Motorne testere

Ja imam staru TOMOS-HUSQVARNA 650 i njoj je preporucena mesavina 4%,pa verovatno i za druge stare Husqvarne.E sad onaj deo o odmaranju testere posle svakog drveta ili rezervoara mi nije bas jasan,ako dobro radi nema potrebe,a ako nece da radi nego trazi odmor znaci da joj fali nesto.
 
Sve starije masine praktikujem da mesam tako ili minimalno 31ml/1l, a ti mozes da mesas kako mislis da treba.
Sta je tacno problem, neznam dok nebi dosla na proveru.
angry.gif

Ma ja cu praviti mesavinu koju mi vi preporucite, obzirom da ostavljate utisak da pazite na svoje masine, tako da vam verujem.

Ako je "fabricka preporuka" 100ml na 5L onda sledi da je tvoja preporuka sledeca:

100ml : 5 L
31ml : X L

To je 31ml : 100ml = X : 5L
X = 31 * 5 / 100
X = 1,55L

Tvoja doza od 30ml na 1L je 0,55L "jaca tj bogatija" na istu preporucenu kolicinu ulja.

Po tvom, to je 93ml na 3L a to je tvojih 100ml na 3,2L

Ja sam do sada pravio smesu 100ml na 4,5L.
Ovako izvlacim zakljucak da ulje ne remeti rad motora, cak mu vise prija dok bolje podmazuje.

Definitivno cu krenuti da pravim smesu 100ml na 3,5-3,7L. Na ovaj nacin cu isto gorivo koristiti i za ovu matorku od husqvarne, kao i za trimer.
Hvala Tintoreti :ppozdrav:
 
sve je to tacno,ali masnija mesavina ne daje punu snagu motora,vise dimi i garavi svecicu i ostavljja naslage na karikama,isto tako je tacno da starije masini koriste masniju mesavinu(do 4 %),ali prosto treba znati koja je preporucena za konkretnu masinu i prema tome se vladati.Mozda da pokusas kad pocne da menja zvuk (kad se dobro zagreje) da onda jos malo zavrnres iglu H i onda probas kako se ponasa.
 
Upravo zbog toga necu tintoretija u potpunosti poslusati :cool: i koristicu mesavinu 100ml na 3,7L a ne na 3L koliko mi je predlozio. Trazim zlatnu sredinu :)

Sto se tice zavijanja H, upravo sam to i radio. Kada vidim da krene da baguje i da hoce da se gasi, zavijem samo malo L (da poveca obrtaje) ili malo zavijem sraf za ler, i tako dobijem zeljeno da se vise ne gasi. Kada zavijam H, i kada joj samim tim smanjim gorivo, pocne da nabija obrtaje, ali mi se cini da snaga ponovo fali.
A onda je takvu odnesem u servis, i kada oni ponovo steluju i prvo zaviju H do kraja (ocekuju da zaviju pun krug), da bi ponovo odvili isti taj H za jedan pun krug i kada vide da punog kruga nema, onda mi prebacuju kako ne moze da radi lepo kad sam je ponovo cackao i ustrojio gorivo, i onda ispadnem crna ovca ::sramota::::sramota::
 
Ma ja cu praviti mesavinu koju mi vi preporucite, obzirom da ostavljate utisak da pazite na svoje masine, tako da vam verujem.

Ako je "fabricka preporuka" 100ml na 5L onda sledi da je tvoja preporuka sledeca:

100ml : 5 L
31ml : X L

To je 31ml : 100ml = X : 5L
X = 31 * 5 / 100
X = 1,55L

Tvoja doza od 30ml na 1L je 0,55L "jaca tj bogatija" na istu preporucenu kolicinu ulja.

Po tvom, to je 93ml na 3L a to je tvojih 100ml na 3,2L

Ja sam do sada pravio smesu 100ml na 4,5L.
Ovako izvlacim zakljucak da ulje ne remeti rad motora, cak mu vise prija dok bolje podmazuje.

