpg
 
Nazad
Vrh