Definitivno cu krenuti da pravim smesu 100ml na 3,5-3,7L. Na ovaj nacin cu isto gorivo koristiti i za ovu matorku od husqvarne, kao i za trimer.
Hvala Tintoreti :ppozdrav:

Ako pogledas prospekt za Huskvarnu 266se neces nigde naci da je fabricka preporuka 100ml ulja na 5L benzina ne koristis husqvarnino ulje i td....
Evo sta kaze uputstvo za tvoju testeru pa mesaj kako mislis da treba. Ako stavis 40ml ulja na 1l (min 32ml/1l) benzina i odneses da se lepo nasteluje u servis radice kao nova i sigurno ce glavni delovi motora .::namigivanje::
91911122.jpg

Netreba smanjivati smesu jer se time moze dovesti do pregrevanja motora, radis suprotno nego sto treba :sta: ako ti trebaju veci obrtaji povecaj malo ler a nemoj joj smanjivati benzin na visokim obrtajima da ne zariba, to sto radis je veoma rizicno za motor.....
Dajem ti savete da bi joj produzio vek a ti sto se mene tice mozes i da joj sipas cist benzin da ti ne stvara dim i cadj na svecici.
 
Poslednja izmena:
sad ja tebe ne razumem,pise Husqvarna ulje 2%,obicna ulja 4%,ne znam cemu dalja prica o odnosu ulje/benzin.Ako testera nema snage i posle stelovanja karba i pravilne mesavine,gresku treba traziti u motoru,jer ako je bila posna mesavina sve vreme,steta je vec nacinjena i ne moze masnija smesa od sada resiti ovaj problem
 
Raspravu sta bi bilo kad bi bilo i sta ce biti i ostalo nemozemo pricati u prazno, dok se ne sastanemo sva trojica, ne stavimo testeru na sto i krenemo u raspravu :osmeh: ovako bez dokaza je nemoguce. Mozda je samo prljav filter :haha:
Zato se kvarovi resavaju u servisu a ne na forumu, ovde od mene mozete dobiti savet ako je manji kvar a za vece kvarove obavezno se ide u servis....:ppozdrav:
 
Dajem ti savete da bi joj produzio vek a ti sto se mene tice mozes i da joj sipas cist benzin da ti ne stvara dim i cadj na svecici.
stvarno ne razumem,preko 20 godina radim sa testerama,verujem da i ti imas dosta iskustva,pa zato ne razumem ovaj sarkazam...ako je 2 % Husqvarna ulja onda je to 2 a ne 4%,nece se njoj nista strasno desiti od masne mesavine,ali sigurno nece dobijati vise snage,a to je ovde problem,ne dugovecnost,jer ona je po svom godistu nadmasila mnoge mladje testere i jos radi...za ovo, da forum ne moze da radi generalne, to se potpuno slazem
 
Hvala vam na odgovorima.

Tintoreti, ako koristim husqvarnino ulje koje ima da se kupi i u malim pakovanjima od 100ml, i od 1L, onda fabrika po tvojoj tabeli preporucuje odnos 1:50 tj 100ml na 5L (2%)
Ukoliko kupujem bilo koje drugo ulje, onda ispade da ide duplo vise ulja za mix ?????
Ajd, i to nekako da progutam. Onda treba da poslusam i tebe i fabriku i da za markirano oregon ulje (ne kazem niti tvrdim da je dobro), koje sam platio 950din 1L sipam u odnosu 1:25 tj 40ml na 1L ili 200ml na 5L kao sto pise i u tabeli.

Dejane,

obzirom da je testera bila u ovlascenom servisu bar 5 puta poslednjih mesec dana, posle promene svih 6 amortizera, filtera i creva za benzin, stelovanja, zamene dva semeringa na radilici, zakljuceno je da je testera u odlicnom stanju i odlicno ocuvana. To kazu u dva ovlascena servisa. Slao sam je brzom postom i u ovlasceni husqvarna servis SEKAC na Zrenjaninskom putu da je komplet pregledaju, i da urade sa njom sve sto misle da treba, jer sam velika picajzla kada je cuvanje i servisiranje motora u pitanju. Tada su mi naplatili 2000din samo njihov rad (1200din sat vremena rada) + delove.
Sam radnik iz husqvarna servisa u Kragujevcu (Momcilo) zeli da je kupi od mene. Testera je stara, ali je radila svega 3-4 godine. Majka ju je kupila skroz novu, ali je stajala u kutiji godinama nekoriscena (deda nije mogao da radi, a cale nikada nije hteo).

Nadam se da te nisam udavio pricom, vec zbog ovih gore razloga smatram da je mozda smesa ulja kljucan problem, obzirom da odlicno radi u startu, pa polako posustaje tj pregreva se zbog potencijalno siromasne smese.
 
Nemora da znaci da se pregreva dok to ne proveris u radu do koje temperature dolazi cilindar u ekstremnim uslovima.
Najbolje je koristiti sinteticko 2t ulje i tu nema greske::super:: Huskvarna je uvek bila skrta sa uljem u mesavini.:haha:

To sto hoce da je kupi radnik iz Huskvarninog servisa znaci da je testera u dobrom stanju i da joj nije popustila kompresija i da je cilindar u dobrom stanju kao i klip i karike i treba verovatno traziti resenje u smesi ulja i benzina i stelovanju karburatora. Mozda se i sam karburator usled vibracija rasteluje, postoje X stvari koje treba pregledati i ispitati.
Deki ako nisi primetio on ne koristi Huskvarnino sinteticko ulje mozda te to zbunjuje, a i da koristi ja sam uvek zagovornik jace mesavine i to min 32ml/1L minimum za starije masine do 80 i neke 90.
Postoje i negativni uzroci ako se pretera sa uljem ali se nagomilana cadj ocisti lako sa cilindra, klipa i auspuha jednom u par godina. :ppozdrav:
 
Sad se setih..
Pa evo snimka koji sam okacio pre 20ak dana gde je tipican primer kako radi kada se "pregreje"!

Pre ovog cera sam oborio 2-3 isto ovako povecih i isekao ih, i tada je ujedala kako je radila, pa je pocela slabije da radi. Na snimku se vidi kako me zeza pri paljenju tj oslabi joj ler i gasi se (prvi simptom), pa kasnije u drvetu slabi. Da sam tek poceo taj dan da radim, sve vreme bi drzala pun gas cak i u vecem drvetu, i ovo stablo bi palo bar duplo brze nego sto je odseceno.
Ovako sam morao da je cekam da odradi posao. Takodje, dok joj drzim pun gas pre nego sto sam poceo da secem, vidi se da iz minuta u minut to nije rad kakav treba da bude.
Evo snimka

http://www.youtube.com/watch?v=nAdYFg8hQYg
 
Jel na kotur izađe mnogo jeftinije? Za mene bi to bila baš dugoročna investicija. Nisam nikad gledao kako se nituje lanac na motorci, znam za onaj na biciklu :haha:, jel ima da se kupe i kvalitetne nitne uz kotur?
 
Premerio sam moj oregon lanac i od zuba do zuba ima 33mm sad racunaj koliko ima u 30,5 metara. Uzmi u obzir da je moguce da nisu isti razmaci na lancima, najbolje je premeriti na tom lancu koji kupujes. koliko ima od zuba do zuba :sta:

Uspeo sam naci na netu. u koturu ima 820 zuba . tintoreti zavrsena je husqvarna 359. ocistio majstor karburator detaljno i radi sada ekstra, nema vise da se gasi. ne mogu da se setim da li si ti imao 359 ili imas i sada?
 
Nisam imao 359, Dejan ima 351, ja imam italijanke Oleo mac i razmisljam da nabavim jos jednu za manje poslove. Ja to skupljam kad naletim svasta:haha: pa prodam ako mi se ne svidja, ali za ove italijanke sam sentimentalno vezan i nikad nije visak jos jedna, "bolje bi bilo da se drogiram ko sva normalna deca" :haha:

Za one koji rade u drvima isplati li se kupiti tako na metar i praviti sam lance?
 
trebalo bi da moze,na 359 ide max.mac duzine 50 cm i to korak lanca 0.325 ili max.45cm kad je korak 3/8 u pitanju,a na 365 mac ide i do 70 cm

- - - - - - - - - -

a sto se tice oleo mac testera,samo reci hvale za njih,totalno neopravdano su zanemarene u odnosu na stihl i husq,komsija u selu ima 956,stariji je covek i slabo radi pa me zamolio da mu istrupim jednog debelog cera...prava ala od testere
 
Nazad
Vrh